Racjonalista - Strona głównaDo treści
Hehehehe... i jeszcze to

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Bazgroły
NapisanoAutorTytuł
29-01-2008 18:34darlove (2804 punktów)Hehehehe... i jeszcze to
Wśród dziesięciu worków monet jest jeden z monetami fałszywymi. Jak za pomocą jednego ważenia na zwykłej wadze wskazać, który to worek wiedząc tylko, że waga monety fałszywej to jeden gram, a prawdziwej dwa gramy?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

makson (164 punktów)
Mam do tego zagadnienia pytania:
1. Na czym polega "jedno" ważenie? Czy dostawianie po 1 worku na każdą szalkę do momentu utraty przez wagę równowagi to wciąż 1 ważenie?
2. Czy zagadka polega na wymieszaniu między sobą zawartości worków w odpowiedniej proporcji, a zadanie na wyliczeniu tej proporcji?
Radamantys (120 punktów)
>Wśród dziesięciu worków monet jest jeden z monetami
>fałszywymi. Jak za pomocą jednego ważenia na zwykłej wadze
>wskazać, który to worek wiedząc tylko, że waga monety
>fałszywej to jeden gram, a prawdziwej dwa gramy?

1. Oznaczam worki numerami 1 - 10.
2. Z worka nr 1 biorę jedną monetę, z worka nr 2 - dwie monety, nr 3 - trzy monety itd.
3. Monety pobrane z worków kładę na szalę i ważę.
4. Uzyskaną wagę (w gramach) odejmuję od liczby 110.
5. Liczba otrzymana w wyniku odejmowania jest numerem worka z fałszywymi monetami.

Wróć do listy wątków działu Bazgroły

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365