Racjonalista - Strona głównaDo treści
Ocenianie artykułów

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Sprawy portalu
NapisanoAutorTytuł
10-11-2006 15:36krutki (1550 punktów)Ocenianie artykułów
Witam.
Nie śledziłem Racjonalisty już przez dość długi okres czasu i być może taki temat był poruszany. Chciałbym zapytać o to czy jest możliwość oceniania artykułów (z tego co wiem to nie, ale pytam bo być może coś przeoczyłem)? Chodzi mi raczej o metodę, że tak się wyrażę, ilościową niż jakościową - zakładam, że są nimi komentarze, które może dodać każdy czytelnik. Podobnie jak na forum jest możliwość oceny czyjejś wypowiedzi klikając na plus bądź minus, tak i na artykuł możnaby niejako zagłosować. Nie przemyślałem głębiej tej możliwości. Wpadła mi raczej nagle podczas gdy wszedłem przejrzeć Racjonalistę. Mogłaby powstać swego rodzaju lista najlepszych, najczęściej ocenianych, najbardziej kontrowersyjnych (dużo głosów podzielonych), subiektywnych, obiektywnych artykułów. Wydaje mi się, że dałoby to możliwość lepszej orientacji tym, którzy z Racjonalistą mają styczność po raz pierwszy.
Pozdrawiam
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Beatus (2528 punktów)
Sam pomysł może i nie jest zły, ale z praktyki wiem, że trudno o obiektywizm. Przeglądam na ten przykład ranking filmów i okazuje się, że "Z drągiem za pociągiem" ma 10 punktów na 10 możliwych, tym czasem "Truposz", jeden z moich ulubionych filmów, ma 2 punkty. Zbulwersowana takim ocenianiem stawiam 10 "Truposzowi" i okazuje się, że jestem drugą osobą, która ocenia ten film.
Zresztą wydaje mi się, że dostępna wyszukiwarka i podział materiałów na działy daje wystarczającą orientację aby znaleźć coś ciekawego dla siebie.
Mogłoby być coś w rodzaju poziomu, ustalanego przez redaktorów lub samych autorów. Mam na myśli coś w rodzaju: dla każdego, dla średnio zorientowanych w dziedzinie, dla znawców. Nie znam się na przykład na fizyce teoretycznej, czasem bym coś przeczytała, ale musiałoby być to w wersji popularnonaukowej.
IQ955 (2355 punktów)
Także jestem raczej przeciwny. Uważam, że jakiekolwiek ocenianie (a nawet obecna punktacja) mają raczej zły wpływ. Prowokują bardziej do niepowstrzymanego gadulstwa niż myślenia. Wiemy przecież ile złego narobiło praktykowanie idiotycznej zasady "publish or perish". Warto chyba wyciągnąć z tego wnioski.

Jestem natomiast "ZA" wszelkimi metodami odcinającymi publikacje PONIŻEJ granicy przyzwoitości (treściowej i językowej).


Pozdrowienia,

IQ955. [Marek Czeszek]
webmaster (moderator)
Ocena jakości poprzez ilość oddanych głosów nie sprawdza się, tym bardziej, że kilku fanatycznych przeciwników może znacznie zaniżyć ocenę (już to przerabiałem, nie tylko w tym serwisie). Przychylam się za to do oceny poziomu trudności, ale trzeba dość mądrze takie poziomy ustalić. Możliwe natomiast, że dodamy informację o ilości odsłon danego artykułu i to na podstawie informacji zbieranych przez kilka lat (ale to też będzie nieobiektywne, więc jeszcze nic pewnego).
Michał Aleksy Mentrak (10573 punktów)
>Ocena jakości poprzez ilość oddanych głosów nie sprawdza się, [...]

I się NIGDY nie sprawdzi; nie łudźmy się. Każda ocena, nawet oparta na bardzo precyzyjnie określonych kryteriach jest, bo ze swojej natury być musi, SUBIEKTYWNA.
Na forum mamy kilka przykładów dyskutantów "idących na ilość". Zgadzam się też z argumentem różnych zbiorowych "akcji" za lub przeciw jakiejś osobie.
Uważam jednak za godny uwagi pomysł Beaty (Beatus, a fe, jak to brzmi... ), aby ARTYKUŁY znakować odpowiednio do stopnia merytorycznej trudności tekstu. Idąc jej tropem (przykład z filmami) można wprowadzić oznaczenia z tej dziedziny (filmu).
I tak:
* - dla początkujących (laików),
** - dla średniozaawansowanych,
*** - dla specjalistów,
**** - dla ekspertów,
***** - tylko dla Autora tekstu.
To nie będzie zbyt trudne (jak sądzę), a bardzo ułatwi życie. Nie będę musiał tracić czasu na czytanie czegoś, czego i tak nie zrozumiem, tylko po to, aby się o tym osobiście przekonać.

Pozdrawiam.

fides ex necessitate esse non debet
Drobner
Faktcznie, powinna istnieć taka możliwość.

Wróć do listy wątków działu Sprawy portalu

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365