 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 06-07-2006 19:47 | joice (259 punktów) | joice | racjonalne pytanie do czytelnikow portalu... czy zdajecie sobie sprawe,dlaczego najbiedniejsze kraje swiata sa wciaz tak biedne? dla zainteresowanych,prosze zapoznac sie z linkiem organizacji w ktorej dzialam wraz z przyjaciolmi. uwazam ze w Polsce wiedza na ten temat powinna zostac poszerzona i to bardzo szybko... przeciez to zbrodnia przeciwko ludzkosci oto link: www.jubileedebtcampaign.org.uk/czekam na komentarze | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| joice | napisze tylko ze ponad 60 krajow cierpi na niesamoita biede,ze umiera dziennie okolo 50 tysiecy istnien ludzkich... nie dlatego ze stoja slabo ekonomicznie,nie dlatego ze maja wysoka inflacje,ale dlatego,ze wciaz istnieje system... ktory powoduje,ze najbogatsze kraje sa najbogatsze( G8) a najbiedniejsze kraje sa w tak nieludzkim polozeniu...a kazdy urodzony tam czlowiek,jest na poczatku swoejgo zycia winien wiecej niz bedzie kiedys w stanie oddac...
MAKE POVERTY HISTORY
4 lipca minal rok,od kiedy dzieki presji calego swiata g8 podpisalo umowe kasujac czesc tego niesprawiedliwego dlugu... teraz walczymy,aby skasowac calosc,i odciazyc reszte krajow Afryki.
jestem w pelni zaangazowana w dropt the depth campaign. czy ktos w Polsce slyszal o tej dehumanizacji ludzkosci?
czy zdajecie sobie sprawe,ze co 3 sekundy umiera tam dziecko? takie jak wasze...ludzkie dziecko,niewinne niczemu,poza miejscem urodzenia...
bardzo prosze o kontakt osoby zainteresowane wglebieniem sie w temat i byc moze dzialaniami dla kampanii na terenie Polski.
juz dosc tej niesprawiedliwosci... AIDS DEBT RELIEVE EXTREME POVERTY takie hasla nawiazujace do sytuacji Afryki powinny sie znalezć rozniez w polskich naglowkach gazet...
czy ktos slyszal wczesniej o gleaneagles campaign? make poverty history campaign? czy mojej jubilee debt campaign?
bardzo prosze wszystkich o humanistycznym nastawieniu do ludzi i zycia o odpowiedz.
|
|
 | | zima_bez_ciastka | Może będą cyniczny, ale spytam, jak te kraje mają się podnieść, jeśli same nie produkują dóbr? To czego im brak importują zaciągając długi. Z czasem jest im coraz trudniej wyjść z takiego błędnego koła. Umarzanie długów jest rozwiązaniem doraźnym choć potrzebnym. Rozwiązania doraźne mają pewien mankament- dają chwilową ulgę, ale nie leczą przyczyn. Chcę przez to powiedzieć, że bez programu poprawy i rozwoju sytuacji gospodarczej tych państw można wrócić do punktu wyjścia. Co i tak niewiele znaczy, bo przecież jest fizycznie niemożliwe by biedne państwo miało pieniądze na spłacanie długów. Poza pewną granicą wartości długu jest on niemożliwy do spłacenia, a wszelkie umorzenia jego części nie obniżające go poza tę granicę są tylko działaniami kosmetycznymi. Wygląda na to, że Afryka będzie czekać, aż znajdą się inwestorzy, którzy wyłożą kapitał by ją nieco podnieść lub póki ktos nie wymyśli taniego źródła energii dającego się łatwo stosować w krajach biednych. Pozdrawiam
|
|
|  | | joice | > Może będą cyniczny, ale spytam, jak te kraje mają się podnieść, jeśli same nie produkują dóbr?a dlaczego nie produkuja dobr?...jak myslisz,z lenistwa?:P czy slyszles kiedykolwiek o FAIR TRADE? albo o tzw.TRADECRAFT? jesli nie,polecam wystukac w google,zrozumiesz jaka glupote tu palnales... widze,ze pojecie o tym szanowni koledzy maja zadne extremalna bieda krajow trzeciego swiata nie wynika z jakijs terazniejszych pozyczek,tylko z dlugu wobec krajow uprzemyslowionych sprzed kilkudziesieciu lat. ten uklad to fikcja.( brak logiki) i dehumanizacja czesci ludzkosci polecam zainteresowac sie tym co swiat na ten tamat mowi,a potem wypisywac takie niesprawiedliwe w ocenie komentarze. ja produkty jak owoce,kawa kupuje tylko fair trade pomimo ze sa troszke drozsze,wiem ze o takie wlasnie dzialania chodzi,aby stworzyc roznice... polecam zapoznac sie wpierw z tematem droga zimo bez ciastka. sama uczestniczylam przez ostatni rok w wielu spotkaniach( w tym z brytyjskimi politykami) zaliczylam kilka protestow pod wesminister rowniez...znam temat,i wiem co pisze akurat w tej sprawie. wszystkim tutaj rowniez polecam zdobycie rzetelnych informacji,bo po twoim poscie ( i braku innych)ze smutkiem stwierdzam,ze polacy ( humanisci sic!) raczej leja na ten horror sikiem prostym...  póki ktos nie wymyśli taniego źródła energii dającego się łatwo stosować w krajach biednych. > Pozdrawiam
|
|
| |  | | Jarosław Wyszkowski (86 punktów) | Chcesz szerzyć wiedzę o tym problemie w Polsce - zacznij od tego forum. Streść sytuację zamiast odsyłać do źródeł zewnętrznych.
|
|
| | |  | | joice | > Chcesz szerzyć wiedzę o tym problemie w Polsce - zacznij od tego forum. Streść sytuację zamiast odsyłać do źródeł zewnętrznych.zajeloby to duzo miejsca,albowiem w ostatnim roku wydarzylo sie w tym temacie duzo zmian nie watpie ze kazdy uczestik tego forum zna angielski na tyle,by rozumiec latwy pisany tekst,dlatego z duma odsylam do stronki kampanii w ktorej zaczelam dzialac.rozmawialam juz o mozliwosci zaangazowania ludzi w polsce,moja znajoma mel,prawdopodobnie napisze list-petycje do racjonalisty,ale to jeszcze nie teraz... tymczasem bardzo uprzejmie prosze szanownych czytlenikow o zapoznanie sie z witryna www.jubileedebtcampaign.org.uk/mozna zlozyc dotacje przez stronke oczywiscie,jest rowniez dzial nakreslajacy co kazdy po zapoznaniu sie z tematem moze zdzialac... uwazam,ze jest to o wiele rzetelniejsze zrodlo informacji o problemie,a poniewaz ludzie tworzacy ta wirtne sa mi czesciowo znani i solidaryzuje sie z nimi zupelnie,nie widze powodu,dlaczego mialoby to byc 'zewnetrzne' zrodlo dotyczace danego problemu. pozdrawiam.
|
|
| | | |  | | Jarosław Wyszkowski (86 punktów) | Więc nie spodziewaj się dużego odzewu dla swojej inicjatywy. Ludzie są z natury leniwi i wolą mieć wszystko podane na tacy.
>uwazam,ze jest to o wiele rzetelniejsze zrodlo informacji o problemie,a poniewaz ludzie tworzacy ta wirtne sa mi czesciowo znani i solidaryzuje sie z nimi zupelnie,nie widze powodu,dlaczego mialoby to byc 'zewnetrzne' zrodlo dotyczace danego problemu.
Zewnętrzne w sensie: spoza forum i w dodatku w obcym języku.
>pozdrawiam.
Ja również pozdrawiam.
|
|
|  | | joice | "I encourage you in your advocacy for total debt cancellation for poor countries because, frankly, it is a scandal that we are forced to choose between basic health and education for our people and repaying historical debt." President Mkapa of Tanzania, 2005
|
|
| |  | | Jarosław Wyszkowski (86 punktów) | >"I encourage you in your advocacy for total debt cancellation for poor countries because, frankly, it is a scandal that we are forced to choose between basic health and education for our people and repaying historical debt." >President Mkapa of Tanzania, 2005
Ale skąd ten dług się wziął? To jest najważniejsze, i to właśnie nam wytłumacz. Sam fakt istnienia długu nikogo nie przekona - bo każdy przyzwoity człowiek swoje długi powinien spłacić.
|
|
| | |  | | joice | >>"I encourage you in your advocacy for total debt cancellation for poor countries because, frankly, it is a scandal that we are forced to choose between basic health and education for our people and repaying historical debt." >>President Mkapa of Tanzania, 2005 >Ale skąd ten dług się wziął? To jest najważniejsze, i to właśnie nam wytłumacz. Sam fakt istnienia długu nikogo nie przekona - bo każdy przyzwoity człowiek swoje długi powinien spłacić. najprosciej byloby napisac,ze dlug sie wzial jako rozliczenie za pomoc 'techniczna i medyczna' krajow afryki w latach ich okupacji przez europejczykow.w okresie zimnej wojny kraje te rowniez napozyczaly,z obawy przed globalnym konfliktem na bron...
|
|
| thraul (129 punktów) | Tak to juz niestety jest na tym cholernym swiece. Bogaty wciaz sie bogaci a biedny nieustannie biednieje. To przerazajace i przykre ze w XXI w. ludzie wciaz umieraja z glodu. Reszta siwta milczy pozostawiajac problem samemu sobie. System (co za ochydne i odrażajace slowo) faktycznie jest do dupy i pewnie predzej czy pozniej sam sie zawali. Po prostu pieniadz rzadzi swiatem. zdominowaly nas jakies papierki. Widze ze jestes pelna entuzjazmu i tryskasz energia (w przeciwienstwie do mnie w tej chwili  ) to milo ze chcesz nas tym zarazic.... kto wie moze ci sie nawet uda. Ale co wy tak wlasciwie robicie w tej sprawie? nie cala organizacja tylko konkretnie ty i twoi przyjaciele. jakie podejmujecie dzialania. Czy mozesz nam to przybliżyc?
|
|
 | | Corvus (86 punktów) | >Tak to juz niestety jest na tym cholernym swiece. Bogaty wciaz sie bogaci a biedny nieustannie biednieje. To przerazajace i przykre ze w XXI w. ludzie wciaz umieraja z glodu. Reszta siwta milczy pozostawiajac problem samemu sobie. System (co za ochydne i odrażajace slowo) faktycznie jest do dupy i pewnie predzej czy pozniej sam sie zawali.
Naprawdę nie rozumiem tego całego narzekania na "System". Czego się spodziewacie? Że państwa zachodnie zaczną przeznaczać coraz to większe procenty PKB na pomoc krajom trzeciego świata? U nas jak i w innych krajach pieniędzy brakuje na bieżące wydatki, mamy dodatkowo dopłacać do innych? Długi należy spłacać i tyle. Załóżmy jednak że świat zachodni pogodzi się ze stratą tych miliardów dolarów wpompowanych w biedne kraje i długi anuluje. I co to zmieni? Naprawdę jesteście na tyle naiwni, żeby sądzić że w przeciągu kilku lat z niczego powstanie tam cała infrastruktura, że sytuacja polityczna się nagle ustabilizuje? Że znikną choroby dziesiątkujące populacje? Powiedzcie co robicie dla poprawy sytuacji swoich sąsiadów, rodaków? Ile pieniędzy wpłaciliście na konta organizacji dożywiających dzieci w Polsce? Owszem, tak być nie powinno. Ale nie można wymagać od nas, abyśmy przejmowali się obcymi w gruncie rzeczy ludźmi, gdy na własnym podwórku mamy dużo do zrobienia.
|
|
|  | | joice | >>Tak to juz niestety jest na tym cholernym swiece. Bogaty wciaz sie bogaci a biedny nieustannie biednieje. To przerazajace i przykre ze w XXI w. ludzie wciaz umieraja z glodu. Reszta siwta milczy pozostawiajac problem samemu sobie. System (co za ochydne i odrażajace slowo) faktycznie jest do dupy i pewnie predzej czy pozniej sam sie zawali. >Naprawdę nie rozumiem tego całego narzekania na "System". Czego się spodziewacie? Że państwa zachodnie zaczną przeznaczać coraz to większe procenty PKB na pomoc krajom trzeciego świata? U nas jak i w innych krajach pieniędzy brakuje na bieżące wydatki, mamy dodatkowo dopłacać do innych? Długi należy spłacać i tyle.
nie masz podstawowej wiedzy na temat calego kapitalistycznego prosecu w ktory te kraje zostaly wciagniete( duzo opowiadania-radze poczytac)
I co to zmieni? Naprawdę jesteście na tyle naiwni, żeby sądzić że w przeciągu kilku lat z niczego powstanie tam cała infrastruktura, że sytuacja polityczna się nagle ustabilizuje? Że znikną choroby dziesiątkujące populacje?
zostalo na podstawie metod analitycznych dokladnie oszacowane ,ze sytuacja rzeczywiscie zmienilaby sie bardzo szybko( szczegolnie choroby dziesiatkujace lud i edukacja)
>Powiedzcie co robicie dla poprawy sytuacji swoich sąsiadów, rodaków? Ile pieniędzy wpłaciliście na konta organizacji dożywiających dzieci w Polsce? nic-sytacja raczej nie nadajaca sie do porownywania...bo tak to juz jest ze na swiecie sa biedni ludzie,ktorym przyszlo przymierac glodem- jest to jednak z regoly po czesci ich wlasna zasluga,komplikacje zyciowe,lub faktycznie wada systemu,chodz to zadko- jesli w polsce w biednych rodzinach wielodzietnych dzieci gloduja,to trzeba bylo nie plodzic tylu dzieci,jesli bylo sie w trudnej sytuacji matrialnej,ot zwykla rozwaga i brak propagandy religijnej zrobliby swoje)
>Owszem, tak być nie powinno. Ale nie można wymagać od nas, abyśmy przejmowali się obcymi w gruncie rzeczy ludźmi, gdy na własnym podwórku mamy dużo do zrobienia. to sie nie przejmujcie.SPODZIEWALAM SIE WLASNIE TAKICH ODPOWIEDZI OD ZAKNIETYCH WE WLASNEJ POLSKOSCI POLAKOW)nie rozumiesz roznicy... zachodni swiat,perfidnie i z premedytacja wciagnal kraje trzeciego swiata w taka sytuacje,a to juz jest dranstwo... jestem obywatelka europy,wiec czuje sie w obowiazku do jakijs dzialan- bo wsytd mi za nasze rzady a poza tym,porownywanie glodnych dzieci w sierocincach w polsce np. z liczba 50 000 osob umierajacych dziennie z glodu lub faktem ze CO OKOLO 3 SEKUNDY UMIRA TAM DZIECKO jest dla mnie GROTESKOWE EXTREMALNA NEDZA,PO TO ZEBY NAM ZYLO SIE LEPIEJ? zastanow sie jak dajesz nabijac kieszenie tym zlodziejom,kupujac produkty tych kapitalistycznych korporacji,ktore zmuszaja( wg.prawa) biednych ludzi afryki,aby pracowali na splate dlugu...za grosze kazdy kto sie tam rodzi,jest na poczatku zycie winien wiecej niz bedzie w stanie oddac,a ty pijac kawe neske,czy palac marlboro pomagasz utrzymac te sytuacje ale pewnie i tak nie dotrze...po co przejmowac sie jakimis OBCYMI ludzmi gdzies na drugim koncu swiata,nie?
ps.po krawych zamachach w iraku rozni ludzi 'w srednim wieku' ( wierzacy) pytani przeze mnie co o tym sadza z regoly odpowieadali,ze to przeciez i tak o jakijs tam 'mahometow' chodzi lub cos w podobnym tonie... jak to propaganda ( czy religijna,czy kapitalistyczna ) moga zrobic swoje,zmienic postrzeganie rzeczywistosci,prawda? pozdrawiam i zycze nabrania wrazliwosci na ludzkosc. bo ta jest bardziej zroznicowana nieststy,niz kazdy chcialby to przyjac
|
|
 | | joice | > Tak to juz niestety jest na tym cholernym swiece. Bogaty wciaz sie bogaci a biedny nieustannie biednieje. To przerazajace i przykre ze w XXI w. ludzie wciaz umieraja z glodu. Reszta siwta milczy pozostawiajac problem samemu sobie. System (co za ochydne i odrażajace slowo) faktycznie jest do dupy i pewnie predzej czy pozniej sam sie zawali. Po prostu pieniadz rzadzi swiatem. zdominowaly nas jakies papierki. Widze ze jestes pelna entuzjazmu i tryskasz energia (w przeciwienstwie do mnie w tej chwili ) to milo ze chcesz nas tym zarazic.... kto wie moze ci sie nawet uda. Ale co wy tak wlasciwie robicie w tej sprawie? nie cala organizacja tylko konkretnie ty i twoi przyjaciele. jakie podejmujecie dzialania. Czy mozesz nam to przybliżyc?> czesc! przepraszam,ze tak dlugo na Twego posta nie odpwiadalam...zostalam zartudniona jako bebniarz do grupy capoeiry i trzeba bylo duzo cwiczyc  narazie idzie mi ok  a co my robimy? przedewszystkim organizujemy happeningi,protesty- co w uk ma wiekszy sens,bo premier tego kraju nalezy do G8 czesc dlugu zostala skasowana( jednakze podpisami,nie pozniejszym dzialaniem-obserwatorzy mowia,ze nie ma zadnej poprawy) nie wiem czy slyszes o tej najwiekszej imprezie muzycznej,ktora odbywa sie 2 lipca zeszlego roku... live8live(polecam sprawdzic linka  ( www.live8live.com/) muzycy i gwiazdy z calego swiata bardzo sie w ostatnich latach zaangazowali i mysle ze dzieki uporowi znanych osobistosci i presji miliardow ludzi na calym swiecie g8 uleglo,i poprostu MUSUIALO skasowac chodz czesc tego dlugu.. teraz i tak wykanczamy ich samymi odestkami... w gruncie rzeczy,ten caly dlug to legalna sprawa weglug prawa,jednakze niespawiedliwosc tego procesu( jak wiele prawniczych nakazow) jest oburzajaca. a banki,ktore pozyczyly ta kase w okresie zimnej wojny zabijaja tam ludzi samymi odestami w dniu dzisiejszym nikt nie ma watpliwosci,ze nie ma to sensu,ze jest to zbrodnia przeciwko ludzkosci... pozdrawiam jesli pragniesz dowiedziec sie wiecej( nie mam czasu teraz sie rozpisywac) prosze o kontakt! pozdrawiam serdecznie,i zycze wiekszego zaangazowania
|
|
|  | | Free Mind (55 punktów) | Vivat Humanizm!!! Joice, na początek głęboki ukłon w stronę prawdziwej humanistki. Twoje zaangażowanie w walkę z ubóstwem krajów południa jest godne naśladowania. W pełni popieram działania MPH (i podziwiam twoje zaangażowanie). Co do Corvusa to trudno uwierzyć w jego obojętność i, wydaje się, nieuświadomiony nacjonalizm (może nawet rasizm). Czym różni się głód sudańskiego dziecka od głodu dziecka w Polsce? Może tylko tym, że u nas, wbrew pozorom, nawet najbardziej wygłodzone dzieci są "grubaskami" w porównaniu do afrykanów. Poza tym, u nas przynajmniej funkcjonują instytucje, bardziej bądź mniej udolne - to inna kwestia, które są powołane by zapobiegać skrajnej nędzy i głodowi. Nie może więc dziwić powątpiewanie w System, który przecież powinien służyć ludziom, a nie powodować śmierć milionów, jak ma to miejsce. Nie widze powodu by bogata północ musiała bezczynnie przyglądać się ekonomicznemu holokaustowi południa tylko dlatego, że tak jest zorganizowany System. Jako rozumne istoty, szczególnie mieniące się "racjonalistami", poznaliśmy w dużym stopniu prawa rządzące tym światem i zyskaliśmy pewną władzę nad nim. Możemy kształtować świat tak jak tego chcemy (w granicach możliwości oczywiście) i nie musimy zdawać się na rzekome "tak już musi być" w kwestii nędzy i głodu na świecie. "Długi trzeba oddawać". Oczywiście że tak. Jednak prawo ma służyć ludzkości a nie ją pogrążać w barbarzyństwie, bo inaczej obecnego stanu rzeczy nazwać nie można. Dlatego o tym długu należy zapomnieć. My (zachód) jesteśmy wierzycielami długu, więc my mamy prawo go umorzyć. Więcej. ONZ dążąc do likwidacji nędzy na świecie przyjęła Projekt Milenijny Narodów Zjednoczonych. www.unic.un.org.pl/projekt_milenijny/Niestety jego realizacja nie przebiega tak jak powinna. Poza tym powstał Komitet Pomocy Rozwojowej (DAC) - 22 najbardziej rozwinięte kraje świata zobowiązały się przekazywać 0,7 proc. PKB na pomoc rozwojową. Niestety, jak donosi OECD jedynie 5 krajów należących do DAC spełnia zobowiązania ONZ przekazywania 0,7 proc. PKB na pomoc rozwojową. Są to: Norwegia (0,93 proc. PKB), Szwecja (0,92 proc.), Luksemburg (0,87 proc.), Holandia (0,82 proc.) i Dania (0,81 proc.). Znacznie mniejszy procent PKB na pomoc rozwojową przeznaczają największe gospodarki świata: Niemcy - 0,35 proc., Japonia - 0,28 proc., a Stany Zjednoczone tylko 0,22 PKB. Raport OECD zawiera też dane na temat polskiej pomocy rozwojowej. Zgodnie z nimi Polska (nie będąca członkiem DAC) w 2005 r. przeznaczyła na ODA (Oficjalną Pomoc Rozwojową) 0,09 proc. PKB (283 mln dol.). (te dane przytaczam za lewica.pl) Prawda jest taka, że żeby Afryka się rozwinęła potrzeba potężnych pieniędzy na infrastrukturę przemysłową, energetyczną, szkolnictwo, służbę zdrowia. Bez tych fundamentów nie zaistnieje normalna gospodarka w Afryce. Niestety, sam Czarny Kontynent w obecnych stosunkach ekonomicznych panujących na świecie nie jest w stanie tego sobie zapewnić. Musimy jej to dać my. Tak, po prostu DAĆ!!! 0,7% PKB jestem w stanie oddać w ramach humanistycznego solidaryzmu z innymi ludźmi. Wiadomo, wygodniej nam jeść tanie importowane owoce z plantacji pilnowanych przez uzbrojonych strażników (nie przejaskrawiam), niż oddawać część owoców swojej pracy nieznanym ludziom i jeszcze zawracać sobie głowę ich losem. Ja jednak takiego świata nie akceptuję. Istnieje sporo dobrych pomysłów walki z obecną sytuacją i ludzie którzy chcą coś z tym zrobić. Joice, na maila wysyłam Ci kontakty do osób, które mogą podjąć współpracę. Wszystkich zainteresowanych proszę o zgłębienie problemu i jeśli zechcecie także zapraszam do współpracy. Czekam na kontakt. Free_Mind Vivat Humanizm!
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|