MYŚLnick
Racjonalista

Biuletyn serwisu RACJONALISTA.pl

Wydanie #124
Nakład: 20797 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości serwisu z okresu od 2008-08-29 do 2008-09-12

Spis treści:
Cytat tygodnia

Synergia wielowątkowa

"Każda (...) nowa potrzeba życia indywidualnego staje się spoidłem dla nowego zrzeszania się ludzi, stwarza odpowiednie sobie zrzeszenia i instytucje, czego wynikiem jest, że ten sam osobnik (...) staje się równocześnie członkiem rozmaitych stowarzyszeń, 'punktem przecięcia się' rozmaitych organizacji, z których każda posiada inną cząstkę jego duszy, rozwija się z innej dziedziny jego potrzeb. To krzyżowanie się w jednym osobniku różnych i cząstkowych grup społecznych sprawia, że indywidualizm jego, nie będąc poddany całkowicie jednej zbiorowości, wyodrębnia się od innych (...) Oryginalność osobników rośnie w miarę wzrostu ilości grup społecznych, do których należą" 

Edward Abramowski, Filozofia społeczna


Aktualności i ogłoszenia

196 - koniec pierwszego etapu. Już za parę dni skończy się pierwszy etap kampanii 196 - Projekt wraz z głosami poparcia zostanie przekazany do Premiera. Bardzo gorąco prosimy o głosy poparcia. Im więcej tym lepiej dla znacznego zliberalizowania ścigania artystów, dziennikarzy i innych obywateli za tzw. obrazę uczuć religijnych. Poprzyj nas! Realizujmy razem poszczególne Postulaty Laickie... art196kk.psr.org.pl 

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów w Warszawie organizuje pierwsze międzyszkolne zajęcia z etyki dla młodzieży. Zajęcia odbędą się w pierwszej połowie października na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Prosimy o zgłoszenia od osób zainteresowanych, w szczególności tych, którzy chcą korzystać z lekcji etyki w Warszawie lub okolicach, lecz nie mają wciąż takiej możliwości. W zgłoszeniu prosimy o podanie imię i nazwiska ucznia, jego wiek oraz kontakt telefoniczny i emailowy (do rodzica lub ucznia). Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres info@racjonalista.pl 

Kolejna prośbą do was dotyczy badania socjologicznego polskich niewierzących. Jak dotąd brak dobrych badań na ten temat po 1989 r. Obecnie prowadzi je Radosław Tyrała z AGH. Aby to się udało potrzeba jest wasza pomoc. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś o nas jako grupie społecznej proszę o udzielenie kilku odpowiedzi zawartych tutaj.

Od 16 lipca portal Racjonalista jest czasopismem sądownie zarejestrowanym.  

W ramach podnoszenia wiarygodności i poziomu naszych publikacji od lipca zaczęliśmy formować Radę Naukową Racjonalisty - grono pracowników nauki z różnych dziedzin służące redakcji opinią o nieco trudniejszych tekstach. Na nasze ogłoszenie odpowiedziało jak dotąd dziewięciu naukowców - zobacz pierwszy skład (jak na razie dominują fizycy). Pierwsze konsultacje już za nami. Jesteśmy przekonani, że Rada będzie się rozwijać. Zapraszamy kolejnych specjalistów już teraz. Jesteśmy zainteresowani w zasadzie wszystkimi dziedzinami nauki. Pomóżcie nam podnieść jakość naszego portalu.

Racjonalista jest nowym partnerem/dostawcą treści Cafe News. Osoby korzystające z tego agregatu nowin RSS mogą nas odnaleźć w dziale "Nauka, technika i edukacja". W ten sposób można czytać nasze nowe artykuły oraz nowiny naukowe.

Nowości na forum: Usprawniono znacznie sprawdzanie pisowni. Jesteśmy tym samym obecnie jednym z najlepiej sprawdzanych for internetowych.

Głośny film dokumentalny Briana Flemminga - Bóg, którego nie było - nareszcie po polsku! Zobacz... Dziękujemy Bolesławowi Czabańskiemu za opracowanie polskich napisów do filmu.

Zachęcamy oczywiście do dopisywania się na Internetową Listę Ateistów i Agnostyków. Obecnie jest na niej już 12,4 tys. wpisów odważnych ateistów i agnostyków. Buduj naszą masę krytyczną... lista.racjonalista.pl

Racjonalista jest po raz drugi partnerem medialnym Festiwalu Filozofii pod hasłem programowym "Tożsamość europejska a przewartościowanie wartości". Pierwsza edycja zatytułowana była Utopia - wczoraj i dziś - odbywa się w dniach 8-13 września 2008 roku w Międzygórzu. Zobacz więcej: festiwal.ph-f.org 

Racjonalista poszukuje tłumacza języka słowackiego do tłumaczenia niektórych tekstów magazynu słowackich humanistów - Prometheus.

Pojawiły się nowe rankingi czytelników, do ogólnych doszły krótkoterminowe (miesięczne): najwyżej punktowani, najaktywniejsi, najczęściej oceniający, najczęściej oceniani, najlepiej oceniani, najczęściej dodawani do kontaktów.

Poszukujemy: komentatora sond naszego portalu. 

Dziękuję nowym grafikom współpracującym z Racjonalistą, w szczególności: Eli Grabarczyk-Ponimasz, Grażynie Latos, Agnieszce Kapuścińskiej.

Do grona redakcyjnego dołączył Maciej Twardowski - student anglistyki z Bydgoszczy, który u nas zajmować się będzie m.in. tłumaczeniami, grafiką oraz redakcją techniczną. 

Do sekcji tłumaczeniowej Racjonalisty dołączyła także Aleksandra Jasiulewicz.


Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
psr.racjonalista.pl

Czy powinniśmy zmienić logo? Wypowiedz się, mamy nowe projekty! 

Zapowiadamy już, że w dniach 5, 6 i 7 grudnia w Krakowie odbędzie się kolejny festiwal racjonalistyczny organizowany przez PSR.

Uchwalone na IX posiedzeniu Zarządu Głównego PSR i ogłoszone w dniu 3 września Postulaty Laickie spotkały się z dużym odzewem ze strony naszych sympatyków oraz mediów (publikacje m.in. w WP, Polityka, Onet, Trybuna, audycje Radio TOK FM i Luz) . W związku z tym Postulaty zamierzone jako po prostu dokument programowy sukcesywnie przekute zostaną w odpowiednią kampanię społeczną PSR. Zapraszamy do współpracy i propagowania naszych postulatów.

W tym tygodniu przekazujemy petycję związaną z Postulatami Laickimi oraz Kampanią 196 polskiemu rządowi. 

Nowy projekt: Filmy promujące PSR - celem projektu jest stworzenie scenariuszy do filmów promujących PSR i/lub serwis Racjonalista.pl oraz realizację tych filmów, obejmującą montaż oraz publikację w Internecie. Zapraszamy do współpracy!

Dostaliśmy odpowiedź od Episkopatu w sprawie art. 196 KK. Księżą uważają, że nie powinniśmy naśladować Niemców z naszym art.196 i tym samym, że nasze pomysły są niesłuszne, bo "przekonanie o nieistnieniu Boga nie rodzi żadnych uczuć", a art. 196 nie powinien chronić "prawa do agresji". Odpowiedź godna teologa. Zobacz: http://art196kk.psr.org.pl/downloads/odpowiedz_episkopatu.pdf 

Homeopatia: uważasz się za osobę pokrzywdzoną przez homeopatę?, zgłoś się do nas!

Powoli powakacyjnie odżywają nasze ośrodki lokalne. We wrześniu były już spotkania we Wrocławiu, Warszawie i Trójmieście. 

Kolejne spotkania PSR dla członków i sympatyków:

17 września, Kraków, godz. 18.00 w Kawiarni Literackiej przy ul. Kanoniczej 1.

1 październik, Warszawa, godz.17.30, ul. Koszykowa 24.

Czekamy na kolejne inicjatywy lokalne! 

PSR Blisko Ciebie

Forum dyskusyjne PSR

PSR w Krakowie
Czy jest seksuolog na sali?
Humanistyczna Sofa - zwiedzaj świat, śpij za darmo.
IX posiedzenie Zarządu Głównego PSR
Laicyzm w oczach oponentów
Projekt wyłaniania delegatów PSR - cd
Spotkanie oddziału PSR Dolny Śląsk
PSR Warszawa 3IXNowości w serwisie PSR

Niech Będzie Pochwalony Jezus Chrystus! - Mariusz Agnosiewicz (12-09-2008)

Daliśmy posłom szansę. Choć wielu odradzało, wysłaliśmy wszystkim treść naszych Postulatów Laickich. Lewica i Centrum milczą. Wierzę, że dokładnie sprawę analizują, aby odpowiedzieć w sposób przemyślany. Choć na wadowickich stronach SLD linkują już Postulaty. Tylko posłowie PiS się zaktywizowali. Jako jedyni komentują sprawę. Cymański powiedział, że Postulaty są "odlotowe", ale jeśli społeczeństwo nas poprze, to on gotów rozmawiać. Wczoraj przyszły odpowiedzi z biura poselskiego posłanki Ewy Malik z Sosnowca oraz Jana Burego z Przeworska. Ta pierwsza rozpoczyna się słowami: "Niech Będzie Pochwalony Jezus Chrystus".
Czytaj...

 

Racjonaliści przeciw uczeniu o homeopatii na AM - Tomasz Wysocki (11-09-2008)

Gazeta Wyborcza napisała o naszej interwencji dot. homeopatii na Akademii Medycznej. Czytelnicy odkrywają dalsze zakamarki pseudonaukowej indoktrynacji na uczelni wrocławskiej. "Ja w czasie studiów (wydział lekarski naszej wielce szanownej Akademii) mogłem się na przykład dowiedzieć, że nie należy chodzić do bioenergoterapeutów. A wiecie, dlaczego? Otóż dlatego, że "można przy tej okazji przejąć złą energię po poprzednich pacjentach" (prawie dosłowny cytat z autorki tego wiekopomnego stwierdzenia). Ponieważ "są fotony dobrej i złej energii" (źródło jak wyżej). Pani miała szczęście, bo poza wymaszerowaniem z zajęć śpiewając "hare Kryszna, Kryszna hare" żadnych innych kroków przeciwko niej nie podjęliśmy. A o homeopatii też oczywiście nas ta pani uczyła. Przedmiot nazywał się bodajże 'propedeutyka medycyny'"
Czytaj...

 

Papież niemile widziany - Światowy Marsz Kobiet (10-09-2008)

Jesteśmy w przededniu przyjęcia Papieża przez rząd francuski; rząd, który się przygotowuje do rewizji ustawy z 1905 r. o rozdziale władzy politycznej od władzy religijnej, ustawy będącej fundamentem naszej laickiej Republiki. Ta oficjalna wizyta Głowy Watykanu stanowi nieznośny atak przeciwko laickości, wielu ruchom społecznym, a w szczególności, przeciwko kobietom. Potężny Kościół katolicki, jego europejskie siły nacisku oraz organizacje o niejasnych powiązaniach w rodzaju Opus Dei lub Chrystus Król, są zagrożeniem dla postępu społecznego, dla wolności i równości. Wartości, które reprezentują one wspólnie z Benedyktem XVI jako szefem tych szeregów, nie są mile widziane we Francji.
Czytaj...

 

Elementy Humanistycznej Ceremonii Dedykacji - Kenneth Gordon Hurto (08-09-2008)

W ruchu humanistycznym występują różne nazwy ceremonii, która wiąże się z narodzinami dziecka i/lub jego powitaniem w rodzinie. W niniejszym artykule autor ujmuje to jako "Humanistic Dedication Ceremony", co zostało przełożone jako dedykacja, lecz można by to również ująć jako "ceremonia oddania" lub "poświęcenia", czyli uczczenie poświęcenia się rodziców ważnemu dla nich młodemu człowiekowi. Bardzo często występuje również pojęcie "ceremonii nadania imienia". W humanistycznej ceremonii narodzinowej występują elementy czysto ludzkie - psychologiczne i wspólnotowe - tylko te wymiary są eksplorowane przez ceremonie humanistyczne. Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów przygotowuje się do zorganizowania pierwszej takiej "ceremonii powitania". Zapraszamy też kolejne chętne osoby, które w ten sposób chcą uczcić i oprawić powitanie w swoim życiu nowego dziecka.
Czytaj...

 

Jak zrealizować Postulaty Laickie - Mariusz Agnosiewicz (04-09-2008)

Ileż osób wie, że np. w 2007 władze państwowe podpisały kuriozalną umowę z Kościołem, która zobowiązuje Szefa Służby Celnej i kierowników tej służby do "troski" o "optymalną realizację rocznego planu duszpasterskiego", i dodatkowo na tych urzędników państwowych nakłada się obowiązek współpracy i wzajemnego wspierania w realizacji swoich zadań - czyli celnicy mają wspierać kształtowanie "pożądanych postaw religijnych" (sic!). I to się dzieje w kraju w którym księża muszą chwytać się żenujących trików marketingowych ("Powołanie doda ci skrzydeł!"), aby przyciągnąć ludzi do seminariów, bo zapanowała u nas od niedawna "kultura antypowołaniowa", jak mówi bp. Polak. Mamy więc laicyzację społeczeństwa, zaś władze udają, że tego nie widzą. PSR ma pomysły na realizację Postulatów Laickich
Czytaj...

 

Postulaty Laickie. Apel racjonalistów do polityków - Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów (03-09-2008)

Po długich debatach i konsultacjach ze specjalistami, Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów przygotowało Postulaty Laickie - apel racjonalistów do polityków. Nie jest to dokument, który wyraża laicki ideał, lecz kwestie najpilniejsze: w jasnych i konkretnych 16 krokach pokazujemy jak należy znieść w Polsce państwo wyznaniowe. Jest to zarazem nasz podstawowy program laicki. Wzywamy wszystkie siły polityczne do wdrożenia proponowanych w nim odpowiednich działań legislacyjnych.
Czytaj...

 

Rozmowa z Prometeuszem o polskim racjonalizmie - Judita Takáčová i Mariusz Agnosiewicz (31-08-2008)

W sprawie prawa aborcyjnego oraz edukacji seksualnej mamy zastój. W ostatnim roku toczy się natomiast gorąca debata o refundowaniu zapłodnienia in vitro. Większość parlamentarna w tym rząd byli skłonni zagwarantować taką refundację, lecz wówczas wkroczył Kościół, narobił rabanu, i rząd stracił pewność. Do dziś nie wiadomo jak to się zakończy, jesienią może coś będzie wiadomo, kiedy ma być uchwalany większy pakiet regulacji bioetycznych. - rozmowa ze słowackim Prometheusem.
Czytaj...

 


Nowe teksty

Jak zostać dziennikarzem obywatelskim - Mariusz Agnosiewicz (12-09-2008)

W dniu 16 lipca 2008, po półtoramiesięcznym postępowaniu sądowym, portal Racjonalista został zarejestrowany jako czasopismo w rejestrze dzienników i czasopism sądu okręgowego. Tym samym "Racjonalista" staje się częścią normalnej prasy polskiej z uprawnieniami i obowiązkami wynikającymi z prawa prasowego. Członkowie redakcji "Racjonalisty" mogą posługiwać się legitymacjami dziennikarskimi dla pozyskiwania informacji i materiałów do publikacji. 
Czytaj...

 

Moje spotkania z Edwardem Abramowskim - Andrzej Rusław Nowicki (12-09-2008)

Przytoczę z "Filozofii społecznej" Abramowskiego (wyd. 1965) kilka myśli, które są mi szczególnie bliskie. "Rozszerzanie funkcji i władzy państwa to (...) zwężanie pola działalności indywidualnej, zrzeszeniowej (...) Państwo, wchodzące w pewną dziedzinę życia społecznego, zabija w niej zarazem życie instytucji swobodnych, instytucje te zwyradniają się jako rzecz niepotrzebna (...) Gdzie państwo wzięło na siebie walkę ze wstecznictwem klerykalnym, tam energia indywidualna, chcąca rozszerzyć nad umysłami ludzkimi wpływ innej ideowości, nie ma pola do rozwoju"
Czytaj...

 

O pochodzeniu bałamuctwa - Anthony C. Grayling (12-09-2008)

Co ateizm zrobił dla nauki? No cóż, popatrzmy: radykalnie zmniejszył ryzyko palenia naukowców na stosie za kwestionowanie prawd objawionych przez boga. Usuwało to konieczność fałszowania obserwacji, faktów, wyników eksperymentów, żeby pasowały do przyjętej doktryny, odległej tak daleko jak to możliwe od wszystkiego, co ujawniały obserwacje i eksperymenty. Krótko mówiąc, ateizm wyzwolił umysł i dociekliwość ludzkości. Zmniejszająca się hegemonia religii i gwałtownie wzrastająca wiedza naukowa i techniczna przez ostatnie cztery stulecia szły pari passu we wzajemnie wzmacniającym się tandemie: im mniej religii tym więcej nauki; im więcej nauki tym mniej religii. I jest to zjawisko powszechne.
Czytaj...

 

Fenomen doktora House’a - Marcin Punpur (11-09-2008)

Nie przepadam specjalnie za telewizją, a jeszcze mniej za serialami. Nie tylko dlatego, że promują pustą rozrywkę i uaktywniają raczej ewolucyjnie starsze obszary naszego mózgu, ale przede wszystkim, dlatego, że wieje od nich nudą. Jest jednak serial, który nie dość, że mierzy w wyższe gusta, to w dodatku intryguje na tyle, by napisać o nim artykuł. Dr. House, tak brzmi tytuł owego serialu, zasługuje na uwagę tych wszystkich, którzy cenią nietuzinkowy dowcip oraz intelektualną rozrywkę z pierwszej półki.
Czytaj...

 

Hulaj dusza - Andrzej Koraszewski (11-09-2008)

Ktoś mógłby zapytać, co mi w duszy gra? Też się nad tym zastanawiam. Serce mi dyktuje, że zgoła nic. Bezduszność swoją wystawiam na publiczny widok, a tu mi ktoś wyskakuje, że jak bez duszy to i bez sumienia. Do diabła, nie mieszajmy bytów ezoterycznych, duszy nie ma, a sumienie jest. Dusza jest od boga (którego też nie ma), zaś sumienie możemy badać. Święty Hieronim powiadał do świętego Augustyna, że sumienia nie ma skazując nieochrzczone niewiniątka na wieczne potępienie. Dobroduszna bezduszność też się na takie pomysły burzy, a i hierarchów ruszyło sumienie i zwolnili niewiniątka z konieczności odbywania wiecznej służby w ogniu piekielnym ku chwale Boga.
Czytaj...

  

Królestwo za wiarę w człowieka - Przemysław Prekiel, Mariusz Agnosiewicz (11-09-2008)

Nie można się za bardzo dziwić temu, że o ateistach mało słychać, kiedy cały ruch jest wciąż mizerny. W Kościele jako organizacji mnóstwo rzeczy się dzieje. Tu pielgrzymka, tam budowa sanktuarium, gdzie indziej członkinie koła żywego różańca podjęły udany szturm na "wszeteczną dyskotekę". Tymczasem co takiego robią ateiści, co warte byłoby pokazywania? Wystarczy, że paru ateuszy się skrzyknie lokalnie, aby organizować się wokół problemów jakimi codzienność polska nas bombarduje. Ot, choćby taki problem, jak katoliccy ginekologowie, którzy w takich Pcimiach na przykościelnych kursach przedmałżeńskich plotą farmazony jawnie sprzeczne z wiedzą medyczną. Nasi lokalni ateusze mogliby zorganizować prelekcyjne antypogadanki typu "Seksuologia bez ściemy" lub mogliby rozdawać ulotki wyjaśniające, że prezerwatywa nie jest środkiem wczesnoporonnym i nie puszcza HIVa.
Czytaj...

 

Nadać śmierci więcej sensu - Erik Bartram Jensen (11-09-2008)

Świadomi niewierzący nie boją się śmierci, bo widząc ją przez naukowe okulary zdają sobie sprawę, że jest ona naturalnym końcem istnienia. Sądzą ponadto, iż wszelkie wyobrażenia życia pozagrobowego są tylko psychologicznym mechanizmem tłumiącym strach przed umieraniem, tworzącym iluzję nie pozwalającą bezsensowi istnienia zaglądać żyjącym w oczy. Bezsens ten nie jest - mimo tego, że rodzimy się, by umrzeć - absolutny.
Czytaj...

 

Niepotrzebny spór o pontyfikat Piusa XII - Jan Sidorowicz (10-09-2008)

Na mocy konkordatu Katolicka Partia Centrum "dobrowolnie" rozwiązała się. Potem nastąpiło masowe rozwiązywanie wszystkich katolickich organizacji społecznych, zamykanie czasopism. Biskupi zaczęli wydawać pojednawcze oświadczenia, podkreślające legalność przejętej władzy. Parafie, na podstawie ksiąg metrykalnych zaczęły wydawać zaświadczenia o "czystości krwi" - co posłużyło potem do wywózki nie-arian. Tak oto Pacelli pchnął niemiecki Kościół Katolicki w moralną przepaść. Po wybraniu go papieżem, jego pierwszą czynnością urzędową było zredagowanie listu do Hitlera (choć nie wymagał tego protokół), tytułując go w wyszukanych słowach (Illustrious Fuhrer)
Czytaj...

 

Czym jest altruizm w świetle psychologii ewolucyjnej? - Michał Woźniak (09-09-2008)

Zjawisko altruizmu wzajemnego stwierdzono nie tylko u człowieka, ale także u innych gatunków zwierząt. Nietoperze wampiry, którym nie powiodło się w polowaniu, szybko umierają, gdyż bez krwi mogą one wytrzymać jedynie trzy doby. Tymczasem porażka w polowaniu nie jest rzeczą rzadką i każdy nietoperz od czasu do czasu pada jej ofiarą. Tak więc nietoperze regularnie zwracają część połkniętej krwi i oddają ją innym nietoperzom, przede wszystkim tym, od których kiedyś ją otrzymały. Zjawisko współpracy zaobserwowano także u niektórych gatunków naczelnych oraz delfinów, które tworzą przymierza oparte na wzajemności w celu zdobycia samic, obrony przed innymi osobnikami własnego gatunku itp.
Czytaj...

 

Wy też się nie lękajcie. Rozmowa z Terry'm Sandersonem - Maciej Psyk (07-09-2008)

National Secular Society powstało w 1866 w reakcji na niezgodę Izby Gmin na złożenie świeckiej przysięgi przez jednego z największych ateistów tego kraju, Charlesa Bradlaugha, wybranego na posła. Zmuszano go do złożenia przysięgi przed Bogiem Wszechmogącym a ponieważ odmówił został aresztowany i uwięziony. Na posła swojego okręgu był wybierany czterokrotnie i czterokrotnie establishment odmawiał mu prawa do świeckiej przysięgi przy czynnym wsparciu hierarchii tak anglikańskiej jak i katolickiej. Jego bohaterska postawa doprowadziła do zaprzysiężenia go dwadzieścia lat później, a w 1888 do ustawy, która zrównywała przysięgę na Boga Wszechmogącego z przysięgą świecką.
Czytaj...

 

Filozofia muzycznego przypadku Johna Cage'a - Andrzej Rusław Nowicki (07-09-2008)

John Cage jest dla mnie najbardziej fascynującą postacią z całej kultury amerykańskiej. Chodziło mu o to, żeby w muzyce wytwarzanej przez kompozytora, zrezygnować z podejmowania decyzji - wyrażających osobowość kompozytora - i pozwolić, żeby decydował Przypadek. Niestety, wspaniały pomysł został zepsuty przez rezygnację z oceny artystycznego rezultatu. To, co do procesu komponowania wnosi Przypadek, należy traktować jako "propozycję", która może zostać przyjęta, zmodyfikowana albo odrzucona. Nie wiem, czy nazwa "aleatoryzm kontrolowany" jest dobrą nazwą. Mnie się nie podoba, ponieważ kojarzy się z totalitarnymi formami "kontroli" publikacji. Wolałbym nazywać to "umiejętnością korzystania z przypadków" albo "umiejętnie zaplanowaną współpracą z Przypadkiem"
Czytaj...

 

Z tarczą czy na tarczy - Daniel Zain (07-09-2008)

Ostatnimi czasy napisano wiele artykułów dotyczących amerykańskiej tarczy w Polsce. Tym niemniej jest to temat nadal aktualny, brak publicznej debaty zapowiadanej przez polityków zmusza obywateli, by sami podjęli inicjatywę. Okazuje się bowiem, iż rządzących nie interesuje opinia społeczeństwa, że wolą oni śpiewać peany ku czci amerykańskiej instalacji, zamiast gruntownie ją przeanalizować. Gdyby było inaczej, czy powstałaby ona w naszym kraju? Jestem przeciwnikiem obecności tarczy w Polsce i postaram się przedstawić swój pogląd na to, czym amerykańska instalacja w istocie jest, i co ze sobą niesie.
Czytaj...

 

Trzeba myśleć i trzeba pracować. Stefan Bryła - Witold Stanisław Michałowski (07-09-2008)

Można śmiało stwierdzić, że byliśmy pionierami w rozwoju czołowej technologii pierwszej połowy ubiegłego wieku - spawania. Z. Dobrowolski wspominał, że gdy u nas 500 spawaczy pracowało na torach wycieczka inżynierów niemieckich dopiero zapoznawała się z napawaniem regeneracyjnym. W 1929 inżynierowie z Niemiec, Anglii, Francji odbywają pielgrzymki do Łowicza. Choć nie potrafią prawidłowo wymówić nazwy tej miejscowości, wiedzą, że gdzieś w jej pobliżu postawiono dwa pierwsze na świecie spawane mosty drogowe. Na owe czasy była to prawdziwa rewelacja techniczna. Polskim "know-how" zainteresowało się wiele światowych firm.
Czytaj...

 

Księga Hioba - Księga Lewiatana - Krzysztof Sykta (06-09-2008)

W Księdze Hioba znajdziemy szereg wątków mitycznych, nawiązujących do wierzeń bliskowschodnich czy wręcz praindoeuropejskich, na czele z uspokojeniem pramorza (kananejski bóg morza i chaosu Yam, należący do grupy Elohim - synów Ela) i zabiciem morskiego węża Tiamat, inaczej mówiąc - wyrugowania ze świadomości sakralnej pramatki, Wielkiej Bogini (Gai) przez boga burzy i zdegradowanie jej do roli morskiego potwora, z którego ścierwa bóg zdobywca (Marduk, Szaddaj) tworzy Ziemię: ląd i morze.
Czytaj...

 

Czerwone i czarne - Andrzej Koraszewski (05-09-2008)

Trauma po komunizmie skłaniała wielu do przekonania, że jego jedyną alternatywą jest skrajny prawicowy konserwatyzm. Jeśli nie czerwone to czarne. Światopoglądowa neutralność państwa wyzwala nas od tak marnej alternatywy. Postulaty Laickie uświadamiają, że państwo nie musi być nieustannie zawłaszczane, że może być wspólnym dobrem, forum, na którym możemy się spierać przestrzegając reguł gry i nie tracąc dla siebie szacunku. Państwo nie musi przypominać boiska, na którym przekupni sędziowie ustawiają wyniki meczów i gdzie na trybunach kibole okładają się wyrwanymi z płotu sztachetami.
Czytaj...

 

Rada Europy przeciwko tzw. obrazie uczuć religijnych - (01-09-2008)

Zgromadzenie parlamentarne odwołuje się do Rezolucji 1510 (2006) nt. wolności ekspresji oraz szacunku dla religii i powtarza swoje zobowiązanie dla zapewnienia wolności ekspresji, wolności myśli, wyznań i przekonań, które to wartości są fundamentalnymi dla demokracji. Wolność ekspresji - w ujęciu art. 10 Konwencji - nie odnosi się tylko do kwestii, które są przychylnie odbierane lub uważane za nieobraźliwe, ale również do tych, które mogą szokować, obrażać lub niepokoić jakąkolwiek grupę społeczną. Każde demokratyczne społeczeństwo musi zezwalać na otwarta debatę na temat religii oraz religijnych przekonań. Kiedy polskie władze implementują ubiegłoroczną rekomendację Rady Europy?
Czytaj...

 

Ochrona przyrody a kwestia kultury. Sprawa Puszczy Białowieskiej - Bernard Korzeniewski (31-08-2008)

Kogoś, kto akceptuje dalszą dewastację Puszczy Białowieskiej uważam za barbarzyńcę w takim samym stopniu, jak kogoś, kto proponuje rozebrać Wawel na cegły lub zlikwidować opery, filharmonie i teatry. Pogardliwe stwierdzenie, że człowiek jest ważniejszy, niż jakieś drzewka, kwiatki, żabki i ptaszki jest de facto równoważne stwierdzeniu, że książki i obrazy mistrzów można by przeznaczyć na opał dla tegoż "człowieka". Istoty żywe, które nie wzbudzają w nas odczuć estetycznych, a często budzą obrzydzenie, jak na przykład pająki, też stanowią wartość. I to nawet nie dlatego, że "każde stworzenie ma prawo do życia", jak chcą niektórzy dobroduszni poczciwcy.
Czytaj...

 

Ja, mutant - Erik Bahn (31-08-2008)

Dość dziwnym jest, gdy jakiś utalentowany badacz przyrody lub lekarz, jak np. światowej sławy genetyk Francis Collins, otwarcie ogłasza swoją wiarę w Boga, podczas gdy nawet niektórzy księża w niego nie wierzą. Wszystko to wydaje się tutaj kwestią temperamentu i uczuć. Wracamy zatem do prymitywnego, starego mózgu, który najwyraźniej nienajlepiej komunikuje się ze swoją większą i młodszą częścią. Można sprowokować stwierdzenie, że nosimy w sobie boga dinozaurów, który znajduje się w całości poza zasięgiem pedagogicznych zdolności zdrowego rozsądku.
Czytaj...

 

Apostazja po słowacku - Prometeusz (31-08-2008)

Mieszkaniec Koszyc, Michal Holováč wniósł do sądu sprawiedliwości swoją sprawę przeciwko Kościołowi greckokatolickiemu i Kościołowi prawosławnemu, za odrzucenie jego prośby o usunięcie jego osoby z księgi chrztów w archiwum. Sąd odrzucił zarzut na podstawie stwierdzenia pozwanego, że chrzest jest aktem nieusuwalnym, istniejącym w Kanonie 849 Prawa Kanonicznego i nie ma on odpowiednika w słowackim systemie prawnym.
Czytaj...

 

Idea języka E-Prime - Maciej Twardowski (31-08-2008)

Jednym z bardzo ciekawych moim zdaniem elementów współczesnego językoznawstwa jest język E-prime, który narodził się właśnie w XX wieku jako alternatywa dla powszechnie używanej składni języka angielskiego. Język E-Prime (English Prime) powstał jako swoisty dodatek do teorii nie-arystotelesowskiego systemu semantyki ogólnej autorstwa Alfreda Korzybskiego, który zaproponował w 1933 roku, aby pozbyć się z języka relacji tożsamości definiowanej za pomocą wszelakich form czasownika "być".
Czytaj...

 

Komicy w sutannach na youtube - Maciej Psyk (30-08-2008)

"Specjalizacją" biskupa częstochowskiego Antoniego Długosza są dzieci i młodzież. Od lat występuje w katolickim programie "Ziarno" w TVP1 oraz w programach dla dzieci w radiu Maryja i telewizji Trwam. Stał się jednak szerzej znany za sprawą piosenki "Chrześcijanin tańczy", która robi furorę na portalu youtube. Młodzież jęła ją parodiować. Społeczeństwo odreagowuje także religijny ekstremizm kabaretami. Wszystko jak za Laskowika, tylko Internet doszedł. Narodowi gratulujemy poczucia humoru.
Czytaj...

 

Awantura o żabę - Andrzej Koraszewski (30-08-2008)

Drewniana rzeźba żaby, zmarłego dziewięć lat temu niemieckiego rzeźbiarza Martina Kippenbergera, cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Muzeum w Bolzano pokazuje ją ostatnio swojej publiczności, dzięki czemu uzyskało wspaniałą reklamę w postaci listu z Watykanu do przewodniczącego lokalnego samorządu. Przewodniczący, głęboko wierzący katolik, był już wcześniej tak rozdrażniony wystawieniem tej rzeźby, że zdecydował się na strajk głodowy. Napisany w imieniu papieża list jest wyrazem poparcia dla jego zdecydowanego stanowiska. Dyrektor muzeum pozostał jednak niewzruszony, stwierdzając, że musi stać na straży autonomii kierowanej przez niego instytucji.
Czytaj...

 

Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Czas wolny od "poważnych zajęć":)
Komuna Otwock vs Gazeta Wyborcza
Spotkanie "Racjonalistów" z terenu Piły i okolic.
Codzienna fizyka


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Nowiny naukowe


Nowe wiadomości z kraju i ze świata
Uwaga: Doniesienia można przeglądać w dziale Wiadomości. Redagują: Jarosław Kubaszewski, Andrzej Kierski jr

Ciekawostki
Uwaga: Ciekawostki można przeglądać tutaj


Znalezione w sieci

In vitro priorytetem (29-08-2008)
Autor: Mark Henderson
Źródło: The Times
Bardziej kompleksowe leczenie dla bezpłodnych par Jest nadzieja, że w sprawie leczenia bezpłodności w Wielkiej Brytanii teoria wreszcie spotka się z praktyką. Starające się o dziecko pary będą miały możliwość przeprowadzenia trzech bezpłatnych prób sztucznego zapłodnienia. Dotychczas z tego przywileju mogli skorzystać nieliczni.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Czy św. Stanisław był zdrajcą? (30-08-2008)
Autor: Aleksandra Wilk
Źródło: o2.pl
Najważniejszy święty w polskim panteonie, biskup krakowski Stanisław ze Szczepanowa, był zdrajcą. Tak twierdzą historycy i pasjonaci historii. Przed wojną prawie udało się wykorzenić jego kult z Polski, niestety za sprawą kardynała Sapiehy powrócił i rozrósł się do monstrualnych rozmiarów. Św. Stanisław jest bowiem nie tylko męczennikiem za wiarę. Jest symbolem triumfu Kościoła nad państwem.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Nie dajesz na Kościół? Trafisz na czarną listę (30-08-2008)
Autor: Bartosz Kowalczyk
Źródło: pardon.pl
Proboszcz z Podkarpacia właśnie tak zrobił. Teraz ma kłopoty z prokuraturą, a parafianie przebąkują, że pieniądze wydał na remont plebanii.
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Afera Art-B i dawna partia Kaczyńskich (31-08-2008)
Autor: Meir Bar
Źródło:
Oświadczenie jednego z oskarżonych w aferze ART-B i podanie zasad i powiązań pomiędzy nimi i Kaczyńskimi...
Zgłoszone przez: Piątkowski
Czytaj..

Płaczące figurki, krwawiące obrazy i oszustwa sakralne (31-08-2008)
Autor: squirel
Źródło: kult.polter.pl
XX wiek, był wiekiem cudów maryjnych. Na całym świecie zarejestrowano ponad czterysta objawień Najświętszej Marii Panny i około dwustu manifestacji jej obecności poprzez płaczące figurki i obrazy. O ile jednak same objawienia trudno jest zarejestrować i udokumentować - święci bowiem praktycznie nigdy nie objawiają się wszystkim patrzącym a jedynie wybranym osobom i umykają kamerom oraz aparatom fotograficznym, o tyle płaczące obiekty materialne, takie jak obrazy czy figurki, łatwo może obejrzeć, sfotografować i zbadać każdy.
Zgłoszone przez: zet
Czytaj..

Internet ważniejszy od religii! (02-09-2008)
Autor:
Źródło: pardon.pl
W Wielkiej Brytanii myśli tak ponad 28 milionów ludzi.
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Dostanie fortunę za głośne bicie dzwonów (02-09-2008)
Autor:
Źródło: dziennik.pl
60 tysięcy euro, czyli ponad 200 tysięcy złotych - tyle dostanie pewna włoska nauczycielka, która procesowała się z... Kościołem. Kobiecie przeszkadzało zbyt głośne i częste bicie dzwonów. Włoszka z okolic Genui dostanie odszkodowanie od parafii po 23 latach procesu. Po wieloletniej batalii sąd uznał w końcu, że nauczycielce należy się zadośćuczynienie "z powodu poniesionych strat fizycznych i moralnych". Głównie dlatego, że bicie dzwonów przekraczało dopuszczalne normy hałasu, a znajomi kobiety przestali ją odwiedzać, bo - jak twierdzili - było za głośno. Teraz parafia musi zapłacić kobiecie nie tylko 60 tysięcy euro odszkodowania, ale też 8500 euro kosztów postępowania sądowego. Musi poza tym obniżyć poziom dźwięku dzwonów i używać ich nie częściej niż do mszy, w święta Boże
Zgłoszone przez: Henryk_P
Czytaj..

Rektorzy seminarium duchownych o młodym pokoleniu (03-09-2008)
Autor: Onet.pl
Źródło: Onet.pl
Młode pokolenie jest dziś bardziej chwiejne w swoich decyzjach niż jeszcze kilka lat temu - uważają rektorzy wyższych seminariów duchownych. Wskazują, że jest to jeden z powodów spadającej liczby powołań, ale też problem dotyczący kształtowania się przyszłych kapłanów.
Zgłoszone przez: zolv
Czytaj..

Watykan: burza po artykule na temat śmierci (03-09-2008)
Autor: PAP
Źródło: Onet.pl
Śmierć mózgowa nie może zostać uznana za koniec życia - to zdanie z artykułu, opublikowanego na łamach watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano" wywołało falę dyskusji i polemiki we Włoszech.
Zgłoszone przez: zolv
Czytaj..

Cześć Komuszki ! (03-09-2008)
Autor: Marek Szenborn
Źródło: gazeta.pl-forum / Fakty i Mity
Zna go każdy. Podpisuje się "Antek Emigrant". Wszystkich odwiedzających co rano dyskusyjne fora internetowe wita słowami: "CZEŚĆ, KOMUSZKI!". Nie śpi, nie je, najpewniej nie pracuje, tylko pisze i pisze. 0 tym, że Kaczyńscy i PiS są opatrznością dla Polski, a kto jest innego zdania, to świnia albo nawet Żyd, a może - o Boże! - komunista i gej!!!
Zgłoszone przez: Paweł Rozwadowski
Czytaj..

Kościół w kryzysie: diabelnie mało chętnych na księży! (03-09-2008)
Autor: Łukasz Medeksza
Źródło: pardon.pl
W Polsce spada liczba powołań. Co odstrasza młodych ludzi przed podjęciem kariery zawodowej w Kościele?
Zgłoszone przez: ulotny88
Czytaj..

Wiara na siłę czy na pokaz, czyli o głupocie rodziców (04-09-2008)
Autor:
Źródło: interia.pl
Dwójka maluchów kopie zawzięcie gumową piłkę. Kilkoro dzieci rwie garściami trawę i obsypuje się nią wzajemnie z radosnym śmiechem. Dziewczynka gdzieś na boku łopatką kopie w ziemi...
Zgłoszone przez: jarekland
Czytaj..

Początek świata - transmisja na żywo 10 września (04-09-2008)
Autor:
Źródło: wiadomości24.pl
Największe i najpotężniejsze urządzenie zbudowane kiedykolwiek na świecie. Nieprawdopodobna ilość wytworzonej energii, niewyobrażalna ilość danych. 10 września na żywo będzie transmitowany eksperyment, w którym czas cofnie się o 14 mld lat - zostaną w nim odtworzone warunki bliskie panującym po wielkim wybuchu.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Jak w 16 krokach znieść państwo wyznaniowe (04-09-2008)
Autor: Joanna Stanisławska
Źródło: wp.pl
Rozdziału Kościoła od państwa, zrównania wobec prawa wszystkich religii i światopoglądów niereligijnych, świeckiej szkoły i instytucji publicznych oraz pozbawienia Kościoła przywilejów finansowych domaga się od politycznych decydentów Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów.
Zgłoszone przez: MŁ
Czytaj..

Szostkiewicz: Postulaty laickie (05-09-2008)
Autor:
Źródło: Blog Polityki
Zaczął się nowy sezon w piekle polskiej polityki. Petardy Solidarności, buczenie przeciwko Borusewiczowi, sejmowe ,,J’accuse” Ziobry i popisy Kurskiego, enkawudzista w ripoście posła Platformy, zgrzyty w koalicji PO-PSL. To ja już wolę ,,postulaty laickie”. Zgłasza je Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

TOK FM o Postulatach Laickich (05-09-2008)
Autor:
Źródło: TOK FM
Czy da się w Polsce zlikwidować przepisy tworzące państwo wyznaniowe? Rozmowa Mikołaja Lizuta z Mariuszem Agnosiewiczem, twórcą portalu Racjonalista.pl i prezesem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

UE zdelegalizuje Kościół katolicki?! (05-09-2008)
Autor: Łukasz Medeksza
Źródło: pardon.pl
Wszystko przez najnowszą rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie aborcji. Jak pisze "Nasz Dziennik", po raz pierwszy eurodeputowani skrytykowali w takim dokumencie Kościół katolicki. Za co? "Za jego stosunek względem zabijania dzieci poczętych oraz stosowania środków antykoncepcyjnych, w tym także wczesnoporonnych".
Zgłoszone przez: ulotny88
Czytaj..

Na co szkodzi rzucanie palenia? (06-09-2008)
Autor: Sławomir Zagórski
Źródło: Gazeta Wyborcza
Na chorobę Parkinsona coraz częściej zapadają trzydziesto-czterdziestoletni ludzie. Naukowcy nie rozumieją, dlaczego tak się dzieje. Być może jedną z przyczyn jest... rzucanie palenia
Zgłoszone przez: Mariusz Agnosiewicz
Czytaj..

śmiech na sali (katechetycznej) (07-09-2008)
Autor: Magdalena Warchala
Źródło: wyborcza.pl
czego księża uczą na katechezie
Zgłoszone przez: pomagier
Czytaj..

Internauci WP: oddzielmy państwo od Kościoła (08-09-2008)
Autor: Anna Sztandera
Źródło: WP
Oddzielmy państwo od Kościoła! - na ten apel Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów żywo zareagowali Internauci Wirtualnej Polski. Zdaniem zdecydowanej większości taki postulat "to bardzo dobry pomysł", "jedyna droga do normalności" czy też "najważniejszy cel społeczny". Oponenci uważają, że takie "zuchwałe fikanie antyklerykałów do Kościoła", przeczy "1000-letniej tradycji chreścijaństwa w Polsce". Przestrzegają przy tym zwolenników idei: "Dzisiaj pyskujesz i bluźnisz wściekle, a jutro będziesz się smażyć w piekle".
Zgłoszone przez: JK
Czytaj..

Esperanto - język sztuczny, ale żywy (08-09-2008)
Autor:
Źródło: GW
Kiedy Ludwik Zamenhof miał 19 lat, ukończył pracę nad pierwszą wersją esperanto. Nauczyło się jej wtedy kilku jego szkolnych kolegów. Po ponad 130 latach według szacunków językoznawców międzynarodowym językiem posługiwać się może około miliona osób.
Zgłoszone przez: Mariusz Agnosiewicz
Czytaj..

"Boga nie można znaleźć przy pomocy Zderzacza Hadronów" (11-09-2008)
Autor: (ap)
Źródło: PAP - Wirtulna Polska
Boga nie można znaleźć przy pomocy eksperymentu - tak przełomowe doświadczenie w ośrodku CERN w Szwajcarii przy użyciu Wielkiego Zderzacza Hadronów skomentował były przewodniczący Papieskiej Akademii Życia biskup Elio Sgreccia.
Zgłoszone przez: Pawel_L
Czytaj..

O Postulatach Laickich w Radio Luz (11-09-2008)
Autor:
Źródło:
Nagranie półgodzinnej dyskusji o Postulatach Laickich i racjonalistach w Akademickim Radio Luz z Wrocławia http://radioluz.pwr.wroc.pl W programie "Kontrowersje polityczne" Szymona Gruszki udział wzięli członkowie PSR Wrocław, Mateusz Banasik oraz Grzegorz Roman.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Religia czy etyka w szkole? Głos w dyskusji (11-09-2008)
Autor: Jakub Bartosiak
Źródło: Edukacja Prawnicza
Mogłoby się wydawać, że Konstytucja dość precyzyjnie i jednoznacznie określa relacje pomiędzy państwem i kościołami lub związkami wyznaniowym. Rola i pozycja Kościoła Katolickiego w życiu publicznym wciąż jednak pozostaje przedmiotem nieustannych sporów i dyskusji.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...
Listy od Czytelników


Forum Dyskusyjne

Forum dyskusyjne Racjonalisty składa się z działów: Religie, Światopogląd i filozofia, Nauka, Antyklerykalizm, Społeczeństwo i kraj, Forum serwisu.

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek...
Polecane watki:

Religia
Religia w przedszkolu
Chcąc zadać dwa pytania
Antyreligia - wychowanie humanistyczne dla dzieci
O religii
"Sejm jak miłość'
Ostatnia "lekcja" religii...?
Rosetta
Telewizja publiczna i czarownice .....
Wiara w siebie
Debata miedzyportalowa
Było nie było
Bóg zmienia imie.
Rejestracja ciąż??!!
Pytanie do wyznawców religii pokoju i miłości ;-)
Telewizja Rydzyka tropi zło w muzyce techno...
Gruzja przypadek czy spisek?
Prawne wątpliwości
na temat religi
Do czego dążymy?
Po co nam znajomość religii?
Projekt nowej ustawy PO
Biologia - racjonalna odpowiedz na nieracjonalność człowieka
Problem usuniętego watku.
Slyszeliscie, co Klopotek powiedzial?
Religia łamie prawa konstutucji odnośnie wolności wyznania...
Czemu to służy ?
Czemu to służy?
Arytykuł 196, artykuł 212
Ostatnia "lekcja" religii...
Energia na Ziemi
Książka dla dzieci o religiach
Polska i jej gra w Unii.
Posłać czy nie posłać... ?
Grupa Inicjatyw Kulturalnych
Bez szans na powrót?
Suwerenność
Dyskusja z moderatorem
Odnośnie przynależności do PSR
Witam
Comunione e Liberazione?
Dobić "kolebkę".
Koszulki
Pornografia dziecięca
Poważna sprawa.
Raport o współpracy księży z SB będzie tajny
Postulaty Laickie. Apel racjonalistów do polityków
Kto to powiedzial?
House M.D.
Cudowny uzdrowiciel-jasnowidz
Rodzice, religia w szkole i ja...
Białe plamy portalu
Wesz optymistyczna.
Do wszystkich z IQ ponad 950 ;-)
Sprawa Bożenki
"Nawalony" katolik za kierownicą.
Religia w szkole - ważne pytanie.
Nowa gwiazda Disco Polo
Teoria Ewolucji poprzez mutacje wirusowe, prawda czy fałsz
Lista katolickich anty-racjonalistycznych argumentów.
Slub konkordatowy a ślub cywilny
Za wolność waszą i naszą
Pytanie do moderatorów
Głupie pytania
Firma ogólnobudowlana imienia L. Staffa
Wypowiedzi od ostatniej wizyty- prośba do moderatorów
Ważny interes społeczny?
Arystoteles ewolucjonistą...?
Szwankuje powiadamianie.
Cytacik
Chrześcijaństwo - efekt spisku?
Apostazja
Religia
Racjonalizm w praktyce
Stosunek do nauki w Polsce

Strona główna Forum


Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego serwisu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista na DVD
WYMIANA BANERÓW
O autorach serwisu
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nas


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/

Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn w serwisie Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.