Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
180.592.581 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7340 tekstów. Zajęłyby one 28964 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 2616 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Systemy budowane przez mędrców są tylko bajkami wymyślonymi gwoli zabawy wiekuistego dziecięctwa ludzkości.
Komentarze do strony La Mettrie (1709-1751)

Dodaj swój komentarz…
CHOLEWA - Warto było   2 na 2
przypomnieć myśliciela jakim był La Mettrie obok niedawno opisanego Condillaca . Myślę ,ze ten ostatni ma dużo większy wkład do wiedzy o psychice czlowieka . Jeśli miałbym prowizorycznie zdefiniować "duszę" (nie używam tego slowa) czyli psychikę , to rozumiem ją jako złożonośc biologiczno- fizyczno- chemiczną z efektem informatycznym i otwartym na zewnętrzność , z którą wymienia energię i materię w zachowaniu homeostazy. Reizm T. Kotarbińskiego zawiera pewne neokwanty La Mettrie. Nie zgadzam się z poglądami iż psychika to tylko pewna zależnośc między ciałem a nią. To jest całkowita zależnośc jak między skladowymi siłami a wypadkową ich.
Autor: CHOLEWA  Dodano: 08-06-2009
Reklama
Maciej - dzięki   1 na 1
Dziękuję, nauczyłem się. Facet oczywiście wyprzedził swój czas o całe pokolenia. Jeszcze dzisiaj nie znamy dokładnie działania mózgu choć "macamy słonia" i wiemy już, że jego moc obliczeniowa jest o rzędy wielkości większa (circa 1 Zetta-FLOPS) niż najpotężniejsze superkomputery (rzędu 1 Peta-FLOPS). Tak więc na ostateczne potwierdzenie jego intuicji trzeba poczekać jeszcze jedno pokolenie. Obecnie starania idą o to, by komputer wygrał w go z mistrzem świata (szachy już padły, go jest ostatnim bastionem ludzi w grach ponieważ jest nieprawdopodobnie trudniejsze do programowania). Może to się stać już za pięć lat.
Ciekawe, że nie potrafię powiedzieć o żadnym teologu, by wyprzedził swój czas. W tej dziedzinie można jedynie urodzić się w epoce w której coś się wyznaje lub potępia. Na przykład pewna starożytna sekta, która zbłądziła nieco za bardzo deifikując Matkę Boską zostałaby dzisiaj nazwana zakonem mariologów i traktowana z pełną rewerencją.
Autor: Maciej  Dodano: 08-06-2009
Adomas - Małpy nauczyły się mówić   1 na 1
językiem migowym. Potrafią uczyć się nawzajem tej umiejętności, tworząc zręby kultury.
Autor: Adomas  Dodano: 09-06-2009
Kudlatyateista - Czy wyprzedzil epoke ?   1 na 1
Faktycznie La Mettrie wyprzedzil swoj czas, ale czy na pewno. Wiadomo bylo ze aby uleczyc czlowieka nalezy spojrzec co ma na talerzu. /jakis starozytny filozof/. Tak czy owak mial racje mowiac ze wszystko jest materialne i zmierzalne gdyz spostrzegamy to wspolnie. Sa oczywiscie osoby ktore widza cos innego niz reszta. Ale jak w kazdym zbiorze n-elementowym jest pewna grupa n-lementowa ktora nie spelnia warunkow wzorca. nasuwa sie odrzu pytanie jak okreslic wzorzec ? Ale to juz inny temat. 
Autor: Kudlatyateista Dodano: 09-06-2009
Rafał - moc obliczeniowa
Nie sądze żeby moc obliczeniowa mózgu była tak duża, a zresztą może nie jest aż tak ważna. Ważniejsza jest sruktura. Powolne FPGA może wykonywać specyficzne zadania o rzędy wielkości szybciej niż procesor. Procesor bardzo szybko mnoży, rzędy wielkości szybciej niż mózg, ale nie jest najlepszym symulatorem jego elementów składowych i całej jego złożoności.
Autor: Rafał Dodano: 10-06-2009
Ludwik Lehmbaum - Inne tematy
La Mettrie opisał w zwięzły i jasny sposób wiele podstawowych problemów. Ja czytałem jego utwory parę lat temu, zapamiętałem jego uwagi o szczęściu i sensie życia oraz organizacji społeczeństwa.
Więcej można znaleźć na:
www.lsr-projekt.de
Autor: Ludwik Lehmbaum  Dodano: 08-05-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365