Racjonalista - Strona głównaDo treści
List protestacyjny w sprawie kultury

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kultura
NapisanoAutorTytuł
18-08-2006 22:06Celsus (128 punktów)List protestacyjny w sprawie kultury
Mam ciekawy pomysł na pozytywną akcjęRacjonalisty. Światowej sławy twórcy p. Kazimierz Kord i p. Mariusz Treliński już nie współpracują z Operą Narodową, z nadejściem p. dyr. Krzysztofa Pietkiewicza. Co gorsze w repertuarze Opery Narodowej mogą się pojawić "odgrzewane kotlety"(p. Pietkiewicz zapowiedziałw radiu TOK FM, że będą 2 premiery i uatrykcyjnienie repertuaru zeszłorocznego), zaś przez rok działalności wystawili 11 premier(w tym słynnego "Woyzecka" Warlikowskiego, czy "La Boheme" Trelińskiego). Przez niefrasobliwą decyzję ministra kultury i dziedzictwa narodowego p. Kazimierza M. Ujazdowskiego, może ucierpieć nasze największe dobro - kultura.
Postuluje zatem, żeby jako PSR i Racjonalista jak również inne środowiska złożyć petycję w celu odwołania dyr. Pietkiewicza i przywrócenia p. Kazimierza Korda na to stanowisko, a jako dyr. artystyczny byłby p. Mariusz Treliński.
Liczę na głośny odzew, gdyżpowinno nam zależeć na naszej kulturze i żebyśmy sięliczyli w świecie pod tym względem a nie byli odtwórczy.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

jarekland (142470 punktów)
Cieszy mnie gdy pojawiają się wątki dot. kultury, chociaż na operze się nie znam.
Natomiast, jeżeli chodzi o samą akcję zaproponowaną przez Ciebie to mam pewne wątpliwości. Do akcji pozytywnych zaliczyłbym głównie takie jak te które zostały zaproponowane, kilka tygodni temu, w wątku założonym przez Anię Słotę pt "Akcje pozytywne".
Chociaż, niewątpliwie< opera jest ważnym elementem dziedzictwa kuturowego ludzkości.
Pozdrawiam.
Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów)
>Natomiast, jeżeli chodzi o samą akcję zaproponowaną przez Ciebie to mam pewne wątpliwości.

Mógłbyś to nieco rozszerzyć?

Nie musisz znać się na operze. Wystarczy jednak w miarę pobieżna lektura codziennej prasy, aby stwierdzić, że kultura, a szczególnie sztuka, to jedyna dziedzina ludzkiej działalności, w której Polska (Polacy) liczy się w świecie i ma niepodważalne sukcesy uznawane przez wszystkich tylko nie... przez nas samych!
Więc jesli jakiś nawiedzony dureń (Ujazdowski) w imię wątpliwych racji ideologicznych chce nas i tu pogrążyć w niebycie i wystawić na pośmiewisko świata, to chyba jednak warto się odezwać i zaprotestować. Zwłaszcza, że już i tak jesteśmy wystarczająco śmieszni.

Pozdrawiam.

fides ex necessitate esse non debet
Celsus (128 punktów)

>Więc jesli jakiś nawiedzony dureń (Ujazdowski) w imię wątpliwych racji ideologicznych chce nas i tu pogrążyć w niebycie i wystawić na pośmiewisko świata, to chyba jednak warto się odezwać i zaprotestować. Zwłaszcza, że już i tak jesteśmy wystarczająco śmieszni.
W takim razie jeżeli się ze mną zgadzasz to trzeba opracować formułe listu protestacyjnego i czym prędzej zebrać podpisy.
Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów)
>W takim razie jeżeli się ze mną zgadzasz to trzeba opracować formułe listu protestacyjnego i czym prędzej zebrać podpisy.

Witam.
Celowo odczekałem kilka dni, aby przekonać się (i Ciebie przy okazji też) jaki odzew nastąpi na Twój - słuszny zresztą - apel.
I co tu mamy? NIC. A nas dwóch, to chyba trochę zbyt mało do znaczącego protestu, nie sądzisz?
A ten brak wypowiedzi jest, wbrew pozorom, również bardzo wiele mówiący!
Tak właśnie traktujemy naszą kulturę i sztukę. Wszystko, co nie wywodzi się z MTV - nie jest godne choćby uwagi. Takie czasy, takie obyczaje.

Pozdrawiam.


fides ex necessitate esse non debet
Mr. MR
>>W takim razie jeżeli się ze mną zgadzasz to trzeba opracować formułe listu protestacyjnego i czym prędzej zebrać podpisy.
>Witam.
>Celowo odczekałem kilka dni, aby przekonać się (i Ciebie przy okazji też) jaki odzew nastąpi na Twój - słuszny zresztą - apel.
>I co tu mamy? NIC. A nas dwóch, to chyba trochę zbyt mało do znaczącego protestu, nie sądzisz?
>A ten brak wypowiedzi jest, wbrew pozorom, również bardzo wiele mówiący!
>Tak właśnie traktujemy naszą kulturę i sztukę. Wszystko, co nie wywodzi się z MTV - nie jest godne choćby uwagi. Takie czasy, takie obyczaje.
>Pozdrawiam.
>
fides ex necessitate esse non debet


Jeśli chodzi o odwoływanie kogoś to... warto zastanowić się, czy warto to robić ponownie. Lepiej by było zaprotestować przeciw graniu przedstawień, które miały już swoje w niedalekiej przeszłości.
Słucham różnych styli muzycznych, nie potępiam ludzi słuchających tego co mi się nie podoba, lecz do opery mam duży szacunek (nawet jeśli dana sztuka mi się nie podoba).
Zaprotestować powinni ludzie, którzy często chodzą do opery, ale nie tak, żeby raziło to aktorów odgrywających swoje role.
Jeśli chodzi o promowanie sfer polskiej kultury i jej dziedzictwa, to najlepiej zrobić to przez Internet, nie zapominając przy tym o stworzeniu własnej witryny internetowej. Również reklama może bardzo pomóc w ochronie tego, co nasz naród osiągnąć w tej dziedzinie.
Celsus
Nie o to mi chodziło aby promować kulturę - to również jest niezbędne ale mówiłem o proteście przeciw złym decyzjom kadrowym które zaszkodzą tej znamienitej instytucji. Nie trzeba chodzićczęśto do Opery Narodowej aby dbać o Jej dobro.
Mr. MR
>Nie o to mi chodziło aby promować kulturę - to również jest niezbędne ale mówiłem o proteście przeciw złym decyzjom kadrowym które zaszkodzą tej znamienitej instytucji. Nie trzeba chodzićczęśto do Opery Narodowej aby dbać o Jej dobro.
>

Dobrze rozumiem twoje intencje i w zupełności się z tobą zgadzam. Jak ktoś dobrze wykonuje swoje obowiązki, to nie powinien być zastępowany przez kogoś innego.

Wróć do listy wątków działu Kultura

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365