Każdy, kto choćby "liznął" Austriackiej Szkoły Ekonomii wie, że to nie nauka o ekonomii w obiegowym tego słowa znaczeniu, ale ekonomii rozumianej jako nauka filozoficzna, bo traktująca o ogólnie pojętym ludzkim działaniu (patrz: "Ludzkie Działanie" Ludwika Von Misesa), stąd myślę, że bywalcy tego działu, zwłaszcza wszyscy przyjaciele Wolności, zainteresują się informacją od Klubu ASE w Krakowie: Zapraszam wszystkich zainteresowanych na pierwsze spotkanie otwarte Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii w Krakowie (przy Instytucie Misesa), które odbędzie się w środę 13 lutego o godzinie 17.00 w pubie "Od Nova" (ul. Grodzka 50, tuż obok Instytutu Filozofii UJ). Tematem spotkania będzie ogólne przedstawienie problemu ekonomii jako nauki i historii myśli Szkoły Austriackiej. Czym jest Szkoła Austriacka? Spotykamy się często z twierdzeniem, iż w ekonomii możemy spotkać różne podejścia i poglądy. Ekonomia ma więc nie być nauką normatywną, a więc odkrywającą pewne konieczne prawa w taki sam sposób jak matematyka czy logika. Nazwa "szkoły austriackiej" niejako potwierdza ten pogląd, ponieważ wyróżnia podejście austriackich ekonomistów spośród innych funkcjonujących w historii myśli ekonomicznej. Jednakże rzeczywistość jest nieco inna - myśl ekonomistów austriackich skupia się na stworzeniu nauki opartej o obiektywnie istniejące, a więc koniecznie obowiązujące w życiu społecznym prawa. Na pierwszym spotkaniu Klubu Austriackiej Szkoły Ekonomii postaramy się odpowiedzieć w jaki sposób jest to możliwe. Serdecznie zapraszamy. Kontakt z Klubem: lp.pw@wokark-esaWięcej o Klubach: www.mises.pl/559 |