Racjonalista - Strona głównaDo treści
Panteon Wolnomyślicieli Polskich

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
11-11-2007 16:34Mariusz Agnosiewicz (moderator)Panteon Wolnomyślicieli Polskich
Prof. Andrzej Nowicki zaproponował następujący skład panteonu polskich wolnomyślicieli działających w ostatnim stuleciu. Czekam na uwagi dot. poniższej listy, w szczególności także jej uzupełnienia.

ABRAMOWSKI Edward

BARANOWSKI Bohdan

BAUDOUIN DE COURTENAY Jan

BELMONT Leopold

BOHARCZYK Paweł

BOY ŻELEŃSKI Tadeusz

BREZA Tadeusz (Spiżowa Brama) .

BRZOSTOWSKA Janina (Giordano Bruno)

CZAPIŃSKI Kazimierz

CZARNECKI Zdzisław Jerzy

CZARNOWSKI Stefan

CZUBRYŃSKI Antoni

DAWID Jan Władysław

DĄMBSKA Izydora

DICKSTEIN WIELEŻYŃSKA Julia

DOBROWOLSKI Antoni Bolesław

DOLATKOWSKI Zdzisław

DRZEWIESKI Stefan Bernard

GOMBROWICZ Witold

GÓREC ROSIŃSKI Jan

HEMPEL Jan

HINZ Henryk

HOROSZEWICZ Michał

HULKA LASKOWSKI Paweł

JAROSZEWSKI Tadeusz

JAŚKIEWICZ Teofil

JEZIERSKA SROKOWA Maria

KELLER Józef

KOBYLIŃSKI Szymon

KOTARBIŃSKI Adam

KOTARBIŃSKI Tadeusz

KOZAKIEWICZ Mikołaj

KRÓL Wiesława

KRYSPIN Rudolf

KRZYWICKA Irena

KRZYWICKI Ludwik

KRZYWOBŁOCKA Bożena

KUBIAK Hieronim

KUŁAKOWSKA Danuta

KURDYBACHA Łukasz

LEGOWICZ Jan

LINKE Bronisław Wojciech

ŁOPATKA Adam

ŁUKASZEWICZ Witold

MARCHLEWSKI Julian

MICIŃSKI Tadeusz

MINKIEWICZ Romuald

MOSZCZE NSKA Iza

MRÓWCZYŃSKI Tadeusz

MYŚLICKI Ignacy

NIEMOJEWSKI Andrzej

NOCZNICKI Tomasz

NOWACZYK Mirosław

OSTROWSKI Janusz

PARANDOWSKI Jan (Niebo w płomieniach)

PASIERBIŃSKI Tadeusz

PŁUŻAŃSKI Tadeusz

PONIATOWSKI Zygmunt

PRÓCHNIK Adam

PRZERWA TETMAJER Kazimierz

PRZYBYSZEWSKI Stanisław

PUTEK Józef

RAABE Zdzisław

RADLIŃSKI Ignacy

RADLIŃSKI Zygmunt

RADZIWOLSKI Zenon

ROLLECZEK Natalia (Drewniany różaniec)

RĘKAS Michał

RUDNIAŃSKI Stefan

RUDNICKI Lucjan

RZYMOWSKI Wincenty

SADKOWSKI Wacław

SAJDAK-MICHNOWSKA

SALWA-SYZDKOWA Eleonora

SCHAEFFER Bogusław , kompozytor (Vaniniana)

SIATKOWSKI Zbigniew

SKRZYPEK Marian

SŁOWIK Zdzisław

SPASOWSKI Włodzimierz

STACHOWSKI Zbigniew

STANOSZ Barbara

STRASZEWICZOWA Anna

STRUG Andrzej

SWIENKO Henryk

SZEWCZUK Włodzimierz

SZMYD Jan

SZTACHELSKI Jerzy

SZYMAŃSKI Edward

SZYSZKOWSKA Maria

ŚRODA Magdalena

ŚWIĄTKOWSKI Henryk

ŚWIĘCICKI Julian Adolf

ŚWIĘTOCHOWSKI Aleksander

TWARDOWSKI Kazimierz

TYLOCH Witold

UŁASZYN Henryk

WASOWSKI Józef

WAWRZENIECKI Marian

WITKIEWICZ Stanisław

WITKIEWICZ Stanisław Ignacy

WITWICKI Władysław

WOCJAN Stanisław

WOJCIECHOWSKI Kazimierz

WOJNAROWSKI Emil

WOLEŃSKI Jan

WYCECH Czesław

ZABOROWICZ Waldemar

ZEGADŁOWICZ Emil

ŻECHOWSKI Stefan

ŻEROMSKI Stefan
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

placownik (17853 punktów)

   Panią Bożenę Krzywobłocką tobym sobie zdecydowanie podarował.

   Pozdrawiam


Niech strój słów podkreśla urodę myśli
szpilowyhajama (89 punktów)
(zablokowany)
>   Panią Bożenę Krzywobłocką to bym sobie zdecydowanie podarował.
>   Pozdrawiam
>
Niech strój słów podkreśla urodę myśli

>
Legowicza i Krzywobłocką znałem osobiście z ZG TKKŚ gdybym miał zamienić Legowicza na Szanowna Bożena, to 3X dla Krzywobłocki Legowicz był "guru ks. Karola Wojtyły" śp Jana Pawła II

A co do tyj listy? Wiele bym z nich skryśli.

Śp Legowicz nie był prezesem ZG TKKŚ choć tego bardzo pragnął a dlaczego???
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>   Panią Bożenę Krzywobłocką to bym sobie zdecydowanie podarował.

Cytat:
Bożena była aktywną działaczką Stowarzyszenia Ateistów i Wolnomyslicieli i innych organizacji laickich nieprzerwanie od 1957 roku do śmierci (2004) czyli przez 44 lata, wielokrotnie wybierana do najwyższych władz (m.in.wiceprezesa Zarządu Głównego). Nie podzielałem jej poglądów politycznych, ale w sprawach ruchu laickiego nasza 44-letnia bliska współpraca przebiegała bezkonfliktowo.Miała pogrzeb świecki, prowadzony przez Kompanię Honorową Wojska Polskiego Pochowana na Powązkach Wojskowych. Dr Słowik wydrukował jej piękny nekrolog (Res Humana, 2004, nr 4-5, ostatnia strona. ARN
placownik (17853 punktów)

   Wolnomyślicielstwo nie uchroniło Pani Krzywobłockiej od zabrnięcia na polityczne manowce i tym niestety, a nie działalnością organizacyjną, zapisała się na trwałe w pamięci szerokiej publiczności. W Panteonie Działaczy jej pozycja byłaby niepodważalna, w Panteonie Wolnomyślicieli wydaje się dyskusyjna.

   Pozdrawiam

Niech strój słów podkreśla urodę myśli
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
Na początku dyskusji chciałbym uzupełnić listę o szczególnie zasłużonego wolnomyśliciela - Andrzeja Rusława Nowickiego
diogenes (42753 punktów)
>Prof. Andrzej Nowicki zaproponował następujący skład
>panteonu polskich wolnomyślicieli działających w ostatnim
>stuleciu. Czekam na uwagi dot. poniższej listy, w
>szczególności także jej uzupełnienia.

ciekaw jestem, ilu z nich miało katolicki pogrzeb, i czy na grobach tych ludzi jest krzyż...
Mariusz Agnosiewicz (moderator)
>ciekaw jestem, ilu z nich miało katolicki pogrzeb, i czy na grobach tych ludzi jest krzyż...

Można to spróbować ustalić przez odszukanie ich grobów. Czy ktoś wie gdzie osoby z tej listy są pochowane?
11-11-2007 23:13 
 Ocena 1 na 1
Gosia (9452 punktów)

>ciekaw jestem, ilu z nich miało katolicki pogrzeb, i czy na grobach tych ludzi jest krzyż...

A jeśli "miało" i "jest", to czego niby ma to dowieść? Nie sądzisz chyba, aby pochowali się sami? Nie zawsze bliscy szanują wolę zmarłego...
@ffe?
A Lema nie ma?
Zbysław Śmigielski (8639 punktów)
>A Lema nie ma?
>
   A Lema nie ma...
nieobecny
Na głowę upadłeś? Wymieniłeś jakieś imiona i nazwiska i czekasz na opinie? A kim są (byli) ci ludzie? Mamy sobie poszukać w google, tak?
prokaczystowska_racjonalistka
>Na głowę upadłeś? Wymieniłeś jakieś imiona i nazwiska i czekasz >na opinie? A kim są (byli) ci ludzie? Mamy sobie poszukać w >google, tak?

to wolnomyśliciele(ateiści) służący w stalinowskim aparacie represji w PRL.
nie należy się wstydzić jakiegokolwiek wolnomyśliciela.
pozdrawiam
Mindewicz (143 punktów)
>>Na głowę upadłeś? Wymieniłeś jakieś imiona i nazwiska i czekasz >na opinie? A kim są (byli) ci ludzie? Mamy sobie poszukać w >google, tak?
>to wolnomyśliciele(ateiści) służący w stalinowskim aparacie represji w PRL.
>nie należy się wstydzić jakiegokolwiek wolnomyśliciela.
>pozdrawiam
>

Czyli co, czekasz aż zaczniemy wymieniać (zakładam, że jesteś katoliczką) morderców i zbrodniarzy wyznania katolickiego?

Bartosz Piotr Mindewicz
Mindewicz (143 punktów)
W dodatku mylisz się. Ja się wstydzę za ludzi, którzy nie mając wiele wspólnego z wolnomyślicielstwem za wolnomyślicieli się uważają i jeszcze do tego są mordercami, zbrodniarzami, przestępcami.

Tu dochodzą jeszcze kwestie:

- którzy z nich się za wolnomyślicieli uważali,
- a których za wolnomyślicieli się uznaje walcząc z ruchem racjonalistycznym
- czy osoba która zamieszczała drugą listę nie kierowała się przypadkiem skrajnymi emocjami i
- czy przypadkiem nie jest osobą mocno niedouczoną w temacie wolnomyślicielstwa.

pozdrawiam

Bartosz Piotr Mindewicz
@ffe?
>>Na głowę upadłeś? Wymieniłeś jakieś imiona i nazwiska i czekasz >na opinie? A kim są (byli) ci ludzie? Mamy sobie poszukać w >google, tak?
>to wolnomyśliciele(ateiści) służący w stalinowskim aparacie represji w PRL.
>nie należy się wstydzić jakiegokolwiek wolnomyśliciela.
>pozdrawiam
>

Kurde, nawet Zeromski, Gombrowicz i Żeleński? No. no ich bym nigdy nie podejrzewał...

A tak a'propos - czy ktoś moze mi podać jakąś zwięzłą definicje wolnomyśliciela bądź wskazać na potalu miejsce jej pobytu? Wygląda bowiem na ,że mój pogląd jest niesłuszny... z opublikowanej listy na przykład usunąłbym samobójców
La Cenerentola (60 punktów)
>Czekam na uwagi dot. poniższej listy, w szczególności także jej uzupełnienia.

Sugerowałabym,aby do Panteonu został wpisany wybitny polski filozof Kazimierz Ajdukiewicz.
nick (29 punktów)
Brakuje mi na tej liście Adama Schaffa i Władysława Tatarkiewicza.
Kurak (74 punktów)
//Odpowiedź na wypowiedź prokaczystowskiej racjonalistki, która wprawdzie zdążyła zniknąć, ale nie powstrzyma mnie to przecież od podzielenia się moimi niskich lotów przemyśleniami //

>uważam że nie należy pomijać wolnomyślicieli,którzy zamiast bajdurzyć o "klerykizacji" Polski wprowadzali w czyn przekonania wielkiego wolnomyśliciela Józefa Stalina,i namiętnie zdejmowali krzyże z urzędów i szkół.
>PRL było państwem laickim,niech PSR ma to na uwadze.

Mnie z kolei wydaje się, że wolnomyślicielstwo polega właśnie na tym, że myślimy za siebie, nie przyjmując niekwestionowanych autorytetów, co znaczy: każdy podlega krytyce.

Niezależnie więc od samoidentyfikacji (o której istnieniu wątpie) dowolnych Stalinów i innych tego typu indywiduów jako członków ruchu wolnomyślicielskiego, możemy więc całkiem zasadnie odciąć się od nich i ich spuścizny.

Wolnomyślicielstwo jest z definicji niescentralizowane, nie posiada jednego kanonu wybitnych przedstawicieli.

Kontrast stanowi tu scentarlizowany katolicyzm, którego przedstawiciele są spętani swoim panteonem oficjalnych świętych, wśród których znajdą się i inkwizytorzy - nie mogą się jednak ich wyprzeć, pozostając w pełnej zgodzie z wykładnią Kościoła.

Kurak

P.S.

Oczywiście w konsekwencji oznacza to też, że uważam, że tworzenie jakiegokolwiek "Panteonu Wolnomyślicieli Polskich", w formie innej niż "oto lista ciekawych ludzi, z których historią i przemyśleniami warto w kontekscie ruchu wolnomyślicielskiego się zapoznać" jest mało zasadne.

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365