>Moon-Flower napisał "...czy was też denerwuje, kiedy >jakiś zwolennik religi, metafizyki, astrologii..." >metafizyka - dziedzina zmierzająca do poznania istoty >rzeczy, nauka o pierwotnych zasadach bytu ontologia i >kosmologia ("Słownik wyrazów obcych" Kopalińskiego), >kosmologia to poważny dzial fizyki zajmujący sie >funkcjonowaniem wszechświata, teorią wszechrzeczy etc. >Wybitnie naganne użycie słowa.
Znaczenia słów dekoduje się nie tylko jako jednostek samoistnych, lecz i poprzez kontekst. A jak wiadomo słowo metafizyka ma kilka znaczeń, w tym znaczenie przyjęte od okresu Oświecenia, jako określenia pejoratywnego, co znalazło potem wyraz w utożsamianiu metafizyki z bezkrytycznym dogmatyzmem, ze spekulacjami nad tym, co niepoznawalne oraz ze zbiorem wypowiedzi empirycznie niesprawdzalnych. Jednym ze znaczeń metafizyki jest więc rozważanie o tym, co "ponad przyrodą". Zatem użycie słowa "metafizyka" przez Mooon-Flower było poprawne. Ty natomiast zdekodowałeś je źle bo zapomniałeś o wieloznaczności słowa i kontekście wypowiedzi.
|