Racjonalista - Strona głównaDo treści
PSR Wrocław. 24 V. Wykład. Opowieść o Sri Lance.

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
NapisanoAutorTytuł
19-05-2012 22:57Jacek Tabisz (30006 punktów)PSR Wrocław. 24 V. Wykład. Opowieść o Sri Lance.
PSR Dolny Śląsk zaprasza na wykład Jacka Tabisza "Opowieść o Sri Lance", który odbędzie się w ramach Wrocławskiego Forum Wolnej Myśli , 24 maja o godzinie 18 w INS Ram Pam Pam Pam, Rynek 48. Celem wykładu będzie ukazanie życia mieszkańców wyspy na której dojrzewa cejlońska herbata oczami naocznego świadka, który spędził 60 dni tylko wśród autochtonów. Zobaczymy kraj, w którym przez 30 ostatnich lat trwała domowa o podłożu nacjonalistyczno - religijnym. Zetkniemy się z kulturą o podłożu buddyjskim, z konfliktami pomiędzy współczesnością a egzotyczną tradycją, ze światem filmu i teatru. Dowiemy się o niezwykłej koegzystencji i rywalizacji hinduizmu, buddyzmu, islamu, chrześcijaństwa... i komunizmu. Poznamy niespokojne losy Sri Lanki, jej perspektywę historyczną, zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz, dramatyczną między innymi dzięki 500 letniej historii zmagania się z kolonializmem, którego największym śladem jest fort na wyspie w Galle, słynny też jako symbol sławnego, tragicznego tsunami. Udamy się na lankijski odpowiednik naszego Wawelu, do Candy. Po wykładzie zapraszamy jak zwykle na dyskusję. Tym razem rozmawiać będziemy o naszej recepcji tak zwanych krajów trzeciego świata. Czy ludzie tam mieszkający rzeczywiście różnią się od nas? Czy myślimy o nich w sposób odpowiadający ich faktycznemu życiu? Czy globalizacja może połączyć w pokojową jedność mieszkańców Ziemi, czy też tylko pozbawia tożsamości poszczególne ludzkie cywilizacje? Czy warto tą tożsamość chronić? Czy to, co staje się elementem powszechnym dla wszystkich Homo sapiens jest przede wszystkim dziełem Europejczyków?


Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.



Wróć do listy wątków działu Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365