Racjonalista - Strona głównaDo treści
Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 12 sierpnia 2010 r.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
NapisanoAutorTytuł
10-08-2010 02:40Marcus Platonicus (617 punktów)Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 12 sierpnia 2010 r.
Ocena 1 na 1
Zapraszam na następne spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie,
w czwartek, 12-go sierpnia 2010 r.

Spotkanie tradycyjnie odbędzie się w księgarnio-kawiarni "Tarabuk", przy ulicy Browarnej 6 w Warszawie, o godzinie 19.00. Wszystkie Spotkania KF PSR. odbywają się w parzyste (2-gi i 4-ty) czwartki każdego miesiąca, o tej samej godzinie, w tym samym miejscu.

Zaproszenie dotyczy wszystkich, którym Racjonalizm jest bliski (lub może chcieliby spojrzeć nań z bliska), i którzy jednocześnie czują się poszukiwaczami Prawdy. Niezależnie od członkostwa w PSR.

Proszę o dodawanie poniżej swoich propozycji Tematów do dyskusji (z krótkimi opisami), lub zgłaszanie ich bezpośrednio na Spotkaniu.

Protokół ze Spotkania Kawiarni Filozoficznej PSR., z dnia 22 lipca 2010 r. - niebawem.

    Pozdrawiam Racjonalistów, Marcus Platonicus.

Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Marcus Platonicus (617 punktów)Odp: Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w W-wie, 12 sierpnia 2010 r.
Protokół poprzedniego Spotkania tutaj:

Protokół ze spotkania Kawiarni Filozoficznej PSR., z dnia 22 lipca 2010 r.

    Pozdrawiam Racjonalistów, Marcus Platonicus.
Marcus Platonicus (617 punktów)PT: Czym jest Ścisłość - w Rozumowaniu, w Nauce, itp.?
Propozycja tematu:

   Czym jest Ścisłość - w Rozumowaniu, w Nauce, itp.?

Opis

Typowo dzieli się Nauki na Ścisłe i Humanistyczne - które żadnej ścisłości podlegać już nie muszą. Mój podział jest inny: Nauki są Formalne, Przyrodnicze i Społeczne. Filozofia to kategoria odrębna. Nauka (każda) musi być Ścisła, pod rygorem nie bycia Nauką. Humanistyczne bywają Systemy Wartości ludzi. Nauki nie mają Systemów Wartości, a więc nie mogą być Humanistyczne.

Powstaje w konsekwencji pytanie - skoro taka ważna - to co to jest Ścisłość?
Etymologicznie, to jakiś rodzaj precyzyjnej zgodności z pewnymi Zasadami. A z jakimi, dlaczego z tymi, i dlaczego zgodność? Czy jest tylko jeden rodzaj Ścisłości?

W dyskusji przyda się tu definicja Metody Naukowej (podstawy Racjonalizmu światopoglądowego), za którą uważam:
   Stosowanie poprawnych rozumowań wychodzących od Obserwacji Faktów, przez Indukcyjne tworzenie na ich podstawie Hipotez Modeli Poznawczych, z których przez Dedukcję konstruowane są Prognozy Faktów, weryfikowane w końcu badaniem empirycznym trafności tych Prognoz.

   Pozdrawiam Racjonalistów, Marcus Platonicus.
Marcus Platonicus (617 punktów)PT: Prawda Modeli Poznawczych - Prawda, czy Mit?
Propozycja tematu:

   Prawda Modeli Poznawczych - Prawda, czy Mit?

Opis

Wrogowie Rozumu (Teiści, Nieudacznicy, Antyhumaniści itp.) głoszą immanentny Fałsz wszystkich Modeli Poznawczych (z wyjątkiem własnych!) - argumentując różnie, np. nieusuwalną ułomnością Śmiertelnych, ale też obserwowalną historyczną zmiennością tychże Modeli.

Z definicji Metody Naukowej również wynika zasadnicza nieuchronność rozbieżności Modeli Poznawczych z Obserwacjami Rzeczywistości - jako jej idealizacjami, więc przybliżeniami.

Z drugiej strony inżynierowie, fizycy, chemicy, biolodzy, itd., oraz Racjonaliści obstają przy Prawdziwości swoich Modeli, a ich dzieła zaświadczają na ich rzecz. Kto ma rację i dlaczego? Jaki jest - pełny i poprawny Model - Modelu Poznawczego w Metodzie Naukowej?

   Pozdrawiam Racjonalistów, Marcus Platonicus.
setarkos (10757 punktów)Odp: PT: Prawda Modeli Poznawczych - Prawda, czy Mit?

>Z definicji Metody Naukowej również wynika zasadnicza nieuchronność rozbieżności Modeli Poznawczych z Obserwacjami Rzeczywistości - jako jej idealizacjami, więc przybliżeniami.
Modele Poznawcze, o ile zgodne z metodą naukową, powinny mieć jasno określony zakres stosowalności. Mówiąc kolokwialnie: jeśli model jest do wszystkiego, to jest do niczego. W takim ujęciu to "Obserwacje Rzeczywistości" byłyby idealizacją czyli przybliżeniem.
11-08-2010 06:06 
 Ocena 1 na 1
Marcus Platonicus (617 punktów)
>>Z definicji Metody Naukowej również wynika zasadnicza nieuchronność rozbieżności Modeli Poznawczych z Obserwacjami Rzeczywistości - jako jej idealizacjami, więc przybliżeniami.
>Modele Poznawcze, o ile zgodne z metodą naukową, powinny mieć jasno określony zakres stosowalności. Mówiąc kolokwialnie: jeśli model jest do wszystkiego, to jest do niczego. W takim ujęciu to "Obserwacje Rzeczywistości" byłyby idealizacją czyli przybliżeniem.

Mówisz, że "powinny", i to "jasno określony". Z takiego tonu wynika domyślnie - też precyzja i ostateczność. Po pierwsze - tak nigdy nie jest, po drugie - to wymóg nadmierny. Z jednej strony - brak narzędzi do takiego odpowiedzialnego wytyczenia granic a priori, z drugiej - jakiekolwiek wytyczanie groziłoby bezzasadnym odcięciem stosowalności niespodziewanej.

Zawsze jest tak, że Twórca Modelu tworzy go bezpośrednio dla zakresu wyznaczonego przez zbiór danych - Faktów, nad którym pracuje. Marzy przy tym, że faktyczny Obszar Zgodności (Zakres Wierności) jego Modelu okaże się wielokrotnie szerszy. Tak bardzo często bywało. Często - jak w elektrodynamice klasycznej - O.Z. okazywał się dużo szerszy, niż śniło się jego twórcom. I odwrotnie - Katastrofa Nadfioletu pokazała jego ograniczenie w miejscu, którego nikt się nie spodziewał. Zasięg faktyczny O.Z. jest zawsze fascynującą zagadką, i zwykle niespodzianką.

Są jeszcze Zakresy Zamierzone, Spodziewane i Głoszone - w komplecie do Faktycznych. A wszystkie zależą jeszcze od Akceptowanej Dokładności przybliżenia.

Nie napisałem w propozycji Tematu ani słowa o Obszarach Zgodności - gratuluję. To miało być na materiał do dyskusji.

Modele do wszystkiego - to Religie. Mają się doskonale. W PL np., to kilka miliardów zł. rocznie z budżetu, plus przewłaszczenia z Komisji Kościelno-Kościelnej.

    Pozdrawiam Racjonalistów, Marcus Platonicus.
Szczepanik (821 punktów)Propozycja
Chciałbym zaproponować coś, co najprawdopodobniej większość może zdziwić, ale ma jak najbardziej racjonalne przesłanki.
Chciałbym mianowicie zaproponować, aby dzisiejsze spotkanie przenieść pod Pałac Prezydencki i tam zorganizować spotkanie.
Spotkamy się jak zwykle w Tarabuku, ale o 19:20 (z planowym spóźnieniem Mariana) przejdziemy pod Pałac Prezydencki w drodze wybierając temat.

Ideą główną jest pokazać się - moim zdaniem niewielka prowokacja z pewnością może nam w tym pomóc.

Proponuję przegłosować tą propozycję na początku spotkania.

Pozdrawiam
Jarek
12-08-2010 17:37 
 Ocena 3 na 3
Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów)Odp: Propozycja
>Proponuję przegłosować tą propozycję na początku spotkania.

   Tę propozycję...

Prawdziwa młodość - to przymiot, który zdobywa się z wiekiem.
Marcus Platonicus (617 punktów)Protokół - 2010-08-12 - część 1
Protokół ze spotkania Kawiarni Filozoficznej PSR., z dnia 12 sierpnia 2010 r.

W Spotkaniu uczestniczyli: Michał II, Jarek, Wojtek II, Bogdan, Wojtek I, Karol, Kasia II (Zulka), Beata, Asia, Marian - Moderator.

Ustalono następującą listę proponowanych Tematów dyskusji:
    1. Czym jest Ścisłość - w Rozumowaniu, w Nauce, itp.?
    2. Prawda Modeli Poznawczych - Prawda, czy Mit?
    3. W jaki sposób przekazywać Światopogląd Racjonalistyczny młodym ludziom?
    4. Na czym polega problem "Nie bycia Tu i Teraz"?
    5. Dwa sposoby postrzegania rzeczywistości - Analityczny i Systemowy.

Po przedstawieniu przez autorów Tematów propozycji ich interpretacji i zakresu, w dwóch turach głosowania, Tematy uzyskały następujące liczby głosów:
    1: (2,-); 2: (5,2); 3: (2,-); 4: (4,-); 5: (6,4).

Wybrano Temat 5.

-------

Dyskusja tematu:

    Dwa sposoby postrzegania rzeczywistości - Analityczny i Systemowy.

Wojtek II (autor Tematu), w trybie Stanowiska Programowego, przedstawił swoją koncepcję Reprezentacji Świata (Wiedza, Reguły Wnioskowania,...) przez Obiekty Żywe, ich samych (systemy otwarte przetwarzające materię, energię i informację), oraz ich sposobów myślenia. Autorem tej koncepcji jest francusko-amerykański współczesny myśliciel, futurysta i pisarz Joël de Rosnay. Myślenie dzieli się tu na dwa przeciwstawne rodzaje: Analityczne (inaczej teoretyczne) i Systemowe (inaczej stosowane). Autor Tematu przedstawił tabelkę, prezentującą w dwóch kolumnach cechy charakterystyczne tych typów myślenia.

Podstawową cechą MA jest tworzenie Modelu Systemu na podstawie cech jego Elementów i Struktury powiązań, opierając się na zależnościach Przyczyna-Skutek. Odwrotnie, podstawową cechą MS jest tworzenie Modelu Systemu od razu. Nie wyjaśniono, na jakiej podstawie. Tworzy się tu Model "w oparciu o system i proces", ale nie wyjaśniono jak można to zrobić, pomijając Elementy i Strukturę Systemu, oraz zależności Przyczyna-Skutek.

Wyjaśnieniem jest chyba stwierdzenie z tabelki: "Modele A. są precyzyjne i szczegółowe, ale trudne do stosowania w działaniu", "Modele S. są niewystarczająco dokładne, aby mogły służyć jako podstawa wiedzy, ale dające się wykorzystać przy podejmowaniu decyzji i działaniu".

To zwany inaczej w Metodologii Nauki podział na Modele Fenomenologiczne i Modele Empiryczne (typu "Czarna Skrzynka" - grube przybliżenia odgadywane z zewnętrznych objawów).

Dodatkowo, dorzucono parę cech typu: Modele A. są jednowymiarowe, liniowe, intuicyjne, deterministyczne i odwracalne, Modele S. mogą być wielowymiarowe, nieliniowe, nieintuicyjne, probabilistyczne i nieodwracalne.

Marian wyraził swój pogląd, że Myślenie należy raczej dzielić na Dobre i Złe, a nie na MA i MS w powyższym sensie. Dobre ma pozytywne cechy obu powyższych, niesłusznie tu przeciwstawione. Jest jednocześnie Analityczne i Systemowe - w słownikowym znaczeniu. Złe ma wady obu, i nie jest Analityczne ani Systemowe - w tymże znaczeniu. Przypisane cechy typu: "Modele A. są jednowymiarowe, liniowe, intuicyjne, deterministyczne i odwracalne" - to po prostu inwektywy, nie mające nic wspólnego z faktami, świadczące jedynie o osobistym nastawieniu Autora tego podziału - w istocie kompromitujące go.

Przytoczył też definicję Systemu - jako zbioru Elementów, tworzących Strukturę - trwale spełnione Relacje na Wartościach Atrybutów tych Elementów.

Potwierdził, że faktycznie istnieje obserwowane zróżnicowanie na Modele Poznawcze (Fenomenologiczne) tworzone głównie w instytucjach naukowych (akademickie), i na Modele Użytkowe (Empiryczne) tworzone głównie w instytucjach gospodarczych (biznesowe, inżynierskie). Różnica celu określa różnice w tolerancji na ich błędy logiczne i stosowalność. Też koreluje z charakterem osobowości twórcy. Jednak ten podział nie jest rozłączny. Jest ogromna ilość Modeli łączących cechy obu ww. typów czystych - na różnych poziomach szczegółowości.

Kasia II potwierdziła istnienie takiego obserwowalnego rozkładu w populacji osobowości.

Bogdan stwierdził, że w społeczeństwie dominuje (rzędu 90%) MA (w powyższym sensie). MS nie było potrzebne do przetrwania w przyrodzie. Intuicja - wytworzona ewolucyjnie dla małych dystansów w czasie i przestrzeni, i dla małych grup - dla wielkich dystansów i grup zawodzi. Np. mało kto intuicyjnie rozumie Rynek. Stąd też, demokracja prowadzi na manowce.

Marian zgodził się w pełni z tezami Bogdana nt. Intuicji, jednak zaprotestował przeciw pierwszemu zdaniu. Faktycznie - to Modele Empiryczne są odwieczne, intuicyjne (zarówno jako produkt Intuicji, oraz jako łatwo akceptowalne przez nią), powszechne w świecie zwierząt i ewolucyjne - bo najprostsze, całościowe i użytkowe. To one są krótkodystansowe - jako grube przybliżenia na obserwacjach bieżących. Modele Fenomenologiczne natomiast wymagają myślenia abstrakcyjnego - to późny wynalazek ewolucyjny.

    Ciąg dalszy poniżej ...

Wróć do listy wątków działu Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365