 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » ABC Racjonalisty
| Napisano | Autor | Tytuł | | 13-06-2006 08:12 | Jarek (418 punktów) | Najważniejsze ! | Nauczmy się dyskutować, bez obrażania, tematów tabu, rzeczowo i na temat, fakty. Pozdrawiam
| Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| rozumek | >Nauczmy się dyskutować, bez obrażania, tematów tabu, >rzeczowo i na temat, fakty. >Pozdrawiam Idealista z Ciebie. Gdyby nikt Cię nie usiłował obrazić, nie byłoby kogo uczyć racjonalnego myślenia. Na szczęście, obrażający zawsze obrażają jedynie samych siebie. I raczej nikogo, poza im podobnymi, do naśladownictwa nie zachęcą. A jeśli przy tym sami na cały Świat się obrażą, to już nic na to nie poradzisz.
|
|
 | | Jarek (418 punktów) |
> Idealista z Ciebie. Gdyby nikt Cię nie usiłował obrazić, nie byłoby kogo uczyć racjonalnego myślenia. Na szczęście, obrażający zawsze obrażają jedynie samych siebie. I raczej nikogo, poza im podobnymi, do naśladownictwa nie zachęcą. A jeśli przy tym sami na cały Świat się obrażą, to już nic na to nie poradzisz.> Czy coś w tym złego  Ale utrudnia to normalną dyskusję, czyż nie ? Są inne formy przedstawienia swojego zdania niż obrażać rozmówcę, oczywiście wiemy co z czego wynika, ale warto powalczyć o przyzwoity poziom dyskusji. Pozdrawiam
|
|
|  | | rozumek | > >Czy coś w tym złego Ależ skąd. Ekstra by było, gdyby wszyscy byli takimi jak Ty idealistami. Niestety, niektórym tylko się wydaje, że nimi są. I same apele nic nie pomogą (nie są racjonalne). > Ale utrudnia to normalną dyskusję, czyż nie ? Są inne formy przedstawienia swojego zdania niż obrażać rozmówcę, oczywiście wiemy co z czego wynika, ale warto powalczyć o przyzwoity poziom dyskusji.Trzeba uzmysłowić obrażającemu, że ZAWSZE obraża wyłącznie samego siebie.
|
|
| |  | | Jarek (418 punktów) | A tematy tabu, naciąganie faktów do własnych potrzeb, to też przeszkadza w dyskusji. Pozdrawiam
|
|
| | |  | | rozumek | >A tematy tabu, naciąganie faktów do własnych potrzeb, to też przeszkadza w dyskusji. A o czym byś dyskutował, gdyby nikt tego nie robił?
|
|
| | | |  | | Jarek (418 punktów) |
>A o czym byś dyskutował, gdyby nikt tego nie robił?
Jest tyle ciekawych rzeczy na świecie, tyle pytań, tyle do poznania że szkoda czasu marnotrawić. Ale masz rację im też należy się wiedza, byłem samolubny. Pozdrawiam
|
|
| | | | |  | | rozumek | >Jest tyle ciekawych rzeczy na świecie, tyle pytań.. A komu będziesz je zadawał?
|
|
| zima_bez_ciastka | Na obrażanie się wpływają dwie rzeczy- nacechowanie słów przez mówiącego, ale też wrażliwość osoby, która słyszy te słowa. Jako że, nie ma wyraźnej granicy, gdzie polemika staje się obrażaniem rozmówcy, można tylko ustalić z grubsza zasady, których łamanie jest obrażaniem. Na temat tematów taboo (  ) mogę tylko powiedzieć, że kilka by się znalazło wychodząc choćby z poprzedniego punktu o nie obrażaniu. Co do rzeczowości i pisania na temat, można sobie życzyć, by wnioski w temacie takie były. Jeśli bowiem jest dyskusja, to muszą być półprawdy i niedopowiedzenia, przynajmniej po jednej ze stron. Choć należy dbać, by były to tylko półprawdy i niedopowiedzenia. To o czym piszesz, to dążenie do ideału. Nie tak łatwo go osiągnąć. Podobno jest jednak na to recepta. Trzeba myśleć! Pozdrawiam
|
|
 | | Jarek (418 punktów) | > Na obrażanie się wpływają dwie rzeczy- nacechowanie słów przez mówiącego, ale też wrażliwość osoby, która słyszy te słowa. Jako że, nie ma wyraźnej granicy, gdzie polemika staje się obrażaniem rozmówcy, można tylko ustalić z grubsza zasady, których łamanie jest obrażaniem.> Na temat tematów taboo ( ) mogę tylko powiedzieć, że kilka by się znalazło wychodząc choćby z poprzedniego punktu o nie obrażaniu.> Co do rzeczowości i pisania na temat, można sobie życzyć, by wnioski w temacie takie były. Jeśli bowiem jest dyskusja, to muszą być półprawdy i niedopowiedzenia, przynajmniej po jednej ze stron. Choć należy dbać, by były to tylko półprawdy i niedopowiedzenia.> To o czym piszesz, to dążenie do ideału. Nie tak łatwo go osiągnąć. Podobno jest jednak na to recepta. Trzeba myśleć!> PozdrawiamCzy nie powinniśmy dążyć do ideału, i pomagać w tym innym ? Pozdrawiam
|
|
|  | | Głąbiński (3538 punktów) | Bez podania przykładów krytykowanego sposobu dyskusji całość wypowiedzi tego wątku jest niezrozumiała. Zupełnie nie mogę sobie wyobrazić, treści których konkretnie postów tak Was zbulwersowały?
Stach M. G.
|
|
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|