Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
180.414.535 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7340 tekstów. Zajęłyby one 28964 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 2564 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wierzymy mediom. Media "zakręcają się na prawo". Prezenterzy i dziennikarze widocznie mają jeszcze usta pełne wadowickich kremówek, dlatego nie stać ich na obiektywizm i prawdę."

Dodaj swój komentarz…
Poltiser - Pazury starego kota...   8 na 8
Genialny lingwista i okropny lewak, tak kiedyś myślałem, po zapoznaniu się z jego niektórymi tekstami odkryłem w nim więcej cech Clarenca Darrow i czegoś w rodzaju "12stu gniewnych ludzi"... zmieniłem zdanie. Genialny lingwista pozostał. Wielu jego gestów nie jestem w stanie zaakceptować, ale rozumiem co nim kieruje... Ma więcej wspólnego z Georgem Carlinem niż z politykami czy filozofami mówiącymi tyle o wolności...
Dziękuję za tłumaczenie.
Autor: Poltiser  Dodano: 15-02-2014
Reklama
Lengyel - LeBon   2 na 2
Właściwie wszystko powiedział. I wszelkie władze to stosują wcześniej, niż powiedziane zostało. Mimo to jednak jakoś się postęp toczy. Widocznie żadna władza nie jest pełna.
Autor: Lengyel  Dodano: 15-02-2014
kobieta - Chomsky???   6 na 6
Prowincjonalizm, skostniale tradycje, byle jaka edukacja, oslabiaja kondycje narodow i czynia je podatnymi na wszelkiego typu manipulacje. Wspolczesne spoleczenstwa potrzebuja czasu, zeby uodpornic sie na roznego typu trendowe manipulacje elit wladzy. Manipulacje wladcow czesto byly przyczyna upadkow cywilizacji. W demokracji najlepiej byc sceptycznym do wszystkiego. Proces rozwojowy-postep, dokonuje sie nieustannie, wiec wszystko caly czas podlega zmianom. Przygladanie sie elitom wladzy oczywiscie konieczne.
Autor: kobieta  Dodano: 15-02-2014
Velius - niesmacznego   13 na 13
Spadek bezrobocia (po emigracji), "ateisci-dzenderyści", mama madzi i trynkiewicz, aborcja, katastrofa smoleńska, podniesienie wieku emerytalnego, wszędobylskie reklamy, niekończące się seriale, wiadomości na pocieszenie, celebryci i religia jako wiśieńka na samym czubku. Niestety to tylko garstka "podzespołów udanej władzy". Tort, którym codziennie prawie każdy obywatel dostaje w twarz.
Autor: Velius  Dodano: 15-02-2014
A. Gregosiewicz - Chomsky - kłamca oświęcimski   3 na 17
Klasyczny, współczesny autorytet moralny lewactwa

„Noam Chomsky jest lewicowym odpowiednikiem Davida Irvinga czy Ernsta Zundela - trudno znaleźć zbrodnię komunistyczną, której by nie umniejszał, nie usprawiedliwiał i nie zwalał winy na Amerykę.”

Ludobójstwo w Kambodży (75-78) - jeden milion czterysta tysięcy ofiar

„Noam Chomsky opublikował wraz niejakim Hermanem książkę "Distortions from the Fourth Hand", która w całości jest poświęcona dyskredytowaniu dowodów na zbrodnie Czerwonych Khmerów i wybielaniu tych ostatnich. Autorzy prawie dla każdego doniesienia stosowali następujący scenariusz zaprzeczania:
- nie było żadnych zbrodni,
- jeśli nawet - to małe,
- nawet jeśli duże to winni są Amerykanie.”

Jak nie Bauman to Sartre lub Chomsky. Jak nie ubek to chwalca Stalina lub „kłamca oświęcimski”

Chyba, że bardziej ważą ich dokonania naukowe ....

Chyba?
Autor: A. Gregosiewicz  Dodano: 15-02-2014
Arminius - nieistotne Soczi   22 na 22
"Kluczowym elementem kontroli społeczeństwa jest strategia polegająca na odwróceniu uwagi publicznej od istotnych spraw i zmian dokonywanych przez polityczne i ekonomiczne elity, poprzez technikę ciągłego rozpraszania uwagi i nagromadzenia nieistotnych informacji".
Klasyczny przykład: olimpiada w Soczi (igrzyska panem et circenses)i cały ten łomot, ta hucpa medialna o naszych sukcesach (jakież to olbrzymie ilości złota tam już zdobyliśmy) i porażkach oraz dramatach (upadek skoczka, pęknieta stopa biegaczki narciarskiej). Rzygać się chce tęczowo. A jakie to ma znaczenie? A o sprawach, które mają znaczenie, ani mru mru.
Autor: Arminius  Dodano: 15-02-2014
Piotr Mistshu   1 na 1
Polecam ten filmik i artykuł do niego, jeśli ktoś chce lepiej zrozumieć psychomanipulację społeczeństwa.
stormcloudsgath(*)the-psychology-of-power-part-1
Autor: Piotr Mistshu  Dodano: 15-02-2014
mariawol - A. Gregosiewicz   7 na 13
Klasyczny, współczesny autorytet moralny lewactwa

Dla pewności sprawdziłem, czy nie podszył się pan pod prof. ...
Te bzdury które pan wypisuje trudno skomentować.

Daję minusa za zaliczenie Pol Pota do lewicy.
Autor: mariawol  Dodano: 15-02-2014
A. Gregosiewicz - mariawol  0 na 12
1/ "Daję minusa za zaliczenie Pol Pota do lewicy"

Ciekawe są te rozróżnienia ekspertów między umiłowaniem braterstwa Sartre'a/Pol Pota, komunizmem Lenina/Stalina, koreańską dżucze Kim Ir Sena i arabską dżamahiriją Kadafiego. Trzeba być perfekcjonistą, by wyłapać subtelne różnice między różnymi ideami prowadzącymi do ludobójstwa.
Można na ten temat zrobić doktorat na wolnych uniwersytetach w Korei Płn. lub Libii. Drogę przetarli nasi ludzie honoru, którzy tam jeździli studiować prawa człowieka. Między innymi dlatego Bauman/Kanalia miał otrzymać doktorat honoris causa, a Kołakowski otrzymał go na Uniwersytecie Wrocławskim. Pewnie za film, na którym z nostalgią prezentuje pistolet z którego strzelał do bandytów.

PS. Tyle, że ja pisałem o Chomsky'm. Nie zauważyła Pani?
Niemniej przepraszam za zaliczenie francuskiego stypendysty Pol Pota do lewicy. Lżej Pani? Tak myślę. Jak się odejmie te 1 400 000 ofiar od 100 milionów - od razu lżej się robi na duszy. Prawda?
A swoją drogą. Dlaczego polska Temida otwiera oczy (i więzienia) na podobiznę Hitlera lub swastykę, zamyka zaś na Che Guevarę lub sierp i młot?

2/ "Te bzdury, które pan wypisuje trudno skomentować"

Wystarczy zaprzeczyć faktom. To takie trudne dla perfekcjonistki? Chyba nie trudniejsze, niż pisanie Pan dużą literą.
Autor: A. Gregosiewicz  Dodano: 16-02-2014
A. Gregosiewicz - mariawol?   5 na 11
"WROCŁAWSKA HEALERKA MARIA WOLNIEWICZ LEKARZ DUSZ. PSYCHOTERAPEUTKA, JASNOWIDZ, WRÓZKA

Znana nie tylko z licznych artykułów prasowych i programów telewizyjnych w całym kraju i zagranicą, wrocławska psychoterapeutka, parapsycholog i jasnowidz Maria Wolniewicz - posiada nadzwyczajny dar jasnowidzenia i uzdrawiania.
Od wielu też lat wykorzystuje go, pomagając ludziom chorym i zagubionym. Dar ten otrzymała w spadku rodzinnym po babci Marii Wolniewicz i od Boga - w czasie dwóch śmierci klinicznych w wieku 14 i 28 lat.
Jako dziecko widziała poświaty wokół ludzi, i przedmiotów, zwierząt, poruszała się przez wiele lat w świecie kolorów i energii. Po doświadczeniach ze śmiercią kliniczną poukładała sobie wartości i wiedzę, którą dostała. - Kiedy byłam po tamtej stronie - mówi Maria - Świetlista Istota powiedziała mi i pokazała, że nie jesteśmy jedynymi istotami żyjącymi w tym świecie. Obok nas istnieją jeszcze 24 inne cywilizacje. Jeżeli więc mowa o naszym pierwszeństwie we Wszechświecie, to owszem, mamy je, lecz jedynie w największym zagęszczeniu materii jakim jest nasze ciało. Ciało służy rozwojowi duchowemu, a nie tylko temu, że je mamy fizycznie. Bóg nigdy nie karze. On kocha ludzi, jest bowiem Bezmiarem Miłości i nie tylko dla Ziemian?"

I tak dalej ....
Autor: A. Gregosiewicz  Dodano: 16-02-2014
bobobo - Trynkiewicz   10 na 12
Nie chodzi o Trynkiewicza- wyszło kilku gorszych i nic.Chodzi o tą ustawę, którą pod tym pozorem wprowadzono.Teraz władza będzie mogła przetrzymywać bezterminowo ludzi niewygodnych i przeciwników politycznych w zakładach psychiatrycznych.Trynkiewicz zniknie, ustawa pozostanie.
Autor: bobobo  Dodano: 16-02-2014
ratus   8 na 8
To, czy Chomsky był, czy nie był autorem przytoczonego tekstu, czy też raczej kompilacji z LeBone'a czy Cialdiniego ("Wywieranie wpływu na ludzi") nie zmienia faktu, że zdobyczami psychologii, socjologii i (w dużym stopniu) filozofii posługują się "grupy trzymające władzę" (politycy, kler, bonzowie biznesu) oraz ci, którzy do tej grupy aspirują. To jest stan istniejący od zawsze i będący częścią (może nawet - napędem) ewolucji kulturowej na całym świecie. Jedyną skuteczna strategią, dla tych, którym się to nie podoba, jest "Moja chata z kraja", lub, w wersji hardcore "Nie możesz pokonać wroga - przyłącz się do niego". Istnieje też nasza, narodowa odmiana sposobu radzenia sobie z niemiłą rzeczywistością: narzekanie.
Autor: ratus  Dodano: 16-02-2014
mieczysławski - władza i religia   17 na 17
Dlaczego skuteczny jest sojusz ołtarza z tronem?

W świecie zwierząt można zaobserwować zachowania związane z przywództwem w stadzie, ale są to głównie demonstracja siły, terroryzowanie słabszych, oczekiwanie na gesty uległości itp.
Inteligentni ludzie manipulują i zniewalają w sposób, że tego nie dostrzegamy i nie buntujemy się, narzucone wzorce traktujemy jako własne.

Już tysiące lat wcześniej kapłani jako ludzie wykształceni, inteligentni nauczyli się jak manipulować społeczeństwem.
Ciekawą lekturą szkolna był "Faraon" B. Prusa, pokazująca podstawy psychomanipulacji.

Jak działa religijna indoktrynacja?
A jak działa werbowanie kandydatów do tajnych służb?
"pranie mózgów" to pojęcie pojawiło się jako element werbowania i szkolenia CIA, podobne metody stosują inne organizacje. Ja zaobserwowałem (w późniejszym wieku), że religijna indoktrynacja w sposobie działania nie różni się od tej stosowanej przez tajne organizacje.

Dzisiaj wielu się zachwycało jakiego mamy postępowego papieża, hymny pochwalne, ja to postrzegam jako klasyczną psychomanipulację, działanie w interesie Watykanu, marketing mający przyciągnąć klientów.
Innym przykładem psychomanipulacji jest działalność radia M w Toruniu.
Autor: mieczysławski  Dodano: 16-02-2014
mieczysławski - definicje lewica, prawica   22 na 22
Wielu ludzi ma problem z definicją lewicy i prawicy, jest to często poplątanie pojęć, brak spójnej definicji, "lewactwo" stało się w użyciu jako obelga, bez zrozumienia.
Np. czy w Korei Północnej jest komunizm? Ja myślę, że to monarchia absolutna.
Podobnie było za czasów Stalina, to nie był komunizm, też monarchia absolutna.
Są to przykłady psychomanipulacji inteligentnego despoty, który wmawia prostym ludziom, że rządzi w imieniu robotników.

Marks, Engels byli naukowcami, którzy wymyślili sobie ustrój, który miał lepiej działać od patologicznego kapitalizmu. Późniejsi rewolucjoniści (np. Lenin) odwoływali się do tej wizji, ale większość rewolucji degenerowała się, pojawiło się powiedzenie, że rewolucje zjadają własne dzieci,  później jest odejście od demokracji wolności na rzecz silnej władzy (monarchia).

Jak przekonać społeczeństwo do oddania wolności? - zastosować terror - działanie tajnych służb, przeprowadzić zamach, prowokację i oskarżyć o to obcych.
Przykładem są zmiany prawne w USA po 11 września, tajne służby uzyskały nadzwyczajne uprawnienia, zostały złamane konstytucyjne prawa obywatelskie. Podsłuchy stały się powszechne, normą, bo szukamy terrorystów. Podobnie w Polsce była próba odebrania praw dziennikarzom, którzy krytykują polityków.
Autor: mieczysławski  Dodano: 16-02-2014
Paprocki   10 na 10
Nie potrafiłbym żyć bez tych nieistotnych spraw. Jak już rozważy się istotne, wielkie, złożone, perspektywiczne, globalne- to okazuje się, że to wszystko w celach pragmatycznych. Czyli by "lepiej się żyło", co nie jest możliwe bez igrzysk, czy inaczej, wszelkiej rozrywki. Przesadą jest zwalanie wszystkiego na system, a ten tekst tym trąci. Człowiek ma mnóstwo możliwości działania- taki portal jak ten jest przykładem na istnienie ludzi jak najbardziej z tego świata, z tego systemu- a jednak sceptycznych, zdystansowanych, krytycznych. Warto krytykować systemowe absurdy, ale nie można pomijać faktu, że nie jest to działanie dla działania. Niektórzy tak sobie biorą do serca "poważne sprawy", że zbytnio poważnieją, a w ten sposób zatraca się właściwy sens wszelkich postulatów "wyższej rangi" i wpada się w błędne koło. Za dużo słyszę o "tematach zastępczych", to pierdoły, tamto pierdoły. Jakby stratą czasu nie była jedynie ciągła praca dla dobra ludzkości. Niektórzy widocznie mają zainteresowania, predyspozycje, a przy okazji nie gardzą pierdołami, zaś większości pewnie w głowie tylko pierdoły. Zawsze tak było i wcale nie gardzę "masami", bo te masy to papierek lakmusowy ludzkiego gatunku, a proste sprawy nas łączą. Nie wszyscy mogą być wykształceni i większość nie musi.
Autor: Paprocki  Dodano: 16-02-2014
Rafał Kozłowski   10 na 12
Nie doszukując się faktycznego autorstwa tekstu, to jak napisał @ratus, umiejętność posługiwania się zdobyczami psychologii społecznej to potężna broń. Proszę zauważyć, chyba najbardziej spektakularny akt manipulacji społecznej w skali globalnej - napaść USA wraz z sojusznikami na suwerenne państwa: Afganistan i Irak, przy gromkich brawach opinii międzynarodowej; tymczasem w kuluarach, zrealizowano całkiem inne międzynarodowe interesy - ekonomiczne, polityczne ect., każdy coś na tej napaści "ugrał", najwięcej USA. Mechanizmy psychologii społecznej, poprzez wywołanie strachu i chęci zemsty, wykorzystano do akceptacji wojny - robi się to zresztą nadal.
Obserwując niektóre reakcje społeczeństw na wydarzenia światowe - "włosy stają na głowie" - czy ludzie oczu nie mają?
Reguły psychologii społecznej kształtowane są ewolucyjnie - poza poznawczo, dlatego są takie silne. Aby choć częściowo uniezależnić się od ich wpływu trzeba je koniecznie poznań, ale nikt tego wpływu nie docenia - prócz "sił" potrzebujących oręża manipulacji. Stając się "globalną wioską" jesteśmy globalnie manipulowani.
Wszystkie 10 tez to psychologiczna prawda - nie rozumiem dlaczego Chomsky się od nich "odciął". Oręż ten jest tak silny, gdyż jego źródło jest po prostu powszechnie nieznane.
Autor: Rafał Kozłowski  Dodano: 16-02-2014
mieczysławski - efekt placebo i uzdrowiciele   13 na 13
Efekt placebo (i nocebo) jest to przykład wpływu psychicznego na zdrowie. Tą wiedzę wykorzystują szarlatani do oszukiwania chorych. Homeopatia jest to wykorzystywanie efektu placebo w celach komercyjnych, jest grupa neurotyków i hipochondryków, którzy się uspokajają po zażyciu preparatów homeopatycznych, ale w przypadku innych chorób efekt placebo jest znikomy i szkodą dla chorego jest niezastosowanie aktywnych substancji chemicznych.
Podobnie działa efekt nocebo, wmawianie że coś jest bardzo szkodliwe, np. żywność modyfikowana genetycznie.
Szkodliwość wielu konserwantów jest przemilczana z uwagi na potencjalne straty przy przechowywaniu żywności, wiele substancji powinno być zakazane.
Autor: mieczysławski  Dodano: 16-02-2014
mieczysławski - do Parocki   13 na 13
"Nie wszyscy mogą być wykształceni i większość nie musi."

Jest oczywiste, że wykształcone społeczeństwo nie daje się łatwo manipulować.
Więc ogranicza się edukację i wprowadza religię do szkół, wprowadzenie systemowego "odmóżdżenia", skutek to, brak samodzielnego myślenia, ślepa wiara w autorytety.
Autor: mieczysławski  Dodano: 16-02-2014
bobobo   10 na 10
Mamy niespotykany w Polsce rozrost resortów siłowych -policja, straż graniczna,straże miejskie, uzbrojone agencje ochrony, możliwość ściągania zagranicznych służb do tłumienia zamieszek, ustawa zezwalająca na użycie wojska w rozruchach wewnętrznych(czego wcześniej nie było), do tego megarozrośnięty podsłuch i inwigilacja internetu, do tego prawie wszędzie monitoring.Orwell nawet o tym nie śnił w "Roku 1984".Inwigilacja w PRL to przy tym malutkie miki.Dodajmy, że liczba policji przekracza liczbę policji w II RP , kiedy obszar państwa był większy i JEST NAJWIĘKSZA W HISTORII POLSKI.
Autor: bobobo  Dodano: 16-02-2014
Arminius - igrzyska w Krakowie   13 na 13
Dzisiaj rano wysłuchałem premiera, który w ramach pokazów cyrku "Olimpiada w Soczi" udał się do miejscowości Ząb na Podhalu(rodzinna miejscowość K. Stocha),gdzie oglądał kaukaskie igrzyska i kibicował polskim sportowcom. Już ten fakt, sam w sobie (błyskawiczne wpasowanie się w zaistniałą sytuację i zdyskontowanie jej politycznie), jest świetnym przykładem na manipulacje i "pijar" uprawiany przez polityków. Co gorsza, głosem z którego emanował szczeniacki entuzjazm, obwieścił wszem i wobec,iż teraz,gdy już mamy cztery złota, nikt nie ma wątpliwości,iż igrzyska w roku 2022 powinny odbyć się w Krakowie i Zakopanem. Ja mam wątpliwości i to gigantyczne. Tak z ekonomicznego punktu widzenia jak i ekologicznego igrzyska w Krakowie - Zakopanem, to będzie katastrofa. Putin na Soczi wydał co najmniej 60 mln USD. Żeby się z nim wogóle mierzyć trzeba więc wydać co najmniej połowę na następne. A więc circe 100 mld złotych pójdzie w błoto? A do tego rozpieprzy się Tatry pod względem przyrodniczym, tak jak Putin pod tym względem zmasakrował rosyjskie Przedkaukazie?
Autor: Arminius  Dodano: 16-02-2014
hyperion - @all   4 na 4
Społeczeństwo powinno być edukowane na temat manipulacji. Jestem zdania, że tego typu praktyczne rozpiski metod manipulacji ( + np. erystyka schopenhauera + wiele innych krótkich czy nieco dłuższych tekstów na temat manipulacji) powinno być obwiązkowo oraz wielokrotnie przerabianych w szkołach.

Nie gwarantuje to że coś się zmieni (np. wielu komentatorów tego tekstu widzi tematy zastępcze ale nie prowadzi to realnych działań) ale zawsze świadomość manipulacji to dobry początek do zmian...
Autor: hyperion  Dodano: 16-02-2014
mariawol - A. Gregosiewicz   11 na 11
Niestety nie w temacie.

Panie A.Gregosiewicz.

Miałem już panu nie odpisywać, ale z szacunku do pana ( walka z homeopatią ) wyjaśnię dwie sprawy.
1. Myli mnie pan z niejaką panią Marią Wolniewicz.
2. Wyraz pan/pani zawsze piszę z małej litery jeśli znajduje się
w środku zdania. I nie z braku szacunku.

Pozdrawiam.
Marian Wolak
Autor: mariawol  Dodano: 16-02-2014
Jan Rylew   4 na 6
W tekście jest sporo trafnych obserwacji jednak przypisywanie określonych działań „systemowi“ rozumianemu jako system ekonomiczny jest niezbyt precyzyjne. System ekonomiczny jaki obecnie dominuje na świecie służy pewnej grupie interesów, jest narzędziem wyzysku i zdobywania bogactwa i władzy przy pomocy kapitału. Owa grupa kapitałowa praktycznie kieruje polityką światową wywołując presję na polityków sprawujących nominalnie władzę. Jakie są cele tej grupy można się tylko domyślać. Wymienione w tekście działania to już domena władz państwowych znajdujących się między młotem buntu społeczeństw nie godzących się na kiepską sytuację ekonomiczną, a kowadłem zabezpieczania interesów grupy kapitałowej. Hegemonia grupy kapitałowej łączy się oczywiście z hegemonią polityczną, unilateralizmem, a w tym kontekście przetrwanie dużych grup społecznych wydaje się problematyczne.
Autor: Jan Rylew  Dodano: 16-02-2014
bobobo   4 na 4
plus ABW ,CBŚ i kilkanaście innych uzbrojonych służb o uprawnieniach policyjnych.Do tego prawo, gdzie prawie wszystko jest wykroczeniem, właściwie nic już nie wolno, a każdy najmniejszy przejaw życia regulują kary i zakazy.
Autor: bobobo  Dodano: 17-02-2014
Negev - @mariawol & Gregosiewicz   4 na 4
1. Zgadzam się z panem Gregosiewiczem co do Chomskiego.
2. Argument ad personam, pana Gregosiewicza jest brzydki nawet gdyby był trafny.
3. Słowo pan/pani można pisać wielka literą w środku zdania gdy zwraca się do adresata.
Można nawet powiedzieć, że jest to dobry zwyczaj. Oto porada językowa z dobrego źródła jak sądzę: poradnia.pwn.pl/lista.php?id=14894
Inną sprawą jest to, że nigdy nie zarzuciłbym adwersarzowi pisania do mnie małą literą.
 
Autor: Negev  Dodano: 18-02-2014
bobobo - świeże informacje   7 na 7
Oto manipulacja-dziennikarz w TVN powiedział, że "sytuacja na Ukrainie jest tragiczna , bo pensja przeciętna wynosi tam3000 hrywien czyli 1150 PLN na nasze."
W Polsce pensja 30% a może więcej pracowników fizycznych wynosi tyle samo a nawet mniej.Bo ci na śmieciówkach to zarabiają nieraz poniżej 1000 PLN, na tzw."stażach"(w rzeczywistości to praca na cały etat) dokładnie 988 PLN.ALE W POLSCE JEST DOBROBYT I SILNA GOSPODARKA.Na Ukrainie ceny towarów są często o wiele niższe, więc siła nabywcza tych 1150 PLN jest dwa razy większa tam.Tam ta kwota odpowiada nszym 2300 PLN w realnej sile nabywczej, przy czym bezrobotni nie płacą czynszu za mieszkania(w Rosji też) a w Polsce nie ma zmiłowania.I TO JEST MANIPULACJA.
Autor: bobobo  Dodano: 19-02-2014
Arminius - ukraiński tragizm   1 na 1
"..dziennikarz w TVN powiedział, że "sytuacja na Ukrainie jest tragiczna , bo pensja przeciętna wynosi tam3000 hrywien czyli 1150 PLN na nasze."
W tym wypadku nie jest to taka oczywista manipulacja. Bo sytuacja na Ukrainie jest rzeczywiście tragiczna - także z ekonomicznego punktu widzenia. Proszę pamiętać, że większość ludzi na Ukrainie nie zarabia 3000 UHR, skoro przeciętna pensja wynosi tam właśnie tyle. Z takiej statystycznej informacji wynika, iż większość Ukraińców tej kwoty nie zarabia miesięcznie. Takie są sekrety i pułapki statystyki. Co do cen, myli się Pani. Na Ukrainie jest drogo, szereg towarów jest droższych niż w Polsce, a uwzględniwszy ich jakość czy też jakość usług są one horrendalnie drogie. Zresztą to co się w tej chwili dzieje na Majdanie i w innych miejscach na Ukrainie jest najlepszym barometrem "tragiczności" tamtejszej sytuacji. Polecam przejazd drogą z Rzeszowa do Przemyśla, a potem z Przemyśla do Lwowa. Porówna Pani sobie tę polską przestrzeń, z ukraińską przestrzenią alternatywną. A i tak nie będzie to obiektywne prównanie, bo droga z Medyki (przejście graniczne) do Lwowa podrasowana należycie dobrym asfaltem z okazji EURO 2012, nie jest bynajmniej reprezentatywna dla ukraińskich dróg.
Autor: Arminius  Dodano: 19-02-2014
bobobo - Ukraina   1 na 3
Byłem, widziałem.Ukraina się nie różni wiele od Polski.Wschodnia Polska jest nawet biedniejsza i brzydsza.Towarów pełno jak u nas.Centra handlowe jakich w Polsce nie ma.Świetnie zorganizowany transport miejski i śmiesznie tani (bilet 50 gr,dalsze trasy 1 PLN),koleje i pociągi  lepsze niż u nas(niskie ceny biletów) za bilet Lwów -Odessa zapłaciłem 45 PLN.Piękne , czyste dworce bez meneli,dużo patroli milicji na dworcach i bazarach, jest bezpiecznie(było),na każdej stacji kolejowej nawet w zadupiach każda pani w okienku zna języki obce,tam to standart.Nie mówiąc już o dużych miastach.Te drogi to są dziurawe(u nas też) i te auta nieco zabytkowe, ale ogólnie normalny kraj,ceny- papierosy od 3,50 PLN za paczkę, tu od 11 PLN(te same gatunki), wódka tania, jedzenie też.Obiad w barze 2 dania i deser ok.10 pln.Do wyboru kuchnia ukraińska, rosyjska, tatarska, uzbecka-polecam tą ostatnią.Za śmieszne pieniądze.
To są plusy.Są też i minusy jak wszędzie.
Dobrze się jeździ tam pociągami- są szerokie tory, a więc i szerokie, wygodne wagony.Szybko i tanio, tam nie opłaca się wybierać autem.
Autor: bobobo  Dodano: 19-02-2014
Arminius - bobobo - wywiad   1 na 1
W takim razie są dwie Ukrainy, albo Pani informacje są bardzo nieaktulane. Co roku jeżdżę rowerem przez kilka tygodni po tym kraju, więc wiem co mówię. Ostatni raz byłem tam latem zeszłego roku. Podaję link do wywiadu w radio TOK FM z ukraińskim studentem (O życiu codziennym na Ukrainie. Serhiy Antonishen w rozmowie z Piotrem Maślakiem) mieszkającym w Polsce, który wypowiada się - między innymi - na tematy przez nas debatowane:
audycje.tokfm.pl/audycja/7
Autor: Arminius  Dodano: 20-02-2014
Roman Cupryś - @Ukraina   4 na 4
"Wschodnia Polska jest nawet biedniejsza..."

Ma ktoś informacje o emigracji Polaków na Ukrainę?
Autor: Roman Cupryś  Dodano: 20-02-2014
bobobo - @R.Cupryś   1 na 1
Miałem na myśli może nie biedniejsza ale bardziej ponura i odrapana, źle to ująłem.
@Arminius- są 2 Ukrainy.Zachodnia i wschodnia.To jakby 2 różne kraje.A poziom życia- w Polsce też bieda jest.Ogromna, tylko ukrywana.Media tego nie pokazują.
Autor: bobobo  Dodano: 21-02-2014
reth77 - Do bobobo
Niemieccy lewacy też się zachwycali Polską 20 lat temu
Autor: reth77  Dodano: 19-03-2014
Ultra - 1o sposobów na manipulację
Uważam, że tych sposobów na manipulację jest dużo więcej. Smuci, że ludzie nabierają się i zajmują tematami zastępczymi zamiast tym, co ważne, czyli gospodarką.
Polecam Pana stronę na Fb na moim blogu htt://bezpukania.blog.pl
Proszę zob. mój apel w poście "Do młodych, zdolnych, myślących, mądrych".
Autor: Ultra  Dodano: 08-04-2015
dariagypsy - Autorem teorii nie jest Chomsky!
Autorem 10 zasad teorii manipulacji nie jest Noam Chomsky. To tekst, który pojawił się w Internecie na przełomie roku 2010/2011. Nie do końca wiemy kto jest jego autorem. Składa się z koncepcji wytworzonych przez systemy totalitarne takie jak nazizm i komunizm oraz ich propagatorów, odwołuje się również do anonimowego tekstu "Silent Weapons for Quiet Wars". Noam Chomsky zdecydowanie odciął się od autorstwa 10 zasad teorii manipulacji w wywiadzie z 2012 roku w którym notabene nie zgadza się z zawartymi w ww. teorii tezami o rzekomym powszechnym spisku mediów. Link do wywiadu:  youtube.com/watch?v=lyBp3A6_u5Q  Transkrypcja: dialogosmedia.org/transcript-interview-with-noam-chomsky/
Autor: dariagypsy  Dodano: 07-01-2021

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365