Racjonalista - Strona głównaDo treści
Pytanie o sankcje za naruszenie dóbr KK

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Kościół i antyklerykalizm
NapisanoAutorTytuł
13-09-2004 10:00Andreas RosenbergPytanie o sankcje za naruszenie dóbr KK
Poszukuję konkretnych informacji na temat, jakie sankcje przewiduje KK za naruszenie lub zagrabienie swoich dóbr. Jak to wyglądało w historii?

MaLk__
KAN. 1375. Ci, którzy przeszkadzają w swobodnym wypełnianiu posługi, wyboru lub władzy kościelnej albo w zgodnym z prawem korzystaniu z dóbr sakralnych lub innych dóbr kościelnych, albo wywierają nacisk na wyborcę lub wybranego bądź tego, kto wykonał akt władzy lub posługę kościelną, może być ukarany sprawiedliwą karą.

KAN. 1376. Kto profanuje rzecz świętą, ruchomą czy nieruchomą, powinien być ukarany sprawiedliwą karą.

KAN. 1377. Kto alienuje dobra kościelne bez przepisanego prawem zezwolenia, powinien być ukarany sprawiedliwą karą.
Daniel Delimata
>KAN. 1375. Ci, którzy przeszkadzają w swobodnym wypełnianiu posługi, wyboru lub władzy kościelnej albo w zgodnym z prawem korzystaniu z dóbr sakralnych lub innych dóbr kościelnych, albo wywierają nacisk na wyborcę lub wybranego bądź tego, kto wykonał akt władzy lub posługę kościelną, może być ukarany sprawiedliwą karą.
>
>KAN. 1376. Kto profanuje rzecz świętą, ruchomą czy nieruchomą, powinien być ukarany sprawiedliwą karą.
>
>KAN. 1377. Kto alienuje dobra kościelne bez przepisanego prawem zezwolenia, powinien być ukarany sprawiedliwą karą.

Są cytaty a miało być pytanie.
MaLk__
>Są cytaty a miało być pytanie.

Pytanie było w poście otwierającym wątek, ja podałem cytaty stanowiące odpowiedź... Więc?
Daniel Delimata
>>Są cytaty a miało być pytanie.
>
>Pytanie było w poście otwierającym wątek, ja podałem cytaty stanowiące odpowiedź... Więc?
To nie pytanie, a wypowiedzenie nie będące nawet zdaniem.
Poza tym po co pytać skoro się wie?
Daniel Delimata
>>>Są cytaty a miało być pytanie.
>>
>>Pytanie było w poście otwierającym wątek, ja podałem cytaty stanowiące odpowiedź... Więc?
>To nie pytanie, a wypowiedzenie nie będące nawet zdaniem.
>Poza tym po co pytać skoro się wie?

Przepraszam, nie doczytałem i nieco się pospieszyłem.
A. Rosenberg
Panie i panowie, chodzi mi też o kary kościelne typu: ekskomunika itp
MaLk__
>Panie i panowie, chodzi mi też o kary kościelne typu: ekskomunika itp

Kodeks prawa kanonicznego przewiduje takie kary i środki karne:
- cenzury (ekskomunika, interdykt, suspensa);
- kary ekspiacyjne (zakaz lub nakaz przebywania na określonym miejscu lub terytorium / pozbawienie władzy, urzędu, zadania, prawa, przywileju, uprawnienia, łaski, tytułu, odznaczenia, nawet czysto honorowego / zakaz korzystania z władzy, urzędu, zadania, prawa, przywileju, uprawnienia, łaski, tytułu, odznaczenia / karne przeniesienie na inny urząd / wydalenie ze stanu duchownego);
- upomnienie lub nagana;
- pokuta;

Tyle mogę odpowiedzieć - o tym, że chodzi o "sprawiedliwą karę" możesz poczytać wyżej. Jaka jest (była) praktyka stosowania tych kar w sprawach o naruszenie dóbr kościelnych musisz poszukać sam (albo liczyć, że znajdę wystarczająco dużo wolnego czasu).

Wróć do listy wątków działu Kościół i antyklerykalizm

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365