 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kultura
| Napisano | Autor | Tytuł | | 05-07-2006 19:58 | zima_bez_ciastka | Film; dobry kryminał. | Witam. Piszę, ponieważ obejrzałem sobie ostatnio dwie zagraniczne produkcje. Kryminały 'Chaos' i 'Lucky Number Slevin' nie są super widowiskowymi filmami z masą efektów specjalnych czy wyraźnym 'uniwersalnym' przesłaniem. Są za to inteligentnie zrobione, dobrze się oglądają i mają swoją atmosferę i pomysł [drugi jest lepszy, ale też ma 'większą' gwiazdkę w obsadzie]. Nie chcę mówić o aktorach, filmowcach czy kasie jaka na nich poszła. Zdołałem jednak zauważyć, że cała reszta (scenografia, miejsca, rekwizyty) musiała prawie nic nie kosztować. Liczył się pomysł i dobra gra. Po paru dniach pojawiła się w mojej głowie samoistnie myśl- Dlaczego nie w Polsce? Dlaczego nie kręcimy takich filmów? Czego nam brak? Z tymi pytaniami zostawiam Państwa. Może ktoś zna odpowiedź? Pozdrawiam |
| Volrath (3440 punktów) | Oglądałem do tej pory jeden film fantasy robiony w Polsce. Taki o wiedźminie. W przeciwieństwie do książek Sapkowskiego - klapa. Od tamtej pory zastanawiam się dlaczego w tak wielu rzeczach nam tu w Polsce tak niewiele wychodzi (m.in. jak chodzi o kinematografię - cykl o wiedźminie to coś, na czego podstawie można by było zrobić naprawdę dobry film)...
|
|
 | | zima_bez_ciastka | Jesli chodzi o wiedźmina, to podejrzewam, że reżyser nie przeczytał książki. Brak było przesłania, czy nawet porządnego wizerunku bohatera. Pozdrawiam
|
|
|  | | Volrath (3440 punktów) | Podejrzewam, że reżyser nie przeczytał nawet streszczenia jednej książki z serii.
Ja lepiej znałem te lektury, których nie chciało mi się przeczytać, więc przeczytałem krótkie streszczenie.
|
|
| Jarek (418 punktów) | Witam Dlaczego w Polsce nie robi się dobrych samochodów, motorów, dlaczego w tak dużym kraju wytwarza się tak mało dobrych produktów, a jeśli już to jest to margines produkcji. Zadałeś bardzo trudne pytanie, ale trzeba powalczyć. Operatorów mamy dobrych, znanych na całym świecie, scenarzystów też, znalazło by się paru reżyserów ale to nie wszystko co potrzebne do dobrego filmu. A co jeszcze ? Aktorzy ? ? ? Pozdrawiam
|
|
 | | zima_bez_ciastka | Z polskich filmów 'Czas serferów' był dobry (ostatnio; w tym gatunku). Ale jedna jaskółka wiosny nie czyni. Aktorów bym bronił (choć nie wszystkich). Pozdrawiam
|
|
| Celecrin (11895 punktów) | Cześć Uważam, że po prostu nie umiemy robić dobrych, rozrywkowych filmów takich, na których można odpocząć  Drażni mnie w polskich filmach montaż i muzyka...nawet tych najlepszych "rozrywkowców". Nie są, na pewno, potrzebne pieniądze. Można znaleźć takie filmy, na przykład "The Sixth Sense" z Brusem Willisem. Co w Polsce nie można byłoby nakręcić takiego filmiku? Przecież tam grało może z dziesięciu aktorów! "Family man", jest kolejną taką produkcją. Polska jest takim ciekawym miejscem, z tak dużą potencjalnie widownią (sama polonia to ze 20 mln), że trudno jest wprost zrozumieć ten "fenomen". Podobają mi się filmy francuskie. Nie wiem, coś w nich jest. Francuzi UMIEJĄ robić filmy...dla mnie  Z Europy, chyba tylko oni. "Rozrywkowce" tchnięte francuską ręką długo zostają w pamięci: "Vidocq", "The 5th Element", "Le Pacte des loups" (Braterstwo wilków), "Immortel"... Dyskusja o gustach jest jednak trudna...Największą popularność zwykle zdobywają coraz szybsze (montaż "teledyskowy") filmy z mnóstwem efektów komputerowych...
|
|
 | | zima_bez_ciastka | > Cześć> Uważam, że po prostu nie umiemy robić dobrych, rozrywkowych filmów takich, na których można odpocząć Drażni mnie w polskich filmach montaż i muzyka...nawet tych najlepszych "rozrywkowców".Mnie to wkurza, że nie umiemy porządnego filmu zrobić (wyjątki tylko podkreślają regułę). > Nie są, na pewno, potrzebne pieniądze. Można znaleźć takie filmy, na przykład "The Sixth Sense" z Brusem Willisem. Co w Polsce nie można byłoby nakręcić takiego filmiku? Przecież tam grało może z dziesięciu aktorów! "Family man", jest kolejną taką produkcją.Wielkich pieniędzy nie trzeba i to tylko dodaje goryczy. > Polska jest takim ciekawym miejscem, z tak dużą potencjalnie widownią (sama polonia to ze 20 mln), że trudno jest wprost zrozumieć ten "fenomen".Dokładnie. Przecież zrobienie porządnego filmu zwraca poniesione koszty i pozwala zarobić. > Podobają mi się filmy francuskie. Nie wiem, coś w nich jest. Francuzi UMIEJĄ robić filmy...dla mnie Z Europy, chyba tylko oni.Ja bym powiedział, że są reżyserowie, którzy filmy potrafią robić i że Hollywood podkupuje ich szybko, gdy wypływają na wierzch. > "Rozrywkowce" tchnięte francuską ręką długo zostają w pamięci: "Vidocq", "The 5th Element", "Le Pacte des loups" (Braterstwo wilków), "Immortel"... > Dyskusja o gustach jest jednak trudna...Największą popularność zwykle zdobywają coraz szybsze (montaż "teledyskowy") filmy z mnóstwem efektów komputerowych...No nie wiem. 'Snatch (Przekręt [i jemu podobne filmy])', proste komedie, czy nawet jakieś romanse też mają swoją widownie. Filmy, o których mówisz trafiają do dość specyficznej grupy odbiorców. Takiej, która szybko zapomina, o czym był film, i że go oglądała. Pozdrawiam
|
|
| Lesław Cymer (497 punktów) | Z zagranicznych filmów kryminalnych zapadł mi w pamięć "Heat" z Pacino i de Niro w rolach głównych. Miło by było oglądać takie obrazy częściej - zrobione ze smakiem i wyczuciem, poruszające więcej wątków niż bieganina za gangsterem aby w finałowej walce, połączonej z kopaniną i setką pocisków wystrzelonych z jednego magazynka, efektownie nabić go na cienki, ostry przedmiot, zrzucić z dachu lub wysadzić razem z połową dzielnicy. Autorom tego filmu udało się stworzyć obraz na tyle realny, że na długo zapada w pamięć (tak jak filmy francuskie o których pisze kolega Celecrin  ). Jeszcze milej gdyby w Polsce też udało się nagrać kryminał tego pokroju.
|
|
 | | zima_bez_ciastka | Zdarzają się filmy wybitne, bardzo dobre, dobre, porządne i wszystko, co poniżej. Jakkolwiek jest to klasyfikacja uproszczona, dobrze służy temu, co chcę powiedzieć. Filmy dobre i porządne można tworzyć na zasadzie wyrobnictwa. Potrzebny jest schemat i ekipa, która poskłada wszystkie elementy bez wpadki. Schematy można czerpać z filmów zagranicznych, oczywiście odpowiednio je modyfikując do możliwości polskiego kina. Czyli wybierać takie, które nie narażają na zbytnie koszta. Biorąc pod uwagę statystyczne reguły trafi się w końcu też film bardzo dobry lub nawet wybitny przy odrobinie szczęścia (jeden na sto?). Biorąc pod uwagę, że są ludzie, którzy poszliby na dobry polski film do kina, mam prawo zastanawiać się dlaczego takich filmów się nie robi. Pozdrawiam
|
|
|  | | Jarek (418 punktów) | Witam Z naszym kinem jest tak jak prawie z każdą dziedziną życia - brak profesjonalizmu. Ale ten brak profesjonalizmu idzie od góry - łatwo znaleźć analogię ? Dopuszczamy w naszym działaniu bylejakość, niechlujność i to jest przyczyną niepowodzeń. Pokutuje jeszcze nad nami miniona epoka i może natura.
Pozdrawiam
|
|
| |  | | Myflowers (2721 punktów) | >Witam >Z naszym kinem jest tak jak prawie z każdą dziedziną życia - brak profesjonalizmu. Ale ten brak profesjonalizmu idzie od góry - łatwo znaleźć analogię ? Dopuszczamy w naszym działaniu bylejakość, niechlujność i to jest przyczyną niepowodzeń. Pokutuje jeszcze nad nami miniona epoka i może natura. >Pozdrawiam > Pokutuje miniona epoka? Zmanipulowano cie jak widze dokumentnie.nie bede mowila o konematografii, ale chociazby o teatrach i o aktorach, tej rzekomo 'najgorszej z epok".Teatry leżą, w TV komercja i usuwanie programów, które nie sa mile widziane przez kościół lub ekipe rządzącą. nie osmieszaj się.
|
|
| | |  | | Jarek (418 punktów) | >>Pokutuje miniona epoka? Zmanipulowano cie jak widze dokumentnie.nie bede mowila o konematografii, ale chociazby o teatrach i o aktorach, tej rzekomo 'najgorszej z epok".Teatry leżą, w TV komercja i usuwanie programów, które nie sa mile widziane przez kościół lub ekipe rządzącą. nie osmieszaj się. Witam Mam wrażenie że nie zrozumiałaś mojej wypowiedzi. A zarzucanie mi że jestem zmanipulowały jest nie na miejscu a tylko odwróceniem uwagi od tematu. Nie wiem po co to czynisz ? I co to ma wspólnego z ośmieszaniem samego siebie. Jeśli czegoś nie zrozumiałaś to zadaj pytanie, pomogę. Pozdrawiam
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|