Racjonalista - Strona głównaDo treści
Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 27 sierpnia 2009 r.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
NapisanoAutorTytuł
26-08-2009 23:36Marcus Platonicus (617 punktów)Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 27 sierpnia 2009 r.
Zapraszam na następne spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie,
w czwartek, 27-go sierpnia 2009 r.

Spotkanie odbędzie się w księgarnio-kawiarni "Tarabuk", przy ulicy Browarnej 6 w Warszawie, o godzinie 19.00.
Wszystkie Spotkania odbywają się w parzyste czwartki każdego miesiąca, o tej samej godzinie, w tym samym miejscu.

Zaproszenie dotyczy wszystkich, którym racjonalizm jest bliski (lub choćby zapragnęli spojrzeć nań z bliska), dla których jednocześnie potrzeba poznawcza jest jedną z najważniejszych.

Proszę o dodawanie poniżej swoich propozycji Tematów do dyskusji, z krótkimi opisami.

Tutaj jest Protokół ze spotkania Kawiarni Filozoficznej P.S.R., z dnia 13 sierpnia 2009 r.

    Pozdrawiam Racjonalistów, Marcus Platonicus.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Marcus Platonicus (617 punktów)PT: Czy Filantropia to dobry pomysł?
Propozycja tematu:

   Czy Filantropia to dobry pomysł?

Autor:

   Bogdan

Autor jest proszony o Opis

   Pozdrawiam Racjonalistów, Marcus Platonicus.
Marcus Platonicus (617 punktów)PT: Czy są złe pytania? Bezsensowne, źle postawione, przedwczesne, itd
Propozycja tematu:

   Czy są złe pytania? Bezsensowne, źle postawione, przedwczesne, itd.?

Autor:

   Leszek

Autor jest proszony o Opis

   Pozdrawiam Racjonalistów, Marcus Platonicus.
Marcus Platonicus (617 punktów)PT: Czym jest myśl?
Propozycja tematu:

   Czym jest myśl?

Autor:

   Leszek

Autor jest proszony o Opis

   Pozdrawiam Racjonalistów, Marcus Platonicus.
Marcus Platonicus (617 punktów)Protokół - 2009-08-27 - część 1
Protokół ze spotkania Kawiarni Filozoficznej P.S.R., z dnia 27 sierpnia 2009 r.

W Spotkaniu uczestniczyli: Bogdan, Jarek, Paweł 1, Zulka, Michał, Kasia, Paweł 2, Leszek i Marian - Prowadzący.

Ustalono następującą listę proponowanych Tematów dyskusji:
    1. Czy Filantropia to dobry pomysł?
    2. Czy są złe pytania? Bezsensowne, źle postawione, przedwczesne, itd.?
    3. Czym jest myśl?
    4. Jaka jest przyszłość Cywilizacji Ludzkiej?
    5. Jaki jest status i przyszłość Niewierzących w Polsce?

Po przedstawieniu przez autorów Tematów propozycji ich interpretacji i zakresu, oraz po uzgodnieniach, w pierwszej turze głosowania Tematy uzyskały następujące liczby głosów:
    1: (5); 2: (4); 3: (3); 4: (5); 5: (6).

Wybrano temat 5. Rozważono propozycję dyskutowania dwu tematów, i przyjęto ją warunkowo - na ile się da. Dokonano rozstrzygnięcia między tematami 1 i 4, przez drugą turę głosowania. Stosunkiem głosów: 1: (6); 4: (3) - wybrano temat 1.

-------

Dyskusja tematu:

    Jaki jest status i przyszłość Niewierzących w Polsce?

Nie zgłoszono inicjującego Stanowiska Programowego, uczestnicy przeszli bezpośrednio do dyskusji w trybie wymiany Opinii. W trakcie dyskusji, Prowadzący zmodyfikował Zasady Debaty, poszerzając tryb "Protest" do "Ad Vocem" - tj. dopuszczając inne rodzaje odniesienia do Opinii, niż protest.

Jarek rozróżnił kategorie Statusu - prawny, społeczny, obyczajowy i może inne. Podkreślił zasadniczą rolę dla Niewierzących zadania integracji środowiska. W sferze ideowej i światopoglądowej pełni ją np. PSR i Racjonalista.pl, w organizacji jest jego inicjatywa integracji w sferze towarzyskiej.

Bogdan zwrócił uwagę, że Niewierzący w Polsce, jako grupa nacisku - ze względu na nieliczność - są bez szans. W poszczególnych inicjatywach społecznych, muszą zatem występować w szerszej koalicji - z Wierzącymi Liberałami.

Paweł 1 przedstawił Stanowisko Programowe, w którym wyraził pogląd, że Ateizm powoduje rozpad (dezintegrację) społeczeństw i grup, w których dominuje. Gdy każdy sam dla siebie określa Zasady życia i współżycia, to w rezultacie nieuchronny jest brak Zasad wspólnych - stąd rozpad. Dowody empiryczne tej tezy dostrzega w Historii. Również brak nakazów religijnych potęgujących płodność wyznawców, skutkuje małą liczbą dzieci u Ateistów - i zanikiem populacji. Dodatkowo - Religie to jedyny twórca Kultur (w znaczeniu socjologicznym).

Zulka poparła ideę konsolidacji środowiska. Polemizuje z Pawłem 1 - obserwacja społeczna pokazuje, że jest wiele osobistych odmian tej samej religii - asymptotycznie zbliżając się do liczby jej nominalnych wyznawców. To zaprzecza tezie o nieuchronnej jednorodności populacji religijnych. Dla sukcesu społeczeństw, wystarcza wypracowanie wąskiego zbioru zasad współżycia. Choć zgadza się, że społeczności religijne są bardziej spójne.

Leszek przeciwstawia tezie Pawła 1 o nieuchronnej dezintegracji społeczeństw ateistycznych, przykłady: Czech, Holandii, Francji i innych. Nie rozpadają się, przeciwnie - mają się lepiej niż religijna Polska. Stwierdza, że przeciwstawianie się szkodom społecznym powodowanym przez KK jest koniecznością. Zauważa, że konsumpcjonizm jest dużo skuteczniejszy od komunizmu w osłabianiu wpływów religii w społeczeństwie.

Marian zdecydowanie polemizuje ze stanowiskiem Pawła 1. Zauważa, że przytoczona argumentacja jest identyczna z głoszoną przez biskupów i teologów KK, a w istocie jest powierzchowna, opiera się na pochopnych wnioskowaniach i ignoruje zaprzeczające fakty. Rzeczywiście, Religie są historycznie pierwszym i dotąd ilościowo dominującym kreatorem Kultur. Jednak nie jedynym. Ich monopol został złamany w Europie (o innych kontynentach się nie wypowiada, z braku wystarczającej wiedzy) przez dwa europejskie Renesanse. Pierwszy - w złotym wieku starożytnej Grecji, drugi - od Italii Galileusza i Bruno, do dziś. Istotą każdego było wyrwanie się z kajdan Religii w kierunku Ateizmu, choćby nominalnie tego nie deklarując. Skutkiem był niesłychany rozkwit wszelkich osiągnięć, eksplozja różnorodności - odrażająca dla fanatyków, ale dająca szczęście ludziom i wcale nie powodująca rozpadu społeczeństw. Odwrotnie - w konfrontacjach z opresywną zwartością religijnych i kwazireligijnych reżimów - od armii Dariusza I i Kserksesa I, przez armię Kara Mustafy, po armię Hitlera - dająca zwycięstwo.

Jarek powtórzył postulat konieczności integracji środowiska ateistów. Jako przykład sprawnie funkcjonującego społeczeństwa ateistycznego podał Szwecję.

Paweł 1 wprowadził pojęcie Dryfu Rewindykacyjnego - "Żądam, bo mi się Należy! Bo tak Chcę!". Staje się powszechny w wymienionych współczesnych społeczeństwach ateistycznych - np. blokady i rozruchy we Francji, masowe wyłudzanie zasiłków w Szwecji. Rozpad nieuchronny - w skali czasu kilku pokoleń. Sformułował trzy warunki konieczne przetrwania Kultury:
    * Chęć umierania za ojczyznę/sprawę,
    * Ekspansywność prokreacyjna społeczności,
    * Gotowość do harmonijnego współistnienia społecznego.
Zaprzeczył możliwości internalizacji Systemów Wartości poza Religią! Stąd, pod nieobecność Religii - nieuchronna erozja Wartości!

    Ciąg dalszy poniżej ...
Marcus Platonicus (617 punktów)Protokół - 2009-08-27 - część 2
    Ciąg dalszy powyższego ...

Bogdan zgodził się z Pawłem 1, że powoływanie się na Szwecję jest ryzykowne. Tu krótki czas obserwacji i odziedziczony system wartości protestanckich, stąd wynik może być niekonkluzywny. Zgodził się, że narastający egocentryzm i roszczenia - to Socjalizm wrogi Wspólnocie - potencjalnie destruktywny. Głosuje zawsze na partie rynkowe.

Paweł 2 zwrócił uwagę na burzliwą historię XX wieku, której główni aktorzy - Niemcy i Rosjanie - nie działali z pobudek religijnych, a wskutek zdyscyplinowania państwowego. A więc mogą działać motywacje inne niż Religie, i silniejsze. Stwierdził, że obecnie liczy się bardziej jakość wychowania i edukacji dzieci, niż ich ilość.

Kasia stwierdziła, że Wartości są z Religii! Oświadczyła, że dla Wierzących, i dla niej - "Wiara religijna mnie obliguje do Demonstracji mojej Religii!". Nawet, gdyby dla kogoś było to Narzucaniem jej wyborów. Uznała, że Wierzący byliby dyskryminowani, gdyby im odebrać ten rodzaj wolności.

Leszek, w trybie Protestu, stanowczo odrzucił taką postawę - jako uzurpację praw nienależnych w żadnym demokratycznym państwie prawa. A takim, jak dotąd, przynajmniej nominalnie, jesteśmy. Uznał za skandal, że w potocznej opinii w Polsce - Katolikom wolno Ewangelizować, ale Ateistom nie wolno Ateizować!

Kasia zapytała, na jakiej podstawie Zulka głosi kres Religii?

Zulka odpowiedziała na pytanie - osobiście woli, gdy człowiek sam myśli, a nie bezkrytycznie podporządkowuje się władzy Autorytetów - zwykle z własnej nominacji. Jest przekonana, co do możliwości Rozwoju - jednostek i społeczeństw. Również rozwoju moralnego - tj. Internalizacji Wartości i Zasad, bez motywacji i sankcji religijnej. Wie, że nie jest osamotniona w swym przekonaniu - takich jest wielu. Uznaje, że w miarę wzrostu ogólnej wiedzy i samoświadomości społeczeństw - takich ludzi będzie coraz więcej (co już następuje), a stąd kres Religii.

Marian zwrócił uwagę na szereg przykładów i aspektów, podważających prosty model Pawła 1 i biskupów. Doktryny religijne są naprawdę różne. Np. Protestantyzm efektywnie umoralnia, a Katolicyzm demoralizuje. Tysięczne przykłady porównania Szwecji z katolicką Polską to potwierdzają. A więc rola Religii i Ateizmu nie jest jednoznaczna i czarno biała. Z kolei degradacja moralna w Szwecji odbywa się nie na linii relacji osobowych, ale osób z państwem. Jest więc rezultatem przyjętego ustroju - skrajnie redystrybucyjnego i demoralizującego socjalizmu (jeszcze rynkowego). Z kolei wnikliwa analiza psychologiczna postaw żołnierzy licznych długotrwałych europejskich wojen, dowodzi, że Religia na frontach umiera pierwsza. Gotowość do oddania życia pozostaje - ale dla Wartości zupełnie innych niż religijne.

Michał przytoczył dane z badań socjologicznych, z których wynika kilkadziesiąt razy większa szansa zabójstwa mężczyzny w tradycyjnych, głęboko religijnych społecznościach plemiennych, niż w ateizującej się Europie XX wieku (wliczając obie ludobójcze wojny światowe!). Nie do zaakceptowania są też jawne ograniczenia praw kobiet w religiach monoteistycznych, w tym w KK. Wreszcie nie do przyjęcia jest też totalny paternalizm tych religii. To kryterium estetyczne.

Jarek zadał pytanie retoryczne, na które ta dyskusja nie udzieliła odpowiedzi - Jak budować własne Mini-Społeczeństwo Racjonalistów w dzisiejszej Polsce?

Paweł 1 stwierdził, że przedstawione kontrargumenty mają stosowalność, ale ograniczoną - elitarną. Dla prostych ludzi, konieczna jest sankcja z transcendencji - religijna. Bez niej ulegną szybkiej degradacji moralnej.

Paweł 2 wyraził swoje marzenie życia w kraju z pełną wolnością wyboru decyzji egzystencjalnych i możliwości samorealizacji - bez dyktatu i zawłaszczania przez Religię.

-------

Z dyskusji Tematu: "Czy Filantropia to dobry pomysł?", z braku czasu, zrezygnowano. Jego podjęcie zostanie rozpatrzone następnym razem.

Na tym Spotkanie zakończono.

Tradycyjnie, uważam że Spotkanie było bardzo udane i owocne. Zachęcam do zamieszczania poniżej uzupełnień, korekt (gdyby trzeba), rozszerzeń i komentarzy do niniejszego Protokołu.

Zapraszam na następne, w drugi czwartek września - Protokolant.
Wątek następnego Spotkania tutaj:
Spotkanie Kawiarni Filozoficznej P.S.R. w Warszawie, 10 września 2009 r.

    Pozdrawiam Racjonalistów, Marcus Platonicus.

Wróć do listy wątków działu Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365