Nie wiem, czy odpowiem wyczerpująco na to pytanie, ale coś powiedzieć mogę. Znak ryby na samochodach z pewnością naklejają członkowie kościoła zielonoświątkowego. Nie potrafię powiedzieć, czy jeszcze jacyś chrześcijanie mają podobny zwyczaj, ale jak się domyślam, robią to tylko zielonoświątkowcy. Jest to ich wyróżnik, podkreślenie wspólnoty nawet na samochodach. Ryba to był jeden z pierwotnych znaków chrześcijan, na długo przed tym jak został nim krzyż. Manifestuje nawiązanie do bardziej pierwotnego chrześcijaństwa. Pewnie mają znacznie bardziej rozwiniętą symbolikę ryby i bardziej wysublimowaną niż przedstawiłem, ale pomijam tutaj treści teologiczne. W sumie trudno jest mi powiedzieć dlaczego akurat przyjęli zwyczaj naklejania tego znaku na swych samochodach. Ale nie sądzę, aby miało to jakieś głębsze znacznie niż to co przedstawiłem.
|