Racjonalista - Strona głównaDo treści
Życie, wszechświat i cała reszta

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
02-12-2007 21:08Januery Est (42 punktów)Życie, wszechświat i cała reszta
Ocena 4 na 4
A KIEDY PRZYJDIE TEN DZIEŃ
KIEDY MNIE ZABRAKNIE
KIEDY MYŚLI ME ZANIKNĄ BEZPOWROTNIE
UMRĘ
I BĘDZIE JAKBY MNIE NIE BYŁO
MIMO ŻE JESTEM- MOGŁO BY MNIE NIE BYĆ
PO CO WIĘC JESTEM
PO NIC
TYLKO JESTEM

Pewnie każdy się zastanawiał, jak to z tym jest, po co to jest i jaki w tym sens. Dla wierzących odpowiedź jest oczywista, ale dla ateistów stanowi pewien problem. Jeśli bogów nie ma, to skąd moja świadomość zaitniała w tym ciele, a nie gdzieś w Nigerii czy Wyspach Fidżi ? Gdyby inny plemnik wygrał wyścig, nie byłoby mnie tu? Jaki jest więc sens "Życia, wszechświata i całej reszty"? Wystarczy prześledzić historię ewolucji, by zrozumieć jak zaistnienie samego homo sapienss ma kruche podstawy- pomińmy tylko pierwsze lepsze zlodowacenie, a nie byłoby fauny Ediacara. W kosmologii to samo - gdyby grawitacja miała ciut inną wartość, nie miałby kto dziś zadawać tak głupich pytań. Tak można ciągnąć w nieskończoność. Od dawna wiadomo nauce, że wszystkim rządzi czysty przypadek i gargantuiczny( chciałem użyć tego słowa ) zbieg okoliczności - lub też kiepski żart. Czy zatem jest sens, pytać o sens przypadku , jakim jesteśmy? Myślę, że sensu można dopatrywać się jedynie w celowym działaniu, a jeśli twórcy nie ma, nie było też celu.
Dlatego ja - efekt pracy ciągu przyczynowo-skutkowego 4mld lat - uważam, że wszystko jest bez sensu. Proste, ale prawdziwe słowo opisujące życie, wszechświat i całą resztę. Na pewno znajdą się tacy, którzy okrzykną to cynizmem, ale ja świata nie zmienię. Nie zapomniałem jeszcze, że 95% ludzi, to teiści ( swoją drogą ta cyfra wiele tłumaczy ).
Januery Est - antyteista.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

G.K. (1679 punktów)
Gdyby jeszcze nie te błędy ortograficzne... Czepiam sie ?
02-12-2007 21:22 
 Ocena 1 na 1
Januery Est (42 punktów)
>Gdyby jeszcze nie te błędy ortograficzne... Czepiam sie ?
zjadam litery i nie tylko
02-12-2007 21:27 
 Ocena 2 na 2
G.K. (1679 punktów)
>>Gdyby jeszcze nie te błędy ortograficzne... Czepiam sie ?
>zjadam litery i nie tylko


Napewno, urzyć, nieskączoność ?! Polecam so.pwn.pl/
02-12-2007 21:39 
 Ocena-1 na 1
Januery Est (42 punktów)
>>>Gdyby jeszcze nie te błędy ortograficzne... Czepiam sie ?
>>zjadam litery i nie tylko
>Napewno, urzyć, nieskączoność ?! Polecam so.pwn.pl/
przyznaję się- pośpiech itd.
krzat (123 punktów)
Poniekąd sensem jest dawanie sobie przyjemności i unikanie cierpienia. Nie jest to oczywiście nic głębokiego, ale taka jest prawda. Wszystkie nasze czyny służą tylko temu celowi. Inne rzeczy dzieją się przy okazji.
02-12-2007 22:17 
 Ocena 1 na 1
diogenes (42753 punktów)
>Poniekąd sensem jest dawanie sobie przyjemności i unikanie cierpienia. ...

tak, chodzi o to, by przyjemnie umierać...
radek (767 punktów)
Brak celowosci to kluczowy wniosek po zrozumieniu procesu ewolucji biologicznej, czyli slepego procesu replikacji genow i slepego doboru bedacego sitem dla replikujacych sie genow.
Replikacja nie ma celu natomiast czlowiek to "pojazd" przenoszacy geny do kolejnej generacji tak jak wszystkie inne organizmy zywe.
diogenes (42753 punktów)
>Dla wierzących odpowiedź jest
>oczywista,....

odpowiedź na te pytania jest jedynie ucieczką: na pytania egzystencjalne każdy musi odpowiedzieć sobie sam: są ciuchy z drugiej ręki, ale nie odpowiedzi na te pytania. ktoś, kto odpowiada za innych - jest oszustem...

>Jaki jest więc sens "Życia, wszechświata i całej reszty"?

wczoraj na moim balkonie usiadł pocztowy gołąb. nie przyniósł mi żadnej wieści poza kolorem oka: przez chwilę zrobiło mi sie brązowo...

>prześledzić historię ewolucji,...

prawdą jest to, co przywołasz umierając: kolor ściany, oczu, asfaltu, byle czego...

>Myślę, że sensu można dopatrywać się jedynie w
>celowym działaniu, ...

zdaje się, że tak...sens świata, życia itp. to pozorne problemy...

> Dlatego ja - efekt pracy ciągu przyczynowo-skutkowego 4mld
>lat -

a może jest odwrotnie: te 4mld lat to chwilowa fantazja naszego dwugarbnego mózgu...

>Nie zapomniałem jeszcze, że 95%
>ludzi, to teiści ...

przesadzasz: z tych 95% tylko kilku ma swój pogląd. reszta dziobie innym z ręki i myśli, że myśli, wierzy, że wierzy...


LEGION. (3161 punktów)
Cytat:
odpowiedź na te pytania jest jedynie ucieczką: na pytania egzystencjalne każdy musi odpowiedzieć sobie sam: są ciuchy z drugiej ręki, ale nie odpowiedzi na te pytania. ktoś, kto odpowiada za innych - jest oszustem...

Musi... Ano nie musi, bo czegoś mu brakuje, a to rozumu, a to woli, a to czasu. Każdy chce mieć jakieś poglądy, a nie każdemu chce sie myśleć ( ).
Ten kto odpowiada za innych - to wielki dobroczyńca, który ich uspokaja, mogą przestać się miotać. I żyć, w miarę spokojnie, czasem tylko niepewnie spoglądając w przyszłość. Takie opium...
Cytat:
przesadzasz: z tych 95% tylko kilku ma swój pogląd. reszta dziobie innym z ręki i myśli, że myśli, wierzy, że wierzy...

Raczej wierzy, że myśli i wierzy, że wie.

Jędrzej, Maciej, Roman - Hmmm... Tak! To ewidentnie obala teorię ewolucji
google
Największym dramatem człowieka jest zadawać bezsensowne pytania i dziwić się, czemu nie padają sensowne odpowiedzi.
Nie ma czegoś takiego jak sens świata i nie ma się czemu dziwić. Sensy wymyślili ludzie i sami musimy sobie ten sens nada(wa)ć.
stilgar (7322 punktów)
Każdy wie, że odpowiedzią na pytanie o życie, wszechświat i całą resztę jest 42...

A na serio - tak, to naprawdę wielki przypadek, że powstałeś. Ale, gdyby ten nikły przypadek nie zaszedł, to nie zastanawiałbyś się nad tym.

Pomyśl, ilu ludzi nie zaistniało i nie zastanawia się nad tym pytaniem
Wygrana w totka też ma bardzo małe prawdopodobieństwo. Jednak, jeśli ktoś już wygra, czy to oznacza, że był w tym większy sens?
@ffe?
>Czy zatem jest sens, pytać o sens przypadku , jakim
>jesteśmy? Myślę, że sensu można dopatrywać się jedynie w
>celowym działaniu, a jeśli twórcy nie ma, nie było też
>celu.

Po co ci nadany sens? samo sobie zrób, nim ktoś to zorbi za ciebie.
Może ktoś lub coś go twemu istnieniu nadało, ale o tym nie wiesz. Póki sie nie dowiesz, korzystaj z wolności - bo chyba na tym ona w końcu polega?
elfir (1058 punktów)
> Dlatego ja - efekt pracy ciągu przyczynowo-skutkowego 4mld
>lat - uważam, że wszystko jest bez sensu. Proste, ale
>prawdziwe słowo opisujące życie, wszechświat i całą resztę.

Świat nie ma celu. Zaistniał, bo było to prawdopodobne.
Witold Baryluk (630 punktów)
Dokładnie, skoro świat jest, to świat mógł zaistnieć (czy to wieczny, czy wytworzony). Skoro mógł, to pytanie czy mogły inne, parafrazując Einsteina "Co naprawdę mnie interesuje, to czy Bóg miał jakikolwiek wybór przy tworzeniu świata."?

Może jest coś we naszym Wszechświecie coś wyjątkowego, a może nie, kolejna detronizacja pozycji cżłowieka w universum czai się za rogiem, cały nasz wszechświat być może będzie nic nie znaczacą kropką w morzu możliwości.
piątek (1035 punktów)
Czy was aż tak to interesuje? Po prostu żyje i mało mnie obchodzi wyścig plemników i że mogłem być Nigeryjczykiem, żyje po to aby mieć kasę, rodzinę i pasje, a sensem życie zajmę się po śmierci...

"Bóg uczynił mnie ateistą. Kim Ty jesteś by kwestionować jego mądrość"
Ojciec Dyrektor (1704 punktów)
Sens życia?? Każdy ma własny. Ostatnio odkryłem, że moim sensem życia, jest muzyka. Urodziłem się po to, żeby grać, swoją muzykę dawać innym, swoje umiejętności przekazywać młodszym...

Owszem, frywolne to podejście do zagadnienia, ale innego podać nie jestem w stanie.
Po co Ciągnąć to dalej?? Chociażby, aby sprawdzić, co się jeszcze może stać:P

A co do plemników... Kiedyś usłyszałem takie jedno zdanie, którego nigdy nie zapomnę:
"Kiedy jest Ci smutno i masz tzw. doła, pomyśl, że kiedyś byłeś tym najszybszym plemnikiem" Pocieszające, czyż nie??

Pozdrawiam serdecznie.


Nie polemizuj nigdy z idiotą! Najpierw ściągnie Cię na swój poziom, a później zniszczy doświadczeniem.

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365