"Dzisiejszy dzień jest okazją, aby przypomnieć mieszkańcom Ziemi, że można zapobiegać problemom związanym z niedostatkiem wody oraz jej zanieczyszczeniem." 14.pl/Dzien-Morza-BaltyckiegoPomimo, iż Zawecki w wątku trochę niżej przekonuje mnie, że nie muszę się kąpać razem z moją Kobitą, by oszczędzać wodę i uczucia na jeszcze późniejszą starość, to zanieczyszczenie mojego "okna na świat" jest faktem. "Bałtyk, którego powierzchnia wraz z cieśniną Kattegat wynosi ponad 415 tysięcy kilometrów kwadratowych, narażony jest na skażenie ściekami pochodzącymi z przemysłu chemicznego, metalurgicznego, rolnictwa oraz eksploatacji statków. Zanieczyszczenia chemiczne powodują zaburzenia kodu genetycznego wielu gatunków oraz śmierć organizmów zwierzęcych i roślin." Autor tej wiadomości litościwie nie sprecyzował, że zaburzenia kodów genetycznych wielu gatunków dotyczą "stonki wakacyjnej" a w szczególności ich organoleptyki - niektórzy stonkowicze niezmiennie twierdzą po powrocie do domu, że kąpali się w wodzie. |