Racjonalista - Strona głównaDo treści
Grawitacja jako efekt odkształcenia przestrzeni

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
15-12-2004 16:26Piotr Sz.Grawitacja jako efekt odkształcenia przestrzeni
Ogólna teoria względności głosi, że siła grawitacji jest efektem zakrzywienia czy też odkształcenia czasoprzestrzeni. W związku z tym ciekawi mnie pewien problem. Otóż, jak wynika z STW, pojazd kosmiczny, który poruszałby się z prędkością podświetlną, ulegałby dla obserwatora zewnętrznego skróceniu. Jest to tzw. skrócenie Lorentza. Oczywiście pasażer pojazdu nie zauważy tych zmian. W jego układzie odniesienia wszystko będzie wyglądało normalnie. I tu dochodzimy do sedna problemu. Nasunęło mi się bowiem pytanie, czy podróżnik, pomimo że nie widzi zmian przestrzennych, nie powinien odczuwać działania siły ściskającej. Wszakże, jeśli jego czas płynie wolniej realnie, a nie pozornie, w stosunku do stanu, kiedy był w spoczynku, to to samo powinno się tyczyć przestrzeni. Kurczenie się jego wymiarów przestrzennych powinno być faktem, tak jak wzrost masy bezwładnej i spowolnienie czasu. A jak wynika z OTW, odkształcenie czasoprzestrzeni skutkuje pojawieniem się siły. Czy to znaczy, że statek kosmiczny ulegnie kolapsowi grawitacyjnemu, gdy jego predkość nadmiernie wzrośnie ? Podobny temat był już na tym forum niedawno wałkowany, ale tam chodziło o to, czy dodatkowa masa bezwładna jest źródłem pola grawitacyjnego. Natomiast mnie interesuje, czy źródłem tego pola może być skrócenie Lorentza i czy równania teorii względności jakoś ten fakt uwzględniają.

chaos (100 punktów)
A to skrócenie nie jest wynikiem czasu dotarcia sygnałów świetlnych do obserwatora a nie zakrzywienia przestrzeni?

Zanim obraz przodu dotrze to tył już zmienił miejsce w przestrzeni ( toporne wytłumaczenie )

pilaster (128 punktów)
(zablokowany)
Gdyby poruszjący sie pojazd, wszystko jedno, czy dzieki relatywistycznemu przyrostowi masy, czy dzięki skróceniu Lorentza stałby się czarną dziurą, to te fakt zostałby zauważony przez obserwatora w pojeździe. Obserwator wiedziałby zatem, że się porusza, bez porównania się z czymś zewnętrznym. Jest to sprzeczne z zasadą względności, na której cała ta teoria jest zbudowana. A zatem do zapadnięcia się w czarną dziurę pod wpływem prędkości nie dojdzie. QED
Piotr Sz.
>Gdyby poruszjący sie pojazd, wszystko jedno, czy dzieki relatywistycznemu przyrostowi masy, czy dzięki skróceniu Lorentza stałby się czarną dziurą, to te fakt zostałby zauważony przez obserwatora w pojeździe. Obserwator wiedziałby zatem, że się porusza, bez porównania się z czymś zewnętrznym. Jest to sprzeczne z zasadą względności, na której cała ta teoria jest zbudowana. A zatem do zapadnięcia się w czarną dziurę pod wpływem prędkości nie dojdzie. QED

Zasada względności dotyczy układów inercjalnych. Natomiast statek kosmiczny jest układem nieinercjalnym.
pilaster (128 punktów)
(zablokowany)
>Zasada względności dotyczy układów inercjalnych. Natomiast statek kosmiczny jest układem nieinercjalnym.

Nic podobnego. Układy inercjalne, to te poruszające się ze stałą prędkością. Dopóki zatem pojazd nie zmienia swojej prędkości, jest inercjalny

Piotr Sz.
>>Zasada względności dotyczy układów inercjalnych. Natomiast statek kosmiczny jest układem nieinercjalnym.
>Nic podobnego. Układy inercjalne, to te poruszające się ze stałą prędkością. Dopóki zatem pojazd nie zmienia swojej prędkości, jest inercjalny

Żeby osiągnąć predkości podświetlne, musi przyspieszać, a wtedy już nie jest układem inercjalnym.
pilaster (128 punktów)
(zablokowany)
>Żeby osiągnąć predkości podświetlne, musi przyspieszać, a wtedy już nie jest układem inercjalnym.

No to niech przyśpiesza z przyśpieszeniem 1g. (trochę to potrwa ) Zgodnie z zasadą względności wszystkie efekty relatywistyczne dla załogi będą takie, jak na Ziemi, czyli znikome. Ale dla zewnętrznego obserwatora w końcu bardzo duże.

Wróć do listy wątków działu Nauka

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365