Witam Mam wielką prośbę. Znajoma nauczycielka miała ostatnio małą "wojnę" na zebraniu rodzicielskim. Oczywiście poszło o religie, a raczej o niechęć do niej dwojga rodziców. Rodzice uczniów wyznających jedynie słuszną w tym kraju religię, zdziwieni bardzo, że nie wszyscy są zachwyceni organizacją takowych zajęć w środku godzin lekcyjnych upomnieli tych "innych", że przecież i tak muszą napisać oświadczenie tu zacytuję "czy dziecko ma chodzić na religię czy nie". W związku z czym dziecko w razie nie wyrażenia zgody przez rodzica ma "okienko", a że jest ich tylko dwoje to nie ma sensu organizowania dla nich opieki i dzieci mogą mieć "okienko". W tym momencie poczułem lekkie zdziwienie, bowiem z tego co się orientuję winno się wyrażać chęć organizacji zajęć dla dziecka zarówno z religii jak i z etyki. Wyrażenie woli organizacji takowych zajęć obliguję szkołę do ich organizacji (jesli liczba zainteresowanych jest odpowiednia), a uczącą się tam młodzież do uczęszczania na nie. W związku z powyższym zobligowałem się do sprawdzenia stanu faktycznego i przygotowania oświadczenia zgodnego z wolą ustawodawcy i obowiązującego prawa. Jako, że nie chciałbym przyczynić się do powstania ewentualnych problemów na linii szkoła-rodzice a i po chwili kuratorium, chciałbym zasięgnąć opinii czy przygotowana przeze mnie wersja oświadczenia jest prawidłową. Z pozdrowieniami Wiktor Kołba Zgodnie z § 1 ust. 1 rozporządzania Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. (Dz. U. nr 36, poz. 155 z późn. zm.) w związku z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. nr 67, poz. 329 późn. zm.), oświadczam, że wyrażam życzenie by dla ......................... organizowana była nauka etyki / religii .............................. (data i podpis rodzica/opiekuna prawnego) |