Nowy Testament lub inaczej zwany Nowym poprzymierzem , mówi nam przede wszystkim o osobie i dziele jakie dokonało się w Jezusie Chrystusie jest przedstawieniem nowego wiecznego przymierza jakie dokonało się w Jego osobie. mowi także o nowym porządku gdzie jedynym arcykapłanem jest Jezus Chrystus zgodnie z tym co jest zapisane w Liście do Hebrajczyków: "Lecz Chrystus, który się zjawił jako arcykapłan dóbr przyszłych, wszedł przez większy i doskonalszy przybytek, nie ręka zbudowany, to jest nie z tego stworzonego świata pochodzacy, Wszedł raz na zawszedo świątyni nie z krwią kozłów i cielców, ale z własna krwią swoją, dokonawszy wiecznego odkupienia" (Hbr.9,11-12). A daltego ofiare bo : "Tak i Chrystus, raz ofiarowany, aby zgładzić grzechy wielu, drugi raz ukaże się nie z powodu grzechu, lecz ku zbawieniu tym, którzy go oczekują"(Hbr.9,28). Stary Testament zwany także Starym Przymierzem, głównie jest historią stworzenia świata, oraz historią narodu wybranego jakim był Izrael, ale takze jest zapowiedzią narodzenia się Mesjasza jakim był Jezus Chrystus, oraz jest historią nadania zakonu. 
Biblia
|