 |
Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 22 lipca 2010 r. Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
| Napisano | Autor | Tytuł | | 20-07-2010 00:05 | Marcus Platonicus (617 punktów) | Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 22 lipca 2010 r. | Zapraszam na następne spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, w czwartek, 22-go lipca 2010 r. Spotkanie tradycyjnie odbędzie się w księgarnio-kawiarni " Tarabuk", przy ulicy Browarnej 6 w Warszawie, o godzinie 19.00. Wszystkie Spotkania KF PSR. odbywają się w parzyste (2-gi i 4-ty) czwartki każdego miesiąca, o tej samej godzinie, w tym samym miejscu. Zaproszenie dotyczy wszystkich, którym Racjonalizm jest bliski (lub może chcieliby spojrzeć nań z bliska), i którzy jednocześnie czują się poszukiwaczami Prawdy. Niezależnie od członkostwa w PSR. Proszę o dodawanie poniżej swoich propozycji Tematów do dyskusji (z krótkimi opisami), lub zgłaszanie ich bezpośrednio na Spotkaniu. Protokół ze Spotkania Kawiarni Filozoficznej PSR., z dnia 8 lipca 2010 r. - niebawem. Pozdrawiam Racjonalistów, Marcus Platonicus. | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| Marcus Platonicus (617 punktów) | Odp: Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 22 lipca 2010 r | |
|
| Marcus Platonicus (617 punktów) | PT: "Czy Wszechświat zachowuje się zgodnie z ludzką logiką?" | Propozycja tematu: "Czy Wszechświat zachowuje się zgodnie z ludzką logiką?" [22.04.2010 r.] OpisLogika reguluje Wnioskowania. Wszechświat nie jest Wnioskowaniem. Pytanie tytułowe jest więc złe, bo błędne. To błąd pierwszego rodzaju - Błąd formalny Osnowy, dziedziczony przez Pytanie. Jako takie - nie ma odpowiedzi. Patrz KF PSR. z 24 września 2009 r.: Czy są złe pytania? Bezsensowne, źle postawione, przedwczesne, itd.? Powyższe kończy temat w jego sformułowaniu dosłownym. Czy jednak nie ma w nim innej, ukrytej, wartościowej myśli? Widzimy, że Wszechświat zachowuje się zgodnie z Prawami Natury, zapisanymi w ludzkich książkach i głowach. Natura - to Przyroda i Matematyka. Czy to nasze książki i głowy mają taką moc i władzę nad Wszechświatem i Naturą? A co z Multiwszechświatami, Metawszechświatami oraz Wszechświatami alternatywnymi i ich Prawami? Też będą zgodne? Kiedy i dlaczego? Skąd ta zgodność - kiedy jest, a skąd jej brak? Podobne prawidłowości obserwujemy dla Praw Matematyki. I to zarówno postrzeganych jako własności Obiektów Przyrody opisanych językiem Matematyki, jak i postrzeganych jako własności Obiektów Konceptualnych - czystych idei. Z tytułową Logiką włącznie. Zobacz: Prawo nauki Pozdrawiam Racjonalistów, Marcus Platonicus.
|
|
| Szczepanik (821 punktów) | Propozycja struktury podręcznika do etyki | Zgodnie z obietnicą publikuję proponowaną przez mnie strukturę podręcznika do etyki. Ciekaw jestem czy jest ona zgodna z Waszymi oczekiwaniami.
1 Wstęp i cele podręcznika 2 2 Podstawowa wiedza o życiu 2 2.1 Powstanie życia 2 2.2 Ewolucja życia biologicznego 2 2.3 Genetyka 2 3 Podstawowa wiedza o życiu ludzkim 2 3.1 Powstanie gatunku homo-sapiens 2 3.2 Ewolucja gatunku homo-sapiens i powstanie społeczeństw oraz struktur społecznych 2 3.3 Klasyfikacja memów ludzkich oraz mechanizmów instynktów i uczuć 2 4 Koncepcje filozoficzne 2 4.1 Co to jest system filozoficzny 3 4.2 Filozofie greckie 3 4.3 Filozofie dalekiego wschodu 3 4.4 Filozofie chrześcijańskie 3 4.5 Filozofie nowożytne 3 4.6 Filozofie ewolucyjne 3 5 Budowa własnego systemu filozoficznego 3 5.1 Aksjomaty systemu filozoficznego 3 5.2 Model systemu filozoficznego 3 5.3 Przystawanie modelu filozoficznego do rzeczywistości 3 5.4 Przykłady modeli systemów filozoficznych 3 6 Ćwiczenia 3 6.1 Dyskusje 3 6.1.1 Co to jest życie? 3 6.1.2 Co to jest sens życia? 3 6.1.3 .... 3 6.2 Wieloosobowe gry rozwojowe 3 6.2.1 Poker texas holden 3 6.2.2 Gra w mafię 3 6.2.3 Brydż 4 6.2.4 Gry typu role playing 4 6.2.5 Inne gry 4 6.3 Gry ewolucyjne 4 6.3.1 Gra w ewolucję 4 6.3.2 Gra w grę ewolucyjną o wspólnie ustalonych zasadach 4
Osobiście mam wystarczającą wiedzę, aby podjąć się napisania następujących części takiego podręcznika:
1 Wstęp i cele podręcznika 2 3.3 Klasyfikacja memów ludzkich ...... 2 4.1 Co to jest system filozoficzny 3 4.6 Filozofie ewolucyjne 3 5 Budowa własnego systemu filozoficznego 3 5.1 Aksjomaty systemu filozoficznego 3 5.2 Model systemu filozoficznego 3 5.3 Przystawanie modelu filozoficznego do rzeczywistości 3 5.4 Przykłady modeli systemów filozoficznych 3 6 Ćwiczenia 3 6.1 Dyskusje 3 6.1.1 Co to jest życie? 3 6.1.2 Co to jest sens życia? 3 6.1.3 .... 3 6.2 Wieloosobowe gry rozwojowe 3 6.2.1 Poker texas holden 3 6.2.2 Gra w mafię 3 6.2.3 Brydż 4 6.2.4 Gry typu role playing 4 6.2.5 Inne gry 4 6.3 Gry ewolucyjne 4 6.3.1 Gra w ewolucję 4 6.3.2 Gra w grę ewolucyjną o wspólnie ustalonych zasadach 4
Ciekawy jestem czy wśród nas znalazły by się osoby, które chciałyby podjąć się napisania pozostałych części podręcznika.
Pozdrawiam Jarek
|
|
| Marcus Platonicus (617 punktów) | Protokół - 2010-07-22 - część 1 | Protokół ze spotkania Kawiarni Filozoficznej P.S.R., z dnia 22 lipca 2010 r. W Spotkaniu uczestniczyli: Jarek, Zulka (Kasia II), Wojtek, Maciej I, Michał I, Michał II, Marian - Moderator.Ustalono następującą listę proponowanych Tematów dyskusji: 1. "Czy Wszechświat zachowuje się zgodnie z ludzką logiką?" [22.04.2010 r.] 2. Poprawność Polityczna - Panaceum czy Narkotyk? 3. Szkolny Podręcznik Etyki - jaką powinien mieć zawartość? 4. Zagadnienie równowagi Władzy i Kontroli społecznej. Po przedstawieniu przez autorów Tematów, propozycji ich interpretacji i zakresu, w dwóch turach głosowania, Tematy uzyskały następujące liczby głosów: 1: (3,2); 2: (3,0); 3: (3,3); 4: (2,-). Wybrano Temat 3. ------- Dyskusja tematu: Szkolny Podręcznik Etyki - jaką powinien mieć zawartość?Jarek (autor Tematu), skorzystał z obecności Michała I - który jest zawodowo związany z dyskutowanym Tematem - i poprosił go o przedstawienie swoich poglądów w przedmiocie dyskusji. Michał I zaprezentował historię i stan obecny. W III RP, dla nie istniejącej już czteroklasowej szkoły ponadpodstawowej, napisano dwa dobre podręczniki - M. Środy, dla klas 1 i 2, oraz J. Hołówki, dla klas 3 i 4. Korzysta się z nich obecnie często, choć pokątnie, bo formalnie są wycofane, a ideowo "nie po linii". Jest też nowy podręcznik - ładny edytorsko, ale średni treściowo. U Środy było sporo o zjawisku religii - w tym analiza stanowisk filozoficznych i etycznych. Ostatnio pojawiło się tłumaczenie "Antypodręcznika Filozofii" M. Onfray'a - bardzo liberalnego. Michał, jako zdeklarowany liberał, uczy następująco - "Jest Hipermarket Idei, możesz więc wybierać, ale każdy wybór ma swoje nieuchronne konsekwencje - które nabywca poniesie". W tym kontekście prezentuje główne historyczne doktryny etyczne - np. Immoralizm (Piękno nad Dobrem i ich związek), Hedonizm Arystypa (Przyjemność, nawet kosztem innych), Hedonizm Epikura (Szczęśliwy - najmniej pragnący), itd. Mówi też o takich zjawiskach psychofizjologicznych, o konsekwencjach etycznych - jak podwyższanie się progu pobudzenia przy nadmiarze bodźców. Wyraził też swoją ocenę uczniów polskiej szkoły. Niestety, młody Polak w szkole - to Dziki, Merkantylny Grubianin. Najmodniejsze są Nieuctwo i Abnegacja. Szczerość młodości, ujawnia tu zakamuflowaną, prawdziwą twarz polskich domów. Wojtek zwrócił uwagę, że na moralne wybory i postawy ma zasadniczy wpływ następujące naturalne zjawisko: Wszyscy chcemy być Wolni, dlatego powiększamy własne Zasoby - przez Wytworzenie lub Zawłaszczenie. Dynamiką zjawiska, w tym uzyskanymi wynikami, rządzi Teoria Gier. Jarek stwierdził, że istnieje potrzeba budowania sformalizowanych modeli Systemów Etycznych, o dowiedzionej wewnętrznej spójności. Michał I zwrócił uwagę, że pierwotnie, w Grecji, Etyka była Prakseologią Życia. Była więc dziedziną namysłu nad Dobrymi Stylami Życia - jednostki i społeczeństwa. Z kolei rozumienie Dobra - jego doprecyzowująca i wyjaśniająca definicja - było ustalane w ofercie poszczególnego Systemu Etycznego. Jarek wyraził przekonanie, że ćwiczenia grupowe edukacyjnych gier etycznych (szczególnie iterowanych), są doskonałą lekcją Systemów Etycznych w działaniu. Maciej I zadeklarował swój edukacyjny sceptycyzm etyczny - "Po co uczyć Etyki? To nic nie daje!". Z tego, że młody człowiek o czymś usłyszy - nie wynika, że to wpłynie na jego postępowanie! To czas i wysiłek jałowy, zmarnowany. Marian, odpowiadając Maciejowi I, zwrócił uwagę na to, że Etyka szkolna dostarcza uczniowi Wiedzy (m.in. o Konsekwencjach indywidualnych i zbiorowych, jego wyborów etycznych), która daje dobrą podstawę do Suwerennego, ale już Świadomego wyboru przez ucznia jego życiowej drogi. W ten sposób edukacja może wpływać na postępowanie. Warunkiem - nie uczyć: "Tak masz robić, bo tak tu napisane!", ale: "Zrobisz jak zechcesz, ale owoce twoich wyborów będą takie...". Stąd, da się jednak uzyskać wartość społeczną i indywidualną właściwej edukacji etycznej. Ciąg dalszy poniżej ...
|
|
| Marcus Platonicus (617 punktów) | Protokół - 2010-07-22 - część 2 | Ciąg dalszy powyższego ...Michał I podkreślił, że ogromną wagę w wychowaniu ma Osobisty Autorytet. Nie koniecznie rodzica, może to być też nauczyciel, lub ktokolwiek z otoczenia. Taki wzór osobowy, z jednej strony uwiarygadnia realność prezentowanej oferty etycznej, z drugiej, dla pojętnych inaczej (czyli większości), naocznie uzmysławia czym ona faktycznie jest. Maciej I zwrócił uwagę, że wielkie konsekwencje etyczne ma też Socjobiologia, ze swoimi odkryciami. Ponieważ podważają one podstawy aktualnie panującej w Polsce "jedności moralno-politycznej narodu", stąd zapewne jej marginalizacja. Wyraził jednocześnie swoją wątpliwość i obawę o to, czym faktycznie Etyka jest, i czy jej ustalenia mogą mieć porównywalną wartość, z ustaleniami np. matematyki i fizyki. Marian, odpowiadając Maciejowi I, zauważył, że Filozofia w ogóle, a Etyka w szczególności, bywa rozumiana jako Literatura lub Nauka. Etyka jako Nauka - to ścisła dyscyplina poznawcza, badająca Systemy Etyczne (krótko: Doktryny) i ich praktykę społeczną. Stąd, można wyróżnić jej funkcjonalne działy: a) Etyka Opisowa - badająca faktyczne Zachowania etyczne zbiorowości; b) Etyka Analityczna - badająca strukturę wewnętrzną i dynamikę Doktryn; c) Etyka Porównawcza - badająca pokrewieństwa i różnice Zachowań i Doktryn; d) Etyka Generatywna - badająca możliwości konstrukcji potencjalnych Doktryn; e) Etyka Normatywna - wartościująca ofertę Doktryn dla danych Aksjologii. Do tego dochodzi Historia Etyki. (Z powyższego nie wynika, że zapytany etyk zdaje sobie z tego sprawę, ale to inna historia.) Tak rozumiana i uprawiana Etyka, ma identyczną wartość ustaleń, jak matematyka i fizyka. Czym innym z kolei są indywidualne wybory osobowe i np. polityka państwa w tej dziedzinie. Jarek stwierdził, że społeczne zachowania etyczne w znacznym stopniu są wyznaczone przez Ewolucję - biologiczną i społeczną (genetyczną i memetyczną). Michał I i Marian podkreślili w dyskusji, że zawsze w tej dziedzinie należy pamiętać, że to - Jak Być Powinno, nie wynika z tego, Jak Jest! Michał I przestrzegł, za Dostojewskim, że: "Pojawią się Destruktorzy, niszczący też siebie, dla samej Satysfakcji Zniszczenia...". Nie wróży to różowych perspektyw dla naszych nadziei na świetlaną przyszłość. Dla niektórych społeczności - z pewnością. Jarek powtórnie podkreślił wartość edukacyjną, dla nauczania Etyki, treningu gier społecznych o powiązaniach etycznych. Zupełnie inna jest wymowa osobistej satysfakcji z wygranej, czy też zawodu z przegranej - w bezpośredniej konfrontacji z kolegą, czy też z konkurencyjnym zespołem - niż suchej gadaniny nauczyciela. Oprócz gier ze swobodnym wyborem strategii, można ćwiczyć gry ze sztywno przypisanymi rolami (np. wylosowanymi, lub wymiennymi cyklicznie). W długich sekwencjach takich gier można też dokonywać ewolucyjnej selekcji populacji tych ról lub strategii, testując naocznie - które z nich zwyciężają. Takie symulacje można też prowadzić numerycznie, w komputerze, pokazując uczniom, na długich seriach pokoleń - jakie wybory etyczne (postaw, ról, strategii), prowadzą do jakich skutków. ------- Na tym Spotkanie zakończono. Jak zwykle, uważam że Spotkanie było bardzo udane i owocne. Zachęcam do zamieszczania poniżej uzupełnień i komentarzy do niniejszego Protokołu. Zapraszam na następne, w drugi czwartek sierpnia - Protokolant. Wątek następnego Spotkania tutaj: Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR. w Warszawie, 12 sierpnia 2010 r. Pozdrawiam Racjonalistów, Marcus Platonicus.
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|