Racjonalista - Strona głównaDo treści
Biegun Polnocny - wlasnoscia Rosji

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Gospodarka i ekonomia
NapisanoAutorTytuł
05-08-2007 17:14estetka (708 punktów)Biegun Polnocny - wlasnoscia Rosji
od 2001 roku Rosja ubiega sie o przyznanie jej przez ONZ terenu od Wysp Nowosyberyjskich do Bieguna Polnocnego, roszczenia te jak na dzisiaj byly odrzucane, ze wzgledu na zbyt pobiezna argumentacje roszczen. w gre wchodza naturalnie pieniadze, tzn chodzi o rope i gaz, ktore moga byc wydobywane przez Rosje w trojkacie : Czukotka, Murmansk, Biegun Polnocny.
3 sierpnia 2007 problem rozwiazal sie sam, Rosja przyznala sobie uprawnienia do ziem Bieguna Polnocnego od swojej strony dzieki udanej wyprawie polarnej podwodnej, korej wynikiem jest umieszczenie flagi rosyjskiej na Biegunie polnocnym - naturalnie pod woda. razem z wiadomoscia o udanej wyprawie Rosja oglosila swiatu, ze ziemia o gabarytach 1.2 miliona km2 jest od tego dnia jej wlasnoscia.
informacja w mediach francuskich, z ktorych mialam okazje uslyszec te informacje byla bardzo neutralna. Domniemywam, ze prasa panstw, ktore jak dotad roscily sobie prawa do tej ziemi droga pasywnych negocjacji nie byla tak laskawa : chodzi o USA, Islandie, Norwegie, Szwecje, Finlandie, Danie...
Osobiscie jestem wstrzasnieta takim przejawem samowoli ze strony jednego pastwa nad innymi... wiem, ze takie techniki zdobywania ziemi znane sa z przeszlosci, ale nie myslalam, ze mozna je dzisiaj praktykowac zupelnie bezkarnie i nieodwolalnie....
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Gringiewicz (30 punktów)
Z tego co ja słyszałem i widziałem, to organizacje międzynarodowe i poszczególne państwa uznały to za typowy rosyjski "bełkot". Ujęli to tylko bardziej dyplomatycznie. O ile się dowiedziałem z "Wiadomości", to problem roszczeń co do terenu, podmorskiego w tym przypadku, leży właśnie w umowach międzynarodowych. Nie można przejąć terenu tak sobie, wbijając flagę, czy cokolwiek innego. Byłoby to absurdalne, gdyż np. nie można byłoby swobodnie badać wraków statków leżących na dnie morskim, oceanicznym.
Gosia (9452 punktów)
>Z tego co ja słyszałem i widziałem, to organizacje międzynarodowe i poszczególne państwa uznały to za typowy rosyjski "bełkot".

Ośrodek Studiów Wschodnich, wiadomości z 2 sierpnia:

Rzecznik Departamentu Stanu USA Tom Casey uznał, że postawienie flagi nie ma żadnych następstw prawnych. Mimo sceptycznego stosunku do ewentualnych rosyjskich roszczeń terytorialnych, Waszyngton potwierdził, że Moskwa działa zgodnie z oenzetowską Konwencją Prawa Morza. Amerykanie także zapowiedzieli zbadanie swojego szelfu kontynentalnego i skierowanie w rejon Arktyki lodołamacza.

Pozdrawiam.
Jacek Krysztofik (1390 punktów)

   Iiiii tam...

   Ciekawie będzie dopiero, kiedy Rosja upomni się o Alaskę. Z tego, co wiem teren został wydzierżawiony a nie sprzedany.

   Ale może mam mylne informacje. A mogło być tak ciekawie.

   Pozdrawiam.

Nie ma głupich pytań! Tylko mnóstwo dociekliwych idiotów.
Zyga (1539 punktów)
A może nie wetknęli żadnej flagi
Rosjanie sfałszowali relację z bieguna
wormfather
I o co ten cały giwałt?
Gdy Rosja pierwsza wbiła swoją flagę w dno bieguna, to cały świat zawył z oburzenia, a szczególnie nasze rusofobiczne media...
Gdyby to US-Margines, o przepraszam... US-Marines wbili na biegunie swoją flagę, to cały świat piałby z zachwytu, a zwłaszcza "nasze" (?) media...

Prawda jest taka, że pod lodami Arktyki kryją się ogromne złoża surowców, w tym najcenniejsze: ropa, złoto, diamenty, a także reszta tablicy Mendelejewa. Już za kilkanaście - góra kilkadziesiąt lat ich wydobycie będzie opłacalne (topnienie lodów), więc nie ma chyba kraju, który nie byłby tym zainteresowany. Podział na strefy wpływów i tak nastąpi, wcześniej czy później...Cały problem z Rosjanami polega na tym, że to oni byli pierwsi na biegunie, ubiegli US-firmy i z tym cały kłopot. Myślę, że gdyby Polska Kaczyńskich miała jakieś prawa do bieguna, bylibyśmy jeszcze szybsi
Satanisław (1358 punktów)
(zablokowany)

>Prawda jest taka, że pod lodami Arktyki kryją się ogromne złoża surowców, w tym najcenniejsze: ropa, złoto, diamenty, a także reszta tablicy Mendelejewa. Już za kilkanaście - góra kilkadziesiąt lat ich wydobycie będzie opłacalne (topnienie lodów)<

Jak lody stopnieją, to wydobycie spod oceanicznego dna będzie jeszcze mniej opłacalne, bo podniesie sie poziom wód i złoża będą jeszcze głębiej od lustra wody.

>Cały problem z Rosjanami polega na tym, że to oni byli pierwsi na biegunie, ubiegli US-firmy i z tym cały kłopot. Myślę, że gdyby Polska Kaczyńskich miała jakieś prawa do bieguna, bylibyśmy jeszcze szybsi<

My za to mamy prawo do Księżyca. W końcu nie na darmo Twardowski tam doleciał
Gosia (9452 punktów)

>Prawda jest taka, że pod lodami Arktyki kryją się ogromne złoża surowców,(...) Podział na strefy wpływów i tak nastąpi, wcześniej czy później.

Otóż to. A póki co, można troszeczkę pomachać... szabelką:
wiadomosci.onet.pl/1589022,12,item.html

Pozdrawiam.

Wróć do listy wątków działu Gospodarka i ekonomia

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365