Racjonalista - Strona głównaDo treści
Ewolucja dekalogu

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Religie
NapisanoAutorTytuł
09-11-2008 21:50Władek Lichacz (2050 punktów)Ewolucja dekalogu
Ocena 2 na 2
Przeglądając Wiadomościzauważyłem 5 przykazanie: nie morduj..

Najnowszy przekład Biblii dokonany z inicjatywy zgromadzenia zakonnego św. Pawła wprowadza wiele zmian w porównaniu z najbardziej popularnym przekładem, tzn. Biblią Tysiąclecia.
Zainteresowała mnie zmiana piątego przykazania, znanego jako

Nie zabijaj

a obecnie będzie

Nie popełnisz morderstwa

Przykazania były tłumaczone w przeszłości podobno bardzo precyzyjnie.

Obecnie różnicę między nimi tłumaczą w ten sposób, że mordować można jedynie w celu osiągnięcia nieuczciwych zamiarów, zaspokojenia niskich popędów, innymi słowy morderstwo jest zabójstwem etycznie nieusprawiedliwionym. Z kolei zabijać można w obronie własnej, w obronie współbraci. Żołnierze na wojnie są zabijani, ale już bezbronni cywile są mordowani. Ci co się bronią, czy ci co napadli? A może jedni i drudzy?

Ale jak to ma się do tego, że pierwsi chrześcijanie nie przyjmowali żołnierzy do swego grona. Żeby nim zostać, tj. chrześcijaninem, najpierw należało wystąpić z wojska.

Poza tym zmiany w dekalogu w przeszłości były korzystne dla Kościoła, np.
2. Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziem nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach podziemia. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawości ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą; a czyniący miłosierdzie tysiącom tych, którzy mie miłują i strzegą przykazań moich.

Jakie korzyści ta zmiana przyniosła im, to chyba nie muszę tutaj o tym pisać.
Ciekawi mnie, co oni tym razem kombinują?

Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Xion (501 punktów)
(zablokowany)
>Ciekawi mnie, co oni tym razem kombinują?
Zapewne stworzenie wrażenia, że Mojżeszowi objawiono zakaz aborcji i eutanazji, bo te dwie rzeczy z pewnością podpadają pod katolicką definicję morderstwa.
Kasia (424 punktów)

>Jakie korzyści ta zmiana przyniosła im, to chyba nie muszę tutaj o tym pisać.
>Ciekawi mnie, co oni tym razem kombinują?
>
To proste, obrona własna nie jest morderstwem z premedytacją. Może to będzie sposób obrony przed narastającym antyklerykalizmem????
10-11-2008 20:20 
 Ocena 2 na 2
Władek Lichacz (2050 punktów)

>Może to będzie sposób obrony przed narastającym antyklerykalizmem????

A gdzie to niby ci anty tak zabijają katolików w Polsce?

Póki co to katolicy w naszym kraju narzucają swoją religię i to dosłownie na każdym kroku, prześladują nią innych, łamią bezczelnie prawo, do tego jeszcze robią to nawet także i za ich pieniądze.
Duda (25557 punktów)
Kościół popiera karę śmierci i służbę w wojsku a jest to sprzeczne z potocznym i naturalnym rozumieniem tego przykazania.
Teraz będą mieli argument : że zabijanie złoczyńców , czy innych żołnierzy jest zabijaniem ale nie jest mordowaniem.
Mordowaniem będzie oczywiście eutanazja i aborcja.
Kościół katolicki ma olbrzymie doświadczenie w manipulowaniu słowem.
Zamiana zygoty , czy płodu na dziecko poczęte spowodowało, że w kilku komórkach ludzie widzą rozkosznego niemowlaka.
10-11-2008 20:15 
 Ocena 2 na 2
Władek Lichacz (2050 punktów)
>Kościół popiera karę śmierci i służbę w wojsku a jest to sprzeczne z potocznym i naturalnym rozumieniem tego przykazania.

Od dawna mają w armiach swoich kapelanów, tak że przeciętny katolik nie wie nawet, że w początkach tej religii będąc żołnierzem, nie można było być chrześcijaninem.
Poza tym wojskowi kapelani dobrze zarabiają, a z tego pewnie jest duża działka dla biskupa, nie wspominając już o biskupach-generałach. Ot, takiemu to dobrze. Nie był wcześniej w wojsku, nie studiował w żadnej wojskowej akademii, a mimo to jest generałem. Poza tym nie musi czekać nawet na wypracowanie lat, bo i tak wcześnie dostanie generalską emeryturę.
Nie wiem nawet jak się skończyło z emeryturką Flaszki? Czy to aby prawda, że podobno mu ją zabrali? Niewiele o nim wiem, ale trudno mi sobie wyobrazić, że on by pozwolił na to, aby mu zabrano jakiekolwiek pieniądze.

>Mordowaniem będzie oczywiście eutanazja i aborcja.

Tu faktycznie im się ta zmiana przyda.

>Kościół katolicki ma olbrzymie doświadczenie w manipulowaniu słowem.

Gdyby nie miał, to by wyginęli jeszcze w pierwszym pokoleniu.
Niestety wtedy były takie czasy - gdy powstawało chrześcijaństwo, że jedynie silny i bezwzględny mógł przeżyć.
Co wcale nie znaczy, że próbuję ich usprawiedliwiać.
Gosia (9452 punktów)

>Nie wiem nawet jak się skończyło z emeryturką Flaszki? Czy to aby prawda, że podobno mu ją zabrali?
Nieprawda.Świadczenie było tylko czasowo zawieszone:
Gen. dyw. Leszek Sławoj Głódź nabył również uprawnienia do emerytury wojskowej w wysokości 74,72% kwoty ostatnio należnego uposażenia. Realizacja wypłaty tego świadczenia zawieszono jednak w związku z jednorazowym pobraniem należności, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy o uposażeniu żołnierzy niezawodowych na okres do dnia 30.11.2005 r.
Odpowiedź na interpelację poselską nr.9766 ,Sejm RP,21.03.2005,poseł Jan Orkisz.
Władek Lichacz (2050 punktów)

>Świadczenie było tylko czasowo zawieszone:
>...na okres do dnia 30.11.2005

Szybko ten czas leci, ale dopóki był w Warszawie to trochę jakbym mniej o nim słyszał. Teraz gdy jest bliżej moich stron to coraz głośniej daje o sobie znać.
A może sądzi, że o tamtym to już ludzie nie pamiętają?
Gosia (9452 punktów)

>A może sądzi, że o tamtym to już ludzie nie pamiętają?

Gdyby hierarchowie przejmowali się tym co ludzie pamiętają, pewnie stress by ich gremialnie wykończył, a Polska pozostałaby bez episkopatu.
Władek Lichacz (2050 punktów)
>Gdyby hierarchowie przejmowali się tym co ludzie pamiętają, pewnie stress by ich gremialnie wykończył...

Wobec tego inni powinni im o tym stale przypominać.
Albo gdyby były odpowiednie tabletki

>a Polska pozostałaby bez episkopatu.

Nie mam nic przeciwko temu.
Wiele osób by się ucieszyło.
Znam nawet takich katolików, którym by to sprawiło radość.
Kelly (2051 punktów)
"Nie zabijaj", "Nie morduj" - ja tam nie widzę większej różnicy. Różnica to jest taka, że kiedyś "nie zabijaj" dotyczyło nie zabijania "innych Żydów", a dopiero po przejęciu 10 przykazań przez chrześcijaństwo i rozprzestrzenienie się tej religii duchowni zwykli nie wspominać o tym, że tak właściwie Biblia wyraźnie zabrania zabijania i robienia innych złych rzeczy tylko Żydom.
10-11-2008 22:03 
 Ocena 1 na 1
Władek Lichacz (2050 punktów)
>Różnica to jest taka, że kiedyś "nie zabijaj" dotyczyło nie zabijania "innych Żydów", a dopiero po przejęciu 10 przykazań przez chrześcijaństwo i rozprzestrzenienie się tej religii duchowni zwykli nie wspominać o tym, że tak właściwie Biblia wyraźnie zabrania zabijania i robienia innych złych rzeczy tylko Żydom.

Problem w tym, że oni zapomnieli także i o wielu innych rzeczach, w tym także i o tym jak żyli pierwsi chrześcijanie.
Władek Lichacz (2050 punktów)
>Nie zabijaj
>a obecnie będzie
>Nie popełnisz morderstwa

Czy taka zmiana będzie tylko w tym polskim przekładzie, tzn. czy to tylko polscy teolodzy wpadli na ten pomysł?
Czy ktokolwiek wie cokolwiek o tym, jak z tym jest w innych językach?
rudyment (3233 punktów)
>Ciekawi mnie, co oni tym razem kombinują?
>

A mnie nie bardzo - i tak w życiu stosuję wersję skróconą do jednego przykazania: "Nie pożądaj żony bliźniego swego nadaremno>

Vivere, ergo philosophari
Władek Lichacz (2050 punktów)
>A mnie nie bardzo...

Czyżby Ci nie zależało na pieniążkach?
Chyba, że nie płacisz podatków.
Czyżby to był tylko zbieg okoliczności, że poprzednie zmiany dekalogu zwykle oznaczały przypływ gotówki.

Wróć do listy wątków działu Religie
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365