>w tym roku mam maturę, temat maturalny (mój) brzmi : >Inspiracje filozoficzne w wybranych dziełach literackich >... czy ktos moglby mi doradzic jaka lekture szkolna >moglabym omowic na podstawie jej podloza filozoficznego...z >gory dziekuje za jakakolwiek pomoc Droga angie25ee(masz piękne imię), uważam, że wybrałaś bardzo trudny temat na maturę ustną z języka polskiego. Też jestem tegorocznym maturzystą, ale jeszcze nie zdecydowałem się co do wyboru tematu, a do końca tego tygodnia musze podjąć ostateczną decyzję. Na szczęście nie muszę się męczyć z iście trudnymi filozoficznymi tematami, wybiorę najłatwiejszy jaki znajdę na liście. Maturę z polskiego musze tylko zdać, poniewaz na AM w ogóle nie jest brana pod uwagę, stąd mój lekceważący stosunek do wyboru tematu. Moim zdaniem powinnaś skonsultować się ze swoją nauczycielką z języka polskiego. Wydaje mi się, że powinna ci pomóc w wyborze odpowiedniej literatury potrzebnej do przygotowania na maturę ustną, od tego ona jest. Ja osobiście mogę polecić tobie moją najukochańszą lekturę "Zbrodnię i Karę" Dostojewskiego. Fiodor napisał wiele genialnych książek, które również ci serdecznie polecam, sam zresztą zaczytywałem się w jego twórczości w pierwszej klasie liceum. A teraz odnośnie jak to napisałaś "podłoża filozoficznego" w "Zbrodnii i karze". Więc w książce Dostojewskiego występuję odniesienie do filozofii: - Nietzshego - Hegla - Kanta Ponadto można znaleźć poglądy nihilistyczne np. u Swidrygajłowa itd. Nie będę szczegółowo pisał o wątkach filozoficznych w tej książce, bo to twoje zadanie i sadzę, że lepiej będzie jak sama to zrobisz. Pozdrawiam i życzę pomyślnie zdanej matury.
|