 |
Nauka wskazuje, że Bóg jest. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 01-07-2009 20:39 | simon_templar (-17 punktów) (zablokowany) | Nauka wskazuje, że Bóg jest.
-10 na 16 | 1. Z teorii ww( czytaj wielkiego wybuchu) wynika, że 13,7 mld lat temu w jednej chwili, w jednym punkcie powstała cała materia wszechświata, przestrzeń i czas. 2. Każdy skutek ma swoją przyczynę. 3. Przypadek -zbieg okoliczności, inaczej koincydencja - nieoczekiwane i rzadkie wystąpienie dwóch zdarzeń w tym samym czasie, między którymi nie występuje żaden związek przyczynowo -skutkowy. 4. Człowiek nie jest zwierzęciem ponieważ ma duszę(zdolność do abstrakcyjnego myślenia i wolną wolę). 5. Życie człowieka ma większy sens niż życie robaka.
Wnioski wynikające z aksjomatów 1,2: 1.Pierwszym skutkiem we wszechświecie był ww. 2.przyczyną ww nie mogła być: materia, czas ani przestrzeń dlatego, że żadne z tych trzech nie istniały przed ww 3. Jedyną, logiczną przyczyną ww jest Bóg -istota niematerialna, mogąca istnieć poza czasem i przestrzenią. z 1,2,3 wynika: 4. Wielki wybuch nie może być przypadkiem ponieważ był pojedyńczym zdarzeniem a w czasie kiedy wystąpił nie zaistniało żadne inne zdarzenie. jeżeli ww nie był przypadkiem to znaczy, że był zdarzeniem celowym. kto lub co spowodowało celowość wielkiego wybuchu? materia, czas, przestrzeń na pewno nie bo nie istniały przed ww a poza tym rzeczy te jako, że są nieożywione nie mogą nadawać celowości innym rzeczom. tak więc tę celowość ww mogła nadać istota nie materialna -Bóg. z 1,2,3,4,5 wynika: 5. Życie człowieka musi mieć i ma sens. życie człowieka ma sens jeżeli ma nadzieję na życie wieczne. na istnienie życia po śmierci wskazują przeżycia ludzi, którzy mieli śmierć kliniczną a to implikuje istnienie boga. 6. Świat raczej ma sens niż jego nie ma a skoro ma sens to znaczy, że jest Bóg.
Odpowiedzcie sobie ateiści na dwa pytania: 1. która koncepcja życia jest lepsza dla człowieka?: a) człowiek po śmierci przestaje istnieć -dusza nie istnieje b) człowiek po śmierci nie przestaje istnieć -dusza istnieje. 2. zakładając, że Bóg istnieje: kogo wynagrodzi?: a) ateistę b) wierzącego w boga.
Wyniki: Jeżeli wybrałeś dwa razy odpowiedź b to znaczy, że zgadzasz się z zakładem pascala i powinieneś nawrócić się.
Zakład Pascala (Gra Pascala) - rozumowanie przedstawione przez Blaise'a Pascala mające dowodzić, iż warto wierzyć w Boga. Pascal rozpatrzył dwa proste przypadki dotyczące istnienia Boga: Bóg istnieje i nagradza za wiarę życiem wiecznym. Bóg nie istnieje i nie istnieje życie wieczne.
Człowiek może wierzyć lub nie wierzyć w istnienie Boga. Jeśli wierzy, to traci życie doczesne (na rzecz modlitw i czynienia dobra) i otrzymuje życie wieczne, ale tylko w pierwszym przypadku. Jeśli nie wierzy, to zatrzymuje życie doczesne i traci życie wieczne. Pascal wywnioskował, że wiara bardziej się opłaca, ponieważ ryzykujemy tylko czas życia, który jest zazwyczaj krótki (człowiek żyje średnio około 70 lat), a nagrodą może być życie wieczne.
2. Jeżeli w pierwszym pytaniu wybrałeś odpowiedź "a" to znaczy, że życie jest ci nie miłe i być może rozważasz samobójstwo.
3. Jeżeli wybrałeś w drugim pytaniu odpowiedź "a" to znaczy, że nie myślisz logicznie.
Na pytania odpowiadajcie szczerze przed samym sobą. mnie możecie oszukać ale siebie nie.
Zakładając hipotetycznie, że macie rację iż boga nie ma to nigdy nie przekonacie się o tym bo nie wierzycie w życie po śmierci.
"W roku 2001 brytyjscy naukowcy Sam Parnia i Peter Fenwick stwierdzili, że po śmierci mózgu nadal istnieje życie. W badanie zaangażowano 63 pacjentów, którzy przeżyli śmierć kliniczną. 56 badanych nie pamięta niczego z czasu, gdy teoretycznie nie żyli. Co ciekawe, 7 pacjentów dokładnie wie, co się z nimi działo. Pamiętają, że byli otoczeni "przez radość, miłość i pokój", zaś czas biegnął zdecydowanie szybciej. W pewnym momencie widzieli jasne światło, a po chwili dziwne kreatury wyglądające jak anioły czy też święci. Twierdzą, że znajdowali się w innym świecie."
Zgodnie z brzytwą Ockhama prawdopodobniejsze jest to, że wszystko co powstało ma sens niż to, że wszystko nie ma sensu. Ten sens wraz z prawami rządzącymi wszechświatem musiał nadać ktoś myślący. Gdyby tak nie było człowiek jako najinteligentniejsza forma materii wiedziałby wszystko a jest tak, że niewiele wie więc Bóg musi istnieć. Nasze życie, to, że myślimy ma sens bo śmierć tego nie niweczy. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| lontri (16088 punktów) | Mam wątpliwości co do postulatu 1. Czy w chwili wielkiego wybuchu cała materia powstała, czy też była bardzo skupiona i eksplodowała? Jeżeli autor jest w stanie - najlepiej intersubiektywnie - dowieść, że w momencie wielkiego wybuchu cała materia rzeczywiście powstała, a nie istniała wcześniej, ale troszkę bardziej skupiona, kupuję cały wywód bez targowania się. Mam też wątpliwości, czy z teorii można coś wywieść poza hipotezami. Sądziłem dotychczas, że nie, ale być może 'zbłądziłem'
|
|
 | 4 na 6 | Zyga (1539 punktów) | Gdzieś (nie wiem czy nie tu) przeczytałem. "Gdy dyskutujesz z idiotą, on prawdopodobnie robi to samo"
|
|
| |  | | Zyga (1539 punktów) | > Cieszę się, że jest już nas troje  Nie było w tym obrazy. Odradzam tylko dyskusje, które nie mają sensu - tj typu - bóg jest bo tak i już.
|
|
2 na 4 | checkmate (1197 punktów) | Pyszne Cytat:4. Człowiek nie jest zwierzęciem ponieważ ma duszę(zdolność do abstrakcyjnego myślenia i wolną wolę). Która gałąź nauki definiuje duszę jako zdolność do abstrakcyjnego myślenia? Myślenie abstrakcyjne (do pewnego stopnia) szympansów udowodniono już dawno. Proponuję - na wzór historii - zwołać sobór, gdzie szanowne gremium nada szympansom duszę, podobnie jak to uczynili z indianami i kobietami. Cytat:6. Świat raczej ma sens niż jego nie ma a skoro ma sens to znaczy, że jest Bóg.
Tomasz z Akwinu byłby z Ciebie dumny. Cytat:Zakład Pascala (Gra Pascala) - rozumowanie przedstawione przez Blaise'a Pascala mające dowodzić, iż warto wierzyć w Boga. Jeśli nawet warto, to nie nazywajmy handlu miłością. Zostawię kilka równie fascynujących fragmentów dla innych.
|
|
| Keltas (1 punktów) | Cytat: >4. Człowiek nie jest zwierzęciem ponieważ ma duszę(zdolność do abstrakcyjnego myślenia i wolną >wolę).
A czy potrafisz udowodnić związek abstrakcyjnego myślenia i wolnej woli z duszą? Cytat:>5. Życie człowieka ma większy sens niż życie robaka. A to niby z jakiej racji? Bo dużo lepiej niszczymy świat? Cytat:>Wnioski wynikające z aksjomatów 1,2: >1.Pierwszym skutkiem we wszechświecie był ww. >2.przyczyną ww nie mogła być: materia, czas ani przestrzeń dlatego, że żadne z tych trzech nie >istniały przed ww >3. Jedyną, logiczną przyczyną ww jest Bóg -istota niematerialna, mogąca istnieć poza czasem i >przestrzenią. Z góry zakładasz, że jeżeli czegoś nie potrafimy JESZCZE wytłumaczyć to za tym stoi bóg. Cytat:>z 1,2,3 wynika: >4. Wielki wybuch nie może być przypadkiem ponieważ był pojedyńczym zdarzeniem a w czasie kiedy >wystąpił nie zaistniało żadne inne zdarzenie. jeżeli ww nie był przypadkiem to znaczy, że był >zdarzeniem celowym. kto lub co spowodowało celowość wielkiego wybuchu? materia, czas, przestrzeń na >pewno nie bo nie istniały przed ww a poza tym rzeczy te jako, że są nieożywione nie mogą nadawać >celowości innym rzeczom. tak więc tę celowość ww mogła nadać istota nie materialna -Bóg. I tu nasuwa się pytanie: Skąd się wziął tenże bóg? Przecież jeżeli on istnieje od zawsze, to dlaczego nie można przyjąć że np. wszechświat się rozszerza coraz szybciej, a im wcześniej, tym rozszerzał się wolniej, a ww nigdy jako taki nie istniał, wszechświat, nawet teraz jest (z pewnej perspektywy) nieskończenie mały i gęsty i nieskończenie wolno się rozserza (acz coraz szybciej). Cytat:>z 1,2,3,4,5 wynika: >5. Życie człowieka musi mieć i ma sens. życie człowieka ma sens jeżeli ma nadzieję na życie >wieczne. na istnienie życia po śmierci wskazują przeżycia ludzi, którzy mieli śmierć kliniczną a to >implikuje istnienie boga. Czyli chcesz mi zasugerować, iż wierzysz w boga, bo inaczej twój światopogląd się załamie i pójdziesz pociąć się żyletką. A to ze śmiercią kliniczną to o co ci chodzi? To zwykłe reakcje mózgu na niedotlenienie i inne braki wiążące się z byciem o włos od śmierci. Przestajemy myśleć jasno i jesteśmy w niezwykłym stanie np. Czujemy jakąś niepojętą obecność. Cytat: >Zakład Pascala (Gra Pascala) - rozumowanie przedstawione przez Blaise'a Pascala mające dowodzić, iż >warto wierzyć w Boga. Pascal rozpatrzył dwa proste przypadki dotyczące istnienia Boga: >Bóg istnieje i nagradza za wiarę życiem wiecznym. >Bóg nie istnieje i nie istnieje życie wieczne. >Człowiek może wierzyć lub nie wierzyć w istnienie Boga. Jeśli wierzy, to traci życie doczesne (na >rzecz modlitw i czynienia dobra) i otrzymuje życie wieczne, ale tylko w pierwszym przypadku. Jeśli >nie wierzy, to zatrzymuje życie doczesne i traci życie wieczne. Pascal wywnioskował, że wiara >bardziej się opłaca, ponieważ ryzykujemy tylko czas życia, który jest zazwyczaj krótki (człowiek >żyje średnio około 70 lat), a nagrodą może być życie wieczne. >2. Jeżeli w pierwszym pytaniu wybrałeś odpowiedź "a" to znaczy, że życie jest ci nie miłe i być >może rozważasz samobójstwo. >3. Jeżeli wybrałeś w drugim pytaniu odpowiedź "a" to znaczy, że nie myślisz logicznie. >Na pytania odpowiadajcie szczerze przed samym sobą. mnie możecie oszukać ale siebie nie. >Zakładając hipotetycznie, że macie rację iż boga nie ma to nigdy nie przekonacie się o tym bo nie >wierzycie w życie po śmierci.
Nie wspominaj mi o zakładzie Pascala ponieważ w mojej opinii nie jest wart funta kłaków. Gdy wierzymy w boga to nic nie tracimy, jeżeli go nie ma a gdy jest to zyskujemy życie wieczne? A jeżeli ktoś by uwierzył że po śmierci sam osiągnie boskość kto na tym więcej zyska katolik z życiem wiecznym, czy ten szaleniec z boskością (dzięki której mógłby wysłać tego katolika do piekła  ) Cytat:>"W roku 2001 brytyjscy naukowcy Sam Parnia i Peter Fenwick stwierdzili, że po śmierci mózgu nadal >istnieje życie. W badanie zaangażowano 63 pacjentów, którzy przeżyli śmierć kliniczną. 56 badanych >nie pamięta niczego z czasu, gdy teoretycznie nie żyli. Co ciekawe, 7 pacjentów dokładnie wie, co >się z nimi działo. Pamiętają, że byli otoczeni "przez radość, miłość i pokój", zaś czas biegnął >zdecydowanie szybciej. W pewnym momencie widzieli jasne światło, a po chwili dziwne kreatury >wyglądające jak anioły czy też święci. Twierdzą, że znajdowali się w innym świecie."
A powiec ty mi dlaczego 56/63 nic nie pamięta. A co do tej siódemki to jak wspominałem mózg przestał poprawnie funkcjonować i został nadmiernie pobudzony ośrodek przyjemności. A poza tym czyż Bóg Wszechwiedzący nie powinien do siebie dopuszczać tylko tych którzy naprawdę umarli? Przecierz do Boga trafiają dusze które raczej oddzieliły się od ciała, więc nawet gdyby bóg istniał, to śmierć kliniczna nie może być dowodem na jego istnienie. Cytat:>Zgodnie z brzytwą Ockhama prawdopodobniejsze jest to, że wszystko co powstało ma sens niż to, że >wszystko nie ma sensu. Ten sens wraz z prawami rządzącymi wszechświatem musiał nadać ktoś myślący. >Gdyby tak nie było człowiek jako najinteligentniejsza forma materii wiedziałby wszystko a jest tak, >że niewiele wie więc Bóg musi istnieć. Nasze życie, to, że myślimy ma sens bo śmierć tego nie >niweczy.  A dla mnie To że istnieje wszystko wokoło jest wynikiem nieskończenie mało prawdopodobnej zbieżności, która w obliczu nieskończonej pustki w której może się zdarzyć cokolwiek, miało stuprocentową szansę na zaistnienie.
|
|
4 na 4 | placownik (17853 punktów) |
Autor został zbanowany za mnożenie wątków, ale jak chceta to dyskutujta.  Pozdrawiam
Niech strój słów podkreśla urodę myśli
|
|
 | 2 na 4 | Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów) | > Autor został zbanowany za mnożenie wątków, ale jak chceta to dyskutujta.  To, chociażby przez litość dla nas, skasuj ze dwa z nich (bo są 3), albo wszystkie wpakuj do Bazgrołów. > Pozdrawiam
fides ex necessitate esse non debet
|
|
|  | -1 na 1 | placownik (17853 punktów) |
>To, chociażby przez litość dla nas, skasuj ze dwa z nich (bo są 3), albo wszystkie wpakuj do Bazgrołów.
Się robi.
Pozdrawiam
Niech strój słów podkreśla urodę myśli
|
|
| |  | 1 na 1 | Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów) | > Się robi.Dziękuję.  > PozdrawiamZ pełną wzajemnością! > Niech strój słów podkreśla urodę myśliA brzydkie rozbierać??? 
fides ex necessitate esse non debet
|
|
| | |  | 1 na 1 | placownik (17853 punktów) |
> A brzydkie rozbierać??? Nie wystawiać na widok publiczny. Pozdrawiam
Niech strój słów podkreśla urodę myśli
|
|
|  | 5 na 5 | Gosia (9452 punktów) |
>To, chociażby przez litość dla nas Nie zlatywaliby się tutaj, gdyby gadali do ściany. Nie zasługujemy na litość.
|
|
| |  | | czy to ważne? |
> Nie zlatywaliby się tutaj, gdyby gadali do ściany.To chcecie sami ze sobą dyskutować i wzajemnie popierać swoje argumenty? > Nie zasługujemy na litość.Pewnie, że nie
|
|
2 na 4 | catseye (1381 punktów) | >1. Z teorii ww( czytaj wielkiego wybuchu) wynika, że 13,7 mld lat temu w jednej chwili, w jednym >punkcie powstała cała materia wszechświata, przestrzeń i czas. Jeżeli w przyszłości znów będziesz prowadził wysublimowane dowody, to zadbaj o to, by przynajmniej punkt wyjścia był dobrze określony. Przyjmij do wiadomości, że teoria ww NIE MÓWI, iż "13,7 mld lat temu w jednej chwili, w jednym punkcie powstała cała materia wszechświata, przestrzeń i czas". Po pierwsze, cofając się w czasie drogą wytyczoną przez ogólną teorię względności, dochodzimy wprawdzie do punktu, w którym materia ma nieskończoną gęstość, ale ułamek sekundy wcześniej ta teoria załamuje się. By pójść dalej, trzeba posłużyć się kwantową teorią grawitacji. Po drugie, nawet w teorii względności ta "pierwotna osobliwośc" nie musi być punktem. Teoria wielkiego wybuchu mówi tylko (I TYLKO) tyle: ok. 13.7 mld lat temu gęstość i temperatura zawartości wszechświata były bliskie gęstości i temperaturze Plancka. Poczytaj sobie, co to znaczy, a dopóki tego nie zrobisz, nie zawracaj ludziom głowy.
|
|
1 na 1 | R. Grochala (970 punktów) | > 2. Każdy skutek ma swoją przyczynę.No właśnie. Kto stworzył Boga? (Odpowiem z wyprzedzeniem: ludzie  ) > 4. Człowiek nie jest zwierzęciem ponieważ ma duszę(zdolność do abstrakcyjnego myślenia i wolną wolę).Lobotomia uszkadza wszelako mózg, a nie duszę, a mimo to zmienia czynności, które tu wymieniłeś jako atrybuty duszy. > 5. Życie człowieka ma większy sens niż życie robaka.Mierzyłeś linijką?
"I ciebie nagabują o twe "tak" lub "nie". Biada, jeśli zechcesz między "za" i "przeciw" wcisnąć swój stołek." (F. Nietzsche)
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|