 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
| Napisano | Autor | Tytuł | | 23-01-2008 20:42 | Archi (547 punktów) | Apostata
2 na 4 | wiadomosci(*)iadomosci/1,80273,4861824.htmlnie powiem zaimponował mi. parafianie krzyczą na eksksięży "zdrajco chrystusa" etc. a on nie tylko przestał być księdzem, ale wypisał się z kościoła w ogóle. do tego trzeba mieć naprawdę dużo odwagi. mam nadzieję, że to da trochę do namysłu tym którzy uważają, że wystąpienie z kościoła to dziecinada. Usunę każdego Twojego posta napisanego tak niechlujnie. Ostatnio rozprzestrzenia się moda na pisanie postów bez dużych liter. Dobrze, że choć kropki jeszcze stawiacie...Celecrin | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
1 na 1 ramka (4752 punktów) (zablokowany) | |
|
 | 1 na 1 | ra-serafin (2786 punktów) | > Noooo..> A jak innych zabolało  > wiadomosci.onet.pl/1678982,11,1,1,item.htmlinteligencje naszego pięknego narodu(oczywiście nie całego) można znaleźć w komentarzach pod tym artykułem. Podobał mi się ten o tym że ateiści zostaną wyrąbani bo szkoły są katolików i każdy dzieciak ateisty będzie zamiatał ulice.To jest inteligencja  Polaków katolików. Ale taka jest rzeczywistość.  Jeśli my nie zaatakujemy to przegramy.I jak to się mówi najlepszą obroną jest atak 
Z przyszłością jest małe "ale" .Za każdym razem,jak się na nią spojrzysz - zmienia się,bo się na nią spojrzałeś.A to zmienia wszystko pozostałe.
|
|
|  | 3 na 3 | Archi (547 punktów) | > inteligencje naszego pięknego narodu(oczywiście nie całego) można znaleźć w komentarzach pod tym artykułem. Podobał mi się ten o tym że ateiści zostaną wyrąbani bo szkoły są katolików i każdy dzieciak ateisty będzie zamiatał ulice.To jest inteligencja Polaków katolików. Ale taka jest rzeczywistość.  > Jeśli my nie zaatakujemy to przegramy.I jak to się mówi najlepszą obroną jest atak  Zależy co rozumiesz przez atak. W Polsce mamy jakieś 6% niewierzących, w USA 15%. Moim zdaniem te dane są zafałszowane. Intuicja podpowiada, że 45 lat styku z konkurencyjnym dla katolickiego światopoglądem, mimo całego koniunkturalizmu i konformizmu Polaków musiała jakoś wpłynąć na rodaków. Jeśli po śmierci Wielkiego Papieża ilość niewierzących wzrosła nagle o 100% (z 3 do 6 proc), to znaczy, że ludzie przestali się ukrywać, a nie, że nagle stracili wiarę. Poza tym ilu niewierzących praktykuje? Ilu przyjmuje kolejne sakramenty, chrzci dzieci, posyła je na religię, do kościoła, ilu z nimi chodzi na mszę, ilu się boi nie chodzić samemu etc.? Dlatego moja intuicja podpowiada mi, że niewierzących, niereligijnych ludzi w Polsce jest dwa razy więcej niż się do tego przyznaje. Dlatego ważne, że niektórzy się ujawniają, choćby na ILAiA, czy przez wypisanie z Krk, to może zachęcić innych do zmiany swojej postawy. Powiedzmy, że mamy 12% niewierzących w tym część się ukrywa. A co z tymi, którzy mają naprawdę poważne wątpliwości co do istnienia Boga? Wg badań CBOS tylko 55% badanych, choćby teoretycznie zgadza się z nauką kościoła. A reszta uważa, że ta instytucja mija się z prawdą, przynajmniej w niektórych miejscach. Może myli się zupełnie i Boga nie ma wcale? Ilu ludzi w Europie nie wierzy? Na zachód, na północ, na południe od Polski, tuż za naszymi otwartymi granicami? Może nie trzeba atakować, może trzeba tylko zebrać już dojrzały plon?
plus ratio quam uis caeca ualere solet
|
|
3 na 5 | J.Szulc (5723 punktów) |
Akt apostazji w wykonaniu p. Więcławskiego uważam za godny największego szacunku. Nie każdego stać na głośne mówienie prawdy. Wiele osób woli żyć w zakłamaniu, byleby tylko nie burzyć spokoju, najbardziej swojego. Poza tym, to bardzo podobne podejście, jak nasze, cywilne rozwody. Czy dzieje się coś złego nam, rozwodzącym się? Dlaczego więc ksiądz nie może odejść od swojej miłości - Boga? Był uczciwy, zwłaszcza wobec siebie. Dla mnie to znaczące.
Myślicie inaczej? Pozdrawiam.
To, co za nami i przed nami, to drobiazg w porównaniu z tym, co tkwi w nas.
|
|
 | | Archi (547 punktów) | >Akt apostazji w wykonaniu p. Więcławskiego uważam za godny największego szacunku. >Nie każdego stać na głośne mówienie prawdy. Wiele osób woli żyć w zakłamaniu, byleby tylko nie burzyć spokoju, najbardziej swojego. >Poza tym, to bardzo podobne podejście, jak nasze, cywilne rozwody. >Czy dzieje się coś złego nam, rozwodzącym się? >Dlaczego więc ksiądz nie może odejść od swojej miłości - Boga? >Był uczciwy, zwłaszcza wobec siebie. >Dla mnie to znaczące. >Myślicie inaczej? >Pozdrawiam.
to nie takie proste. wystąpił z kościoła, ale nie przestał wierzyć w boga. przestał uważać jednak chrystusa za boga, no i był na tyle uczciwy intelektualnie, żeby postąpić w zgodzie z własnymi poglądami.
15% przypadków depresji kończy się zgonem.
|
|
|  | 2 na 2 | avenger (463 punktów) |
>to nie takie proste. wystąpił z kościoła, ale nie przestał wierzyć w boga. przestał uważać jednak chrystusa za boga, no i był na tyle uczciwy intelektualnie, żeby postąpić w zgodzie z własnymi poglądami. Właśnie, niewielu tak potrafi.
|
|
|  | 4 na 4 | Radamantys (120 punktów) | > 15% przypadków depresji kończy się zgonem.
100% przypadków urodzeń kończy się zgonem!
|
|
4 na 6 | paluch (313 punktów) | Jeden z niewielu sprawiedliwych w kościele który wystąpił z tej mafii nie bacząc na niebezpieczeństwa z tym związane!
|
|
-1 na 1 | aenigma (455 punktów) | > Usunę każdego Twojego posta napisanego tak >niechlujnie. Ostatnio rozprzestrzenia się moda na pisanie >postów bez dużych liter. Dobrze, że choć kropki jeszcze >stawiacie...Celecrin<font size="30"> Proszę bardzo, są duże litery</font> Jeżeli zaś masz na myśli litery WIELKIE to MoŻe LePiEj MaŁyMi NiŻ tAk...
Google i Wikipedia to najbardziej łebscy goście na tym forum. Zanim zadasz mi jakieś pytanie, spytaj ich!
|
|
 | 3 na 3 | J.Szulc (5723 punktów) |
Moderator miał rację. Nie rozumiem, o co Ci chodzi? Czy to jakaś nowa moda, żeby wypaczać wszystko, co się da? Nawet język? Pozdrawiam Cię po polsku, zwyczajnie tak, żeby to, co napiszę, było bez problemu przeczytane i zrozumiane. Czy to coś złego? No więc - pozdrawiam  ciepło.
To, co za nami i przed nami, to drobiazg w porównaniu z tym, co tkwi w nas.
|
|
|  | 1 na 1 | aenigma (455 punktów) | >Czy to jakaś nowa moda, żeby wypaczać wszystko, co się da? Nawet język? Nie chodzi o wypaczenie tylko o czepianie się szczegółów. Post jest napisany czytelnie, poprawnie i z sensem. Nie każdy jest mistrzem ortografii czy drugim Mickiewiczem i nie można go z tego powodu publicznie naznaczać czerwonymi literami (zwłaszcza jak samemu też nie jest się ideałem). Rozumiem, można poprawić błędy jak się jakieś zauważy, ale trzeba to robić taktownie. Niestety, dyskusje o pisowni zepsuły tutaj już kilka tematów.
>Pozdrawiam Cię po polsku, zwyczajnie tak, żeby to, co napiszę, było bez problemu przeczytane i zrozumiane. >Czy to coś złego? Nie, wręcz przeciwnie. Dziękuję i także pozdrawiam po polsku (w razie potrzeby w innym języku również)
|
|
| |  | 2 na 2 | Zbysław Śmigielski (8639 punktów) |
>... Nie każdy jest mistrzem ortografii czy drugim Mickiewiczem i nie można go z tego powodu publicznie naznaczać czerwonymi literami (zwłaszcza jak samemu też nie jest się ideałem).
Czy, nim wyplujesz zakalcowaty chleb, powinieneś się zastanowić nad tym, że sam nie potrafisz piec lepiej?
>Rozumiem, można poprawić błędy jak się jakieś zauważy, ale trzeba to robić taktownie.
Zmiana taktu często dowodzi uszkodzenia silnika.
>Niestety, dyskusje o pisowni zepsuły tutaj już kilka tematów.
Nie same dyskusje, lecz ośli upór i wybujałe ego niedouczonych.
>>Czy to coś złego? >Nie, wręcz przeciwnie.
Gratuluję.
>Dziękuję i także pozdrawiam po polsku (w razie potrzeby w innym języku również)
"Znajomość każdego obcego języka podwaja wartość człowieka" - podobno Napoleon. .
|
|
 | 1 na 1 | placownik (17853 punktów) |
> Jeżeli zaś masz na myśli litery WIELKIE to MoŻe LePiEj MaŁyMi NiŻ tAk... Twoja złośliwostka jest chybiona Pozdrawiam
Niech strój słów podkreśla urodę myśli
|
|
 | | Celecrin (11895 punktów) | Cześć Cytat:Jeżeli zaś masz na myśli litery WIELKIE to MoŻe LePiEj MaŁyMi NiŻ tAk... Nie ma nic bardziej wkurzającego Forumowiczów, niż uwaga moderatora. Zawsze znajdą się obrońcy 'leniuchów', 'chamów', wszelkiej maści 'odszczepieńców'. Nigdy mnie to nie dziwiło, tym bardziej, że sam ich często bronię... Cytat:Google i Wikipedia to najbardziej łebscy goście na tym forum. Zanim zadasz mi jakieś pytanie, spytaj ich! Czemu więc nie sprawdziłeś, zanim postarałeś się być złośliwy? EOT w tym wątku
|
|
| gurgul (651 punktów) | Mam nadzieję ,że Kuria zacznie szykanować Tygodnik Powszechny. Wtedy się zacznie! Wówczas apstazja prof. Węcławskiego mogłaby stać się początkiem oddolnej reformy w Polskim Kościele, tak jak kiedyś artykuły praskie, albo wystąpienie Lutra.
PS: Ksiądz, który mnie chrzcił i udzielał ślubu moim rodzicom to w tej chwili... pan Kazimierz - ma żonę i dzieci - jest to wyjątkowo porządny i miły człowiek.
|
|
3 na 3 | Archi (547 punktów) | > Usunę każdego Twojego posta napisanego tak >niechlujnie. Ostatnio rozprzestrzenia się moda na pisanie >postów bez dużych liter. Dobrze, że choć kropki jeszcze >stawiacie...Celecrin
Post nie był napisany niechlujnie. Nie używam tylko wielkich liter. Piszę tak na każdym forum, nie mówiąc już o smsach. Internetowy język miał, ma i będzie miał swoje prawa, choć zgadzać się z tym nikogo nie zmuszam, ani takiego obowiązku nie ma.
Jak widać jednak, zamierzam uszanować moderatorskie samodzierżawie, a groźba krwawej rozprawy z moimi postami jest mi bardzo niemiła.
Pozdrawiam Pana
plus ratio quam uis caeca ualere solet
|
|
 | 2 na 2 | Celecrin (11895 punktów) | Cześć Cytat:Post nie był napisany niechlujnie. Nie używam tylko wielkich liter. Piszę tak na każdym forum, nie mówiąc już o smsach. Naprawdę? Ty sobie po prostu nie używasz  ? Taka moda? Wprowadzanie mody SMS-owej nie jest mile widziane tutaj. JaCzestoPiszeSMSyWlasnieWTenSposobZebyWiecejWeszloIZeTakJest'Fajnie'Czy > ToZnaczyZeMamTakPisacPosty? Cytat:Internetowy język miał, ma i będzie miał swoje prawa. O czym Ty mówisz? Cytat:Jak widać jednak, zamierzam uszanować moderatorskie samodzierżawie, a groźba krwawej rozprawy z moimi postami jest mi bardzo niemiła. To nie jest moje 'samodzierżawie', to są zasady poprawniej polszczyzny i logiki języka. Gdybyś nie stawiał kropek, Twojej wypowiedzi nie sposób byłoby odczytać. Pozdrawiam P.S. Pojawiło się kilka osób piszących jak im się podoba, bez dużych liter na początku zdania. Czara się przelała, padło po prostu na Ciebie, innych też się będę czepiał.
|
|
|  | | aenigma (455 punktów) | > JaCzestoPiszeSMSyWlasnieWTenSposobZebyWiecejWeszloIZeTakJest'Fajnie'Cz> > y> ToZnaczyZeMamTakPisacPosty?O jak się cieszę że nie dostaję od Ciebie SMS-ów... Po prostu kocham osoby którym żal 2 groszy na dłuższy SMS i PisząTakŻeNicNieDaSięPrzeczytać  > P.S. Pojawiło się kilka osób piszących jak im się podoba, bez dużych liter na początku zdania.wypowiedź napisana z małej litery, zdaniem nie będąca, zakończona jednak kropką. Jakkolwiek byśmy nie pisali, zawsze znajdzie się ktoś, komu to się nie podoba i nie pasuje. I na tym podsumowaniu może skończę udział w tej dyskusji (a raczej czymś, co piękna mowa polska nazywa offtopem).
|
|
|  | | Archi (547 punktów) | > Cześć> Cytat:Post nie był napisany niechlujnie. Nie używam tylko wielkich liter. Piszę tak na każdym forum, nie mówiąc już o smsach. > Naprawdę? Ty sobie po prostu nie używasz ? Taka moda? Wprowadzanie mody SMS-owej nie jest mile widziane tutaj.> JaCzestoPiszeSMSyWlasnieWTenSposobZebyWiecejWeszloIZeTakJest'Fajnie'> Czy> >> ToZnaczyZeMamTakPisacPosty?> Cytat:Internetowy język miał, ma i będzie miał swoje prawa. > O czym Ty mówisz?> Cytat:Jak widać jednak, zamierzam uszanować moderatorskie samodzierżawie, a groźba krwawej rozprawy z moimi postami jest mi bardzo niemiła. > To nie jest moje 'samodzierżawie', to są zasady poprawniej polszczyzny i logiki języka. Gdybyś nie stawiał kropek, Twojej wypowiedzi nie sposób byłoby odczytać.> Pozdrawiam> P.S. Pojawiło się kilka osób piszących jak im się podoba, bez dużych liter na początku zdania. Czara się przelała, padło po prostu na Ciebie, innych też się będę czepiał.> Nie zamierzam offtopować we własnym wątku, więc na argumenty nie odpowiem, choć są nietrafne.
plus ratio quam uis caeca ualere solet
|
|
| Drobner | > nie powiem zaimponował mi. parafianie krzyczą na eksksięży "zdrajco chrystusa" etc. a on nie tylko przestał być księdzem, ale wypisał się z kościoła w ogóle. do tego trzeba mieć naprawdę dużo odwagi. mam nadzieję, że to da trochę do namysłu tym którzy uważają, że wystąpienie z kościoła to dziecinada.Czy pamiętasz CISZĘ, która towarzyszyła Jego wstąpieniu do kleru kościelnego? Czy może była też wrzawa: " Oto kolejny nasz!" Faktycznie, za honorowe uznałbym jeno MILCZENIE Kościoła i jego hierarchów, jego członków, nawet mógłbym wczuć się w ich smutek i żałość. Ale nie: ONI ATAKUJĄ, TAK NIE POWINNO BYĆ, TAK NIE MOŻNA, TO NIENORMALNE......... Cóż: sami przyznaja, że JAKAKOLWIEK ZMIANA to wielkie wydarzenie. Ale AKURAT TO, NIE JEST PRAWDĄ (w sensie metafizycznym. W aspekcie indywidualnym, to i owszem). Drobner. Który gdyby miał się ewakuować od ateistów, to jedynie do 'istów', nie definiujących się w zależności od czegokolwiek, prócz istnienia (a zwłaszcza od 'teo'). A propos: > Usunę każdego Twojego posta napisanego tak niechlujnie. Ostatnio rozprzestrzenia się moda na pisanie postów bez dużych liter. Dobrze, że choć kropki jeszcze >stawiacie...CelecrinDobrze, że uprzedzasz. Ale, 'moim zdaniem' trochę za ostro. Znam wiele różnych wpisów na naszym forum mających te wady, i nie spotkały się one z tak rygorystycznym ostrzeżeniem. Chyba, że czegoś nie wiem z ostatnich dni. Pozdrawiam, Celecrinie: Drobner - zwykle purysta językowy, w tym przypadku jakoś oczy zamykają mi się na wspominane przez Ciebie uchybienia. Daj wolność swym powiekom... Czasem mogłyby opaść. Cokolwiek miałoby to znaczyć. (Oczywiście nie na zawsze  Drobner, pa i już!
|
|
| Drobner | > Usunę każdego Twojego posta napisanego tak niechlujnie. Ostatnio rozprzestrzenia się moda na pisanie postów bez dużych liter. Dobrze, że choć kropki jeszcze >stawiacie...Celecrin
IMHO: "Usunę każdy Twój post napisany tak niechlujnie. Ostatnio rozprzestrzenia się moda na pisanie postów bez dużych liter. Dobrze, że choć kropki jeszcze stawiacie...Celecrin"
Drobner, nie umiejący pogrubiać błędów przedmówców. I wcale tego nie chcący.
PS. Drobner lubić Celecrina. Nawt z dużymi..... literami.
|
|
3 na 3 | JATO (Jarosław Tomczyk) (2644 punktów) | > "zdrajco chrystusa" etc. a on nie tylko przestał być> księdzem, ale wypisał się z kościoła w ogóle. do tego> trzeba mieć naprawdę dużo odwagi.Zadałem sobie dzisiaj pytanie. Jak wyszła by statystyka parafialna, gdyby wszyscy agnostycy, ateiści, inni tacy, którzy mają KRK w "głębokim poważaniu" (znaczenie pejoratywne), ot tak sobie, ni stąd ni zowąd, wzięli się za siebie, odrzucili lęki, konformizm, lenistwo czy lekceważenie problemu (sam sie do tych leni i konformistów niestety zaliczam), po czym radośnie a oficjalnie ogłosili akt apostazji. Podejrzewam, ze nasycenie katolikami w społeczeństwie polskim spadłoby znacznie. A może nawet drastycznie. Tak z 90 + parę procent na powiedzmy około 40. Te czterdzieści to oczywiście liczba "wyssana z palca". Obawiam się, ze "kuriewni " moga spać spokojnie  . Tak czy owak nikt nie odważył się na sporządzenie statystyk (gdzie za przeproszeniem jest OBOP czy PENTOR?). Urzędnicy Pana B nigdy się na takie badania nie odważą i żerują na konformistycznej polskiej tradycji. Katholica ala polacca. Pozdrawiam. JATO
Zasada wyjaśniania Conrada: Wszystko co powiesz, zostanie ocenione przez innych , zupełnie sprzecznie z twoimi intencjami.
|
|
 | | Głąbiński (3538 punktów) | >...agnostycy, ateiści, inni tacy, którzy mają KRK w "głębokim poważaniu" ... Ta wyliczanka pomija istotny w omawianym temacie fakt, że w KRK należy przynajmniej wyróżnić dwa rodzaje uczestników: akceptujących klerykalizm (pomijam zdefiniowanie tego terminu wymagające dłuższego tekstu) i resztę (również w szczegółowym ogładzie niejednorodną).
Stach M. G.
|
|
|  | 1 na 1 | JATO (Jarosław Tomczyk) (2644 punktów) | > w KRK należy przynajmniej wyróżnić dwa rodzaje uczestników: >akceptujących klerykalizm (pomijam zdefiniowanie tego terminu >wymagające dłuższego tekstu) i resztę (również w szczegółowym >ogładzie niejednorodną).
To zupełnie inna systematyka. Niestety antyklerykalizm nie wyklucza wiary, chęci przynależności kościoła (nawet KRK). Klerykał zazwyczaj jest wierzącym fideistą (masło maślane, tu przez wierzącego rozumiem członka wspólnoty religijnej, który praktykuje przynajmniej czasami). Antyklerykał może być tak samo wierzącym ortodoksem (zupełnie prawdopodobne)jak agnostykiem czy ateistą. To kwestia podejścia do instytucji a nie wiary. Pozdrawiam serdecznie. JATO
Zasada wyjaśniania Conrada: Wszystko co powiesz, zostanie ocenione przez innych , zupełnie sprzecznie z twoimi intencjami.
|
|
1 na 1 | Tomasz P. (179 punktów) | Bardzo podoba mi się decyzja księdza. Udowadnia tą decyzją nam ateistom, że nie każdy katolik to młot z opaską na oczach. Poza tym może mieć wpływ na katolików, którzy się wahają z podjęciem takiej decyzji. Mogę tylko powiedzieć, że cieszę się z takiej decyzji, chociaż wolałbym, żeby tych decyzji było dużo więcej.
Z drugiej strony nie znamy jego pobudek. Mam nadzieję, że otworzyły mu się oczy. Uważam, że skoro był takim autorytetem wśród katolików, to wpłynie to w pewnym stopniu na ich postępowanie i skłoni do refleksji.
|
|
 | 1 na 1 | Panteiści Podmiot (6808 punktów) | >Z drugiej strony nie znamy jego pobudek. Mam nadzieję, że otworzyły mu się oczy.
Cytat: "Nie chciał jednak mówić o motywach tej decyzji, odesłał do swoich ostatnich wykładów. Tygodnik referując poglądy prof. Węcławskiego podkreśla m.in., że w swoich wykładach przedstawia on Jezusa jako oryginalnego reformatora religijnego i twórcę radykalnego ruchu, który jednak jako przywódca religijny doznaje trzykrotnej porażki. "Jezus bez bóstwa" - przeczytaj tekst, który wywołał burzę. koniec cytatu Jak wiesz KRK głosi doktrynę jakoby Jezus był Synem i Bogiem. Ja i Ojciec jedno jesteśmy. Wraz z Duchem Świętym stanowią przenajświętszą Trójcę. Nauczają na religii: "Bóg jest jeden ale w trzech osobach." Profesor Więcławski przedstawia Jezusa jako reformatora, twórcę ruchu religijnego, a nie Boga. To jest niezgodne z nauką Rzymskokatolickiego Kościoła. Nie chcąc wbrew własnej wiedzy głosić fałszu o Jezusie Bogu w ludzkim ciele, odszedł z kłamiącego w żywe oczy kościoła. Jeżeli nawet Bóg istnieje, to przecież żyjący przed dwoma tysiącami lat Jezus, nie jest Stwórcą Ziemi. Profesor Węcławski nie chciał bezczelnie wmawiać tego studentom. A konserwa wśród kleru nie chce zmiany doktryny. Taka zmiana byłaby rewolucyjna. Gdyby prof. Węcławski tak nauczał w czasach inkwizycji, skończyłby jak inni nazywani heretykami.
Dusza po śmierci idzie tam, gdzie była przed poczęciem. <Stanisław Gejo>
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|