>Witam serdecznie >Na początku chciałbym pogratulować pomysłu napisania >instrukcji tworzenia własnego teleskopu. Przekonałeś mnie >do tego pomysłu i zamierzam spróbować swoich sił. Mam 4,5 >calowe krążki ze szkła borokrzemowego. Chciałbym sie >dowiedzieć co proponujesz: sferę, czy parabolę? O jakiej >ogniskowej ? Z góry dziękuję za odpowiedź. >
Ja zawsze będę namawiał do paraboli, choć 4,5 cala będzie tolerować kształt sferyczny i są duże szanse, że sfera wyjdzie Ci od razu. Jeśli jednak nauczysz się w tym projekcie parabolizować, możesz użyć to doświadczenie przy konstrukcji większego teleskopu w przyszłości. Co do ogniskowej zwierciadła 114 mm, proponuję standardowe 910mm, co da światłosiłę f/8.0 Nie rozpoczynaj szlifowania takiego zwierciadła zbyt grubym proszkiem! Jeśli użyjesz karborundu #40 wykopiesz dół w środku zbyt szybko - przestrzelisz ogniskową i co gorsza kształt będzie wadliwy. Dla 4,5 cala rozpocząłbym nawet 100-120#. Dla prawidłowej figury niezbędny jest pewnien minimalny czas pracy, tutaj nie ma miejsca na pośpiech.
Pozdrawiam i powodzenia!
Si Hoc Legere Scis Nimium Eruditionis Habes
|