Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
181.343.300 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7340 tekstów. Zajęłyby one 28964 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 2842 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Etyczne spojrzenie na charakter człowieka jest bardzo jednostronne. To prawda, że takie cechy jak prawdomówność, odwaga, uczciwość, sprawiedliwość, życzliwość, skromność, pracowitość, wspaniałomyślność są godne podziwu, ale nie powinny one przesłaniać nam innych – również doniosłych – choć zazwyczaj nie włączanych do moralności cech osobowości ludzkiej takich jak umiłowanie muzyki,..

Dodaj swój komentarz…
aqwa5 - nie porównujmy drogi leśnej z miejską aleją   3 na 3
Sytuacja Finlandii i Polski była i w dużej mierze nadal jest nieporównywalna z powodów geograficznych, demograficznych i cywilizacyjnych. Polska leży w centrum Europy na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych i handlowych a Finlandia w lesie na uboczu. Populacja fińska liczyła w 1850 roku nieco ponad 1,5 mln, podczas gdy ówczesna polska w samym Królestwie 5 mln. Królestwo mogło sobie "pozwolić" na większe straty ludnościowe. Podobne w bezwzględnych liczbach straty były do odrobienia dla populacji polskiej natomiast dla populacji sąsiednich małych narodów, jak Fiński, mogłyby się okazać niepowetowane. Kultura polska w XIX wieku była wciąż istotną konkurencją dla kultury rosyjskiej, podczas gdy rozwój kultury fińskiej nastąpił dopiero po odzyskaniu niepodległości. Rosja mogła sobie pozwolić na eksperymentowanie z autonomią fińską, natomiast nie mogła eksperymentować w takim samym zakresie z Królestwem. Do utrzymania ziem polskich w ryzach potrzebowała sprzymierzeńców w Prusach i Austrii. Przy braku adekwatnego sojuszu (jak, kolejny przykład, amerykańsko-rosyjski w czasie ostatniej wojny) Polska odzyskuje mniej lub bardziej pełną niepodległość. Sytuacja międzynarodowa jest zmienna ale reguły, które rządzą losem narodów się nie zmieniają.
Autor: aqwa5  Dodano: 10-03-2018
Reklama
hyperion - @Polska i fińska droga do niepodległości
Pamiętajmy, że Polacy wyciągnęli wnioski z Powstania Styczniowego i przez następne 50 lat nie dali się wciągnąć w żadne powstanie.
Autor: hyperion  Dodano: 10-03-2018

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365