Racjonalista - Strona głównaDo treści
Pic na wodę....

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
08-11-2007 09:11Leszek (260 punktów)Pic na wodę....
Ocena 1 na 1
Rada nadzorcza Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (NFOŚ) przyznała we wtorek 15 mln zł na odwierty w poszukiwaniu wód termalnych dla Fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka - poinformował wiceprezes NFOŚ Artur Michalski.
"To jest dofinansowanie odwiertu badawczego, w wyniku unijnego postępowania przetargowego. Takie są koszty tego przedsięwzięcia. To będą pieniądze ze środków Funduszu. Tzw. subfundusz geologiczny przeznaczony jest na poznanie budowy geologicznej kraju. To jest odwiert badawczy i to są bardzo drogie badania" - powiedział Michalski.

W lutym br. NFOŚ przyznał już 12 mln zł na ten projekt. Gorąca woda ze źródeł termalnych ma ogrzać budynki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, założonej przez redemptorystę.

Minister środowiska Jan Szyszko z zadowoleniem przyjął decyzję rady Funduszu. "Odnawialne źródła energii to priorytet w Polsce. Geotermia jest jednym z elementów, który ma doprowadzić do tego, że Polska zwiększy udział energii odnawialnej w energii ogółem" - powiedział Szyszko dziennikarzom. "Jestem niezwykle zadowolony, że geotermia będzie funkcjonowała również w Toruniu" - dodał.(....)Gdy w lutym br. NFOŚ przyznał 12 mln na inwestycję o. T. Rydzyka, prezes Funduszu Kazimierz Kujda tłumaczył, że wniosek Fundacji Lux Veritatis poddany był precyzyjnie określonej procedurze, zgodnej z ustawą Prawo ochrony środowiska.

Pozwoliłem sobie na kolejny, może nieco za długi cytat. Może to wydawać się głupie ale ciągle się zastanawiam, ciągle mnie zaskakuje to jak bardzo można być zakłamanym..jak długo jeszcze można robić tzw. wała ze społeczeństwa, wmawiać ludziom, że "czarne jest czarne a białe jest białe"...szczerze mówiąc, gdy słyszy się o takich daninach to nóż w kieszeni się otwiera i to bez względu na to kogo dotyczy, czy cwaniaka Rydzyka czy innego oszołoma. Szkoda, że min. moje pieniądze (patrz- podatki) nie są przeznaczone na bardziej szczytne cele. A może ktoś z Państwa znajdzie w sobie odrobinę woli i odwagi aby wspólnie, razem...(jak za matki komuny) wystąpić o podobne wsparcie, na ten przykład możemy badać słynną już chyba zawartość cukru w cukrze...?
Pozdrawiam
Leszek
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Patty Matheson (2087 punktów)
Jeśli to prawda, że ta energia geotermalna ma ogrzewać szkołę Rydzyka, to proponuję właścicielom prywatnych szkół złożyć podobne wnioski. Ale będzie śmiesznie, bo dlaczego oni też nie mieliby dostać?

And at the end of the sixth day god heard: "Not enough mana".
dokowski (7933 punktów)
(zablokowany)
Tak bezczelnej ekipy rądzej chyba jeszcze w wolnej Polsce nie było. Grabią państwową kasę do ostatniej chwili. Niby już władzę oddali, ale jeszcze ją mają, więc grabią i rozkradają co się tylko da

doku
Przyjaciel kotów
kilka informacji, które wyszperałem na ten temat:

1. wykorzystanie funduszy przeznaczonych na podobne projekty wynisiło do tej pory 3%
2. polski zobowiązania miedzynarodowe nakładają na Polskę zużywanie do 2010 roku 7,5% energii z zasobów odnawialnych - pod groźbą kary w wysokości 70 euro za każdy 1MWh brakującej mocy - szacunkowa kara w 2010 r. przy dotychczasowym rozwoju wynieść ma ~1mld euro (wg. "Neue Energie" 8.8.2006 )
3. projekt, o którym mowa to fragment projektu dla całego Torunia opracowanego przez prof. dr hab. inż. Ryszarda Henryka Kozłowskiego oraz prof. Jaceka Zimnego z AGH, pod kierunkiem profesora Juliana Sokołowskiego, rok 2002/2003.
4. nowa technologia ma opierać się na zastosowaniu rur wykonanych z GRE (Glassfiber Reinforced Epoxy), które odporne są na korozję (rury stalowe, ze względu na duże zmineralizowanie wód, okazały się wysokokorozyjne przy podobnym projekcie w Szczecinie)
5. zasoby geotermalne szacowane sa na 625PJ. Toruńskie odwierty mają poza energią cieplną pozwolić na produkcję energii elektrycznej o mocy 2MW, podobne projekty w Niemczech są realizowane dla spodziewanej mocy już od 0.2 MW.
6. Zwrot kosztów inwestycji ma nastapić po 4 latach (zwrot inwerstycji dla elektrowni jądrowych to ~30 lat)
7. Pieniądze na projekt idą bezporśrednio z budżetu funduszu (i przezeń realizacja projektu jest kontrolowana) do wykonawcy - bez pośrednictwa Lux Veritas.

Zaskakujące jest to, że do wykorzytywania pionierskich technologii zgłasza się fundacja, która utożsamiana jest z ciemnogrodem i zacofaniem umysłowym. Gdzie w takim razie są inni - fundacje postępowe, oświecające, postulujące wykorzytywanie nowych technologii ? Z braku chętnych "odpowiednich", chyba nie powinno się pietnować tych, którzy wysuwają się na czoło, choć do "odpowiednich" się ich powszechnie nie zalicza.

Pozdrawiam
09-11-2007 11:27 
 Ocena 1 na 1
dokowski (7933 punktów)
(zablokowany)
>Zaskakujące jest to, że do wykorzytywania pionierskich technologii zgłasza się fundacja, która utożsamiana jest z ciemnogrodem i zacofaniem umysłowym. Gdzie w takim razie są
>inni - fundacje postępowe, oświecające, postulujące wykorzytywanie nowych technologii ?

Bardzo trafne spostrzeżenie. To przykład głębokiej patologii życia społecznego w Polsce. Jak to się dzieje, że nauką nie zajmują się naukowcy, projektowaniem i budowaniem nie zajmują się inżynierowie...

A może problem leży gdzie indziej? Może jednak mamy w Polsce naukowców i inżynierów, tylko ktoś nie pozwala im pracować? Ja to widzę w ten sposób, że rządzą nami nieuczciwi politycy, którzy odsuwają naukowców na boczny tor, a w ich miejsce wstawiają zaprzyjaźnionych księży, żeby oni rądzili wszystkim, nawet nauką i techniką.

Tak, to jest naprawdę zaskakujące, że pieniądze na rozwój pionierskich technologii, zamiast trafić w ręce naukowców i inżynierów, trafiają w ręce najmniej uczciwego księdza w Polsce, który zasłynął m.in. tym, że zebrał od ludzi pieniądze na ratowanie stoczni a potem przegrał je na giełdzie (to wersja najkorzystniejsza dla niego, inne wersje tej historii stawiają go w znacznie gorszym świetle, ale ja zawsze wybieram o innym człowieku najkorzystniejsze domniemanie).

Sekta Rydzyka ma w Polsce renomę sekty wyznawców Mamony. Jest skrajną nieodpowiedzialnością (zauważcie że to znów najkorzystniejsze domniemanie wobec polityków, którzy jawnie deklarowali, że intelektualistów należy odsunąć od władzy, gdyż trudno takimi manipulować) powierzanie publicznych pieniędzy przeznaczonych na pionierskie technologie takim ludziom.

doku
Przyjaciel kotów
(...) trafiają w ręce najmniej uczciwego księdza w Polsce, który zasłynął m.in. tym, że zebrał od ludzi pieniądze na ratowanie stoczni a potem przegrał je na giełdzie (to wersja najkorzystniejsza dla niego, inne wersje tej historii stawiają go w znacznie gorszym świetle, ale ja zawsze wybieram o innym człowieku najkorzystniejsze domniemanie).

--- znam akurat inną wersję, czy bardziej prawdziwą, tego nie wiem, ale nauczyłem się nie wierzyć w wersje medialne- choćby takie jak te z Maybahem. Wolę do takich nowinek podchodzić ostrożnie, zwłaszcza, jeśli jest kilka wersji, co świadczyć może o braku konkretów. Jestem ostrozny. a co do wersji ze stocznia, znam taką:
MSP ogłosiło, ze prywatyzacja SG ma nastapić poprzez wykup tejże przez załogę. Powstało kilka fundacji, w tym RM, które zbierały $ na zebranie brakującego kapitalu do wykupu SG przez załogę. MSP zmieniło decyzje i postanowiono Stocznię Gdańską sprzedać Stoczni Gdyńskiej. Ubierane pieniadze mogły trafić do kasy stoczni, czyli zostać przejęte przez Stocznie Gdynską, ale to nie było celem, wiec pieniądze pozostały w fundacji.

Czy to jest wersja prawdziwa, tego nie wiem, ale slyszałem ją w mediach od osoby odpowiedzialnej za zbieranie funduszy z ramienia Stoczni Gdańskiej.
Faktem natomiast jest, że w ceni Stoczni Gdańskiej nie uwzględniono zawartosci 'kasy'- tj, 40 mln złotych na rachunku Stoczni Gdańskiej, taką kwote w prezencie dostał zarzad Stoczni Gdyńskiej.

W każdym bądź razie, z tego co wiem, to profesura związana z tzw. Polską Szkoła Geotermalną była częstym gosciem RM, a z czego to moze wynikać ? może z braku zainteresowania innych fundacji, organizacji, czy jednostek samorządowych....
dokowski (7933 punktów)
(zablokowany)
>pieniądze pozostały w fundacji

I co dalej? Znasz wersję korzystniejszą od mojej?

>profesura związana z tzw. Polską Szkoła Geotermalną była częstym gosciem RM, a z >czego to moze wynikać ?

Pewnie z tego, że głównym ośrodkiem władzy w Polsce jest Radio Maryja, na coś takiego mówi się "szara eminencja". Papież, Parlament, Prezydent, Premier - to są tylko nominalne ośrodki władzy w Polsce. Ośrodek prawdziwej władzy jest w Toruniu. Kto to rozumie, temu łatwiej zdobyć fundusze, także na badania naukowe.

doku
Przyjaciel kotów
>>pieniądze pozostały w fundacji
>I co dalej? Znasz wersję korzystniejszą od mojej?
--- cześć funduszu zasiliła rodziny stoczniowców po zwolnieniach grupowych, reszta pieniędzy z braku możliwości wykupu akcji SG,została wykorzystana na zakup nadajników RM. Jeśli jesteś zainteresowany zwrotem wpłaconych pieniędzy, do tej pory możesz się o to ubiegać - za okazaniem dowodu wpłaty.

>>profesura związana z tzw. Polską Szkoła Geotermalną była częstym gosciem RM, a z >czego to moze wynikać ?
>Pewnie z tego, że głównym ośrodkiem władzy w Polsce jest Radio Maryja, na coś takiego mówi się "szara eminencja".Papież, Parlament, Prezydent, Premier - to są tylko nominalne ośrodki władzy w Polsce. Ośrodek prawdziwej władzy jest w Toruniu.
-- odważna teza ale bez odpowiedniego uzasadnienia równie wiarygodna jak teza o spiskach cyklistów.

>Kto to rozumie, temu łatwiej zdobyć fundusze, także na badania naukowe.
--- w tym upatrujesz 3% wykorzystanie pieniędzy z funduszu na rzecz wytwarzania "czystej energii" ?
dokowski (7933 punktów)
(zablokowany)
>została wykorzystana na zakup nadajników RM

nie pochwalam

> odważna teza ale bez odpowiedniego uzasadnienia

Inny przykład: mianowanie kilku ambasadorów - słynna afera ze zmienianiem decyzji rządu - RM nie podobały się nominacje, rząd musiał się podporządkować

doku
Drobner
>Gorąca woda ze źródeł termalnych ma ogrzać budynki Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, założonej przez redemptorystę.

Jak widać, Rydzyk i Radio Maryja nie tylko mentalną, ale i cieplną energię czerpią z podziemi - czyli z ... piekieł.
Faktycznie - ciepło ognia do pieczenia grzeszników, dotąd nie było należycie wykorzystywane.....

Na wiele sposobów piekło służy kościołowi...
J.Szulc (5723 punktów)

Krótko, zwięźle i ... z humorem

Pozdrawiam.

"Lepiej z mądrym nieść kamień, niż z głupcem jeść i pić." - przysłowie armeńskie
11-11-2007 13:51 
 Ocena 3 na 3
Drobner (19539 punktów)
Teraz możesz dać mi 'plusa'

Drobner, lubiacy być dodatni...
diogenes (42753 punktów)
krótko w sprawie tytułu wątku...
chodzi zdaje się o wodę na pic...
Drobner
>krótko w sprawie tytułu wątku...
>chodzi zdaje się o wodę na pic...

Może raczej: PiS na wodę....

Choć, Rydz go wie....

Drobner, nieco zdezorientowany picem, PiSem, wodą i nie tylko...
Drobner
> PiS na wodę....
A propos:
Dawno temu funkcjonował taki dowcip: 'Idź do ZOMO - wyjdziesz na ludzi!'

Po owocnej dla Platformy wizycie Tuska w W. Brytanii, w PiS wymyślono kontr-kampanię reklamową:

"Idź w PiS - do it"!

Myślę, że to "it" jest zbędne.

Drobner, znający tylko dwa języki, własny i własnej żony.

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365