Temat nie dotyczy BOINCa, ale to chyba najodpowiedniejsze dla niego miejsce. Przeczytalem wczoraj o nowym projekcie naukowym o nazwie Stardust@Home. Zajmie sie on poszukiwaniami czastek pylu miedzygwiezdnego przewiezionego przez sonde Stardust w aerozelu. Z racji ogromnej powierzchni tegoz aerozelu i mikroskopijnych rozmiarow owych czastek szukanie ich tylko przez naukowcow zajeloby ponad ponad rok jesli nie kilka lat. Dlatego do poszukiwan zostali zaproszeni internauci z calego swiata. Po przejsciu przeszkolenia w zakresie odnajdywania czastek kosmicznego pylu, otrzymamy dostep do tzw. focus movies - zdjec wycinka aerozelu wykonanych przy pomocy mikroskopu skaningowego. Obracajac wirtualna sruba mikrometryczna bedziemy starac sie znalezc na zdjeciach te mikrometrowe okruszki. "Nagroda" za znalezienie czastki bedzie dopisanie nazwiska znalazcy do listy wspolautorow artykulu naukowego, w ktorym zawarte beda obserwacje i wnioski wyciagniete z badan owego pylu gwiezdnego. Znaleziona czastke bedzie tez mozna nazwac  Zainteresowanych zapraszam na: stardustathome.ssl.berkeley.edu/artykul na gazecie.pl : serwisy.ga(*)/1,34148,3581767.html?skad=rssWydaje mi sie, ze takie AKTYWNE uczestnictwo w badaniach naukowych moze byc bardzo ciekawe. Chociaz podejrzewam, ze bedzie trudno znalezc cokolwiek. ciekawostka (jak dla mnie): (...)aerożel to najlżejszy materiał na Ziemi, wykonany z pianki krzemionkowej, w 99,8 proc. złożony z powietrza. |