Wydział do Walki z Korupcją Komenty Wojewódzkiej Policji w Lublinie (jeszcze nie CUA) zatrzymał na gorącym uczynku: - przyjmującego łapówkę urzednika państwowego, - pomocnicę przyjmującego łapówkę, - wręczającą łapówkę mieszkankę Zamojszczyzny, - pomagającego jej w przestepstwie komendanta strażnicy granicznej. Łapówkę przejęto, zatrzymanym grozi do 10 lat więzienia na łeb, zatrzymującym - sława i chwała. Czynem za który wręczono korzyść materialną (2200 zł + koniak) było przerwanie ciąży u kobiety korzyść ową wręczającej - przyjęli bowiem korzyść ordynator stosownego oddziału szpitalnego i pielęgniarka. Zbyt stary jestem, aby sie dziwić. Pamiętam procesy "szpionów" (to po rosyjsku "szpieg") i "osób oskarżonych o próbę obalenia siłą ustroju socjalistycznego" - pamiętam tez pojęcia "gumowego prawa" i "ZOMO - serca partii, które bije". Stalina nie zapamietałem, zdążyłem jedynie na pogrzeb prez. Bieruta - faszyzmu takoż, ale to nic, tę niewiedzę się teraz nadrobi bez trudu. Trwa radosny marsz wstecz. Prawica (populistyczna, bo innej lewicowy do szpiku kości acz lewicowości się wstydzący lud sobie wybrać ani myśli) naśladuje najbardziej skompromitowane metody dawnej lewicy - prawa strona po lewej, męte ślipka wpatrzone w przeszłość której w takim akurat kształcie nie było - dostrzegają zatem to tylko, co najbardziej spektakularne. Epokę Gierka chybaśmy już minęli, gomułkowszczyzna się zużywa - co dalej? Ano - déja vu. |