 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Świat
| Napisano | Autor | Tytuł | | 11-06-2020 10:23 | Mariusz Agnosiewicz (moderator) | Dziedzictwo niewolnicze
5 na 5 | Aktualne zamieszki rasowe w USA wywołują duży rezonans w Polsce. Poznańskie feministki wykładają się na ulicy ku czci czarnoskórego Georga Floyda. Prawica z kolei prześciga się w wynajdywaniu faktów, które mają dowodzić, że czarni, oględnie mówiąc, to niezbyt miła społeczność. Jako Polacy nie powinniśmy stawać po żadnej ze stron i angażować się w ten typowo amerykański problem. Dość groteskowe jest bowiem, gdy Polak walczy o poprawę sytuacji Afroamerykanów, choć w skali globalnej sam jest w sytuacji gorszej. Za czarnoskórymi w USA wlecze się oczywiście cień dawnego niewolnictwa i do dziś są oni w gorszej sytuacji niż amerykańscy biali, ale jest to nierówność względna. W skali globalnej nawet dyskryminowani amerykańscy czarni są i tak jedną z najbogatszych społeczności świata. W szczególności są bogatsi niż Polacy. Średni dochód białej, protestanckiej rodziny w USA - ok. 64 tys. dolarów rocznie, dochód rodziny czarnoskórej - 40 tys. dolarów na rok. Tymczasem dochód rozporządzalny gospodarstw domowych w Polsce wynosi 12 tys. 902 dol. [2017]. "Wyzwólmy" więc najpierw siebie z neokolonializmu a później zajmiemy się ratowaniem reszty nieidealnego świata. Nie mniej jednak niedorzeczne jest nasze angażowanie się po stronie potomków właścicieli niewolników, by dowodzić racji tego systemu, przekonując, że nie był on taki zły, że czarni nie są aniołkami, z często ledwie skrywaną sugestią, że być może sobie zasłużyli. Bo jeśli czarni zasłużyli sobie na niewolnictwo, to i my zasłużyliśmy. Calutki otóż Zachód określa niewolnictwo dawną nazwą Słowian: ang. slave, hol. slaaf, niem. Sklav, hiszp. esclavo, wł. schiavo itd. - wywodzą się ze słowa Słowianin (Slav/Sklaw). [uwaga: samo Sklav wywodzi się od PIE klew- 'swoi']. Był taki okres, kiedy określenie 'Słowianin' było synonimem 'niewolnika'. Był taki okres, gdy pozbywano się Słowian z Europy zachodniej i południowej wysyłając ich na służbę do islamskich panów w Afryce Północnej. I był to okres dłuższy niż nowożytny epizod z niewoleniem czarnoskórych. Polacy powinni dziś przypominać, że niewolnictwo to nie problem rasowy, lecz postimperialny. Zachód coraz namiętniej rozdrapuje swoje kolonialne dziedzictwo. Gdy ułożą historię nowożytną dotyczącą czarnych, przyjdzie czas i na Słowian. Nowa Europa po kryzysie może być lepsza, a Europa Środkowa nie musi być ciągle służką Europy Zachodniej. Jako symboliczną zapowiedź tej zmiany podajmy globalną "karierę" słowa 'ciao'. Niewielu pewnie wie, że od określenia Słowian wywodzi się nie tylko słowo niewolnik, ale i bodaj najpopularniejsze powitanie/pożegnanie (zwłaszcza we Włoszech czy w Niemczech). [Zob. M. Forsyth, The Etymologicon, 2011] Zamiana Słowianina-niewolnika na powszechne powitanie/pożegnanie (ewolucja sciavo-sciao-ciao) zaszła w języku Wenetów (północna Italia), skąd rozeszła się w XX w. na cały świat. Można spotkać głosy, że nie powinno się używać słowa "ciao", gdyż jest niepoprawne politycznie, wszak wywodzi się od niewolenia Słowian, czyż jednak nie jest nader ciekawym fenomenem, że Europa i Ameryka witają się imieniem Słowian?  | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
2 na 2 | Klopton (519 punktów) | Żyjemy w systemie kastowy w którym to jedne grupy będąc w jakiejś uprzywilejowanej pozycji przyjmują uprzedzoną i homofobiczną postawę wobec innych grup. To nie dotyczy wyłącznie czarnych, Indian czy Słowian. Wystarczy że jakaś obca grupa o innym obyczaju zasiedli się w okolicach tubylczej grupy, wystarczy że biedniejsza część społeczeństwa zasiedli się w okolicach osiedla bogaczy a uprzedzenia i dyskryminacja gotowe. Resentyment i robienie z siebie ofiary to dowód na to, że niewolnictwo jest czymś naturalnym i z perspektywy darwinizmu usprawiedliwionym. Dziś wszyscy wykonujemy prace niewolnicze aby budować piramidy finansowe zwane budżetem państwa. Nikt tu nie ma wyborów żadnych i nikt nawet nie chce zniesienia niewolnictwa, każdy pragnie tylko zamiany miejsc. Zresztą z tą mentalnością resentymentu bardzo dobrze rozprawił się Nietzsche. Ludzie którzy oczekują od państwa lub innych grup tego, że rozwiąże się ich problemy udowadniają, że chcą być niewolnikami. Wyjście na ulice w proteście, czy nawet składanie petycji udowadnia, że mamy władzę nad sobą a nie przewodników i reprezentantów. Wolne społeczeństwo ma reprezentanta i z nim się komunikuje a on reprezentuje i negocjuje interesy. Niewolnicy muszą tworzyć bunty, stawiać opór, protestować... i paradoksalnie nazywają to wolnością. Wolność zgromadzeń i protestów jest zalegalizowaniem niewolnictwa. Niewolnictwo jest naturalne w systemie kastowym i w imperializmie, ma tylko różne formy. Wolny człowiek bojkotuje system, nie stara się go przemodelować w żaden sposób. W USA trwa walka polityczna z Trumpem, czarni demograficznie zbliżają się już do 40% populacji kraju, a więc to spory elektorat.
|
|
 | 2 na 2 |
|  | | Klopton (519 punktów) | > >czarni demograficznie zbliżają się już do 40% populacji kraju> Skąd wziąłeś te 40%? Według Wikipedii, to 13%.> pl.wikiped(*)afia_Stanów_Zjednoczonych Już nie pamiętam, chyba Pan Zbigniew Dylweski o tym mówił na jednym z filmików, o tym, że są szacunki iż w 2040 biali będą mniejszością w USA a czarni mogą dobić do 40% uwzględniając mieszańców. Białe dzieci na przełomie najbliższych lat mają stać się mniejszością.
|
|
| |  | | Duch Prawdy (14790 punktów) | > Już nie pamiętam, chyba Pan Zbigniew Dylweski o tym mówił na jednym z filmików, o tym, że są szacunki iż w 2040 biali będą mniejszością w USA a czarni mogą dobić do 40% uwzględniając mieszańców. Białe dzieci na przełomie najbliższych lat mają stać się mniejszością. Mieszańców nie dodaje się do czarnych, są biali, czarni, czerwoni, żółci i mieszańcy.
( Jedyną i ) Absolutną Prawdą jest ( Bezinteresowna ) Miłość.
|
|
2 na 2 | hyperion (1422 punktów) | >Dość groteskowe jest bowiem, gdy Polak walczy o poprawę sytuacji Afroamerykanów, choć w skali >globalnej sam jest w sytuacji gorszej.
Akurat pod tym względem głupota Polaków dościga ich głupiego zachowania w czasie plandemii koronawirusa. Polacy walczą o prawa "dyskryminowanych" białych w USA, podczas gdy owi "uciemiężeni" biali z USA nie mieli i nie mają oporów przed rabowaniem białych z Europy Wschodniej.
Dużo jeszcze trzeba pracy nad tym naszym społeczeństwem...
Wolność wypowiedzi gwarantuje mi Konstytucja Art. 54
|
|
 | | DyktaFon (9281 punktów) | > >Dość groteskowe jest bowiem, gdy Polak walczy o poprawę sytuacji Afroamerykanów, choć w skali> >globalnej sam jest w sytuacji gorszej.> Akurat pod tym względem głupota Polaków dościga ich głupiego zachowania w czasie plandemii koronawirusa.> Polacy walczą o prawa "dyskryminowanych" białych w USA, podczas gdy owi "uciemiężeni" biali z USA nie mieli i nie mają oporów przed rabowaniem białych z Europy Wschodniej.> Dużo jeszcze trzeba pracy nad tym naszym społeczeństwem...Pracy to już dużo włożono  Całe społeczeństwo, "wykształcone" w państwowym systemie oświaty (poczynając od żłobków, gdzie wciska się dzieciom najzupełniej durne rzeczy, ale zgodne z poglądami "władzy", a kończąc na studiach doktoranckich) rozumuje właśnie w ten sposób, jak to opisano w tym wątku. I nie ma znaczenia, kto był u władzy - zmieniały się szczegóły, ale idea przewodnia całego systemu zawsze była i jest taka sama. Nauczyciele mają już to "we krwi" I dziś nie da się tego odwrócić w ciągu roku czy dziesięciu. Na to potrzeba pokoleń (pod warunkiem, że cały czas będzie się pokazywać, jakie bzdury w szkołach uczą...). Za mojego życia się to, niestety, nie zmieni...
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|