Jestem u Was po raz pierwszy. Przejrzałem przedawnioną dyskusję nt. świeckiej ceremonii pogrzebowej. Informuję pytających, gdyż nie otrzymali wówczas odpowiedzi: 1.pogrzeb świecki powinien umieć zorganizować każdy zakład pogrzebowy; 2.taki pogrzeb prowadzi tzw.mistrz świeckich ceremonii pogrzebowych, w skrócie - mistrz ceremonii; 3.najczęstszy scenariusz:a)utwór muzyczny, b)wygłoszenie przez mc wspomnienia o Zmarłym (treść ustalana z rodziną Zmarłego, c)luźne refleksje, zachęta do wspomnień, zapowiedź koncertu muzycznego, d)koncert - najczęściej na żywo (organy, skrzypce, wiolonczela, trąbka - co kto chce), e)przejście na cmentarz, f)pożegnanie nad grobem, g)podziękowania w imieniu rodziny. Całość trwa ok.1-1,5 godziny. MC nosi czarną togę wg kroju średniowiecznego, nie taką jak sutanna!Nosi białe rękawiczki. W Warszawie na trzech cmentarzach komunalnych odbywa się w ciągu tygodnia 5-8 pogrzebów świeckich, nie są więc czymś niespotykanym. Cmentarze parafialne przyjmują takie pogrzeby jeśli rodzina posiada tam grób lub w danej miejscowości nie istnieje cm.kom. - wtedy muszą wpuścić. Ceremonia na cm.kom. odbywa się w tzw.domu pogrzebowym, na cm.paraf.może odbyć się przy samym grobie lub w kaplicy zakładu (jeśli zakład ją posiada). Szacuję, że w całym kraju pracuje kilkunastu - kilkudziesięciu mc, w Warszawie jest ich troje:1 kobieta, 2 mężczyzn.
|