Racjonalista - Strona głównaDo treści
GDZIE NA SOCJOLOGIĘ???

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
16-05-2006 14:30Trepek (76 punktów)GDZIE NA SOCJOLOGIĘ???
Mam mały problem. Może mi pomożecie Zdałem w tym roku maturę. Tzn. tak mi się wydaje ,że zdałem Chciałbym studiować socjologię. Problem w tym ,że na Uniwerku Warszawskim jest z 25 kandydatów na jedno miejsce... No i sobie tak pomyślałęm ,że jakbym się nie dostał to może na prywatne.W rankingu tygodnika "Wprost" na pierwszym miejscu jeśli chodzi o socjologię uznano po raz chyba siódmy Collegium Civitas. Tylko właśnie nie wiem czy to dobrze, bo jeśli chodzi o tygodnik Wprost nie jest to dla mnie żadny autorytet wręcz przeciwnie ta gazeta to dla mnie największy szmatławiec. Nie zgadzam się z nią pod każdym względem. Zarówno dział polityczny jak i tym bardziej społeczny wypisuje ogromne bzdury. Te czaopismo można już spokojnie nazwać katolickim i antyunijnym. A ciągłe artykuły ,w których inteligencję ,nie tylko polską ale każdą, miesza się z błotem mówiąc ,że to banda nierobów i że liczą się tylko fachowcy i inżynierowie to aż mnie ciarki przechodzą. Takie hasła jak świeckość czy tolerancja poszły w zapomnienie w redakcji tej gazety. I poprostu boję się że te Collegium Civitas zajmuje w jej rankimngu tak wysokie miejsce ponieważ program nauczania jest zbliżony do ideologii wyznawanej w tej gazecie. Co wy o tym sądzicie? W Collegium wykładają na socjologii następujące osoby:
prof. dr hab.
Edmund Wnuk-Lipiński
dr. hab.
Aleksander Manterys
prof. dr hab.
Jadwiga Koralewicz
dr hab. Paweł Ruszkowski, prof. Collegium Civitas
dr hab. Andrzej Szpociński, prof. Collegium Civitas
Nie znam tych ludzi więc nie wiem jakie mają poglądy. Może wy wiecie? Byłbym wdzięczny jeślibyście mi pomogli. Jeśli naprawdę to taka dobra szkołą to z chęcią tam pójdę ale jeśli ma się okazać ,że to zaplecze tygodnika Wprost albo co gorsze PIS-u lub innych konserwatystów tudzież zagorzałych katolików to wolę sobie darować.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów)
>W Collegium wykładają na socjologii następujące osoby:
>prof. dr hab.
>Edmund Wnuk-Lipiński
>dr. hab.
>Aleksander Manterys
>prof. dr hab.
>Jadwiga Koralewicz
>dr hab. Paweł Ruszkowski, prof. Collegium Civitas
>dr hab. Andrzej Szpociński, prof. Collegium Civitas
Decyzja, rzecz jasna należy do Ciebie. Ale ja proponowałbym (alternatywnie) Wydział Resocjalizacji i Stosowanych Nauk Społecznych na UW. Wydział ten składa się z dwóch Instytutów: Resocjalizacji i Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych. Na każdy z nich jest osobna rekrutacja. Tobie polecam ten drugi.
Tam też wykłada dr hab. Aleksander Manterys, ale także i jego żona dr hab. (a może już prof. - tego nie wiem) Zakrzewska-Manterys. A kończąc - dostajesz dyplom mgr. socjologii; a i konkureccja jest mniejsza. Więc wychodzi na to samo.

>Nie znam tych ludzi więc nie wiem jakie mają poglądy.
A czy to ważne? Jeśli tak podchodzisz do sprawy, to raczej nie znajdziesz żadnej odpowiedniej dla siebie uczelni; każdy ma jakieś poglądy (wykładowca też; na równi z Tobą). Na uczelniach wykładowcy mają obowiązek prezentacji dorobku naukowego w danej dziedzinie, a nie własnych poglądów. I jeśli chodzi o wiodące uczelnie (państwowe) jest to przestrzegane. Co dzieje się w uczelniach prywatnych (czyli również tych finansowanych przez określone środowiska) - tego nie wiem. Domyślam się jedynie, że - tak jak w przypadku "uczelni" o. Rydzyka - niekoniecznie. Ale to jakiś tam wyjątek od reguły. Chociaż groźny.

fides ex necessitate esse non debet
Trepek (76 punktów)
Rozmawiałem na forum z ludźmi z Collegium Civitas. Masz rację lepiej iść na ISNS. Może chociaż na wieczorowe się dostanę. A wracając do tych rozmów. Dowiedziałem się że są to studia strasznie zideologizowane. Zdecydowana większość wykładowców to prawicowcy. Nie było by w tym nic złego jakby nie to że to jednak odbija sie na ich nauczaniu. Jeden chłopak ,który chodzi na dziennikarstwo do CC powiedział że czasami nie wie czy jest na dziennikarstwie czy na politologii. Podobno są strasznie stronnicze. To samo na stosunkach międzynarodowych. Nie gadałem z nikim z socjologii ale podejrzewam ,że tam sytuacja wcale nie jest lepsza. Pewnie dlatego ma takie dobre wyniki w rankingach Rzeczpospolitej i Wprost. Już sam fakt ,że szkoła zdobyła 1 miejsce po raz szósty a istnieje dopiero od ośmiu lat jest conajmniej zastanawiający. Jak szkoła z ,wtedy, jednorocznym starzem mogła być uznana za najlepszą? Wiadomo ,ze chodziło tylko o powiązania...

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365