"Zieloni zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Chiny w kolorze blue” - o prawach pracowniczych w ChRL. Wprowadzenie do dyskusji: Bartłomiej Kozek. 10 kwietnia, czwartek, godz. 19.00, Piękna 64a m. 11, Warszawa Dokument Micha X. Peleda opowiada o procesie produkcji ubrań, w których później chodzimy. To historia obdzierania ludzi z ich godności, pracy długimi godzinami w warunkach urągających ludzkiej godności. Mieszkania w norach, które tylko nazywają się „hotelami”. Przybywający z zacofanej chińskiej prowincji chłopi i chłopki stają się współczesnymi niewolnicami i niewolnikami po to, by zaspokoić rosnące potrzeby konsumpcyjne bogatego Zachodu - nas wszystkich, bo któż nie ma produktów „made in China”? Główna bohaterka ma 17 lat i zarabia równowartość 20 groszy za godzinę. Pracuje po 17 godzin dziennie, 7 dni w tygodniu. Wiele z jej koleżanek nie widziało swej rodziny od lat - nie miało finansowych możliwości ku temu. Śpi po 4 godziny dziennie, resztę czasu spędzając głównie w fabryce. Wstęp przedstawi Bartłomiej Kozek z Zielonych 2004. Po pokazie zapraszamy do podzielenia się wrażeniami dotyczącymi pokazu i bieżącej sytuacji w Chinach. " www.krytyk(*)w-kolorze-blue/menu-id-50.htmlWięcej dodawać chyba nie trzeba. |