Racjonalista - Strona głównaDo treści
Przed egzaminem - pomocy :)

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Filozofia i światopogląd
NapisanoAutorTytuł
01-02-2008 11:37Maksiński (5 punktów)Przed egzaminem - pomocy :)
Witam
mam taki problem - zbliża sie egzamin z etyki, a profesorek pdodał zagadnienia, które w ogole nie pokrywają sie z wykładem... W miejscowych bibliotekach też pustka. Może tu ktoś miałby pomysł na kilka zagadnień (jakieś linki albo coś )

- Kiedy mamy do czynienia z problemem moralnym?
- Czy można podejmować decyzje w oparciu o różne poglądy etyczne?
- Utylitaryzm, personalizm, humanizm urzędniczy
- Dlaczego instrumentalne traktowanie ludzi jest etycznie niedopuszczalne
- Podaj przykłady decyzji podjętych w sferze administracji w oparciu o refleksję etyczną

Byłbym dozgonnie wdzęczny za pomoc
Pozdrawiam
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

dokowski (7933 punktów)
(zablokowany)
> Kiedy mamy do czynienia z problemem moralnym?

W dwóch przypadkach:

1. Gdy nie ufamy swoim instynktom moralnym
2. Gdy jesteśmy dziećmi lub osobami niedorozwiniętymi emocjonalnie

> Czy można podejmować decyzje w oparciu o różne poglądy etyczne

Można, np. lekarz w pracy nie ma prawa ryzykować swojego zdrowia dla ratowania pacjenta (czekają kolejni pacjenci), a prywatnie może nawet wskoczyć do wody, żeby ratować tonącego.

Bywa że człowiek ma trzy różne systemy etyczne:

1. prywatnie, rodzinnie, z kumplani jest zwyczajnym życzliwym i wrażliwym cywilem
2. w pracy postępuje wg etyki swojego zawodu
3. w klubie po pracy kieruje się kodeksem honorowym członków klubu

>Dlaczego instrumentalne traktowanie ludzi jest etycznie niedopuszczalne

Człowiek jest podmiotem, a więc ma przyrodzoną godność. Nieetyczne jest więc w ogóle postrzeganie podmiotu w postaci obiektu - traktowanie instrumentalne jest więc tylko przypadkiem szczególnym zła szerszego, zła w postaci relacji podmiot-przedmiot gdy przedmiot też jest podmiotem.

>Podaj przykłady decyzji podjętych w sferze administracji
>w oparciu o refleksję etyczną

Ulga nadzwyczajna, umorzenie, zapomoga ...

doku

Wróć do listy wątków działu Filozofia i światopogląd

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365