Racjonalista - Strona głównaDo treści
neopogaństwo

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
27-07-2002 19:56svarozycneopogaństwo
Skorzystałem z zaproszenia "neopogan" i postanowiłem odwiedzić polecaną mi wyżej wymienioną stronkę. Sam przejawiam zainteresowania tą tematyką, wręcz jeśli chodzi o poglądy na sferę "nadprzyrodzoną" sympatyzuję z wieloma ruchami "neopogańskimi". Ale mam też wiele zastrzeżeń a propos tych ruchów, a juz to od strony czysto formalnej (choćby to, że sami sie tytułują "neopoganami"), a juz to od strony wiary, samej istoty co poniektórych ruchów, zrzeszeń. Ale mam zamiar tylko i wyłącznie przedstawić pare zastzreżeń od strony formalnej. Otóż chciałbym sie zapytać ewentualnych neopogan odwiedzających tą witrynę, to forum, czy określenie "neopogański", "neopoganie" jest aby to najszczęśliwsze...bo moim zdaniem nie jest. A jest wręcz obraźliwe, gdyż "pagani" to tyle co wieśniacy, a epitet "paganus" zaczął być poraz pierwszy używany przez chrześcijan, chcących osmieszyć i zdyskredytować dawne religie. Poniekąd ta nazwa jest trafna, o ile skojarzymy epitet "wiejski" z tym, co pochodzi od natury, od przyrody, a wiadomo, że "pogaństwo" było zawsze bardzo blisko tejże. Ale trzeba pamiętać o kontekście, w jakim te słowa były używane.
To tak jakby kastylijscy Żydzi, którzy dokonali konwersji na chrześcijanstwo, tytułowali siebie "marranos", a takiego miana uzywało wielu hiszpańskich chrześcijan "z dziada pradziada". "Marranos" znaczy dosłownie "świnia".

  Jeszcze nikt nie odpowiedział na ten wątek


Wróć do listy wątków działu Religie

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365