 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 15-08-2006 13:10 | Kaktus | Jezus Esseńczyk | Witajcie, chciałbym prosić was o rade bądź jak kto woli pomoc. DOkładnie chodzi mi o odpowiedź na kilka dręczących mnie pytań. Za błędy ortograficzne przepraszam, za odpowiedzi dziękuję. Czy jeśli Jezus esseńczykiem był to czy w jakikolwiek sposob neguje jego boskość? Czy Jezus głosił takie same idee jak eseńczycy? W ewangeliach można znaleść odniesienie Jezusa do Starego Testamentu ,jak np.Jezus mowi o Sodomie i Gomorze czy tez o innych zdarzeniach, essenczycy robili to samo, odnosili sie oni do Starego Testamentu w celu przyblizenia jakichs faktow? Jezus mowił cos o nienawisci do matki, a takze o milowaniu blizniego, przeciez to calkowita sprzecznosc, to blad popelniony przez Jezusa, autora ewangeli, czy tez essenczykow? Jezeli Jezus odszedł od essenczykow, jak mowa w tekscie na stronie racjonalisty (Jezus Esseńczykiem) to czy nie spodkała go kara smierci za opuszczenie sekty? W tamtych czasach wiara byla bardzo fundamentalna rzecza i nade wszystko wazna. Po co Jezus miałby odchodzić od Eseńczyków skoro głosili te same idee? Jeżeli Jezus bogiem nie był, to dlaczego uczniowie którzy musieli z nim odejść od eseńczyków, bądź uczniowie których pozyskał jako "wolny strzelec" tak mocno trzymali się doktryny że Jezus jest bogiem, że nie ma innego że jest wszechmocny itd. że aż dali się za to zabić, przecież nikt normalny, który przebywał z Jezusem i widział że żadnym bogiem nie jest nie dał by się za to zabić. Chciałbym tutaj tez podkreslic fakt że nie wierze iz wszyscy uczniowie Jezusa byli nienormalni ;p Zapytam jeszcze mocniej, skoro sam Jezus wiedział ze bogiem nie jest to dlaczego dał sie ukrzyzowac głoszac ze bogiem jest? Dlaczego poswiecił za to zycie? Czy w tamtych czasach mozna bylo dzialac bez religi, jako człowiek wolny? Czy Jezus mogł przebywac na terenie na ktorym dzialali essenczycy? Czy uznanie sie za boga przez Jezusa nie negowało boga uznawanego przez Żydow? tzn. jezusowego niby ojca? Czy uznanie sie za boga w tamtych czasach nie spowodowałoby zabojstwa owego delikwenta, w koncu fanatyzm w tamtych czasach był przedni...?
|
| Kaktus | Mam jeszcze jedno pytanie, o którym zapomniałem, po co Jezus miałby straszyć sądem ostatecznym i zakładać nową religię? Po co w ogóle jego następcy mieli by zakładać religię, pisać jakieś tam księgi etc.? Dla pieniędzy? Przecież oni sami nie mogli zarobić na tym gdyż nie pozyskali by takiej ilości wiernych za swego życia żeby cokolwiek z tego mieć.Chodzi mi tutaj o pierwszych apostołów i kapłanów. Z jakich powodów pierwsi chrześcijanie oddawali życie za swoją wiare skoro Jezus przemawiając do nich za życia i uleczając chorych przed nimi nie był bogiem? Przecież widzieliby ze leczenie trwa bardzo długo a nie że umierajacy człwowiek w stanie spiaczki wstaje po 5 minutach...
|
|
 | | Stuglik (5 punktów) | Mam nadzieje, iz znasz jezyk anglieski na tyle, by przeczytac i zrozumiec artykuly, ktore dla Ciebie znalazlem: 1) Historyczny Jezus - en.wikiped(*)rical_Jesus#Works_and_miracles . 2) Jezus z puntku widzenia roznych religii (w tym chrzescijanstwa) - en.wikipedia.org/wiki/Jesus . 3) Jezus jako mit, controwersje dotyczace biblijnego opisu Jezusa, jego zycia i dzialanosci - en.wikipedia.org/wiki/Jesus_myth . 4) Historycznosc Jezus, dokumenty swiadczace o jego istnieniu - en.wikipedia.org/wiki/Historicity_of_jesus . Essenizm to jeden z 3 glownych odlamow judaizmu z tamtego okresu (faryzeusze, saduceusze, essenczycy), szeroko rozpowszechniony w obrebie Galileji, rodzinnych stron Jezusa. Fakt ten wskazuje na to, iz mial on z nimi stycznosc i sekta ta wywierala nan wplyw, ktory uwydatnia sie w gloszonych przezen pogladach. Essenczycy nie uznawali prawa wlasnosci (czego skutkiem bylo powstrzymywanie sie od handlu), ofiar ze zwierzat (co bylo szeroko praktykowane przez pozostale odlamy judaizmu), starali sie hamowac wybuchy gniewu, potepiali niewolnictwo, a zamiast tego pomagali sobie na wzajem. Wierzyli w niesmiertelnosc duszy (poglad niepodzielany przez niektore odlamy judaizmu), i otrzymanie ich z powrotem po smierci. Spora czesc essenczykow zyla w celibacie, lecz znajdowali sie i tacy, ktorzy nie stronili od malzenstwa. Z tego co mi wiadomo, nie praktykowali oni karania "apostatow". (zrodlo - wikipedia.org) Faktem jest, iz religia miala w owych czasach ogromne znaczenie, byla ona wpisana w historie kazdego narodu i miala wymiar spoleczny. Karanie Jezusa bylo by wysoce nie na miejscu, wprawdzie nie odszedl on zbytnio od przekonan essenskich. Jego "odejscie" mialo jedynie wymiar rozpoczecia wlasnej dzilalnosci. Nie wszystko, co spisane jest w 4 ewangeliach, zostalo faktycznie wypowiedziane przez Jezusa. Zrodel tych nie traktuje sie jako dokumentow czysto historycznych, znajduje sie w nich mnostwo bledow, mitow i zapozyczen z innych religii badz kultow. "Wedlug pogladu Straussa, opisy ewangeliczne nie odnosza sie do rzeczywistej postaci Jezusa, lecz sa wyrazem legend" ("Od Mojzesza do Mahometa", rozdzial autorstwa Jozefa Kellera), interpretacja postaci, dokonana przez ich autorow (ktorzy de facto nie mieli stycznosci z Jezusem za jego zycia). Analizy jego zycia i poslannictwa nalezy dokonywac na podstawie krytyki dokumentow, ktore o nim mowia. W tym celu polecam lekture "Prawdy i fikcji w Kodzie Leonarda da Vinci" (niestety nie pamietam autora, ksiazke pozyczylem koledze juz jakis czas temu). Autor rzetelnie tlumaczy wysuniete przez niego tezy dot. postaci Jezusa, poslugujac sie bogata gama dokumentow i prac historycznych (vide bibliografia). Poglad o boskosci Jezusa podzielala jedynie czesc chrzescijanskich sekt (m.in arian, doketow, gnostykow i dzisiejszych ortodoksow) (jako ze nie istniala wtedy jeszcze ujednolicona doktryna, wprowadzona dopiero za czasow cesarza Konstantyna Wielkiego, na I soborze nicejskim). Ewangelie spisywali ludzie wywodzacy sie z roznych srodowisk, o roznym bagazu doswiadczen. Prezentowane przez nich opisy Jezusa czesto uosabialy ich wlasne przekonania, ktore mogly ze soba kolidowac w przypadku kilku autorow. Wyrok smierci nie musial wcale dotyczyc rzekomego gloszenia przezen boskosci. Zostal on uznany przez kregi faryzejski i Sanhedryn za apostate (osobe swiadomie odchodzaca od Boga, zmieniajaca wyznanie), falszywego proroka oraz bluznierce; odrzucal Prawo i nie obchodzil swiat nakazanych przez Boga. Bylo to glownie spowodowane jego pochodzeniem z obrebu Galileji, ktora opierala sie wplywowi judaizmu jerozolimskiego, kreowanego przez faryzeuszy, a pozostawala pod znacznym wplywem hellenizmu. "Czy w tamtych czasach mozna bylo dzialac bez religi, jako człowiek wolny?" Jak juz wczesniej powiedzialem, religia byla gleboko zakorzeniona, dawala ludziom poczucie przynaleznosci. "Mam jeszcze jedno pytanie, o którym zapomniałem, po co Jezus miałby straszyć sądem ostatecznym i zakładać nową religię?" Jezus wywodzil sie z kregow apokaliptycznych. Byli oni przeswiadczeni o bliskosci Krolestwa Niebieskiego (ktore mialo miec wymiar materialno-duchowy, nie zas czysto duchowy, jak twierdza dzisiejsi chrzescijanie). Sam nie zalozyl nowej religii, ktora z natury jest zjawiskiem spolecznym i potrzebuje czasu na rozwoj. Byl jednak postacia bardzo charyzmatyczna, jednym sposrod wielu apokaliptykow pretendujacych do miana Mesjasza (ktory w judaizmie NIE jest uosobieniem Boga JHWH, a jedynie jego ludzkim poslancem). Mam nadzieje, ze odpowiedzialem choc na kilka dreczacych Cie pytan.
|
|
|  | | Komek (67 punktów) | Przepraszam,to ja jestem autorem tekstu,nie posiadałem w tedy konta a chciałbym zmienić troszkę wątek więc tutaj owy wątek wkleję,przepraszam za powtórzenia jeśli takie wystąpią.
Witajcie,chciałbym prosić was orade bądź jak kto woli pomoc.DOkładnie chodzi mi o odpowiedź na kilka dręczących mnie pytań.Za błędy ortograficzne przepraszam,za odpowiedzi dziękuję.
Czy jeśli Jezus eseńczykiem był to czy w jakikolwiek sposob neguje jego boskość? Czy Jezus głosił takie same idee jak eseńczycy?W ewangeliach można znaleść odniesienie jezusa do starego testament,jak np.jezus mowi o sodomie i gomorze czy tez o innych zdarzeniach,esenczycy robili to samo,odnosili sie oni do starego testamentu w celu przyblizenia jakis faktow? Jezus mowił cos o nienawisci do matki,a takze o milowaniu blizniego,przeciez to calkowita sprzecznosc,to blad popelniony przez jezusa,autora ewangeli,czy tez esenczykow? Jezeli Jezus odszedł od esenczykow,jak mowa w tekscie na stronie racjonalisty (Jezus Eseńczykiem) to czy nie spodkała go kara smierci za opuszczenie sekty?W tamtych czasach wiara byla bardzo fundamentalna rzecza i nadewszystko wazna. Po co Jezus miałby odchodzić od Eseńczyków skoro głosili te same idee? Jeżeli Jezus bogiem nie był,to dlaczego uczniowie którzy musieli z nim odejść od eseńczyków,bądź uczniowie których pozyskał jako "wolny strzelec" tak mocno trzymali się doktryny że Jezus jest bogiem,że nie ma innego że jest wszechmocny itd. że aż dali się za to zabić,przecież nikt normalny,który przebywał z Jezusem i widział że żadnym bogiem nie jest nie dał by się za to zabić.Chciałbym tutaj tez podkreslic fakt że nie wierze iz wszyscy uczniowie jezusa byli nie normalni ;p Zapytam jeszcze mocniej,skoro sam jezus wiedział ze bogiem nie jest to dlaczego dał sie ukrzyzowac głoszac ze bogiem jest?Dlaczego poswiecił za to zycie? Czy w tamtych czasach mozna bylo dzialac bez religi,jako człowiek wolny? Czy JEzus mogł przebywac na terenie na ktorym dzialali esenczycy? Czy uznanie sie za boga przez jezusa nie negowało boga uznawanego przez zydow? tzn.jezusowego niby ojca? Czy uznanie sie za boga w tamtych czasach nie spowodowałoby zabojstwa owego delikwenta,w koncu fanatyzm w tamtych czasach był przedni...? Po co uczniowie tak ubarwialiby historie jezusa,skoro to klamstwa,na czym im zalerzało,na pieniadzach napewno nie nie byli wstanie nic zarobic na tym,przynajmniej za czasow swego zycia,narazali sie tylko na smierc,wiec co nimi powodowało,jesli to nie prawda?Jesli zas Jezus byl klamca inteligentnym,i oszukiwał uczniow to uczniowie musieli sie połapać,przebywajac z nim ze to klamstwa,pozatym oni sami musieli byc dosc inteligentni zeby napisac te ksiazki w tamtym czasie,skad niby umieli pisac i czytac,skad znali wszystkie krainy geograficzne,skoro byli biednymi rybakami?Na czym im az tak moglo zalerzec skoro to tylko klamstwa,ze oddali za to swe zycie? Chciałbym tez jeszcze zapytac o grób jezusa,papiez przeciez go odwiedza,zwlok nie ma,a powinny sie zachowac w grobie ze skały,pierwsi chrzescijanie musieli grob odwiedzac,i nikogo tam nie bylo bo inaczej by nie uwierzyli,dla jakich celow uczniowie mieli by wykradac cialo jezusa skoro pieniedzy od biedakow ktorzy uwierzyli zyskac nie mogli,władzy tez raczej nie,bo co z taka władza sobie mogli zrobic,jedynie co to mogli sie narazic na utrate zycia,ktore z reszta utracili,niby dla klamstwa,jesli jezus by ich oszukał to musieliby oni przez te wszystkie lata go wyczaic ze to oszust,na to sily nie ma,pozatym musieli byc dosc inteligentni ze napisali ewangelie ,czyli tak latwo by ich nie mozna bylo oszukac,pozatym po co wszystko by tak ładnie ubarwili? Dlaczego sam jezus skoro esenczykiem byl zadnego dokumentu po sobie nie zostawił? Dlaczego inni esenczycy nie napisali o nim ze byl zdrajca itd.Dlaczego nikt nie zostawił zadnego dokumentu? Czy wiadomo kto byl autorem ewangeli,czy ktos sobie tej fistori w latach '60 nie zmyslił?Jeśli tak to skad sie wzieli juz w tedy wierzacy w to? Czy wiadomo dokładnie że rózne osoby pisały ewangelie,i że nie były w zmowie,oraz czy wiadomo że byli uczniami jezusa?Czy to wszystko nie jest zmyslone? Skąd jezus wzioł te idee,dlaczego miałby kłamać w Bibli,skad wziolby takich madrych ludzi zeby napisali takie niby bajki i dali sie mu oszukać? Za wszelkie odpowiedzi bardzo dziekuje,prosze o dokładne wyjasnienie mi tych problemow za wszystko bardzo dziekuje
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|