Racjonalista - Strona głównaDo treści
Myśl niepodległa

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
11-11-2007 17:56diogenes (42753 punktów)Myśl niepodległa
polska nie jest krajem wolnomyślicieli. a więc jak myślą polacy? czy ich umysły są zniewolone? czy istnieje myśl inna niż myśl wolna? to tak na marginesie święta niepodległości, które bez echa mija właśnie na tym forum. i u mnie za oknem też...
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

szpilowyhajama (89 punktów)
(zablokowany)
Odp: myśl niepodległa
>polska nie jest krajem wolnomyślicieli. a więc jak myślą
>polacy? czy ich umysły są zniewolone? czy istnieje myśl
>inna niż myśl wolna? to tak na marginesie święta
>niepodległości, które bez echa mija właśnie na tym forum. i
>u mnie za oknem też...

Obchodzone Święto Niepodległości, bardzo mi sie podobało w LUBLINIE byłe widziałem, i zastanawiałem się "Nad moralnością Józefa Piłsudskiego"???
Kelly (2051 punktów)
>to tak na marginesie święta
>niepodległości, które bez echa mija właśnie na tym forum.
Już nie.
>i u mnie za oknem też...
To podejdź do innego okna. Albo włącz telewizor .
JATO (2644 punktów)Odp: Myśl niepodległa
>to tak na marginesie święta
>niepodległości, które bez echa mija właśnie na tym forum. i
>u mnie za oknem też...
>
Niepodległość należy szanować przez 365/366 (uwzględniając przestępne)dni w roku;
Patriotyzm nie tkwi w symbolach a w pracy dla ojczyzny i społeczeństwa (to co robisz rób z pożytkiem dla innych, najlepiej jak potrafisz);
Przebieranki to zwykła dziecinada, przyozdabianie ulic bronią (czołgi) to smarkateria, kadzenie kombatantom zamiast dania porządnej emerytury to już bezczelność.
Ojczyznę ma się w sercu a nie na ustach.
Pozdrawiam.
JATO


Zasada wyjaśniania Conrada: Wszystko co powiesz, zostanie ocenione przez innych , zupełnie sprzecznie z twoimi intencjami.
nieobecny
>to tak na marginesie święta niepodległości, które bez echa mija właśnie na tym forum.
To jest forum wybitnych myślicieli, którzy są "ponad to". Sprawami dotyczącymi życia nie zajmują się, wolą wieść 2345678 spór nt. istnienia tzw. Boga.
mohawk (2936 punktów)
Wygląda mi to na dzielenie włosa na czworo i kolejny spór o słowa: czym jest wolnomyślicielstwo i czy oparcie się na etymologii słowa prawidłowo wyjaśnia jego znaczenie? Ale żeby kwestię tę rozstrzygnąć wystarczy odwołać się do definicji (choćby tej).

Związek wolnej myśli ze Świętem Niepodległości wydaje mi się natomiast zupełnie mglisty - choć temat sam w sobie nawet i ciekawy, a przy tym może mniej oczywisty niż mnie się jawi - czy niepodległość narodowa pozostaje w jakimś dającym się uchwycić związku z wolnością myśli; czy stanowi jej warunek konieczny lub wystarczający. Fakt zaś, że Polacy nie świętują tego dnia da się wyjaśnić dość prosto - np. przez odwołanie do ogólnej pasywności obywatelskiej czy choćby pory roku nie sprzyjającej rodzinnym imprezom plenerowym.
12-11-2007 18:27 
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)
>Wygląda mi to na dzielenie włosa na czworo i kolejny spór o słowa: ... Ale żeby kwestię tę rozstrzygnąć wystarczy odwołać się do definicji (choćby tej).

kolejny spór? czas płynie...z pozoru ten sam spór jest jednak inny: uwzględnij chociażby rolę internetu w podejściu do wolnej myśli, która jest jednak bardziej wolna niż w xix w., z czasów definicji, którą proponujesz. w internecie ludzie czują się bardziej wolni (czasem wręcz swawolni), bo są anonimowi. personalia działają widocznie jak kotwica. kiedy porównam rzeczywiste dyskusje z tymi na internetowych forach, to widzę przepaść między anonimową wolnością internetu, a konformizmem "realu".

>Związek wolnej myśli ze Świętem Niepodległości wydaje mi się natomiast zupełnie mglisty - choć temat sam w sobie nawet i ciekawy, a przy tym może mniej oczywisty niż mnie się jawi - czy niepodległość narodowa pozostaje w jakimś dającym się uchwycić związku z wolnością myśli; ...

tak, mozna by się nad tym zastanawiać, ale odłóżmy to na następne święto...

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365