 |
Komuna Otwock zaprasza na Domówkę'08: koncerty,akcje, wystawy i in. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
| Napisano | Autor | Tytuł | | 24-09-2008 02:36 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Komuna Otwock zaprasza na Domówkę'08: koncerty,akcje, wystawy i in. | Domówka'08 kamienica artystyczna, Lubelska 30/32 wstęp wolny start: 27.9.2008, g. 18.00 Po raz drugi zapraszamy na imprezę, która ma służyć integracji artystów działających w kamienicy przy Lubelskiej 30/32 oraz zaprezentowaniu ich działań mieszkańcom Warszawy. W zeszłym roku Domówka była elementem oswajania przez Komunę Otwock nowej siedziby, tym razem chcemy m.in. przywitać naszych nowych sąsiadów ze Stowarzyszenia Twórców Sztuk Wszelkich [STSW], które od sierpnia zajmuje Przestrzeń nad nami i po raz pierwszy uchyli drzwi dla ciekawskich właśnie podczas Domówki. Na Domówkę'08 zapraszają: Komuna Otwock, Pracownia Wschodnia, STSW, Studium Teatralne, Scena Lubelska 30/32, Pracownie Twórcze Lubelska 30/32, Zmiana Organizacji Ruchu. W programie m.in. koncerty: Ethno Lyrics [ściana wschodnia], Kosmos 1999 [space elektro], Yerba Mater [etnobeat]; akcja: Wylewka. Polska poezja nieśpiewana [Zbyszek Kowalski, Łukasz Wójcicki, Piotr Piszczatowski]; wideo: Patrycja Petryk; projekt: Development [Zmiana Organizacji Ruchu]; slajdshow: Marcin Cecko; wystawa zbiorowa artystów związanych z Pracownią Wschodnią; video AIR BEDS / FEELING COLOUR (live painting 2008) + fotoboardy z akcji Feeling Colour + jam session: Marzena Turek-Gaś; otwarte pracownie: m.in. Grzegorz Śmigielski, Marek Sułek, artyści związani z Pracownią Wschodnią; dj set: Mikey [feat. AM RADIO] na miejscu bar [powered by Cykloza] Szczegóły wkrótce na www.komunaotwock.engo.plDodatkowe informacje: Grzegorz Laszuk +501 283 421 -- www.komunaotwock.engo.pl | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| dark magus (320 punktów) | Odp: Komuna Otwock zaprasza na Domówkę'08: koncerty,akcje, wystawy i i | > Domówka'08> kamienica artystyczna, Lubelska 30/32> wstęp wolny> start: 27.9.2008, g. 18.00> Po raz drugi zapraszamy na imprezę, która ma służyć integracji artystów działających w kamienicy> (...)> na miejscu bar [powered by Cykloza]Ciesza wiadomosci o racjonalizacji polskich artystow  Sztuka zawsze byla czyms na granicy religii, fantazji, metafizyki... Polska sztuka staje sie jednak w koncu - racjonalna!Porzuca wszelkie irracjonalizmy na rzecz metody naukowej i doswiadczalnej. Bardzo dobrze! Piatka! A i barek tez jest! Piatka z plusem!!! Nie ma niczego bardziej racjonalnego niz siedzenie i sluchanie czyichs wierszykow albo muzyki... Albo podrygiwania do jej skocznych rytmow.  Czyz nie? Ja chyba jestem jakims zakutym zacofanym racjonalista... Bo wydaje mi sie, ze nie... Podrygiwanie czy wyspiewywanie hymnow (litanii?) jest dla mnie dokladnie tym samym. Czy artysta czy ksiadz - daze ich takim samym szacunkiem... Polski racjonalizm liberalnie wzial pod swoje skrzydla sztuki rozmaite. Czy one wedlug niego posluguja sie metodami naukowymi? Czy sluza popularyzacji samej nauki? Zapewne tak... Wedlug polskiej mutacji racjonalizmu
|
|
 | | matragon (2557 punktów) | > Ja chyba jestem jakims zakutym zacofanym racjonalista... >Twoje słowa, nie moje ...  to tak tytułem wstępu ... Jeśli rzeczywiście nie widzisz różnicy między artystą a księdzem - to jednak z Tobą jest coś nie tak ... Oczywiście że można mnożyc podobieństwa : ukazywać np.: muzykę - jako nowoczesną formę religii - w której artysta jest prorokiem, tłumy na koncertach - wiernymi bijącymi mu pokłony i słuchającymi jego proroctw, sale koncertowe - kościołami, płyty - formą biblii, zawierającą "słowa proroctw" itd itd. Tylko kogo w tym wszystkim uznać za BOGA ??? Pierwsza i podstawowa różnica - Sztuka to dziedzina działalności ludzkiej , spełnia różne funkcje, m.in. estetyczne, społeczne, dydaktyczne, terapeutyczne, jednak nie stanowią one o jej istocie. Sztuka (każda) jest aktywnością człowieka, jest wyrazem jego człowieczeństwa - nawet jeśli dotyka innych spraw. Religia zaś - to system wierzeń i praktyk , określający relację jednostki do różnie pojmowanej sfery sacrum, czyli świętości i sfery boskiej, nawet jeżeli dotyka innych spraw. Widzę więc ogromną różnicę pomiędzy kaznodzieją a artystą, choć jedno nie wyklucza drugiego.
Michał 'matragon' Worgacz BEZ ODCHYLEŃ OD NORMY NiEMOŻLiWY JEST POSTĘP (F.Zappa)
|
|
|  | | dark magus (320 punktów) | > Jeśli rzeczywiście nie widzisz różnicy między artystą a księdzem - to jednak z Tobą jest coś nie tak ... Oczywiście że (...)> Pierwsza i podstawowa różnica - Sztuka to (...)> Religia zaś - to (...)> Widzę więc ogromną różnicę pomiędzy kaznodzieją a artystą, choć jedno nie wyklucza drugiego.> NiEMOŻLiWY JEST POSTĘP (F.Zappa)Ciekawy post. Akurat zalozylem caly temat poswiecony irracjonalnosci sztuki. Zapraszam! Rozumiem co piszesz - i rowniez dostrzegam roznice miedzy religia i sztuka. Sa rozne i nie ma o czym gadac. Co jest problemem - to stosunek racjonalizmu do obydwu. Obie sa pod wzgleden dzialalnosci - irracjonalne. Chyba, ze przyjmiemy, ze racjonalne jest zarabianie pieniedzy na czczych wymyslach - tak czy siak - obie powinny byc wtedy zakwalifikowane do racjonalizmu.  Religia to cos innego niz sztuka. Zgoda. Ale to co je laczy to - irracjonalizm (uzywam tego slowa w znaczeniu nie-racjonalizm). Obie nie korzystaja z metody naukowo-doswiadczalnej. Czyli przez to obie, i religia i sztuka, zaprzeczaja racjonalizmowi (mimo wymienionych przez Ciebie roznic miedzy nimi). Mam nadzieje, ze juz rozumiesz o co mi chodzi. Pozdrawiam
|
|
| |  | | matragon (2557 punktów) | >Mam nadzieje, ze już rozumiesz o co mi chodzi.>
Staram się zrozumieć ... jednak wciąż mam wrażenie, że usiłujesz sprowadzić racjonalizm, sztukę i religię do jednej funkcji - a to się nie uda ...
>Ale to co je laczy to - irracjonalizm (uzywam tego slowa w znaczeniu nie-racjonalizm). Obie nie korzystaja z metody naukowo-doswiadczalnej .>Czyli przez to obie, i religia i sztuka, zaprzeczaja racjonalizmowi (mimo wymienionych przez Ciebie roznic miedzy nimi).>
Metoda - to narzędzie użyte w jakimś celu, dobrane do materii w jakiej się poruszamy. Metoda naukowo doświadczalna - służy poznawaniu. Chirurg operuje skalpelem - co nie znaczy że ma nim również kroić mięso na obiad. W sztuce poznanie "prawdy" jest drugorzędne - toteż nikt nie wymaga od sztuki posługiwania się tymi samymi narzędziami jakimi posługujemy się w dochodzeniu do "prawdy". (cudzysłów użyty świadomie)
Michał 'matragon' Worgacz
BEZ ODCHYLEŃ OD NORMY NiEMOŻLiWY JEST POSTĘP (F.Zappa)
|
|
| | |  | | matragon (2557 punktów) | a tak w ogóle - to zachęcam do przeczytania tekstu Eugeniusza Obarskiego www.racjon(*)Wprowadzenie.do.dyskordianizmuJak ulał pasuje do tej naszej dyskusji 
Michał 'matragon' Worgacz NiE TRAĆMY UFNOŚCi W NiEWYRAŻALNĄ ŁASKĘ iMPULSU TWÓRCZEGO
|
|
| | | |  | | dark magus (320 punktów) | > Jak ulał pasuje do tej naszej dyskusji  Dlaczego tak uwazasz?
|
|
| | | | |  | | matragon (2557 punktów) | > >Jak ulał pasuje do tej naszej dyskusji  > Dlaczego tak uwazasz? >Nie mam w tej chwili siły i czasu aby to tłumaczyć. Jeśli Ci na tym z jakichś powodów zależy (nie chwytasz - dlaczego tak uważam, albo oczekujesz mojego zdania) to oczywiście zwerbalizuję je - ale nie w tym momencie. Osobiście jednak uważam, że tekst do którego link podałem - nie wymaga objaśniania, ani sam w sobie, ani w kontekście naszej dyskusji.
Michał 'matragon' Worgacz NiE TRAĆMY UFNOŚCi W NiEWYRAŻALNĄ ŁASKĘ iMPULSU TWÓRCZEGO
|
|
| | | | | |  | | dark magus (320 punktów) | >>Dlaczego tak uwazasz? >Nie mam w tej chwili siły i czasu aby to tłumaczyć. Jeśli Ci na tym z jakichś powodów zależy (nie chwytasz - dlaczego tak uważam, albo oczekujesz mojego zdania) to oczywiście zwerbalizuję je - ale nie w tym momencie. Osobiście jednak uważam, że tekst do którego link podałem - nie wymaga objaśniania, ani sam w sobie, ani w kontekście naszej dyskusji.
Z roznych powodow uklady nieliniowe nie sa mi obce (czy jak to sie tam po polsku nazywa), stad artykulik przyjmuje jako - artykulik. ok. Ale jaki jest jego zwiazek z nasza dyskusja o sztuce w racjonalizmie? Nie musisz odpowiadac dlugo... Tez mam troche zaleglosci z odpowiadaniem...
|
|
| | | | | | |  | | matragon (2557 punktów) | >jaki jest jego zwiazek z nasza dyskusja o sztuce w racjonalizmie? Nie musisz odpowiadac dlugo... >
No to odpowiem krótko, w dodatku cytatem z tegoż artykułu :
"Znaczenie życia i jego urzeczywistnienie polega (...) także na twórczym przekroczeniu wszelakich modeli, schematów, "odwiecznych praw" systemów religijno-społecznych, na wolności przestrzeni wewnętrznej, która wówczas jest pełna życia, gdy służy nieskończonej liczbie jego aspektów. Wszechświat bowiem to dynamiczna, niebywale skomplikowana sieć relacji i powiązań tego co fizyczne, z tym co psychiczne/duchowe."
czy to Cię zadowala ?
Michał 'matragon' Worgacz
NiE TRAĆMY UFNOŚCi W NiEWYRAŻALNĄ ŁASKĘ iMPULSU TWÓRCZEGO
|
|
| | | | | | | |  | | dark magus (320 punktów) | > czy to Cię zadowala ?Tak, dziekuje  Fizyka z metafizyka ida za reke pod sztandarem racjonalizmu
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|