 |
Lądowanie sfilmowane 1-szy raz (na innej planecie) Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Świat
| Napisano | Autor | Tytuł | | 23-02-2021 00:37 | MaxGolonko3 (3459 punktów) | Lądowanie sfilmowane 1-szy raz (na innej planecie) | vvv youtu.be/4czjS9h4Fpg  NASA's Mars 2020 Perseverance mission captured thrilling footage of its rover landing in Mars' Jezero Crater on Feb. 18, 2021. The real footage in this video was captured by several cameras that are part of the rover's entry, descent, and landing suite. The views include a camera looking down from the spacecraft's descent stage (a kind of rocket-powered jet pack that helps fly the rover to its landing site), a camera on the rover looking up at the descent stage, a camera on the top of the aeroshell (a capsule protecting the rover) looking up at that parachute, and a camera on the bottom of the rover looking down at the Martian surface. The audio embedded in the video comes from the mission control call-outs during entry, descent, and landing. Pojazd ma wszelkie narzędzia do szukania tam dawnego życia które powstało wbrew tezom Biblii (jakoby poza człowiekiem cała przyroda powstała by mu służyć a on bogu).
Cele naukowe misji: Poszukiwanie możliwości umieszczenia tam życia w przyszłości czyli identyfikacja środowisk zdolnych do podtrzymywania życia drobnoustrojów. Poszukiwanie biosygnatur czyli oznak możliwego przeszłego życia drobnoustrojów szczególnie w skałach, o których wiadomo, że zachowują takie oznaki w czasie. Zebranie i przechowanie dla późniejszej misji odwożącej próbek skał i "gleby". Przygotowanie propozycji dla przyszłych ludzi, w tym, produkcji tlenu z atmosfery Marsa.Miłej nocy | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.
| MaxGolonko3 (3459 punktów) | Polecam stronę o wszelkich detalach łazika marsjańskiego Perseverancelink.sprin(*)cle/10.1007/s11214-020-00765-9Tam atmosfery "prawie nie nie ma" (ciśnienie wynosie 1/100 ziemskiego na poziomie morza). Malutki fragment (z translatora) Mikrofon System EDLCAM zawiera wielokierunkową kapsułę mikrofonową do przechwytywania dźwięku podczas EDL. Kapsuła mikrofonowa została wyprodukowana przez firmę DPA Microphones, numer części MMC4006. Kapsuła mikrofonu jest podłączona do płytki elektroniki digitizera DPA (numer części MMA-A), która została przepakowana do niestandardowej aluminiowej obudowy przez zespół rozwoju sprzętu EDLCAM. Płytka digitizera ma dwa kanały audio, ale system EDLCAM ma tylko jedną kapsułę mikrofonową. Jedynym kluczowym wymaganiem dotyczącym systemu mikrofonów było zapewnienie prostego interfejsu do EDLCAM DSU. Właściwości akustyczne systemu mikrofonowego nie były kluczowym wymaganiem - ma on pasmo przenoszenia od 20 Hz do 20 kHz ( \ (\ pm2 ~ \ text {dB} \)). Digitizer jest podłączony do łazika DSU podsystemu EDLCAM za pośrednictwem złącza USB2. Mikrofon ma niestandardową siatkę pola, która została zmodyfikowana pod kątem marsjańskiego środowiska akustycznego. Siatka kontroluje zachowanie fal dźwiękowych na membranie (sic!)
mikrofonu, jednocześnie minimalizując wnikanie marsjańskiego pyłu do membrany. Rysunek 26 przedstawia kapsułę mikrofonu i zespół digitizera mikrofonu. Mikrofon jest zamontowany na zewnątrz łazika (Rys. 27 ). Miłego dnia
|
|
| MaxGolonko3 (3459 punktów) | Internauci rozszyfrowali ukryty przekaz zawarty w nagraniu z lądowania łazika Perseverance na Marsie. Do rozszyfrowania zagadki zachęcali naukowcy NASA podczas konferencji prasowej, na której pokazano niezwykły film. Okazuje się, że informacja zakodowana była we wzorze spadochronu, który służył do wyhamowania kapsuły transportującej łazik tuż po wejściu w atmosferę Marsa. Pojazd musiał bowiem w siedem minut zwolnić z ponad 20 tys. km/h do niemal zera. Ukryty przekaz NASA Co zawierał kod na spadochronie? NASA zawarła tam dwie informacje. Pierwsza z nich to hasło, które ma być oficjalnym mottem misji. Chodzi o zdanie "Dare mighty things", czyli "Odważ się robić wielkie rzeczy". Drugą zakodowaną informacją był ciąg znaków, który okazał się współrzędnymi geograficznymi (34° 11' 58" N, 118° 10' 31" W). Kierują one do konkretnego budynku w Kalifornii. Jest to siedziba NASA Jet Propulsion Laboratory (Laboratorium Napędu Odrzutowego), czyli miejsca, w którym powstał pojazd i z którego naukowcy kierują misją. Odważ się robić wielkie rzeczy
|
|
| MaxGolonko3 (3459 punktów) | 'Seán Doran to człowiek, który obrabia zdjęcia NASA i tworzy z nich filmy poklatkowe, tzw. timelapsy, dzięki którym możemy poczuć się, jakbyśmy naprawdę znaleźli się w przedstawionym miejscu i oglądali niemal na żywo zachodzące procesy. Filmy Dorana, ze względu na efekt, często stają się viralami. Teraz ukazał się półgodzinny timelapse przedstawiający obrazy wykonane za pomocą kamery MastCamZ z misji Perseverance. Miłego pobytu na Marsie' (Astrohomines / Facebook / Grupa "Astronomia, astrobiologia, ewolucja życia w kosmosie. Bez metafizyki.") youtu.be/Flbhk1KHHJwSiema
|
|
| MaxGolonko3 (3459 punktów) | Łazik Perseverance posiada instrument SuperCam. Ta sonda świetlna o wysokiej intensywności i może identyfikować skały z dużej odległości. Jest to technika, która była również stosowana przez poprzedni łazik NASA, Curiosity ale tu ma pewne ulepszenia. (Sektrometr Ramana, wykorzystuje wiązkę zielonego lasera do wzbudzania wiązań chemicznych w próbce w celu wytworzenia sygnału zależnego od tego, jakie pierwiastki są ze sobą połączone, co z kolei zapewnia wgląd w skład mineralny skały) Jego pierwszy obiekt skalny wybrany do badań został nazwany "Máaz", co oznacza Mars w języku Navajo, którym posługują się rdzenni Amerykanie w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że Máaz, ku prawdziwemu zaskoczeniu, jest z natury bazaltowy. Bazalt jest bardzo powszechny na Marsie. To skała, która zawiera dużo magnezu i żelaza i jest czymś, co tworzy się z szybko schłodzonej lawy. "Nie wiemy jeszcze, czy ta skała sama w sobie jest magmowa, tj. Wulkaniczna, czy może jest to skała osadowa złożona z ziaren magmowych, które zostały spłukane w dół rzeki do jeziora Jezero i sklejone razem" Tam dostępny jest też filmik: www.bbc.com/news/science-environment-56354383Miłego dnia
|
|
| MaxGolonko3 (3459 punktów) | Łazik zarejestrował hałas wydobywający się z metalowych kół, które brzęczą po skalistej powierzchni planety. Kto chce posłuchać musi kliknąć i wejść tam: www.bbc.com/news/science-environment-56443915- Gdybym usłyszał te dźwięki podczas jazdy samochodem, zatrzymałbym się i wezwał holowanie (zażartował główny inżynier obsługujący kamery i dwa mikrofony łazika). Dźwięki brzmią nieco inaczej na Marsie niż na Ziemi, ze względu na znacznie zmniejszone ciśnienie powietrza. Dźwięki mogą wydawać się nieco przytłumione. Hałas kół jest jednak z pewnością głośny. Inżynierowie mówią, że pośród stukotu słyszą rodzaj drapania, którego źródło wciąż próbują zidentyfikować. Nie są pewni, czy są to zakłócenia elektromagnetyczne z jednej z skrzynek elektroniki łazika, czy tylko inny aspekt jazdy, czyli wytwarzany w interakcji między systemem mobilności robota a powierzchnią. Pojazd szuka odpowiedniego odcinka terenu, na którym 2-kilogramowe urządzenie o nazwie Ingenuity można bezpiecznie postawić na ziemi. Obecnie śmigłowiec jest nadal zawieszony pod brzuchem łazika. Uruchomienie łazika wymagało odrzucenia pewnych osłon i jedną (poniekąd śmieć) widzimy na zdjęciu: scontent-f(*)4693cc4b0ea8e9daaa&oe=607DE5E3Miłego poranka
|
|
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|