 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 19-11-2007 14:53 | Taiken (1148 punktów) | Wolne wiedźmy Ameryki. | Dzisiaj w "Rzeczpospolitej":
>O czarownicach z Salem słyszał w USA każdy. Ale mało kto wie, że czarodziejstwo rozkwita w całym kraju. >– Jestem wiedźmą drugiego stopnia – wyjaśnia Rick Corvino, gładząc się po siwej brodzie. Mówi o sobie “witch”, czyli wiedźma, czarownica. Rick, 55-letni emeryt z Salem, jest jednym z setek wyznawców neopogańskiej religii wikka. Wikkanie, którzy wierzą w magiczne siły natury i związane z nią bóstwa, nie stworzyli kościelnej hierarchii, ale gdyby mieli swój Watykan, pewnie byłoby nim właśnie Salem. >Niemal na każdym rogu wiszą tu szyldy “Wróżenie z tarota”, “Magiczne przybory dla wiedźm”, “Jasnowidztwo”. Jest tu Muzeum Wiedźm, Muzeum Historii Wiedźm, Muzeum Wiedźmich Lochów i Biuro Edukacji o Wiedźmach. A także Dom Wiedźm – de facto jest to dom sędziego, który w 1692 r. skazał 14 kobiet i sześciu mężczyzn na karę śmierci za stosowanie czarów. Tamte wydarzenia były inspiracją dla niezliczonych opowieści, książek i filmów, a dziś napędzają przemysł turystyczny. >Każdy może być wiedźmą >Ale pod cieniutką powłoką komercji rozwija się tu ruch religijny. – W okolicy jest nas kilkadziesiąt tysięcy – szacuje Rick. Różne źródła różnie oceniają liczebność wikkan w USA. Prawdopodobnie jest ich około pół miliona. Większość jest zgodna co do jednego: wikka to najszybciej rozwijająca się religia współczesnej Ameryki. >– Każdy może być wiedźmą, wszyscy mamy to w sobie, tylko zostało to w nas zagłuszone, stłamszone przez wychowanie i otoczenie. W naszej religii każdy jest kapłanem – twierdzi Linda Morrisey, pełnoetatowa wiedźma, niegdyś nauczycielka w szkole publicznej. Spotykamy się w magicznym sklepie należącym do wielebnej Laurie Cabot, wysokiej kapłanki i oficjalnej wiedźmy Salem (ten drugi tytuł nadał jej przed laty gubernator stanu Massachusetts). >Rick i Linda są uczniami Cabot. – Magia wymaga nieustannej ciężkiej pracy, ciągłego uczenia się – mówi Rick. By osiągnąć pełnię mocy, trzeba przejść trzy stopnie wtajemniczenia. Nie jest to łatwe i trwa latami. By zaliczyć pierwszy poziom, trzeba np. szczegółowo opisać stan zdrowia nieznanej zdającemu osoby, dysponując wyłącznie jej imieniem, nazwiskiem i datą urodzenia. Trzeba też napisać opracowanie dotyczące wybranego bóstwa. Ale wiedza książkowa nie wystarczy. By opisać celtycką boginię Arianrhod, Linda musiała dotrzeć do jej życiowej energii i opisać, co zobaczyła i usłyszała. – Laurie zajmuje się tym od lat i dobrze zna Arianrhod. Nie da się jej wcisnąć kitu – mówi Linda. >Poganie dyskryminowani? >Jak twierdzi Starhawk, jedna z najbardziej znanych propogańskich publicystek w USA, dyskryminacja wobec jej współwyznawców jest w Ameryce zjawiskiem nagminnym. Wielu wciąż ukrywa swą wiarę w obawie przed utratą pracy, przegraną w walce o prawa opieki nad dzieckiem czy zwyczajnie przed ludzką złośliwością. >Rick przyznaje, że jednemu z kolegów w pracy nie odpowiadała jego wiara. Zaczął skarżyć się przełożonym, że ma ostre bóle brzucha za każdym razem, gdy Rick pojawia się w pracy. – Mówił, że to moja wina, że rzucam na niego urok – wspomina Rick. Specjalnie w tej sprawie został wezwany do kadr. >Na tym się skończyło, ale jeden z jego przyjaciół został zwolniony z pracy za noszenie wisiorka z symbolem ich wiary: pentagramem, czyli pięcioramienną gwiazdą wpisaną w okrąg. – Naszym największym wrogiem jest ignorancja. Ludzie nie wiedzą, kim jesteśmy, naoglądali się filmów i myślą, że jesteśmy satanistami albo kimś takim. A wiedźmy nie czynią zła, to sprzeczne z ich podstawowymi zasadami. Poza tym każde wyrządzone zło wraca do ciebie z trzykrotną siłą – wyjaśnia Rick. Owszem, używa się różdżki, ale do celów leczniczych, pomaga ona w koncentracji energii. Przedmioty same w sobie nie mają magicznej mocy. >Czary? – Regularnie, tak często, jak tego potrzebuję – mówi Lisa, sprzedawczyni w sklepie i kolejna uczennica Laurie Cabot. W sklepie można zaopatrzyć się w niezbędne materiały. Na przykład kora szakłaka (rodzaj krzewu) służy do utrzymania męskiej energii w stanie równowagi i chroni kobiety przed napastowaniem. “Noś ze sobą w czarnym woreczku z kawałkiem korzenia imbiru, hematytem lub różowym kwarcem” – czytamy w instrukcji. Liść dziewanny z kolei pozwala rozładować złą atmosferę wynikłą z kłótni, a palony pomaga przenieść się duchem w inne miejsce (choć tylko doświadczonym wiedźmom). >W małych torebkach sprzedawana jest wilcza sierść, która cieszy się ogromną popularnością. – Ma wielką moc ochronną – wyjaśnia Lisa. Niektórzy kładą ją w najważniejszych miejscach domu. A zdarza się, że wykładają nią cały obręb budynku. Zdaniem Ricka to przesada, tak jak dodawanie jej do magicznych olejków regularnie używanych do zaklęć. – Znam czarownika, który robi taki olejek i zawsze się nim skrapia przed wyjściem z domu. Nie jest to najlepszy pomysł, bo gdzie pójdzie, napastują go stada psów. >Wikka jest już religią >Wikkanie od lat walczą o swe prawa. W 1985 r. sąd federalny w Wirginii uznał wikka za prawomocną religię, a rok później sąd apelacyjny podtrzymał tę decyzję. – Sam fakt, że jakieś wierzenia mogą być uznane za niezwykłe, nie wystarcza, by pozbawić je konstytucyjnej ochrony – uzasadniał sędzia. W 1999 r. media podały, że w niektórych jednostkach wojskowych istnieją za pozwoleniem dowódców koweny, czyli neopogańskie zgromadzenia. Chrześcijańska prawica podniosła raban, a przeciw pogańskim rytuałom w armii wypowiedział się ówczesny gubernator Teksasu i kandydat na prezydenta George W. Bush. >Ale w tym roku wikkanie odnieśli zwycięstwo. Władze cmentarza narodowego w Arlington, gdzie chowa się wszystkich, którzy służyli w wojsku podczas wojny, zezwoliły pierwszy raz na umieszczenie pentagramu na nagrobku wikkańskiego żołnierza zabitego w Iraku. >Ponad 300 lat po krwawym polowaniu na czarownice wiedźmy triumfują w Salem. “Żadna wiedźma nie może zostać pozbawiona swobody i prawa do bycia wiedźmą w sposób wolny i otwarty” – czytamy w memorandum prawnym Programu Ochrony Wiedźm, w którym działa Rick.
A więc? Religia czy światopogląd? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
3 na 3 | radek (767 punktów) | Takie same oszolomstwo jak kazda inn religia. Kazdy wyznawca innej religi uzna to za oszolomstwo, a pewnie nie zdaje sobie sprawy, ze wlasnie tak widza jego religie racjonalisci.
|
|
 | 3 na 3 | Zbysław Śmigielski (8639 punktów) |
Bardzo, bardzo istotne jest formalne zrównanie w prawach religii chrześcijańskiej i guseł. Ranga, którą nadali chrześcijanie swej wierze, w gruncie rzeczy przecież na zrównanie takie zasługuje.
|
|
|  | 2 na 2 | diogenes (42753 punktów) | chrześcijanie to nie tylko stadko pobekujących owieczek, ale również armia ludzi bezkrytycznie zawierzająca swój los politykom pociąganych za sznurki przez kler. jak taki postulat sformułować w języku politycznym?
|
|
| |  | | prokaczystowska_racjonalistka | >chrześcijanie to nie tylko stadko pobekujących owieczek, ale >również armia ludzi bezkrytycznie zawierzająca swój los >politykom pociąganych za sznurki przez kler
Stalin tak uważał Szanowny Racjonalisto,reprezentujesz niebezpieczny ekstremizm.
Dla mnie racjonaliści to osiołki,wyhodowane w jednej stajni "owieczkami",uparte na punkcie udowadniania że świat nie istnieje.(skoro Boga nie ma....)
|
|
| | |  | 2 na 2 | radek (767 punktów) | >>chrześcijanie to nie tylko stadko pobekujących owieczek, ale >również armia ludzi bezkrytycznie zawierzająca swój los >politykom pociąganych za sznurki przez kler >Stalin tak uważał Szanowny Racjonalisto,reprezentujesz niebezpieczny ekstremizm. >Dla mnie racjonaliści to osiołki,wyhodowane w jednej stajni "owieczkami",uparte na punkcie udowadniania że świat nie istnieje.(skoro Boga nie ma....)
Stalin wychowywany byl na kaplana przez ortodoksyjny kosciol prawoslawny. Taka byla wola jego rodziny. Wszystkie nauki jakie otrzymal w mlodosci "zaprocentowaly" pozniej. To jeden z dowodow na to, ze nauczanie religi w mlodym wieku (czyli inwigilacja mlodych ludzi) powinna byc zabroniona. Oczekiwal od innych tego czego od niego oczekiwali jak byl dzieckiem, czyli bezwzglednego posluszenstwa, a jak nie to karal. Na tej samej zasadzie dzialaja wszystkie religie rowniez i katolicyzm. Zreszta widac to analizujac historie kosciola katolickiego i jego metody "zachecania" do wiary - torturu i ludobojstwo na rowni ze Stalinem.
|
|
 | | prokaczystowska_racjonalistka | Nie masz moralnego prawa młody człowieku nazywać osób religijnych:"oszołomami".
To ty dałeś się oszołomić propagandzie zmierzającej do narzucenia człowiekowi kultu Rozumu. Ile dziecko budowli,dzieł sztuki zbudowali racjonaliści(czyli ateiści i agnostycy)? Czy wiesz że twoich przodków pisać i czytać nauczył ten obrzydliwy Kościół Katolicki? Dzięki KK rozpowszechniła się edukacja wyższa. To Kościół Katolicki jest ojcem Nauki w Europie. Politowania godny racjonalisto korzenie Twojego "racjonalizmu" zbudował wredny Kościół Katolicki.
|
|
|  | | elfir (1058 punktów) | > To ty dałeś się oszołomić propagandzie zmierzającej do narzucenia człowiekowi kultu Rozumu.Faktem jest, ze skłanianie ludzi do używania rozumu jest zbrodnią przeciw ludzkości. > Ile dziecko budowli,dzieł sztuki zbudowali racjonaliści(czyli ateiści i agnostycy)?Jesteś na 100% pewna, ze Leonardo da Vinci podzielał poglądy ówczesnego KK? > Czy wiesz że twoich przodków pisać i czytać nauczył ten obrzydliwy Kościół Katolicki?Nauka dla prostych ludzi stała sie powszechna po rewolucji francuskiej. A co, jeżeli jego przodek pochodził z imperium otomańskiego?  > Dzięki KK rozpowszechniła się edukacja wyższa.W Polsce pierwszy uniwersytet był królewski a nie kościelny. > To Kościół Katolicki jest ojcem Nauki w Europie.Wyżynając uprzednio wszystkich potencjalnych naukowców - tj. osoby, które miały inne poglądy na budowe swiata.
|
|
| |  | | prokaczystowska_racjonalistka | >Faktem jest, ze skłanianie ludzi do używania rozumu jest >zbrodnią przeciw ludzkości.
problem w tym że tzw."racjonaliści" nie używają rozumu tylko uprzedzeń w stosunku do tego w co nie wierzą co jest absurdem i idiotyzmem. bo w takim razie kto stworzył świat jeśli nie ktoś/coś o kompetencjach co najmniej boskich. tzw.racjonaliści kwestionują istnienie świata. zabawni ludzie. przykładowo jeśli ma Pan samochód to wierzy Pan że ten samochód zaprojektował jakiś projektant. nie wie tylko wierzy bo nigdy Pan nie widział tego projektanta.
>Jesteś na 100% pewna, ze Leonardo da Vinci podzielał poglądy >ówczesnego KK?
to wciąż margines,ateizm nic nie wniósł w kulturę świata, >Nauka dla prostych ludzi stała sie powszechna po rewolucji >francuskiej. ale tych co wprowadzali powszechną oświatę edukowali(albo ich przodków) te wredne klerykalne siostrzyczki i braciszkowie
Tatusiem nauki w Europie jest Kościół Katolicki ateisto kochany. >Wyżynając uprzednio wszystkich potencjalnych naukowców - tj. >osoby, które miały inne poglądy na budowe swiata.
i wyrżnęli do końca,czyli jednak tolerancja wygrała
|
|
| | |  | 2 na 2 | elfir (1058 punktów) | > problem w tym że tzw."racjonaliści" nie używają rozumu tylko uprzedzeń w stosunku do tego w co nie wierzą co jest absurdem i idiotyzmem.Co prawda, to prawda. Tez jestem uprzedzona do absurdu i idiotyzmów. Bez żadnej logicznej podstawy. > bo w takim razie kto stworzył świat jeśli nie ktoś/coś o kompetencjach co najmniej boskich.Jakbyś przejrzała troche opracowań naukowych, przekonałabyś się , że ta hipoteza nie jest niezbędna do wyjaśnienia wielu niewytłumaczalnych dla ciebie zjawisk. > tzw.racjonaliści kwestionują istnienie świata.Pokaż jakikolwiek cytat potwierdzający tą tezę. > przykładowo jeśli ma Pan samochód to wierzy Pan że ten samochód zaprojektował jakiś projektant.Nawet mogę z nim się skontaktować, czego o jakiś "stworcach" nie sposób powierdzieć. > to wciąż margines,ateizm nic nie wniósł w kulturę świata,Czy uważasz, że Einstein był członkiem KK? > ale tych co wprowadzali powszechną oświatę edukowali(albo ich przodków) te wredne klerykalne siostrzyczki i braciszkowieO ile powszechną oswiatą było można nazwać nauke jakże przydatnej w zyciu teologii  > Tatusiem nauki w Europie jest Kościół Katolicki ateisto kochany.A matką islam, a babcią starożytna Grecja. > i wyrżnęli do końca,czyli jednak tolerancja wygrałaTak to typowy przykład katolickiej miłości do bliźniego. Na szczęscie fargment Europy, to nie cały świat i całe szczęście, że ateizm i zdrowy rozsądek odradzają się w każdym pokoleniu.
|
|
| | |  | | JATO (2644 punktów) | > bo w takim razie kto stworzył świat jeśli nie ktoś/coś o kompetencjach co najmniej boskich.> tzw.racjonaliści kwestionują istnienie świata.A to jakiś świat istnieje? Proszę mi to udowodnić. Nawet na bazie scholastyki.  JATO
Zasada wyjaśniania Conrada: Wszystko co powiesz, zostanie ocenione przez innych , zupełnie sprzecznie z twoimi intencjami.
|
|
|  | 1 na 1 | radek (767 punktów) | Uzywajac jezyka "Ile dziecko budowli" tylko potwierdzasz jakie mechanizmy manipulacji byly uzywane wobec ciebie, abys uwierzyla w bajki tobie wpajane. Jako dziecko wpajano tobie, ze masz wierzyc a nie myslec, zadawanie pytan jest niedopuszczalne, a za niestosowanie sie do regul bedziesz karana i zastraszana. Teraz jako osoba dorosla przenosisz te mechanizmy w swoim stosunku do ludzi mlodych i nie tylko. To jest mechanizm, na ktorym opiera sie twoja religia - posluszenstwo, a jak nie to kara oraz zakaz zadawania pytan. Masz cugle religi na nosie i zyjesz w swiecie iluzji. Takie mechanizmy nie dzialaja wobec ludzi, ktorzy nie byli ociemniani tak jak ty wiec uzycie takiego jezyka nie przyniesie ci tutaj zadnych korzysci.
Religia i to kazda (rowniez katolicyzm) tlumila rozwoj nauki przez wieki i nadal to robi. Ile osob splonelo na stosie za twierdzenia nie zgodne z "naukami" ciemniakow. W tamtych czasach naukowcy nie mieli wyboru musieli dzialac pod plaszczykiem religi inaczej zostali by zamordowani. Tak moja pani tak wlasnie dziala mechanizm twojej religi, albo jestes z nami albo gin lub zyj na marginesie. Dlaczego Kopernik wydal swoje dzielo "O obrocie cial niebieskich" anonimowo. Bo obawial sie konsekwencji, jego poprzednicy skonczyli na stosie.
Kosciol katolicki to zaden ojciec, ani matka nauki to organizacja, ktora wykorzystywala manipulacje, aby trzymac kontrole i strefy wplywow. Dalej to czyni, a przykladem tego jestes ty sama.
|
|
|  | 3 na 3 | plodzien (7378 punktów) |
>To ty dałeś się oszołomić propagandzie zmierzającej do narzucenia człowiekowi kultu Rozumu.> >Ile dziecko budowli,dzieł sztuki zbudowali racjonaliści(czyli ateiści i agnostycy) >Czy wiesz że twoich przodków pisać i czytać nauczył ten obrzydliwy Kościół Katolicki? Dzięki KK rozpowszechniła się edukacja wyższa.> >To Kościół Katolicki jest ojcem Nauki w Europie.> >Politowania godny racjonalisto korzenie Twojego "racjonalizmu" zbudował wredny Kościół Katolicki.>
Tak właśnie było. Papież kazał Galileuszowi robić to co robił, ale że go tak lubił, nie chciał wypuścić go spod kurateli. Giordano Bruno poszedł z dymem z powodu habitu. Po prostu niósł świeczkę i mu się od niej ten habit zapalił. Co do rozpowszechnienia edukacji wyższej też masz rację. Kościół nauczył chłopków kalendarze z żywotami świętych czytać. Przyznaję Ci też rację, że Kościół Kat. jest ojcem nauki. Posłuszeństwa. Zawsze przecież głosił zasadę, że każdemu bóg rolę przeznaczył. Ten ma orać, tamten wojować, a ów żreć nie swoje i pacierze klepać.
p.s. A ile pieniędzy wpompowali papieże w badania np. nad piorunochronem i nad szczepionkami to przechodzi ludzkie pojęcie. Pozdrawiam
|
|
|  | 1 na 1 | Władek Lichacz (2050 punktów) | >Nie masz moralnego prawa młody człowieku nazywać osób religijnych:"oszołomami".
A stary człowiek nie ma moralnego prawa tak nazywać młodych ludzi, cytat: >Politowania godny racjonalisto.. Jednakże to jest takie chrześcijańskie, że mnie już nawet nie dziwi.
>To ty dałeś się oszołomić propagandzie zmierzającej do narzucenia człowiekowi kultu Rozumu.
Przygania kocioł garnkowi.
>Ile dziecko budowli,dzieł sztuki zbudowali racjonaliści(czyli ateiści i agnostycy)?
Nigdy się o tym nie dowiemy - ile mogliby? Ponieważ chrześcijanie za samo powiedzenie, że nie ma boga robili z takich ludzi igrzyska, a wierni którzy nosili drewno na opał otrzymywali odpuszczenie grzechów
>Czy wiesz że twoich przodków pisać i czytać nauczył ten obrzydliwy Kościół Katolicki?
Jeśli uczyli czytać i pisać to po co stworzyli indeks ksiąg zakazanych?
>Dzięki KK rozpowszechniła się edukacja wyższa.
Gdyby nie ludzie, którzy odsunęli do wszechwładnej władzy Kościół Katolicki do dzisiaj by nie było medycyny i wielu innych nauk. Pani jako kobieta byłaby nikim, nie miała by Pani żadnych szans, żeby na forum Racjonalisty wypisywać pochwał na temat krk i chwalić się swoim wykształceniem.
>To Kościół Katolicki jest ojcem Nauki w Europie.
Jeśli teologię nazwać "nauką" to i owszem. Z tym, że: - w 391 r. chrześcijanie puścili z dymem Musejon i Serapejon. Patriarcha Teofil własnoręcznie porąbał toporem stojący na dziedzińcu biblioteki pomnik boga Serapisa. Z ogromnego dorobku płodnej epoki do naszych czasów dotarło w sumie tylko 20 (dwadzieścia) małych tomików - a więc jedynie półeczka, choć sama biblioteka aleksandryjska liczyła 400 tysięcy dzieł. A w tych 20 tomikach ocalałych z czystki, w przeważającej mierze znajdziemy wypowiedzi tych, którzy tak lub inaczej mogli być wykorzystywani dla wsparcia krzyża. To, co chrześcijaństwo przejęło, było już wyprane z wszelkich zdrożności. Podobnie postąpiono z nauką w ogóle. Wyrzucono, a więc pogrążono w niepamięci wszystko, co z ewangelią nie było zgodne - w 418 spalono wszelkie pisma antychrześcijańskie. Decyzję tę powtórzono w roku 448. - w 431 sobór powszechny w Efezie w podobny sposób (nakazał spalić) potraktował wszystkie dzieła Porfiriusza. - w 1487 chyba inkwizytorzy przysnęli, bo szatan w 1437 r. nasłał Gutenberga z diabelskim wynalazkiem druku i złamał kościelny monopol wydawniczy. Drukarnie rosły jak grzyby po deszczu. Księża nie nadążali z kontrolą wydawnictw. To głównie dzięki drukowi niosły się po Europie ożywcze prądy reformacji. Ale Kościół też się organizował, by sprostać nowym czasom, by utopić rebelię we krwi lub spalić na stosach. Monopolu władzy i rządu dusz oddać nie wolno! W 1487 r. papież Innocenty VIII bullą powołał cenzurę prewencyjną, a w 1515 r. Leon X nakazał palić księgi nieposiadające kościelnego imprimatur. W 1559 roku Kościół ogłosił pierwszy indeks ksiąg zakazanych. Publikowano go aż do 1966 r.!
W ten sposób wymieniając zasługi krk dla nauki można napisać wiele tomów.
> korzenie Twojego "racjonalizmu" zbudował wredny Kościół Katolicki.
Zgadzam się, to dzięki krk zostałem racjonalistą, ponieważ po przeczytaniu biblii w szkole podstawowej w żaden sposób nie mogłem zrozumieć jak dorośli ludzie aż takie banialuki mogą choć przez chwilę traktować poważnie.
|
|
1 na 1 | JATO (2644 punktów) | > Dzisiaj w "Rzeczpospolitej":> >O czarownicach z Salem słyszał w USA każdy. Ale mało ktoNo cóż. Niektórzy twierdzą, że Elvis żyje. Wolno im. Wolno też rzeczonym Paniom i Panom uważać, że "się jest" lub, że "istnieją". Dopóki nie odbierają krowom mleka i nie rzucają klątwy "sraczki" na sąsiadów, sprawa niegroźna. To samo rzec można o egzorcyzmach i egzorcystach, bądź o stygmatykach. A tu jakoś ani nikt się nie dziwi, ani nie śmieje.  JATO
Zasada wyjaśniania Conrada: Wszystko co powiesz, zostanie ocenione przez innych , zupełnie sprzecznie z twoimi intencjami.
|
|
 | 2 na 2 | radek (767 punktów) | Ja uwazam ze ciemnota jest niebezpieczna i trzeba z nia walczyc w zarodku. Jedyna strategia walki jest edukacja szczegolnie ludzi mlodych. Gdy ciemnota sie rozpleni bedzie za pozno. Grupa ciemniakow moze wyrzadzic wiele szkod.
|
|
3 na 3 | diogenes (42753 punktów) | >A więc? Religia czy światopogląd?
ani to, ani tamto. rodzaj intelektualnej sepsy made in usa...
|
|
2 na 2 | elfir (1058 punktów) | >A więc? Religia czy światopogląd?
Zabawa. Moda.
Amerykanie nie maja głebokiej historii, więc kazde nietypowe wydarzenie podnoszą do rangi symbolu.
Maniacy Celtów spotykają się na obrzędach "druidycznych" wokół neolitycznego Stonehenge. Odradzające się zainteresowanie Słowianami powoduje u nas wskrzeszenie obrzędów Kupały 21 czerwca.
Taka fajna moda na robienie czegoś nietypowego w odwołaniu się do przeszłości. Zwłaszcza kiedy powiązane jest z cyklami natury, z którą brak jest kontaktu w miastach. A ludzie od wieków mieli skłonność do przypisywania magicznych właściwości przedmiotom - talizmany, medaliki swiętych, relikwie, itp.
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|