Racjonalista - Strona głównaDo treści
Ryba na autach

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
26-10-2003 11:33AnnaRyba na autach
Ryba na autach
Dzień dobry,
Nie wiem czy dobrze się zwracam (jeśli źle to proszę o rozjaśniające info) z tym pytaniem ale: kto i dlaczego nakleja na samochodach znak ryby?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Mariusz Agnosiewicz
Nie wiem, czy odpowiem wyczerpująco na to pytanie, ale coś powiedzieć
mogę. Znak ryby na samochodach z pewnością naklejają członkowie kościoła
zielonoświątkowego. Nie potrafię powiedzieć, czy jeszcze jacyś
chrześcijanie mają podobny zwyczaj, ale jak się domyślam, robią to tylko
zielonoświątkowcy. Jest to ich wyróżnik, podkreślenie wspólnoty nawet na
samochodach. Ryba to był jeden z pierwotnych znaków chrześcijan, na długo
przed tym jak został nim krzyż. Manifestuje nawiązanie do bardziej
pierwotnego chrześcijaństwa. Pewnie mają znacznie bardziej rozwiniętą
symbolikę ryby i bardziej wysublimowaną niż przedstawiłem, ale pomijam
tutaj treści teologiczne. W sumie trudno jest mi powiedzieć dlaczego
akurat przyjęli zwyczaj naklejania tego znaku na swych samochodach. Ale
nie sądzę, aby miało to jakieś głębsze znacznie niż to co przedstawiłem.
marcin_s
>Nie potrafię powiedzieć, czy jeszcze jacyś
>chrześcijanie mają podobny zwyczaj,

Nie tylko. Znam katolików którzy naklejaja sobie te rybki.
alek
Bo rybka lubi pływać...
Mary
myślę, że to nie była żadna odpowiedź. nie można pisać, a tym bardziej oceniać tego, o czym się nie ma pojęcia. rybę naklejają katolicy , pragnacy manifestowac swoja wiare. ryba to znak pierwotnych chrześcijan, ludzi radykalnych w swojej wierze, jak i my chcemy byc. ale nie tylko ryby mamy na samochodach: krzyzyki, znaczki i inne gadgety. pozdrawiam
Mariusz Agnosiewicz
>myślę, że to nie była żadna odpowiedź. nie można pisać, a tym bardziej oceniać tego, o czym się nie ma pojęcia. rybę naklejają katolicy
Dało się u ciebie znać sekciarskie zacięcie. Moja wypowiedź dopuszczała, że inni chrześcijańnie też praktykują ten zwyczaj. Jednak zielonoświątkowcy robią to powszechnie, a katolicy najwyżej poniekótrzy.

Wróć do listy wątków działu Religie

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365