Racjonalista - Strona głównaDo treści
Djembefoli

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
03-08-2006 02:55joice (259 punktów)Djembefoli
Witam!

Napisalam wcześniej wątek dotyczący gry na bębnach zachodnioafrykanskich djembe.
Przez burzę mój wireless s**t chodzi strasznie ślamazarnie, i musiał przysiąść z mom. Z wysyłania wątku zrezygnowałam....
Po czasie postanowiłam jednak nie dać za wygraną, bowiem przepełnia mnie szczęscie i chcę się nim podzielić...
Wątpliwości są tylko czy do odpowiednich ludzi 'pije', lecz w końcu chodzi o swój rozwój zdecydowanie, więc czemu nie?
Poslużę się w tym momencie tekstem w portalu djembe.pl aby troszeczkę naświetlic zainteresowanym sprawę.. (wcześniej opisałam moje odczucia dodając ważniejsze informacje. Jednakże odczucia gry w grupie ludzi są w poniższym tekście chyba dobrze zobrazowane.)
Z lenistwa więc i szacunku dla czytelnika (mniej chaotyzmu) przedstawiam poniższy tekst przybliżajacy ludziom korzyści plynące z gry na djembe (i nie tylko!)

Fenomen rytmu, Djembe.pl

>Tekst usunięty ze względu na to, że był kopią artykułu z innej strony (prawa autorskie...). Poprawiłem też pisownię. Moderator.

Mam nadzieje, że te informacje zachęcą kogokolwiek z czytelników tego portalu aby zainteresować się tematem bliżej.
Jasne, że tekst ten jest troszeczkę pompatyczny, jednak jest w nim wiele racji, piszę to na podstawie autopsji...
Aż brak mi słów by opisać co czujesz gdy wkręcisz się w grę, a wbrew pozorom nauczyć się wydobywać dźwięki prawidłowo nie gubiąc rytmu na początku jest dość trudno. Jednakże duuuużo praktyki po dość krótkim czasie przynosi zadziwiające efekty! Mi warsztaty z pewnością dodały spokoju i opanowania, a tego właśnie było mi zawsze brak...
Wszystkich jeszcze raz serdecznie zachęcam do wydobycia swego pierwotnego rytmu i rozwijania umiejętności grania na bębnach (djembe w szczególności!)
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

joice
poniewaz umiescilam informacje,ze ponizszy tekst jest zapozyczony ze zrodla jakim jest potral www.djembe.pl
czuje sie usprawiedliwiona wklejajac go jeszcze raz wraz z podanym linkiem ,opatrzonym cudzyslowiem.
czuje sie usprawiedliwona,albowiem kilkakrotnie juz natknelam sie na forum z tekstami skopiowanymi z innych stronek opatrzonymi na dole linkami do 'zrodel'
piszac powyzszy tekst,mialam zamiar zamiescic go w kursywie,dla odroznienia,nieststy nie wyszlo mi
dlatego bardzo serdecznie prosze panow moderatorow,aby blizej zainteresowali sie opcja podgladu swojego posta przed wyslaniem.naprawde wziekszyloby to przejzystosc tego forum
jak wiec powyzej,przedstawiam kozysci plynace z gry na bebnach

zrodlo:

www.djembe(*)embe.pl+-+Fenomen+Rytmu&from=1

"Bębny to najstarsze instrumenty muzyczne wytwarzane i używane przez człowieka. Fenomen rytmu wyrażany w grze na bębnach dotyczy w równej mierze sfery czysto fizycznej, co głęboko psychologicznej, duchowej.

W aspekcie fizycznym gra na bębnach w znacznym stopniu przyczynia się do tzw. "dobrostanu" (ang. well-being), czyli zdrowia ciała i umysłu. Korzystny wpływ rytmu przejawia się w wyrównaniu akcji serca, dobrym natlenieniu krwi, rozluźnieniu mięśni - wszystko to oznacza relaks i dobre samopoczucie. Bardzo ważne jest współdziałanie obu półkul mózgowych zaangażowane podczas kreacji rytmu, które powoduje stan harmonii. Badania naukowe dowodzą, że grupowa gra na bębnach powoduje zwiększoną produkcję cytokininy we krwi, tzw. naturalnego zabójcy raka. Rola rytmu dla zdrowia człowieka jest nie do przecenienia.

Rytm i jego ekspresja w grze na bębnach jest kluczem do zrozumienia synchronizacji: podstawowego prawa natury i wielkiego pragnienia człowieka. Osiągając stan synchronizacji w grupie nagle człowiek zostaje wyniesiony na inny poziom, co wprowadza nową jakość w komunikacji międzyludzkiej. Ludzie stają się bliżsi sobie nawzajem, uczą się pracować w grupie, są świadomi własnej roli w pracy zespołowej. W sensie terapeutycznym rola bęnów jest olbrzymia; ludzie zamknięci otwierają się, osoby cierpiące na problemy z koncentracją - stają się cierpliwe i precyzyjne.

Muzyka bębnów to najbardziej naturalna rzecz pod słońcem, leczenie duszy i ciała, "odnajdywanie domu tu i teraz", to nade wszystko - manifestacja radości życia i jego umiłowania. Jest to również możliwość tworzenia naturalnej muzyki dla wszystkich ludzi, którzy nigdy przedtem nie mieli z muzyką żadnego kontaktu. Każdy człowiek ma w sobie pierwotny rytm i naturalnie posiada zdolność gry na bębnach, jedyną kwestią jest powtórne usłyszenie i poczucie pulsu.

Rytm i jego ekspresja w grze na bębnach stają się coraz ważniejszym narzędziem wykorzystywanym w pracy z ludźmi w wielkich firmach (team building), w szkołach i w szpitalach, także w zakładach opiekuńczych i karnych. W Europie Zachodniej i w Ameryce to obecnie jedna z najpopularnieszych form spędzania wolnego czasu. Kręgi perkusyjne (tzw. drum circles) przestały być kojarzone z manifestacją anarchii, a pismo Newsweek określiło zachodnio-afrykański bęben djembe mianem symbolu tak ważnego dla kultury obecnych czasów, jak ważna dla pokolenia lat 60-tych była gitara elektryczna."

zachecam serdecznie
arnua (25 punktów)
Witam Także gram na djumbe -choć wole spolszczoną i lepiej brzmiącą dżambę.Niestety nie mam talentu do tworzenia własnych rytmów ale gram sobie co jakiś czas do muzyki-najbardziej lubie do jazzu latynoskiego Eh...Gra na drumie wciąga...

Pozdrawiam


Lepiej jest zginąć stojąc niż żyć na kolanach
joice (259 punktów)
>Witam Także gram na djumbe -choć wole spolszczoną i lepiej brzmiącą dżambę.Niestety nie mam talentu do tworzenia własnych rytmów ale gram sobie co jakiś czas do muzyki-najbardziej lubie do jazzu latynoskiego Eh...Gra na drumie wciąga...
>Pozdrawiam
>

> Lepiej jest zginąć stojąc niż żyć na kolanach
>
witam
milo mi poznac chodz jedna osobe czujaca to samo wsrod czytelnikow tego ( forum?) portalu..

ostatnio mialam okazje przygladnac sie z bliska i pobrac nauki od muzykow grajacych sambe.
latynoski sposob gry na djembe jest diametralnie inny niz afrykanskie 'bebnienie'.
nie wiem co mi bardziej odpowiada...latyno na pewno daje mozliwosc wiekszej niedbalosci w uderzaniu i improwizowania
regularnie chodze na warsztaty z kolesiem z ghany,swietny muzyk,a przede wszystkim bardzo dobry nauczyciel!
rowniez nie mam daru do improwizowania takim stylem gry,zreszta wiekszosc prostych rytmow i tak brzmi dobrze jesli gra sie je przynajmniej na dwie djembe.
taka mozliwosc mam raczej tylko na warsztatach,poza tym 2 letnie,nakrecone jak motorek dziecko nie daje wytchnienia

byloby milo rozszezyc korespondencje,poza publiczne forum.
pozdrawiam serdecznie.

Wróć do listy wątków działu Kultura

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365