Racjonalista - Strona głównaDo treści
Zakrycie gwiazdy przez Księżyc.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
NapisanoAutorTytuł
06-02-2009 19:09Zbyszek Bryłowski (7257 punktów)Zakrycie gwiazdy przez Księżyc.
Drodzy moi.
Wszystkich zainteresowanych i tych, którzy pragną zaczerpnąć haust świeżego powietrza pod rozgwieżdżonym niebem zachęcam do opuszczenia ciepłego pomieszczenia, oderwania się od pasjonujących dyskusji na forum i wyjścia na balkon, taras, wyjrzenia przez okno lub wyjścia przed dom. Można dzisiaj zaobserwować ciekawe, dość pospolite zjawisko, mianowicie zakrycie gwiazdy przez Księżyc. To zakrycie jest o tyle ciekawe, że Księżyc zakryje jasną, widoczną gołym okiem gwiazdę z gwiazdozbioru Bliźniąt. Niestety, ze względu na blask Księżyca niezbędna jest przynajmniej lornetka. Mam nadzieję, że każdy z was takową posiada...
Jeszcze lepszy byłby co prawda mały, przenośny teleskop, ale...nie od razu Kraków zbudowano.
Ponieważ Księżyc jest przed pełnią, jego lewa część nie jest jeszcze oświetlona przez Słońce i właśnie tym ciemnym brzegiem zakryje gwiazdę.
Na terenie Polski zjawisko nastąpi około godz 20.45(Szczecin) do około godz 21.00(Krosno). Warto jednak przygotować się nieco wcześniej, by nie być zaskoczonym.
Więcej na: www.naukaw(*)=&lang=PL&_CheckSum=-689143316

Pozdrawiam - Zbyszek

P.S: Radzę być czujnym, bo gwiazda po prostu zniknie w oka mgnieniu.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

keymak (3379 punktów)
Gdyby tak jeszcze pogoda pozwalała
Wyczekuje od wtorku dobrej pogody, ale jak na złość widać tylko obrzydliwe chmury.

Chyba zacznę się modlić do wszystkich możliwych bóstw.
Któryś musi być chyba władny w rozganianiu chmur!

Cholera jasna!


Ta czerwona kropka to ja patrzący w .. chmury
Zbyszek Bryłowski (7257 punktów)

Właśnie zauważyłem, że w pośpiechu popełniłem błąd.
Oczywiście tytuł wątku powinien brzmieć: "Zakrycie gwiazdy przez Księżyc".
Zaćmienie oznacza bowiem wejście w cień, a w tym przypadku gwiazda została po prostu zasłonięta przez Księżyc.
Obserwacja zaliczona.
Co prawda, nie pokusiłem się o sprawdzenie dokładności efemerydy ale przyjemnie było popatrzeć. Zastosowałem w teleskopie powiększenie 60x, w polu widzenia widoczny był cały Księżyc z mnóstwem szczegółów na powierzchni. Stałem i stałem przy teleskopie, Księżyc pojawiał się i chwilami znikał zupełnie za chmurami. Całe szczęście, że nie były to zwarte, jednolite chmury, lecz coś na kształt mgiełek o różnym stopniu zagęszczenia. Tuż przed samym zjawiskiem Księżyc akurat pojawił się w całej okazałości w przerwie między chmurami. Chwilę później gwiazda mrugnęła do mnie... i już jej nie było.
Pojawi się powtórnie za godzinę, bo właśnie w ciągu około jednej godziny Księżyc przesuwa się po nieboskłonie o swoją średnicę.

>Gdyby tak jeszcze pogoda pozwalała
Głowa do góry i do kościoła. Daj na tacę - może pomoże...

Pozdrawiam - Zbyszek

P.S: Tak sobie pomyślałem - może stworzymy ARKĘ?
(ARKA - Amatorski Racjonalistyczny Klub Astronomiczny)
P.S.,P.S: Fajna ta Twoja mapka. Jak ją zrobiłeś? Ja jestem z Koszalina.


Prawda jest jedna.
keymak (3379 punktów)
Jeżeli chodzi o mapkę to jest tutaj.
Do ARKI chętnie bym się dopisał

Pozdrawiam.
Zbyszek Bryłowski (7257 punktów)

Dzięki za ten link do mapki - jest super. Jeżeli chodzi o pogodę, to korzystam z www.pogodynka.pl
>Do ARKI chętnie bym się dopisał
To jest nas już dwóch.

Pozdrawiam - Zbyszek

Prawda jest jedna.
22-02-2009 15:55 
 Ocena 1 na 1
R. Grochala (970 punktów)
>>Do ARKI chętnie bym się dopisał
>To jest nas już dwóch.

Trzech

"Nie robi różnicy, czy O'Brien jest przyjacielem czy wrogiem. Z O'Brienem można rozmawiać. Może to, czego człowiek pragnie najbardziej, to nie tyle być kochanym, ile rozumianym." G. Orwell, "Rok 1984"

Wróć do listy wątków działu Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365