To może zaproponuję dowód 1 zadania. 1) Treść: Mamy figurę (quasi- serduszko) utworzoną przez duży półokrąg o promieniu R i dwa półokręgi o promieniach r, gdzie R = 2r (z rysunku). Okazuje się, że dowolna cięciwa przechodząca przez punkt A (połączenie dwóch małych półokręgów - rysunek) dzieli obwód 'serduszka' na dwie równe części. Jak to udowodnić ? Dowód: Obwód całej figury to 4(pi)r - cięciwa poprowadzona pionowo i poziomo w oczywisty sposób (symetria, elementarne obliczenia) dzieli obwód na połowy. Teraz rozpatrzmy np. obrót cięciwy poziomej o kąt alfa przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Na dużym półokręgu 'dolna' część obwodu zmniejszy się o (2r)alfa, a na mniejszym przyrośnie o r(2alfa)* (* - ponieważ 'jechanie' po tej bardziej zakrzywionej krzywej będzie dla małego półokręgu kontem 2alfa - kąt środkowy oparty na tym samym łuku) Czyli równy podział obwodu nie ulega zmianie przy 'kręceniu cięciwą - a zatem jest to prawda. Sorry - zmęczony jestem i to może nie całkiem precyzyjnie i z założeniami ale mam nadzieję, że poprawnie  - dawajcie kolejne 
"Największy błąd popełnia ten, kto sądząc, że może zrobić niewiele, nie robi nic"
|