Istotą polskiego katolicyzmu jest "umysł niewolnika".Człowiek o szerokich horyzontach umysłowych nie potrzebuja żadnych zewnętrznych autorytetów ,człowiek -niewolnik jak najbardziej.Po co myśleć?Przecież zawsze wódz,przewodnik duchowy,czy kto tam jeszcze wie zawsze wszystko najlepiej.Niewolnik ma jeszcze jedną cechę,całkowitą głuchotę na kontrargumenty wymierzone w jego "wodza".Niewolnik potrzebuje zawsze jakiejś liny asekuracyjnej i całkowicie nie zauważa że t a lina nie jest do niczego przywiązana.Polacy nie należą (bez obrazy) do istot myślących,zawsze ksiadz wie lepiej.Atakują również tych,którzy chcą ich do myślenia przymusić.Polacy są z natury oportunistami,nie chcą się do niczego mieszać,potrafią pielegnować najgorsze absurdy.Nie dziwi mie już rozwodnik piętnujący publicznie rozwody,złodziej złodziejstwo.itp.Zaraz pewnie pojawią się zarzuty, że nie prawdaże Polak to taki co walczy za wolność naszą i waszą.Odpowiadam Polacy walczyli o wolność o bliżej nie sprecyzowaną wolność narodu, ale nigdy nie walczyli o wolność j e d n o s t ki.Jeśli mówimy o ogółach wtedy jest,pięknie,lecz gdy przychodzi do konkretnych rozwiązań wtedy wszystko się rozmywa i jest po staremu. |