 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Religie
| Napisano | Autor | Tytuł | | 09-11-2008 21:50 | Władek Lichacz (2050 punktów) | Ewolucja dekalogu
2 na 2 | Przeglądając Wiadomościzauważyłem 5 przykazanie: nie morduj.. Najnowszy przekład Biblii dokonany z inicjatywy zgromadzenia zakonnego św. Pawła wprowadza wiele zmian w porównaniu z najbardziej popularnym przekładem, tzn. Biblią Tysiąclecia. Zainteresowała mnie zmiana piątego przykazania, znanego jako Nie zabijaja obecnie będzie Nie popełnisz morderstwaPrzykazania były tłumaczone w przeszłości podobno bardzo precyzyjnie. Obecnie różnicę między nimi tłumaczą w ten sposób, że mordować można jedynie w celu osiągnięcia nieuczciwych zamiarów, zaspokojenia niskich popędów, innymi słowy morderstwo jest zabójstwem etycznie nieusprawiedliwionym. Z kolei zabijać można w obronie własnej, w obronie współbraci. Żołnierze na wojnie są zabijani, ale już bezbronni cywile są mordowani. Ci co się bronią, czy ci co napadli? A może jedni i drudzy? Ale jak to ma się do tego, że pierwsi chrześcijanie nie przyjmowali żołnierzy do swego grona. Żeby nim zostać, tj. chrześcijaninem, najpierw należało wystąpić z wojska. Poza tym zmiany w dekalogu w przeszłości były korzystne dla Kościoła, np. 2. Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani żadnej podobizny tego, co jest na niebie w górze i co na ziem nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach podziemia. Nie będziesz się im kłaniał ani służył. Ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zawistny, karzący nieprawości ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą; a czyniący miłosierdzie tysiącom tych, którzy mie miłują i strzegą przykazań moich. Jakie korzyści ta zmiana przyniosła im, to chyba nie muszę tutaj o tym pisać. Ciekawi mnie, co oni tym razem kombinują? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
3 na 3 Xion (501 punktów) (zablokowany) | >Ciekawi mnie, co oni tym razem kombinują? Zapewne stworzenie wrażenia, że Mojżeszowi objawiono zakaz aborcji i eutanazji, bo te dwie rzeczy z pewnością podpadają pod katolicką definicję morderstwa.
|
|
| Kasia (424 punktów) |
> Jakie korzyści ta zmiana przyniosła im, to chyba nie muszę tutaj o tym pisać.> Ciekawi mnie, co oni tym razem kombinują?> To proste, obrona własna nie jest morderstwem z premedytacją. Może to będzie sposób obrony przed narastającym antyklerykalizmem????
|
|
 | 2 na 2 | Władek Lichacz (2050 punktów) |
>Może to będzie sposób obrony przed narastającym antyklerykalizmem????
A gdzie to niby ci anty tak zabijają katolików w Polsce?
Póki co to katolicy w naszym kraju narzucają swoją religię i to dosłownie na każdym kroku, prześladują nią innych, łamią bezczelnie prawo, do tego jeszcze robią to nawet także i za ich pieniądze.
|
|
7 na 7 | Duda (25557 punktów) | Kościół popiera karę śmierci i służbę w wojsku a jest to sprzeczne z potocznym i naturalnym rozumieniem tego przykazania. Teraz będą mieli argument : że zabijanie złoczyńców , czy innych żołnierzy jest zabijaniem ale nie jest mordowaniem. Mordowaniem będzie oczywiście eutanazja i aborcja. Kościół katolicki ma olbrzymie doświadczenie w manipulowaniu słowem. Zamiana zygoty , czy płodu na dziecko poczęte spowodowało, że w kilku komórkach ludzie widzą rozkosznego niemowlaka.
|
|
 | 2 na 2 | Władek Lichacz (2050 punktów) | >Kościół popiera karę śmierci i służbę w wojsku a jest to sprzeczne z potocznym i naturalnym rozumieniem tego przykazania.
Od dawna mają w armiach swoich kapelanów, tak że przeciętny katolik nie wie nawet, że w początkach tej religii będąc żołnierzem, nie można było być chrześcijaninem. Poza tym wojskowi kapelani dobrze zarabiają, a z tego pewnie jest duża działka dla biskupa, nie wspominając już o biskupach-generałach. Ot, takiemu to dobrze. Nie był wcześniej w wojsku, nie studiował w żadnej wojskowej akademii, a mimo to jest generałem. Poza tym nie musi czekać nawet na wypracowanie lat, bo i tak wcześnie dostanie generalską emeryturę. Nie wiem nawet jak się skończyło z emeryturką Flaszki? Czy to aby prawda, że podobno mu ją zabrali? Niewiele o nim wiem, ale trudno mi sobie wyobrazić, że on by pozwolił na to, aby mu zabrano jakiekolwiek pieniądze.
>Mordowaniem będzie oczywiście eutanazja i aborcja.
Tu faktycznie im się ta zmiana przyda.
>Kościół katolicki ma olbrzymie doświadczenie w manipulowaniu słowem.
Gdyby nie miał, to by wyginęli jeszcze w pierwszym pokoleniu. Niestety wtedy były takie czasy - gdy powstawało chrześcijaństwo, że jedynie silny i bezwzględny mógł przeżyć. Co wcale nie znaczy, że próbuję ich usprawiedliwiać.
|
|
|  | | Gosia (9452 punktów) |
>Nie wiem nawet jak się skończyło z emeryturką Flaszki? Czy to aby prawda, że podobno mu ją zabrali? Nieprawda.Świadczenie było tylko czasowo zawieszone: Gen. dyw. Leszek Sławoj Głódź nabył również uprawnienia do emerytury wojskowej w wysokości 74,72% kwoty ostatnio należnego uposażenia. Realizacja wypłaty tego świadczenia zawieszono jednak w związku z jednorazowym pobraniem należności, o której mowa w art. 18 ust. 1 ustawy o uposażeniu żołnierzy niezawodowych na okres do dnia 30.11.2005 r. Odpowiedź na interpelację poselską nr.9766 ,Sejm RP,21.03.2005,poseł Jan Orkisz.
|
|
| |  | | Władek Lichacz (2050 punktów) |
>Świadczenie było tylko czasowo zawieszone: >...na okres do dnia 30.11.2005
Szybko ten czas leci, ale dopóki był w Warszawie to trochę jakbym mniej o nim słyszał. Teraz gdy jest bliżej moich stron to coraz głośniej daje o sobie znać. A może sądzi, że o tamtym to już ludzie nie pamiętają?
|
|
| | |  | | Gosia (9452 punktów) |
>A może sądzi, że o tamtym to już ludzie nie pamiętają?
Gdyby hierarchowie przejmowali się tym co ludzie pamiętają, pewnie stress by ich gremialnie wykończył, a Polska pozostałaby bez episkopatu.
|
|
| | | |  | | Władek Lichacz (2050 punktów) | > Gdyby hierarchowie przejmowali się tym co ludzie pamiętają, pewnie stress by ich gremialnie wykończył...Wobec tego inni powinni im o tym stale przypominać. Albo gdyby były odpowiednie tabletki  > a Polska pozostałaby bez episkopatu.Nie mam nic przeciwko temu. Wiele osób by się ucieszyło. Znam nawet takich katolików, którym by to sprawiło radość.
|
|
| Kelly (2051 punktów) | "Nie zabijaj", "Nie morduj" - ja tam nie widzę większej różnicy. Różnica to jest taka, że kiedyś "nie zabijaj" dotyczyło nie zabijania "innych Żydów", a dopiero po przejęciu 10 przykazań przez chrześcijaństwo i rozprzestrzenienie się tej religii duchowni zwykli nie wspominać o tym, że tak właściwie Biblia wyraźnie zabrania zabijania i robienia innych złych rzeczy tylko Żydom.
|
|
 | 1 na 1 | Władek Lichacz (2050 punktów) | >Różnica to jest taka, że kiedyś "nie zabijaj" dotyczyło nie zabijania "innych Żydów", a dopiero po przejęciu 10 przykazań przez chrześcijaństwo i rozprzestrzenienie się tej religii duchowni zwykli nie wspominać o tym, że tak właściwie Biblia wyraźnie zabrania zabijania i robienia innych złych rzeczy tylko Żydom.
Problem w tym, że oni zapomnieli także i o wielu innych rzeczach, w tym także i o tym jak żyli pierwsi chrześcijanie.
|
|
| Władek Lichacz (2050 punktów) | >Nie zabijaj >a obecnie będzie >Nie popełnisz morderstwa
Czy taka zmiana będzie tylko w tym polskim przekładzie, tzn. czy to tylko polscy teolodzy wpadli na ten pomysł? Czy ktokolwiek wie cokolwiek o tym, jak z tym jest w innych językach?
|
|
| rudyment (3233 punktów) | >Ciekawi mnie, co oni tym razem kombinują? >
A mnie nie bardzo - i tak w życiu stosuję wersję skróconą do jednego przykazania: "Nie pożądaj żony bliźniego swego nadaremno>
Vivere, ergo philosophari
|
|
 | | Władek Lichacz (2050 punktów) | >A mnie nie bardzo...
Czyżby Ci nie zależało na pieniążkach? Chyba, że nie płacisz podatków. Czyżby to był tylko zbieg okoliczności, że poprzednie zmiany dekalogu zwykle oznaczały przypływ gotówki.
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|