Racjonalista - Strona głównaDo treści
Religia i choroby psychiczne/zaburzenia osobowości

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
15-10-2007 11:26Miotke (396 punktów)Religia i choroby psychiczne/zaburzenia osobowości
Ocena 1 na 1
Witam serdecznie,
Czy jest ktoś kto poleciłby mi jakąś literaturę dotyczącą religijności i chorób psychicznych lub zaburzeń osobowości.
Planuję zająć się badaniami w tym zakresie i zastanawiam się czy jest jeszcze jakaś literatura/badania, o których nie wiem w tej kwestii.

Pozdrawiam
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

waligóra (961 punktów)
>Witam serdecznie,
>Czy jest ktoś kto poleciłby mi jakąś literaturę dotyczącą
>..............

Jest jedna i na razie jedyna (o ile wiem) książka w tym temacie w języku polskim
"Szaleństwo w religiach świata" J. Sieradzan
Jest to książka bardzo ciekawa i wyczerpująca, ale trudna w czytaniu,
niemniej jednak warta polecenia.
(Znajdziesz w niej min. bardzo bogatą bibliografię dotyczącą interesującego cie tematu)
pozdrawiam
@ffe?
Jeśli masz jakieś rozeznanie w psychiatrii, to "Żywoty świętych" dostarczą ci sporo materiału.
Patty Matheson (2087 punktów)
Ale beletrystyka fantastyczna to chyba nie literatura naukowa?

Pozdrawiam.


And at the end of the sixth day god heard: "Not enough mana".
LEGION. (3161 punktów)
Cytat:
Ale beletrystyka fantastyczna to chyba nie literatura naukowa?

Bardzo proszę odróżniać hagiografię od fantastyki. Dobra fantastyka to świetny sposób na łatwiejsze przekazanie tego co trudne (np. Lem). A czegoś takiego jak dobra hagiografia nie ma.

Jędrzej, Maciej, Roman - Hmmm... Tak! To ewidentnie obala teorię ewolucji
estetka (708 punktów)

>Czy jest ktoś kto poleciłby mi jakąś literaturę dotyczącą
>religijności i chorób psychicznych lub zaburzeń osobowości.
>Planuję zająć się badaniami w tym zakresie i zastanawiam
>się czy jest jeszcze jakaś literatura/badania, o których
>nie wiem w tej kwestii.

badaniami na jakim poziomie? dla wlasnej ciekawosci , dla notatki dziennikarskiej, magisterium czy nie daj Bog wyzej? -) odpowiedz zalezy od Twojego celu -)

"Przestancie zdobywac wiedze a skoncza sie wasze dylematy" Lao Tseu
macjan (77 punktów)
>literaturę dotyczącą
>religijności i chorób psychicznych lub zaburzeń osobowości.
>Planuję zająć się badaniami w tym zakresie

???
Sugerujesz, że te dwie sprawy mają jakiś związek?
Miotke (396 punktów)
estetka - do pracy magisterskiej.

odpowiedź dla macjana : tak wynika z moich obserwacji, gdzieś blisko objawów religijności leżą objawy schizofrenii.
waligóra (961 punktów)
>estetka - do pracy magisterskiej
Jaki masz konkretnie temat pracy ?
> tak wynika z moich obserwacji, gdzieś blisko objawów religijności leżą objawy >schizofrenii.
No, ryzykowna teza - chyba że masz na myśli jedynie pewne nurty religijne.
Podpowiadam np. mistycyzm religijny , a jeśli tak to czytałem ostatnio ksiązkę Tomkowskiego "Mistyka i herezja" - którą polecam
Ogólnie temat da się rozszerzyć (oczywiście w pewnym stopniu) również na naukę i sztukę.
tzn. gdzieś blisko geniuszu leży paranoja - polecam: Lombroso "Geniusz i obłąkanie"
pozdrawiam

Wróć do listy wątków działu Religie

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365