Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czarnobyl

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
20-06-2010 23:26LadyTilly (613 punktów)Czarnobyl
Na stronie krytykapolityczna znajduje się wypowiedź:
"Czarnobyl, największa katastrofa w krótkiej historii energetyki jądrowej, wciąż nie jest obiektem poważnych międzynarodowych badań. Na badania związane z atakiem na World Trade Center wydano wiele miliardów dolarów, na Czarnobyl podobno tysiące razy mniej i to mimo iż od katastrofy na Ukrainie upłynęło cztery razy więcej czasu (Moeller i Mousseau 2006)." (Tomiałojć) Zastanawiam się dlaczego tak się dzieje? tzn Jakie jest zdanie wasze - forumowiczów.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

Marian (5438 punktów)
>Na stronie krytykapolityczna znajduje się wypowiedź:
>"Czarnobyl, największa katastrofa w krótkiej historii energetyki jądrowej [...]
   Heh, no tak, największa, bo jedyna

>Na badania związane z atakiem na World Trade Center wydano wiele miliardów dolarów, na Czarnobyl podobno tysiące razy mniej i to mimo iż od katastrofy na Ukrainie upłynęło cztery razy więcej czasu (Moeller i Mousseau 2006)." (Tomiałojć) Zastanawiam się dlaczego tak się dzieje? tzn Jakie jest zdanie wasze - forumowiczów.
   A po co wydawać pieniądze na coś, co już od dawna jest dobrze zbadane? Nie ma tam nic nowego do odkrycia.

   Pozdrawiam.
21-06-2010 10:29 
 Ocena 2 na 2
Guzik (2020 punktów)
>>"Czarnobyl, największa katastrofa w krótkiej historii energetyki jądrowej [...]
>   Heh, no tak, największa, bo jedyna
[...]
>   A po co wydawać pieniądze na coś, co już od dawna jest dobrze zbadane? Nie ma tam nic nowego do odkrycia.

>
No właśnie... nie największa i zbadana.
Moje wspomnienia o tych czasach:

Nagle 31 kwietnia 1986 roku cały Kraj ogarnęła wielka panika związana z wybuchem w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Potem "od tego ognia, upadło wielkie imperium"...
Pamiętam to dobrze, bo w ten dzień pracowałam do ciemnej nocy - podawałam dzieciom jod. Moje własne dzieci zostały bez matczynej opieki. Bałam się o nie, bo sądząc po propagandzie, myślałam o ogromnym radioaktywnym skażeniu i o setkach tysięcy ofiar. Teraz wiem, że miałam swój udział w największej w historii medycyny akcji profilaktycznej dokonanej w tak krótkim czasie. W ciągu zaledwie trzech dni 18,5 mln ludzi wypiło płyn Lugola. Profesor Zbigniew Jaworowski mówi, że dzisiaj wydałby taką samą decyzję, pomimo, że wskutek katastrofy zginęło mniej osób niż w styczniu 2006 w Katowickiej Hali, a skażony został poważnie, zaledwie kilometr kwadratowy ziemi. Wtedy jeszcze nie miał takiej wiedzy. Panika po Czarnobylu spowodowała, że zamknięto już zaawansowaną budowę elektrowni atomowej w Żarnowcu. Polska sprzedała ją za grosze Estonii, tracąc miliardy złotych i cofając w rozwoju gospodarkę i naukę.
kogut59 (3090 punktów)
> Panika po Czarnobylu spowodowała, że zamknięto już zaawansowaną budowę elektrowni atomowej w Żarnowcu. Polska sprzedała ją za grosze Estonii, tracąc miliardy złotych i cofając w rozwoju gospodarkę i naukę.

Przeciwnie Polska zyskała bezpieczeństwo a Atomowa energia nie ma nic z rozwojem wspólnego jeżeli się dzieci bawią granatem jest to postęp ? Zamykanie elektrowni atomowych i skaladownie odpadów radioaktywnych kosztuje kilkakrotnie więcej jak pozyskiwanie Energi z rozczepu atomu. Jest to jedyny pozytyw z niedorozwoju (tzw.)Polski !
21-06-2010 16:54 
 Ocena 1 na 1
stilgar (7322 punktów)
>>Na stronie krytykapolityczna znajduje się wypowiedź:
>>"Czarnobyl, największa katastrofa w krótkiej historii energetyki jądrowej [...]
>   Heh, no tak, największa, bo jedyna

Three Mile Island. Proponuję wpisac to w wyszukiwarkę
21-06-2010 19:02 
 Ocena 1 na 1
Marian (5438 punktów)
>>>Na stronie krytykapolityczna znajduje się wypowiedź:
>>>"Czarnobyl, największa katastrofa w krótkiej historii energetyki jądrowej [...]
>>   Heh, no tak, największa, bo jedyna
>Three Mile Island. Proponuję wpisac to w wyszukiwarkę
   W sumie mógłbym polecić to samo, bo nazywanie tego incydentu katastrofą to gruba przesada. W wypadku na Three Mile Island nikt nie zginął, nie został ranny ani nawet ewakuowany.

   Pozdrawiam.
Adamiak (36436 punktów)
>Na badania związane z atakiem na World Trade Center wydano wiele miliardów dolarów, na Czarnobyl podobno tysiące razy mniej...
>Jakie jest zdanie wasze - forumowiczów.

   Inflacja.
zachaj (5239 punktów)
Ja urodziłem się w 86 , moja Mama była przerażona tym faktem. Na terenach skażonych mieszka obecnie 2 miliony ludzi. Mają wybudować nowy stabilniejszy sarkofag. Nie wiadomo kiedy i za co ale takie prace trwają.
22-06-2010 06:47 
 Ocena 2 na 2
Jacek Tabisz (30006 punktów)
A węgiel i ropa kiedyś się skończą...
22-06-2010 07:12 
 Ocena 2 na 2
Adamiak (36436 punktów)
>A węgiel i ropa kiedyś się skończą...
   Widziano jeszcze trochę chrustu na północny wschód od Jakucka.
   Ale trzech z kałachami go pilnuje.
   Pewnie to grinpisowcy.
22-06-2010 07:25 
 Ocena 1 na 1
Jacek Tabisz (30006 punktów)
Wiedzą, co robią. Tak to już jest z tą Rosją, niby się rozpada, a tu co rusz, jak feniks z chrustu się odradza. No daa.
salek (4701 punktów)
Największa? Pod jakim względem? Raczej zaledwie najgłośniejsza. Co tam jeszcze badać?

Wypadek jądrowy
Ania... (14138 punktów)
>Największa? Pod jakim względem? Raczej zaledwie najgłośniejsza. Co tam jeszcze badać?
>Wypadek jądrowy
>
Wygląda na to, że najwięcej zgonów pochłonęła katastrofa w Windscale (GB) 7 grudnia 1957 roku...

Ale co do badań w Czarnobylu. Trudno powiedzieć co robiło ZSRR w głębokiej komunie. Na pewno badania były, moja koleżanka wraz z naszym wspólnym promotorem pojechali tam i przy wsparciu lokalnych władz pobrali próbki i zbadali wpływ promieniowania na przestrzeni lat od czasów sprzed katastrofy do dnia obecnego (wtedy oczywiście) na przyrost promieniowy drzew. Zresztą ciekawa praca doktorska.
kognitywista (3391 punktów)
>Zastanawiam się dlaczego tak się dzieje?
To taki swoisty zespół nieuwagi stronnej .
Świat niby zauważa to, co w Europie na wschód od Bugu, ale nie poświęca temu żadnej uwagi.
W latach 20-30 XX wieku umierały tam z głodu i wskutek tyranii miliony ... a lewicowi intelektualiści europejscy postrzegali bolszewicką Rosję jako raj na ziemi.
Adam Wojtkiewicz (3958 punktów)
>Na stronie krytykapolityczna znajduje się wypowiedź:
>"Czarnobyl, największa katastrofa w krótkiej historii energetyki jądrowej, wciąż nie jest obiektem
>poważnych międzynarodowych badań. Na badania związane z atakiem na World Trade Center wydano wiele
>miliardów dolarów, na Czarnobyl podobno tysiące razy mniej i to mimo iż od katastrofy na Ukrainie
>upłynęło cztery razy więcej czasu (Moeller i Mousseau 2006)." (Tomiałojć) Zastanawiam się dlaczego
>tak się dzieje? tzn Jakie jest zdanie wasze - forumowiczów.

Jedź i badaj - ja nie chcę być napromieniowany

A tak na serio to dosyć dużo wiadomo o tamtej katastrofie i obecnie budowane elektrownie nie powielają tych błędów/niedostatków.

Adam

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365